Iskustva i rad na Envato marketplaceu

… Dupli post

Ako je plugin pod GPL licencom to znaci da ga moze instalirati na koliko sajtova zeli i gdje zeli bez obzira sto oni zahtjevaju 1 sajt 1 plugin.

To da, ali ovisi od autora do autora da li je odabrao tu licencu.

Ako se radi o pluginu za Wordpress onda ne može biti pod drugačijom licencom od GPL. WordPress › Themes are GPL, too

Ujebali su stvar s tom GPL licencom do kraja. Teorijski komunizam u praksi. Eto zašto komunizam nije nikada zaživio. :slight_smile:

[quote=“CreatifCode”]Ako se radi o pluginu za Wordpress onda ne može biti pod drugačijom licencom od GPL. WordPress › Themes are GPL, too

Ujebali su stvar s tom GPL licencom do kraja. Teorijski komunizam u praksi. Eto zašto komunizam nije nikada zaživio. :)[/quote]

PHP datoteke da ali css, js i slike ne moraju biti, kao sto ti pise na dnu clanka. Oni samo kazu da nece promovirati shopove koji prodaju teme koje nisu full GPL.

Mogu oni to tako tumaciti ali da dodje do suda izgubili bi spor. Taj js i css je dio cjeline, ako u cjelini imas dio pod GPL-om onda i cjelina mora biti GPL ili moras distributirati te ostale datoteke zasebno (npr pluginovi za lightbox).

Nisi procitao ovo sto je CC postao? To je i poslano tijelu koje se time bavi odnosno “Software Freedom Law Center”, i takav je odgovor bio.

Jesam ali procitao sam i GNU GPL licencu. Koja tvrdi ono sto sam ja rekao.

A neznam onda sta da ti kazem, trebao si ic u pravnicke vode i pouciti ostatak zajednice o pravom znacenju licenci.

Onoga trena kada mi uzmeš moju temu, i kada je koristiš bez mog odobrenja i ja odem s tobom na sud i tužim te da koristiš moj CSS, moje slike i moj JavaScript bez mog dopuštenja, a pod uvjetom da taj dio nisam izdao pod GPL licencom, gubiš sud i točka. Ti se možeš praviti pred sudcem pametan i zgodan koliko hoćeš, ali ti to neće pomoći. Moj CSS i moje slike su pod autorskim pravima i nema nikakve licence koja će to osporiti. Osim toga tsereg je negdje u nekoj temi napisao kako se ti ne možeš niti pod kojim uvjetima odreći svojih autorskih prava.

A mislim lijepo ti piše tamo da CSS, javascript i slike koje je programer ili dizajner izradio ne spadaju pod GPL licencu. Čovjek koji to tumači i radi na tome svaki dan, a ne neki tmao CreatifCode, Hellas ili APazinjan.

Ti si me doveo u zabludu prekrsivsi licencu Wordpressa prije nego sto je doslo do mene. Spakovao si svoj kod u GPL cjelinu i onda radio distribuciju. Poenta je tvoja distribucija.

Nisam te ja doveo ni u kakvu zabludu, ja svoj kod nisam eksplicitno GPL licencirao, a s obzirom da to nisam uradio onda se podrazumjeva da je moj kod pod autorskom zaštitom ida nemaš pravo na daljnju distribuciju i neovlašteno korištenje i bla bla. Tvoji izgovori na sudu ne prolaze. Makar ovo sve skupa nema veze sa sudom i pravom nego više sa etikom i moralom. Tko ih nema, nema ih pa makar izgubio i sto sudova i dobio sto kazni.

Cekaj sad je problem moja etika koji cu napraviti derivative work od tvog plugina i podijeliti ga dalje, a nije problem etika tebe sto si na osnovu Wordpressa pod GPL licencom napravio plugin i hoces da ga distribuiras pod nekompatibilnom licencom. Krsis licencu i duh Wordpressa sa tim. Ako ti to smeta onda pises pluginove za nesto drugo, a ne za Wordpress.

Kad spominjemo etiku gledam ovu pretpostavljam tvoju temu (iako nije WP)
Ares - Coming Soon Template

i recimo ona koristi javascript counter odavde
HowTo: Build an extensible jQuery countdown plugin from scratch | Dev Ingredients.

Hajde covjek dozvolio da ga koristis ali svjestan si da ne mozes progoniti korisnika za taj specifican JS?

Isto tako fotografija pozadinska je ova
In the Details | Flickr - Photo Sharing!

Znaci iako si je kupio opet nisi ti autor niti mozes traziti za nju prava. Cak je i pitanje da li si dobio licencu za distribuciju (znaci ne isto sto i za koristenje na tvom specificnom sajtu). Ti distribuiras ovu fotku.

Znaci kako god da licenciras ovaj svoj paket dovodis mene kupca u zabludu i kad me ovaj Jared tuzi sto mu koristim sliku dobice tuzbu naravno, ali sta mislis ako te korisnik tuzi hoce li korisnik dobiti tebe na sudu za svoj trosak?

good luck with that :wink:
ako nisi explicitno licencirao kod bilo kojom licencom, ne podrazumjeva se nista, niti netko to neovlasteno koristi, jer ne pise kakvo je ovlasteno a kako neovlasteno koristenje, ako zelis copyright, moras ga dodati na nesto, ne podrazumjeva se nista

[quote=“webdeveloping031”]good luck with that :wink:
ako nisi explicitno licencirao kod bilo kojom licencom, ne podrazumjeva se nista, niti netko to neovlasteno koristi, jer ne pise kakvo je ovlasteno a kako neovlasteno koristenje, ako zelis copyright, moras ga dodati na nesto, ne podrazumjeva se nista[/quote]

Neda mi se sada tražiti u zakonu, ali evo citat s Wikipedie:

[quote=""]Nositelji autorskog prava i srodnih prava[uredi]

Nositelj autorskog prava je fizička osoba - autor - koja je stvorila originalnu intelektualnu tvorevinu (autorsko djelo), koja ima individualni karakter i koja je na neki način izražena. Autoru pripada autorsko pravo na njegovom djelu činom ostvarenja djela bez ispunjavanja bilo kakvih formalnosti, kao što su primjerice registracija ili depozit djela.
[\QUOTE]

Primjeti boldano, dakle ja samim činom objave nečega polažem pravo na to ukoliko sam ja to napravio. Jedini način da se ti zaštitiš od toga da te ja tužim radi povrede autorskog prava je taj da me tražiš dopuštenje za korištenje, distibuciju, bla, bla, ili da na stranici pronađeš negdje stavak gdje ja eksplicitno kažem da se sadržaj stranice ili proggramskog koda može dijeliti pod tim i tim uvjetima.
Pogledaj i creative commons licence pa ćeš vidjeti. Onaj C u kružiću ti amam baš ništa ne znači, jer si tako i tako zaštićen.

Tsereg zna malo više o tome pa ga lijepo molim da se uključi u raspravu i objasni naočnima autorsko pravo i kada to autorsko pravo stupa na snagu.

A ja se sada isključujem iz rasprave.

jedno je tvoje vlasnistvo, drugo je to sto ti kazes da ces ti nekog tuziti i dobiti sud ako je on koristio nesto sto si ti napravio, i postavio na net, bez ikake dozvole, licence, ugovora ili bilo cega…
to moze bit tvoje vlasnistvo, i to nema nikake veze… ali na osnovu cega ces ti tuziti nekoga da krsi uvjete koristenja tvog autorskog djela, ako nigdje nisi objavio pod kakim uvjetima se isti moze koristiti?
automatski se tu ne primjenjuje ama bas nista… tvoja ‘autorska zastita’ kako ti kazes moze znaciti danak u krvi, ili kilo janjetina i ladno pivo… ili moze znaciti da moras ostaviti neki copyright za ovo ili ono, ili znaci, da placas licencu koju mozes korisiti na xy siteova, ili na jednom siteu… ali sve te stvari se ne podrazumjevaju pod nicim, ako zelis da se ista primjenjuju to moras primjeniti, ne postoji nesto kao ‘defaultna’ licenca koja podrazumjeva ovo ili ono

[quote=“CreatifCode”]Neda mi se sada tražiti u zakonu, ali evo citat s Wikipedie:

Primjeti boldano, dakle ja samim činom objave nečega polažem pravo na to ukoliko sam ja to napravio. Jedini način da se ti zaštitiš od toga da te ja tužim radi povrede autorskog prava je taj da me tražiš dopuštenje za korištenje, distibuciju, bla, bla, ili da na stranici pronađeš negdje stavak gdje ja eksplicitno kažem da se sadržaj stranice ili proggramskog koda može dijeliti pod tim i tim uvjetima.
Pogledaj i creative commons licence pa ćeš vidjeti. Onaj C u kružiću ti amam baš ništa ne znači, jer si tako i tako zaštićen.

Tsereg zna malo više o tome pa ga lijepo molim da se uključi u raspravu i objasni naočnima autorsko pravo i kada to autorsko pravo stupa na snagu.

A ja se sada isključujem iz rasprave.[/quote]

Ovo je druga rasprava vec u odnosu na originalnu. I ovdje si u pravu. Uslikas sliku ili napises kod. To objavis negdje online bez da spomenes da je to pod nekom licencom.
I dalje si ti autor i vazi autorsko pravo. Svako ko to preuzme bez tvoje izricite dozvole krsi tvoje autorsko pravo.

[quote=“webdeveloping031”]jedno je tvoje vlasnistvo, drugo je to sto ti kazes da ces ti nekog tuziti i dobiti sud ako je on koristio nesto sto si ti napravio, i postavio na net, bez ikake dozvole, licence, ugovora ili bilo cega…
to moze bit tvoje vlasnistvo, i to nema nikake veze… ali na osnovu cega ces ti tuziti nekoga da krsi uvjete koristenja tvog autorskog djela, ako nigdje nisi objavio pod kakim uvjetima se isti moze koristiti?[/quote]
Na osnovu Zakona o Autorskom pravu i srodnim pravima, te na osnovu bernske konvencije, i osatlih pravnih stečevina EU, a koji su vezani uz autorsko pravo i vlastništvo i sl.

Na osovu autorskog prava ja polažem i pravo vlastništva, odnosno na osnovu vlastništva ja polažem autorska prava. Jedno bez drugog ne ide.

Ajmo sad molim vas prestati sa ovom veoma bespotrebnom, i milijun puta prozvakanom temom.

Ako autor WordPress-a priznaje da plugin/tema ne mora po zakonu biti full gpl, ne vidim situaciju u kojoj bi taj isti lik isao nekoga zvati na sud radi toga.

Ako zelite nastaviti raspravu, otvorite novu temu, ovu pustimo za ono cemu je namjenjena, to vas molim kao autor iste.

Hvala.

Jel ima netko ovdje da je stavio Wordpress temu na Temeforest?
Ako ima jel ima kakvih savjeta?