Isplati li se upisati tecaj za web dizajnera

Poz,
Kao sto sam naslov teme kaze zanima me jel se isplati upisati tecaj za web dizajnera. Citao sam na drugim forumima i neki kazu da se uopce ne isplati zbog toga da se tamo malo nauci, neki da se mozda i moze isplatiti. Posto cu ja sljedece godine zavrsiti srednju skolu, a zelim se baviti web dizajnom zelim se osigurati prije nego sto dam 4000kn+ za tecaj. Tako da ako je netko zavrsio nesto takvo ili ima jos nekakav prijedlog slobodno mi sejavite na PM ili u komentar :slight_smile:
Pozz

moje misljenje je da je najbolje sam da uzmes da ucis sad ako ti treba diploma il nesto sertifikat onda okej i da upises

1 Like

nabavi neke knjige ili imaš i puno web tutorijala (bilo e-knjiga ili video tutorijala) i udri po tome :wink:
polazenje tečaja je gubljenje vremena (nije u potpunosti jer ipak nešto naučiš), tako da je bolje da se doma prisiliš da učiš par sati dnevno i uspjeha neće ne nedostajati :wink:
tečaj upisati u sluačju da ti je potreban neki certifikat, onda je ok

sad nađi tutorijale i kreni učiti :smiley:

1 Like

Moj ti je savjet da ne bacaš 4000+ kuna na tečajeve. Odluka je na tebi, naravno, ali uz svu tehnologiju i internet i Google na njemu - uz malo truda možeš naučiti ne sve to isto što ćeš na tečaju, već i puno više. Naravno, besplatno ili mnogo jeftinije.

1 Like

Hvala svima na pomoci :slight_smile:

Ja sam bio na tečajvima web dizajn i grafički dizajn. Ne isplati se, tamo te nauče osnove, nakon tečaja možeš eventualno napraviti neki jednostavan sajt i postaviti ga na server a sve to možeš naučiti doma puno brže. Nema govora o tome da nakon tečaja možeš raditi u nekoj firmi ili za kljente, to su gluposti, da bi to mogao trebao par godina iskustva na vlastitom kompjuteru a ne tečaj.

Taj tečaj je dobar samo ako nekoga uputi u svijet web dizajna pa se taj netko natjera kasnije učiti sam doma. E onda je vrijedio novaca.

Kasnije kroz godine sam vidio par ljudi koji su bili samnom na tečaju, nitko se nije nastavio baviti web dizajnom, ne sječaju se niti programa s kojim smo radili kamo nečeg više.

znaci preostaje mi doma štrebati na vlastitom kompu? :smiley:

Ha bolje ti je upisat web programera jel ako uzmes web dizajnera sve ti se svodi manje vise na wordpress kako ubaciti plugin i osnovne tagove html-a i css a to naucis doma za tjedan dana a tamo ucis par mjeseci :smiley:

Ja sam pohađao tri tečaja (namjeravam i četvrti). Grafički, web i PHP/MySQL u Algebri.
Dobiješ zapravo samo dobre osnove, upisu u radnu knjigu i Adobe certifikate (grafički i web).

Dobra stvar je u tome što ne nečeš proči na završnim ispitima ako fakat nisi savladao gradivo.

@wampir
Ne znam za koje učilište govoriš ali u Algebri se WP najmanje radi, svega 2-3 dana. Uglavnom je HTML, CSS, Fw…

U Algebri su stvarno zafrkani ispiti, ja sam prvi puta pao a drugi puta su nas zatvorili same u učionicu i jedva smo uspjeli proči nas troje zajedno, prepisivali smo svi jedni od drugoga jer nije bilo nikoga u učionici osim nas i uspjeli proči jedva.

U Ivori je bila sprdancija na ispitu za grafički dizajn, predavačica nam je rješavala ispite.

Algebra je po meni najbolja :smiley:

@Horz znaci ako bih odlucio upisati tecaj, odabir neka bude algebra? :slight_smile:

Pa ja ti preporučam Algebru.
Za druga učilišta ne znam, jer nisam probao.

Na njihovim stranicama nisam našao ali znam
da se u HR jedino u Algebri može polagati npr. Zend (PHP certifikat).

Žicaj ih tamo popuste, naručito ako plačaš gotovinom.
Fleksibilni su po tom pitanju.

@Horz Koliko traju tečaji vremenski?

Kako koji.
Imaš na Algebrinim stranicama satnicu za
svaki tečaj i ostale informacije.

Kao osoba koja je radila u edukaciji u jednoj od najvecih edukacijskih centara u HR koji surađuju s cambridgeom, smatram da je odlazak u bilo kakvu ustanovu za neformalno obrazovanje gubljenje vremena i para. Nije da necete nista nauciti, ali to su samo osnove, smjernice i određeni naputci za totalne početnike. Nakon odslušanih cca 150h smjera, biti cete u mogucnosti napraviti web site koji se radio 2001. u konceptualnom smislu, u smislu tehnologija i drugog.

Savjet, uzmite knjigu u ruke (tutoriali s neta), citajte forume, pitajte prijatelje i puno brze cete nauciti i napredovati. Najbolje se uci na vlastitim greskama i primjerima, edukacija 0 bodova. Moze vas nauciti osnove, ali nije to-to.

Sto se tice samih ispita, pomalo je smješno prozivati tu ustanove da su smijurija od ispita, kako je tesko i sl. Ljudi, ako ste platili 4000+ kn za 6 mjeseci (2 puta tjedno) edukacije, onda Vam je valjda cilj nesto nauciti i rjesiti samostalno ispit, osim naravno ako nisu platili mama i tata, pa vas boli ona stvar. Al i tu se postavlja pitanje, cemu ici negdje, ne nauciti nista a baciti u vjetar 4k+ kn. Za te pare je svakako onda bolje uplatiti si negdje odmor 15 dana :slight_smile:

1 Like

Ha gledaj ni to lose recimo zavrsis neku skolu koja nema veze sa informatikom a tebi se sad odjednom da ucit web stranice dizajn naravni da je bolje sa neta ucit i knjiga al ak vec oces bit u tome odes u algebru samo radi da ti upisi u knjizicu jer ako postanes za par godina dosta dobar mozda dobis u kakvoj firmi poso pa ce trebat mozda sam neki certifikat da imas zavrseno

Kakve radne knjizice, kakvi bakraci ??? :)) Ljudi moji, radnih knjizica od 1.7 vise nema kao takvih u “papirnatom” obliku i nema se sto upisivat, niti to vise vrijedi. Formalna edukacija da, ali tecajevi …bullshit. Ja osobno nebi nikoga zaposlio na temelju tecaja. Osoba ne mora imati faks … pa cak usudio bih se reci ni neku bajnu srednju skolu, ali ako posao zna, odgovorna je, postuje rokove, onda nema nikakvih problema.

1 Like

To je uredu al nije mi jasno kad neko zavrsi neku formalnu informaticku skolu tipa ovo bolonjski od 3 godine i prakticki ti nista neznas o programiranju al imas papire pa eto mozes radit u nekim firmama neznaam sta cistit stolove hahahah

Da podijelim moje iskustvo -

  • završio tečaj za Java programera - 4750 kuna / 6-7 mjeseci, dobio osnove, teške osnove i nešto teorije
  • nakon toga se bacam na frontend osnove (html/css), tu peglam koliko mogu od kuće
  • prva stranica je gotova - blago rečeno užas, druga i treća isto tako
  • tek na četvrtoj se vidi neka drastična razlika i tu pravim još par komada (napomena : sve su statične )
  • bacam se na kratko na web dizajn, tu pohvatam malo više od osnova kako posložiti bolje elemente te dobijam osjećaj za UI
  • poslije cca. 100poslanih prijava, dobijam priliku u jednoj firmi
  • tu se bacam na JavaScript/jQuery/PHP/CodeIgniter framework te rad u Eclipsu, steknem osnove Ajaxa i JSON-a, trenutno sve to usavršavam što više mogu i nakon toga idem na baze i malo backenda

Poanta: ne trošite novce na tečajeve. Stekni iskustvo kod kuće, probaj se negdje ubaciti i tu traži da te peglaju što više da naučiš. U puno kraćem vremenu i za džabe ćeš više naučiti nego na tečaju.

2 Likeova