IT poslovi - inozemstvo

Posto Dragutin planira u inozemsku , malo sam bacio oko kolika je potraznja za php developerima.

Evo linkova.

https://www.monster.com/geo/siteselection

Za nizozemsku
https://www.monsterboard.nl

Upisite php
Trenutno 546 poslova, koliko sam vidio php se placa izmedju 3000 i 5000 eura bruto.

kalkulator place za nizozemsku.
https://thetax.nl/?year=2018&startFrom=Year&salary=36000&allowance=0&socialSecurity=1&retired=0&ruling=0&rulingChoice=normal

17 mil. Stanovnika, recimo proporcionalno, kao kad bi se u jednom trenutku u hr trazilo najmanje 140-150 php developera na nekom portalu za job.

1 Like

Stavio sam u facebook grupu IT jobs in Netherlands post gdje sam napisao namjere da se preselim i šta radim, te tražio info ima li tko kakvih informacija o poslovima u blizini Amsterdama. 4 recruitera su mi poslala poruke u roku odmah, da im pošaljem CV (kojeg nisam imao u tom trenu). Tek jučer sam poslao dvojci, a posao još ne tražim aktivno.
Posla ima ko dreka. Eh da, jedan recruiter me jučer odmah pitao može li i USA i DE (u mom slučaju ne, dao sam do znanja da me zanima samo Nizozemska i to u okolici ili u Amsterdamu).

1 Like

I da se nadovežem odmah i za troškove života u NL: stan 1000-1500 eur (ovisno o lokaciji, kvadraturi…), zdravstveno oko 150 eura mjesečno (ne pokriva sve), osiguranje auta cca 150-200 eura mjesečno. Ako dijete ide u vrtić cijeli dan - 1500 eura mjesečno…
Nije sve bajno, ali… Mogućnosti su gotovo neograničene :slight_smile:

Vrtic me zabrinjava, za dvoje djece tesko da se to moze financirat, zato mislim da ima nekih subvencija kao i u hr.

Trebale bi dvije place od 3000 eura netto…

Imaš dječji, ovisno o starosti djeteta od 220 do čini mi se 270 eura.

Mislim na subvencije za vrtic.

Moj brat zivi u NL

  • radi kao dev-ops. startao je kao sys-admin junior u toj firmi, prije te firme je bio u Leasewebu ( u NL je 2.5 godine)
  • radno vrijeme mu je od 8:30 do 16:30 ili 17:30 pon/pet
  • placa mu je trenutno oko 3.3k eur, na svakih 6 mj mu ide gore za 10%, senioir dev-ops u toj isti firmi ima oko 5.5k eur
  • zivi oko 50 km van Amsterdama sa nekim drugom iz neke x drzave, placaju oko 1400 eur sa troskovima za 70-80m2, vozi se oko 30-40 minuta u jednom smjeru sa autom, cimer nema auto, on se vozi sa vlakom, troskovi za kartu (vlak) je oko 150-200 eur.

Brat i taj cimer su startovali u LeaseWebu, ( sastavljali su servere i instalirali OS), brat je nakon 6 mj otisao u tu novu firmu kao sys-admin -> dev-ops, cimer u DELL datacenter. Placa u Leasewebu je bila slabija u odnosu na druge firme.

Posao je dobio tako, da se je prijavio na webhosting talk forumu, uradio skype intervju i otisao za dan u NL ( u to vrijeme je bio u Norverskoj).

U LeaseWebu mu je bio prvi posao u IT industriji, imao je neku osnovu kao sto je znao instalirat WIN, osnovne komande u LINUXU i zamijenit po neku od komponenti.

1 Like

Ovo su netto place obadvojice?

Neto placa s time, da on dobiva nonstop ponude konkurentskih firmi preko Linkedina i slicno,
bio je i na par razgovora. Odlucio je, da ostane u toj firmi jos neko vrijeme, da dobije radna iskustva pa da ima bolju poziciju za pregovaranje.

Devops (brazilac) koji je ucio brata u toj firmi, napravio je cijelu infrastrukutu u toj firmi ( radi se o streaming kompaniji ) imao je placu od 8k eura, predavao je na konferencijama po EU, brat kao devps u toj firmi je isto putovao sa njim. :slight_smile: Brazilac se je na kraju 2017 vratio u BR, da radi remote za neku USA firmu za 100+k godisnje, 36h sati tjedno.

Ima tu i nekih bonus za ljetni odmor, dobio je laptop u vrijednosti 3k eura, iphone… zurke.

Cimer ima nesto nizu placu u DELL datacentru i on radi jos uvijek na istoj poziciji. ( sastavljanje masina, instalacija, support level 1)

U Leasewebu je imao 1800 eura neto, za selidbu su mu uplatili 1500 eura dodatno.

šta strimaju bog ti dao … još u holandiji, da to nije piraterija kakva

Da, sve to saznah iz ponuda za posao. Daju od 22 do 28 dana plaćenog godišnjeg + džeparac, neki pomažu kod preseljenja iz druge države, teretane na račun tvrtke (ili u tvrtki), odabir opreme po želji (računalo, monitor, čak i OS po želji), laptop od tvrtke, automobil na korištenje sa svim pokrivenim troškovima i neograničeno korištenje u privatne svrhe… Naravno, ovisno o tvrtki.
Uvjeti su im fantastični.

imam i ja informacije iz prve ruke da su uslovi u IT kompanijama u Holandiji

n e v j e r o v a t n i

Iste te uslove sam ja dobio u DE, ne pricamo o placi.

Pomoc oko relokacije, stan od njih na 3mj, karta za gradski prevoz, odabir laptopa i OS (DELL XPS ili Macbook), bonusi i sl.

I da, po meni poslodavac koji nece da ti da kvalitetnu opremu za rad (dobar laptop, dobre monitore, slobodu kod os-a), je los poslodavac.To izgleda kao banalna stvar, medjutim je jako bitno da radis na onome sta ti najvise lezi kako bi bio maksimalno produktivan.

1 Like

Dakle to dođe pod normalno… A jexi ga,nisam posao tražio skoro 20 godina pa pojma nemam o uvjetima koji se nude :smiley:

Ja sam radio za firmu u kojoj to nije bilo “pod normalno”, ali na svu srecu danas vise ne radim :slight_smile:

Izvuci dobru platu nije najbitnija stvar koju treba gledati.Primjer ja ne bih radio posao stancanja WordPress sajtova za vecu placu od trenutne, jer me to ne cini zadovoljnim i to nije smjer u kome zelim ici.

Treba naci posao koji je adekvatno placen, na kome imas mjesta da napredujes i ucis, i koji ima te neke sitne stvari (sloboda oko hardvera, snackove, team building evente i slicno).

2 Likeova

Točno. Recruiterima sam rekao vrlo slično tome - da želim raditi u tvrtki u kojoj postoje izazovi i gdje će moj rad ostaviti traga (preneseno, ne doslovno)
Ne želim raditi monotone poslove, za to mogu otić pakirat u tvornicu ribljih konzervi. Ak ne vježbam mozak, demencija će me počet prat :smiley:

1 Like

Ja trenutno istrazujem poslove po Austriji. Zasto bas Austrija? Dovoljno visok standard a relativno blizu kuci.

Realnost je da najvise poslova ima za programere svih tipova. Dosta manje posla za system admina. Takodje, vazno je znati da je vecina data centara smjestena u Becu. Takodje, raspon plata je veliki. U svakom oglasu stoji minimalna bruto mjesecna ili godisnja zarada propisana zakonom. Takodje, svugdje je pored toga i napisano da je ovo minimum i da je plata veca ukoliko imate vece znanje i iskustvo.

  1. ce biti zanimljiva godina…
1 Like

njemačka ukida radne vize, ako već nije ukinula :smiley:

ostat će samo ovih 40.000 ljudi što je dodik zaposlio, svi će ostali otić u njemačku

1 Like

Ako sam dobro shvatio, samo povecavaju period sa 3 na 6 mjeseci za ostanak u zemlji bez vize.

i to je veliko, masu ljudi znam koji idu na 3 mjeseca u njemacku