Izrada news portala te redizajn drugog portala

Ne vrijedi se s glupim ljudima raspravljat’. Kada nešto napravit sami, javite se. Dalje koristite OS koji rade drugi ljude i zovite se developerima, a ovdje pitajte kako napraviti kontakt formu.

Ovdje se nitko nije nazvao developerom mada to neki jesu. Zašto bi javno objavio projekte koje sam radio, a radio sam ih puno za druge ne za sebe.

Ne govori drugima da su glupi jer i tebe nitko nije uvredio. Ovdje pricamo sto bi bilo bolje za pokretaca teme a ne o sigurnosti CMS sustava gdje smo dosli

kako napraviti kontakt formu.

Disclaimer: sve dalje u postu je moj osobni stav. Ne mislim trolati niti uvrijediti nekoga ili obezvrijediti njegov trud/rad.

Slažem se sa svime što je @creatifcode napisao, vidim da imamo slična razmišljanja kad je u pitanju Wordpress.

Definitivno bih se složio da je defaultna instalacija uz poneki plugin sasvim solidna za određene projekte.

Neću omalovažavati softver kao što je Wordpress jer pogoni ogroman broj stranica, ali ću reći kako sam mišljenja da je Wordpress uvijek pisan za one PHP verzije koje će većina hosting providera podržavati, i zato mislim da je tako popularan. Napravljen “jeftino”, i u pravo vrijeme. Kasnije su ga jednostavno svi i koristili jer je napravljen tako da ga svatko zna instalirati i ponešto modificirati, a radio je bolje od Joomle i sličnih mu konkurenata (i mislim da još uvijek je bolji).

Na službenim stranicama jasno je vidljivo da je jedan od uvjeta PHP 5.2.4. Ta je verzija inače izašla 30. kolovoza 2007., što meni, kao PHP developeru koji se trudim ostati u koraku s najnovijim verzijama PHP i koji pratim razvijanje PHP-a, govori zapravo dosta, te je u neku ruku smiješno.

Je li postoji netko kome ovako nešto ne izgleda malo… užasno? Ako je odgovor ne, probajte otvoriti wp-login.php ili wp-activate.php. A sada?
Djeluje kao da je netko pisao kod “on the fly”, bez nekog razmišljanja i planiranja, deklariravao funkcije po potrebi kad i u kojoj datoteci zatreba, kad funkcija “zafali” u kodu u datom trenutku, dosta se ponavljao u kodu i slično.

Po mom mišljenju, kao PHP developera koji koristi (ili se barem trudi koristiti) blagodati modernog PHP-a, Wordpress je kod napisan “na silu” kako bi radio na što starijim verzijama PHP-a, odnosno onima koje će podržavati veeelika većina hosting providera.

Koristio bih Wordpress za projekte koje možda u startu ne doživljavam ozbiljno. Za ozbiljne projekte ga ne bih koristio.

Za ozbiljnije projekte je potreban revamp samog koda kako bi sve radilo dosta brže.
Mislim da bih, s obzirom na sve frameworke koji danas postoje a koji koriste magije modernog PHP-a, poput Laravela i Symfonya, radije napravio vlastito rješenje skrojeno baš po mojoj mjeri koji bi davao bolje performanse nego Wordpress, a bar to nije teško. Mislim da će se @creatifcode složiti s ovim. :stuck_out_tongue:

2 Likeova

PHP version 5.2.4 or greater (recommended: PHP 5.4 or greater)

Da, što si htio reći s time?

Možeš ga ti vjerojatno vrtiti i na 5.5 verziji.
Ja govorim da sam Wordpress je baziran na PHP 5.2.4 verziji. Da core Wordpress koristi blagodati 5.4 verzije, sigurno bi bio puno brži, kod mnogo bolje organiziraniji itd.

Mislim da se ovo podrazumijeva :smile:

WordPress je vrlo star software, i sav napredak do danas je pisan kao nadogradnja, nikada potpuni rewamp. To znaci da ima hrpe i hrpe legacy koda koji izgleda uzasno i napisan je zbrda zdola.

Iz istog razloga (backwards compatibility) jos uvijek je podrzana verzija 5.2.x PHP-a, sto je zbilja steta s obzirom na sve blagodati novijih verzija, ali definitivno nije bez razloga, kako ispada po tvom pisanju.


Mislim da je vrlo tesko biti u poziciji da toliko weba ovisi o tebi, pa sad ti upotrijebi najnoviji PHP feature i slomi sve. Ni sam nisam siguran sta da mislim o tome, svi moji serveri su naravno na zadnjoj verziji PHP-a ali znam da vise od 90% njih nisu. Vrlo zeznuta situacija.

Znači neki dotični samoprozvani eksperti ovdje imaju problem sa wordpressom i uspoređuju ga sa custom cms rješenjem iz očito nekih vlastith kompleksa.

E sad da je ova tema izrada 9gag skripte, social skripte, e-commerce rješenja ili što god drugog što ispada izvan kruga uobičajenog složio bi se sa njima jer eto wordpress nije za te stvari. Ali ova tema je “izrada news portala” za što wordpress jest skrojen i out of the box je u njemu uključeno skoro sve što jedan portal ili blog treba osim možda dizajna. OP može složiti vrhunski portal i poslje platiti programera da zaštiti isti (kroz mjenjanje putanja, skrivanje login formi, redirectanje direktorija i skrivanje da se radi o wordpress kako bi zbunilo hakere, dnevnog back-upa baze) što će ga daleko manje ispasti novčano, ili može tražiti da mu netko gradi custom cms rješenje kako bi uživao u stvarima poput plačanja programeru za svaku sitnicu koju treba dodati što wordpress ima po defaultu, pa limitiranog supporta od tvorca istoga, pa da ne govorim kroz buduće vrijeme prilagođavanje trendovima i tehnologiji itd.

Imam iskustva sa hrvatskim brend custom “cms-ovima” od par poznatijih firmi u Hrvatskoj i mogu reći da je to jebena sprdačina od sistema u usporedbi sa wordpressom gdje se plača nešto daleko više što sa wordpressom ili joomlom dobiješ besplatno, znači astronomske cifre pogotovo za jedan mini portal poput ovog što OP traži. Jedino što im ide u korist je to što su “nepoznati” pa kao haker ne zna o kojem se cms-u radi, ali očito neki dotični ne razumiju da se wordpress sistem može sakrit kroz preimenovanje datoteka i neke redirectove te na taj način ostavit hakere u nepoznanici o kojem se sistemu radi.

Zato daj ne serite.

2 Likeova

O tome i pričam, to je cijeli point mog prethodnog posta.

Tebi nije problem gurati Wordpress na najnovijim verzijama PHP-a. Nije problem dići PHP 5.6 na VPS-u kojeg plaćaš višestruko više nego netko shared hosting. Ti tu imaš kontrolu nad svime i radiš što te volja. Netko sa shared hostingom to nema. A shared hosting je jeftiniji i može si ga svatko priuštiti.
A jeftinije = veća publika, naravno.

Stoga sam rekao da je Wordpress jeftino napisan, u vidu resursa, te u pravo vrijeme. Zbog ta dva razloga i mislim da je tako popularan.

Napiši sličan novi CMS, ali koristi moderni framework i barem PHP 5.4 verziju (nedajbože 5.5 ili 5.6). Imaš mnogo bolji proizvod za ozbiljnije projekte (za koje inače se ne bi usudio koristiti Wordpress), ali publika mu je puno manja i tvoj proizvod nije tako popularan jer ga ne mogu svi koristiti.

U prijevodu - skup si prosječnom korisniku.

Ma ne znam ni sam što da mislim. Nekad davno sam razmišljao da se okušam na CodeCanyonu jer sam vidio da se može lijep novac zaraditi na Wordpress pluginovima. Kad sam krenuo učiti kako napraviti plugin jednostavno nisam mogao prožvakati neke stvari u Wordpressu. Često sam imao želju zaviriti u core i vidjeti kako nešto negdje radi, ali je traceanje ovoga-pa-zatim-onoga-pa-tek-onda-onog-trećeg često znalo biti tako time-consuming da sam digao ruke od Wordpressa.

O kakvim resursima govoriš, molim te daj nam crno na bijelo u kojem djelu wordpress previše koristi serverske resurse?
Ako netko koristi wordpress kao protal, što znači da ne dopušta registracije i hrpu gluposti što administracija korisnika i njihove opcije koriste, onda o kakvim resursima mi ovdje pričamo? koliko querija prema bazi wordpress izbaci naspram nekog custom cms rješenja?

Problem je što svaki klinac može instalirat wordpress i stavit 50 plugin-ova od koji će svaki radit 20 querija prema bazi pa mu onda ispadne wordpress site spor i jede resurse zbog vlastite gluposti i neznanja…ali daj mi molim te reci koliko to wordpress instalacija poput jednog portala koji jedino korisniku servira vijest troši server resursa? pa to govorimo o svega par querija prema bazi valjda.

Ti si klasican wordpress bot. Ni ne procitas sta decko napise a uhvatis se za jednu rec a ni sam nemas pojma zasto i zbog cega.

Stoga sam rekao da je Wordpress jeftino napisan, u vidu resursa, te u pravo vrijeme. Zbog ta dva razloga i mislim da je tako popularan.

Zar sam ja ikada i spomenuo resurse servera?

Ako iskodiraš CMS koristeći čari modernog PHP-a, tvoj CMS zahtijeva više resursa u vidu toga da korisnika uvjetuje neku od novijih verzija PHP-a, recimo PHP 5.6 verziju, i samim time si skup korisniku u smislu što imati VPS (gdje možeš instalirati koju god verziju poželiš) nije tako jeftino kao imati shared hosting (gdje ne možeš instalirati koju god verziju želiš).

Prema tome, kada sam rekao da košta krajnjeg korisnika više resursa, rekao sam to u smislu da korištenje tvog proizvoda ga košta u konačnici više novaca, i zato tvoj CMS nije toliko pristupačan svima.

Ubuduće kad čitaš, pokušaj malo čitati s razumijevanjem, gledati širu sliku, a ne zabiti se u monitor i tupiti kako si samo ti u pravu, a pri tome još i uvrijediti druge.

Oprosti, ali nemam običaj razgovarati s nekim tko će mi, nakon što izložim moje mišljenje, reći da se*em. Ja se isključujem iz rasprave s tobom i nastavljam dalje raspravljati s onima s kojima je to moguće.

@shimi jos uvijek cekam odgovor na moje prethodno pitanje upuceno tebi, molim te da kad uhvatis vremena odgovoris na isti ili povuces svoju tvrdnju koju sam citirao.

Hvala

BTW Mislim da autor teme zna kako podici tenzije na forumu, bravo :wink:

@apazinjan Vremena imam, ali nemam potrebu da odgovaram na takva pitanja. Logicno je da nemam argumente sto se back-end koda tice na sajtu techcrunch.com, tako da cu ostati suzdrzan. Procesljaj malo quoru gde ces naci mnogo tema upravo o techcrunch i mashable i njihovom ‘‘heavily customized’’ wordpressu. Ono za sta imam argumente je domaci portal telegraf.rs koji je isto na wordpressu i za koji provereno znam sve ovo o cemu pricam.

Znaci nemas argumente, ocito ne poznajes WordPress, ali si se nasao praviti pametan i ismijavati “neznanje” drugih. Zanimljiv nacin rasprave.

To nije moj zadatak, to je tvoj zadatak jer si ti autor tvrdnje da TechCrunch prakticki nema veze s WordPress-om, a ja zelim da ti to meni i dokazes. Svejedno, bacio sam pogled na Quoru i medju prvih 50-ak rezultata jedino pitanje vezano za WordPress je “koju temu TechCrunch koristi?”.

Taj portal nije tema rasprave niti sam ja isti spomenuo kao primjer dobrog portala pogonjenog WordPress-om. Nisam upoznat s tim portalom niti tehnologijama koje koriste u backendu, ali se zato niti ne pravim da znam o cemu pricam.


Za sve sto napisem ovdje ja imam argumente, i stojim iza toga. Ako me pitas da objasnim nesto sto sam sturo napisao, to cu i napraviti. Odgovori tipa “Vremena imam, ali nemam potrebu da odgovaram na takva pitanja.” samo pokazuju da ti je jezik bio brzi od pameti i da si htio brze bolje nesto napisati, tek toliko da ti kolega creatif da lajk.

Sustina moje price je da veliki sajtovi, koji imaju desetine ili stotine developera, usavrsavaju i prilagodjavaju core wordpressa svojim potrebama i da je to izvan ove konverzacije. Dakle ako pricamo o wordpressu, ne mozemo stavljati u isti kos te stranice i stranice sa default instalacijom i 10ak pluginova. Ja nisam ni pogledao sajtove koje si ti stavio kao reference, niti je uopste bitno da li je to mashable, techcrunch ili nesto trece.

To je isto kao kad bi neko rekao google, facebook, youtube koristi taj i taj programski jezik, znaci taj programski jezik je najbolji, a pri tom koriste jos 22 programska jezika i iz svakog od njih izvlace ono najbolje i prilagodjavaju svojim potrebama i problemima.

Sto se poslednjeg tice, ne znam sto toliko licno shvatas ovu diskusiju, cim se pomene wordpress vi se ponasate kao da vam neko dira najrodjenije :slight_smile:

Jadan covik, zaspamali ste mu temu :slight_smile:

Custom vs Wordpress je cesta dilema, koja zapravo ima dosta jednostavan i jasan odgovor sta je u kojem slucaju bolje. Ne postoji alat za sve zadatke.
Kolega @tony ima apsolutno pravo - Wordpress je hrpa nadrobljenog koda koji iz danasnje perspektive (web u 2015. godini) ne lici na nista. Ali realno, isto se moze rec i za sam jezik u kojem je napisan. I zapravo, (blasfemy) nije to bas ni bitno sa business strane.

Ja iman 3 jako posjecena wordpress sajta. I mrzin i volin sta su na wordpressu. Mrzin kad moran isprogramirat nesto sta ne mogu jednostavno pluginom rijesit (ili ne virujen pluginu, ili je plugin napisan ocajno). Volin kad mogu izrazito zaguljene stvari rijesit sa dva klika misem. To su side projekti na koje ne mogu trosit puno vremena, i Wordpress savrseno radi svoju ulogu - drzi me updateanim sa vanjskim api-ima (ie facebook), pazi mi na sigurnosne rupe, i rjesava mi blesave probleme fire and forget pluginima. Site kosta. Kosta vremena, ako nicega drugog. I wordpress stedi to vrijeme. Redizajn je piece of cake. Vrhunske teme su dostupne za sitne novce. I dok ja ne moran pisat kod za njega, uopce me ne zanima sta je WP pisan proceduralnim kupusom u kojem tema ima direktan pristup bazi.

S druge strane, ja san developer, i obozavam cutting edge tehnologije. Kad se pojavila ideja da doticna 3 WP sajta nadogradimo sa nekakvim modernim featurima, Wordpress je ispa iz jednadzbe. Upravo pisem custom site iz nule koji ce cupat podatke iz wordpress baze. I taj novi site ce bit svemirski brod za wordpress, kojeg cu napisat u frakciju vremena koliko bi mi trebalo da ga pisem koristeci wordpress kao framework/podlogu. Ovo pisem da pojasnim da nisam ni WP fanboy, ni protivnik free open source CMS-ova. Jednostavno, svaki alat ima svoju namjenu i svoje korisnike.

Security je cesta tema ovih rasprava, i tu ljudi povlace razne argumente. Custom site nije po defaultu sigurniji od wordpressa, i “svak moze cackat po open sourceu i nac rupe” nije argument. Dapace, cesto je obrnuto. Svaki custom web app koji sam ja radio je prije produkcije zavrsio na penetration testu. Fino unajmis security firmu hakercica, otvoris im server, i pustis da ga razvale. Penetration test je 90% automatiziran set skripti koje crawlaju site i traze rupe. Skripte uopce nije brige jel to open source wordpress ili vas CMS iz garaze. Ako je tamo rupa, nac ce je. I najbolji developeri rade bugove i propuste. Penetration test tipicno traje 2-5 (jako stresnih) dana, ovisno o tome koliko toga triba proc. Konkretno, zadnji penetration test na aplikaciji na kojoj radim je pao na XSS testu; kolega je napravio potpuno banalni propust. Upravo je WP prije koji dan razapet radi XSS vulnerabilitya na jednom featureu. Ali wordpress ima hordu developera koji ce problem otklonit. Custom CMS nema. Koga ces to povuc za rukav da ti otkrije, pa zatim fixa, problem koji je nastao prije par godina kad si ono unajmio XY firmu da ti slozi custom CMS? Puno je lakse napravit propust kad kod gleda par ljudi, nego kad open source kod gleda na tisuce developera.
Jedina realna prednost custom rjesenja je to sto nisi meta day-one vulnerabilitya kojeg dica koji se igraju hakercica imaju exploitanog u svojim skripticama. Ali evo, godina za godinom prolaze, moji sajtovi su apsolutno svaki dan pod napadima hakercica, i bas nikad nisan ima niti jedan breach.

Sutra cu za prijatelja slozit na brzinu wordpress site za njegovu agenciju. Potrosit cu popodne, a on ce dobit vrhunski dizajniran site, sa svim potrebnim featurima, oko cijeg ce se daljnjeg odrzavanja brinit hrpa WP developera a ne ja. To je ogromna snaga CMS-a ka sta je Wordpress.
S druge strane… imas vremena, novaca, developera na raspolaganju? Radi custom, nebo je granica.

Ali, osoba koja je otvorila temu trazi poprilicno cookie cutter obican news portal. Osim osobne preference, ne postoji niti jedan realan razlog zasto to ne bi bio wordpress. Trazi custom rjesenje, okej. Sasvim normalan zahtjev. Locastici rade custom stvari na Symfonyu, sta je opet dobar start, jer u bilo kojem momentu bilo kakav developer koji zna Symfony (ili slican MVC framework) moze uskocit i odradit kakav potreban feature.

4 Likeova

Svaka cast programerima i ljudima koji rade stranice od nule, skidam kapu (da ne ispadne da ih ne cijenim). Po mome misljenju custom web stranica treba iskljucivo onda ako korisnik tj. buduci vlasnik te stranice ima neke specificne potrebe ili mu na toj stranici trebaju neke specificne stvari, na primjer kao sto njuskalo ima pretragu po svim mogucim kriterijima, ili primjer neka stranica sa apartmanima pa da ima online rezervacije i da korisnik sam rezervira smjestaj, a onda to dolazi vlasniku apartmana na mail. Ima tu jos milion primjera zasto bi trebala custom web stranica, ja sam naveo ova dva jednostavna. Medjutim, ja sam pobornik wordpressa i uvjeren sam da bi se i ovi moji primjeri dali izvest u wordpressu. A svako ko mi kaze da su wordpress stranice spore i da opterecuju server nema pojma o cemu prica i wordpress nikad nije koristio. Wordpress je idealan za ovo sto postavljac teme trazi, i bezveze ce bacat pare na neko custom rjesenje.

Btw. jos malo pa ce se web stranice radit toliko jednostavno i biti toliko dobre, mocne i brze da ce wordpress nekome tada izgledati kao spori teretni kamion iz 1933 godine. Vrijeme developera je polako na zalazu, ako mene pitate.

@drmrgood Elaboriraj ovaj zadnji pasus ?

Mislim da si u krivu, ali bas u krivu.Vrijeme developera tek dolazi.