Izrada news portala te redizajn drugog portala

To je boljka bilo kojeg CMS-a, uvijek ima onih koji se klasificiraju kao developeri a o istom jako malo znaju, te im se znanje svodi na modifikaciju i admin sucelju.

To nitko ne spori ali to nikako ne moze biti argument protiv koristenja WordPress-a u ovom slucaju.

Zavisi koliko ozbiljan projekat je u pitanju i koliko misli da se siri u buducnosti. WP/Joomla je inicijalno jeftinija ali dugorocno limitirana i skupa za prosirivanje i odrzavanje.

Ozbiljni projekti se ne rade na Joomli/WP.

Ozbiljni neki veci IT portali se vrte na WordPressu. Hoces reci da su neozbiljni? Govorim o portalima koji ulazu jako puno u marketing, SEO etc.

Postoje izuzeci i to su najcesce segmetni a ne cijele aplikacije + cesto su toliko kastomizirane da uopste vise nisu jeftina varijanta.

E vidiš, tu si u pravu ali ne mora biti pravilo. Ja sam dobio dojam da pokretaču ovog threada ne treba projekt koji će ga zatući u startu, a vjerujem da ide tražiti ponudu za ono šta mu WP već može ponuditi, brzo bi se ohladio.
U biti, ako netko ima ideju pokrenuti portal, plaćati 10 novinara, 3 urednika i 2 IT stručnjaka, tada je svakako izbor custom rješenje. Ulaganja od barem 50kE u startu pa dalje kako ide. Ako netko radi portal, traži članke i ima neki budžet od tek par tisuća E u startu, i posjetu od 10k unique dnevno, e tu na scenu stupa WP. Što opet ne znači da WP ne može biti opcija i u prvom slučaju.

Naravno, sve prema mogucnostima. U prvom postu sam i napisao da ako imaju mogucnost idu na varijantu custom web aplikacije :wink:

http://techcrunch.com/, http://www.newyorker.com/

Primjer news portala na WordPress-u, vjerujem da imaju puno vise posjetioca nego ikoji portal u Hrvatskoj (mozda i zbrojeno). Mozda ovi nisu dovoljno ozbiljni za tebe?

Segmenti, wut? Ako mislis na situaciju kada je samo blog na WordPress-u a ostalo je staticna stranica, kakve to veze ima sa news portalima (i naravno da je staticna ako nema potrebe za cestim editiranjem a zeli se dobiti na brzini)?

cesto su toliko kastomizirane da uopste vise nisu jeftina varijanta

Pa ni Custom CMS nije jeftina varijanta, definitivno puno skuplja od iste stvari na WordPress-u.

Ovo je idealan projekat da se odradi na WordPress-u, za ovo raditi Custom rijesnje je totalna glupost, pa ako je WP u necemu dobar onda je to ova bransa.

Uglavnom autorov problem je taj sto platio ljude koji nemaju pojma sta rade.Znaci plati Dizajnera i plati WordPress Developera (covjeka koji se fokusairao samo na WP) i nece biti problema.

Niko nije ni rekao da je jeftina custom varijanta, postoji razlog zasto je to tako, ali ako jeftinocu maknes sa WP/Joomla onda ne ostane previse od njih. To im je jedna od osnovnih prednosti.

Samo ti ime kaze, dakle sistem ili aplikacija prilagodjena tvojim potrebama. Sad ako tebi treba klon vec postojeceg bloga sa minimalnim modifikacijama idi sa WP/Joomlom ako imas na umu nesto ozbiljnije i dugorocnije od bloga i slicnih stranica onda je isplativije raditi custom aplikaciju.

Ajde @apazinjan nemoj se zajebavati i navoditi takove reference kad i sam znas da to sto se vrti gore na ta dva portala nema vise puno veze sa WordPressom ili ti fakat mislis da je to obicna instalacija WordPressa i malo sminkanje nekakve Teme za WP i to je to.

To je prva stvar, a druga stvar je ta da bi ga ta customizacija WordPressa kostala par redova velicine vise nego razvoj custom sustava.

1 Like

I opet nije istina i branis slijepo nesto sto dobro poznajes, a ostalo malo ili nikako pa onda prosipas biserje pred svinje.

Wut? Nema vise puno veze s WordPress-om, a vrti se na WordPress-u? Nije mi bas jasan taj odnos. Kako to nesto slozeno na WordPressu moze ne imati veze s WordPress-om? Ili za tebe sve sta nije default stanje poslije instalacije WordPressa nema veze s istim?

Ne kuzim kako je to moguce? Dakle custom rijesenje pisem od nule (opnosno od nekakvog pocetnog frameworka), a u WordPress-u vec imam hrpu toga napisanog za administraciju/strukturu itd. i onda vise naplatim nesto napisano ma WordPress-u.

Da je to sta govoris istina, tko bi onda koristio CMS? Nitko nije lud platiti vise ako za manje novaca moze dobiti custom rijesenje.

Jednom sam radio na projektu gdje sam od WordPressa koristio samo sustav za registraciju korisnika, nista drugo, a drugi put sam radio na projektu gdje sam od Wordpressa koristio samo sucelje za pisanje i administraciju postova, cak ne i stranica nego iskljucivo clanaka, koliko to ima veze sa WordPressom? Puno, malo ili nikoliko ili je to 100% WordPress.

Nemoj sad sa takvim pitanjima kao da ne znas o cemu pisem jer nisi glup i ispada da trolas, a i ja i ti znamo da to nije tako.

U drugom dijelu sam sjebao recenicnu konstrukciju pa nije ispalo onako sto sam mislio. Slijedi ispravak:
Umjesto:

To je prva stvar, a druga stvar je ta da bi ga ta customizacija WordPressa kostala par redova velicine vise nego razvoj custom sustava.

treba stajati:

To je prva stvar, a druga je ta da bi ga customizacija WordPressa kao ove za navedene portale kostala par redova velicine vise nego razvoj custom sustava.

Kada vec imas framework koji ima sve sto ti je potrebno za razvoj jednog, u svojoj biti tako banalnog sustava, onda ti nije nista vise i duze potrebno nego za customizaciju WordPressa. npr. Uzmes Symfony ili Laravel, slozis dizajn baze, slozis dizajn UIa i za 2-3 tjedna iskodiras ostatak koji ti je potreban za upravljanje sadrzajem.

U svojoj sustini to je najobicnija CRUD aplikacija koja u svojoj biti nije nesto komplicirana. Pa jebote u onim prezentacijama za odredene frameworke ti posloze kostur aplikacije za 1 sat vremena.

Da me nebi sad hvatao za te rijeci naravno da je to dalekood gotovoga i sigurnog rijesenja i ne moze se upotrebljavati na webu, ali ti ilustriram da to vise nije koa prije 15 godina kad si sve trebao pisati sam od nule. Imas tu decke koji stirkaju u Laravelu pa ih pitaj koliko bi im bilo potrebno za napraviti neki mali CMS za jednu Udrugu. U krajnjem slucaju ima i gotov CMS, ponavljam CMS ne bloggin tool u Laravelu koji jako lijepo izgleda i dobro radi. https://octobercms.com/

Svi znamo da su sve te velike reference koristile wp samo kao osnovu, tako da svaka cast njihovim developerima koji su izvukli iz wordpressa najbolje i sastavili nesto takvo. To je isto kao sto se taylor hvali da najveca stranica u laravelu ima ne znam koliko miliona poseta, a ljudi razvili svoj cache system i ubacili u laravel. I sad ja stavim link te stranice ovde i hvalim laravel. To je smesno stvarno, ako pricate ozbiljno nemojte se blamirati sa tim hvalisanjem bespotrebnim.

1 Like

To ti je isto kao i kad udjes s nekim u raspravu PHP vs C# vs Java vs Ruby onRails itd. pa ti taj netko kaze, a sta hoces covjece pa Facebook je napisan u PHPu, pa jebote odmah si odvalim samar okrenem se i odem svojim putem jer ne vrijedi trositi vrijeme na takve bisere.

1 Like

I kakve to tocno ima veze sa stranicama koje sam ja linkao?

Baci pogled na techcrunch, koristi se apsolutno sve sto WordPress nudi out-of-the-box, znaci custom post typeovi, custom taxonomije, pages, author profiles. Jedino sto valjda ne koriste jesu WP komentari vec koriste Facebook-ove, valjda oni znaju zasto.

Tvoje anegdote o tvom koristenju WordPress-a apsolutno nemaju nikakvog smisla niti tezine u ovoj raspravi.

E pa bas to, ne trazi se minimum, nego iskustvo iste kvalitete kao one u WordPress-u. Mozda se meni ili tebi ne svidja WordPress admin experience, ali mora se priznati da su ga vrlo dobro doradili u zadnje vrijeme i ugodno ga je koristiti. I to puno znaci, neces klijentu dati CRUD u kojem je post title input[type=“text”] a post content textarea i reci: ja sam gotov.

Znaci ako zelis isto iskustvo prenijeti na Custom CMS, vraski ces se morati potruditi (a onda to i naplatiti).

Svaka cast, ali ne vidim kakve to sad ima veze s raspravom? Ne govorim ja da je WordPress jedini CMS, meni je osobno najdrazi ali ovdje je rasprava da li pisati sve ispocetka ili ne.

Svi znamo?

Ajde onda ti znas nesto vise od mene. Konkretno TechCrunch, molim te da istaknes koji to djelovi njihove stranice nisu pisani u/na WordPressu.

Da, ali uvid u kod u mom CMSu nema niko, dok u svim tim OS i njihovim dodacima ima svako živ uvid, jel sad kontaš? Ima da “obrije” guz*ve dok skonta kako da mene zafrka, dok će tebe preko plugina koje koristiš lako skontati, jer ima uvid u kod…

Šta misliš što je dernek.ba završio? Nije da nisu mogli više raditi, ali svako živ je imao uvid u kod, jer je svako mogao doći do skripte. Prodavali su se premium kodovi za 5x jeftiniju cijenu. Mogao si ući u bazu podataka, izbrisati, dodati, spamati po forumu itd itd… Samo jedan od primjera šta se desi kada neko ima uvid u tvoj kod.

Nebitno je li WP Blog platforma ili kompletan CMS, je li on siguran kao CMS ili nije, stvar je u tome da svako ima uvid u taj kod, i svako ima uvid u te plugine, i doći će dan, kada će neko naći novi bug, i srušiti nečiji trud i godine rada za par sekundi.

Ti “veći” portali imaju svoje developere, zaposlene ljude koji rade na usavršavanju, full-time job, i ne možeš porediti neki portal koji neko hoće da mu se uradi i povremeno vrši update.

  1. Nisi siguran da će ti taj developer biti dostupan čitavo vrijeme.
  2. Ako nađeš novog, i ako želi da zna gdje je prethodni stao, mora pročitati sav kod i mora razumiti gdje i šta je prethodni radio, te će ti to uzeti više vremena i novca, nego da sve ponovo pišeš.

Dobro je gledati tuđi kod, i učiti iz toga, ali koristiti tuđi kod, i ne razumiti kako, šta, gdje, je čisti idiotizam, zato nemoj povezivati veće portale koji imaju zaposlene ljude koji rade na tome, i nekoga ko neće imati zaposlene ljude, neko ko će samo instalirati WP,Joomla, Module, Plugine, i krenuti pisati…

Babe, žabe…

  • Da dodam još, ekskluziva.ba - Custom rješenje, neko je leakovao skriptu i sad je moguće naći. Ja već znam bug pomoću kojeg im možeš izbrisati sve vijesti (70.000 vijesti). Jel to sad fer, ti meni reci? Da neko tek tako dobije uvid u tvoj kod, i izbriše sve to za manje od minut? Vjerovatno neki njihov developer koji je povremeno radio na poslovima, je leakovao skriptu, to ne bih znao, toliko i o povremenim angažovanju raznih developera da rade plugine/dodatke itd… Jednostavno nisi siguran ako si prepušten raznim ljudima!

Izgleda da i tebi treba dodatno obrazovanje na temu sigurnosti: http://en.wikipedia.org/wiki/Security_through_obscurity

Sa developerom koji razvije Custom CMS jesi?

To je puno izrazeniji problem kod Custom CMS-a. Ako slijedis smjernice programiranja na bazi nekog CMS-a, onda se zna gdje je sta i cemu sluzi, i treba jako malo vremena da se stvari pohvataju.
U slucaju Custom CMS-a moras puno vise proucavati stari kod jer je puno manje toga standarizirano i poznato.

Ti stvarno vezes gluposti jednu za drugom i to konstantno.

Poredis namjenska rjesenja ciji se kod pojavio na netu sa Open Source rijesenjima.Nemas pojma o cemu pricas, prestani dok jos nije kasno.