Je li razvrstavate otpad? (Anketa)

E to! Misli zeleno, budi primjer, a onda oni rade totalno suprotno :slight_smile: Jedino što se furaju na tu modu i glume “društveno odgovorne kompanije” pa zapravo naprave sranje sa tim papirnatim slamkama i sl. Kruh mi daju u nekom kartonu od kojeg smrdi kruh po kartonu ako ga čim dođem doma ne stavim u najlonsku vrećicu.

A to da nas je previše, glupost. Raspodjela nije dobra, interesi su problem, a nas nije uopće previše.

Isto i sa CO2. Prvo, CO2 je nužan za život na Zemlji. Dalje, sve to što mi ljudi proizvedemo, to je zanemarivo naspram onoga što priroda proizvede. Onda, to što mi obični ljudi kao pojedinci proizvedemo, uključujući vožnju autima, to je ništa naspram onoga što proizvode veliki. Dalje, CO2 u atmosferi je u promilima, a povećanje koje smo mi ljudi prouzročili industrijskom revolucijom gledano u ukupnoj atmosferi je minimalno. Ali klimatske promjene, buuuuuuuuu, uništit ćemo Zemlju disanjem, krave treba pobit, ništa meso, samo epruveta, ode nam planet buuuuuuuu. Klimatske promjene se događaju i to je činjenica, a čovjek ako ima utjecaja na njih, onda je to mikro i to jedino sa tim silnim zračenjima. Inače, Zemlja prolazi kroz cikluse i bilo bi ovih dana suša i poplava živili mi na Zemlji u ovim danima ili ne. Od kad postoje mjerenja? Od prekjučer, pa misle da su Boga povukli za ono, a Zemlja postoji ipak malo dulje i zna se da je bilo i leda i vrućina i biti će opet i jednog i drugog.

Eo onda ovaj više paše.

1 Like

Zamrznuta pica je prvo u foliji
pa onda u kartonu, tako da ne moze da se karton “kontaminira”, sto je sve zajedno u biti bullshit i nebitno. Drugo ni ne jedem zamrznute pice no pomenuh da je kontejner prepun toga i kartonskih kutija od amazona. Iznose dva do tri takva kontejnera iz zgrade sedmicno, a zgrada ima samo 4 sprata! Trece, naporan si sa ovim nekim vazda ekstra
ja-sam-prozro-istinu-a-vi-debili primjerima, da ne kazem prseravas se. Vec rekoh, toliko kabastog otpada je sasvim jasno gdje treba, eto i ti vec vracas ambalazu, da ne vidim poentu u nadjebavanju oko sitnica i umazanog kartona i zacinjene salate.

Kad vec prozivas “razvrstace” tj. mene - ja razvrstavam smece godinama, ama nikad nikom nisam drzala predavanje o tom. Ne sjecam se da je to ikad i bila tema i sa kim. Zivim tamo gdje je to potpuno normalno, imam sve uslove da to radim - i radim. Niko ne placa kaznu ako to ne uradi, svakom na volju, ali vidim da komsije isto razdvajaju otpad. Btw placa se, na nivou zgrade, samo odnosenje smeca koje nije razvstano, ostalo je dzaba.
Moji rodjaci, prijatelji koji zive u rodnim krajevima ne razdvajaju otpad jer nit se tamo to radi nit je organizovano. Sretni su kad je kontejner redovno ispraznjen i to je to. Jasno. Ali se ne snebivaju nit pametuju tako kao ti kad vide da neko razdvaja. Aman ako neces da razdavajs, nemoj. Mozes vala i kroz prozor, sto si gore pomenuo da ces. Neces biti ni prvi ni jedini koji baca kroz prozor ili direkt u rijeku. Jer sto plasticnih flasa vidjeh da se izbacuje u BG sa splavova nakon fajronta direkt u Savu pa plivalo more flasa na ulasku u predivnu Adu Ciganliju (vise to nije slucaj srecom sve blista vec dugo), vidjela sam samo jos na Siciliji, tamo lokalno stanovnistvo baca kese i flase direkt sebi u dvoriste. Ooodvraatno. Bukvalno od Catanie do Siracuse se sve oko autoputa bijeli od plasticnih vrecica, jedna na drugu. Ono nigdje vise ne vidjeh.

A ovo politizovanje i trpanje korone, transdzendera, Rusa, Ukrajine i ostalog svega (opet bez razdvajanja) u isti kos, je tek smece i veze nema ni sa cim.

Znala sam da ces u tom stilu poci, pa zato gore odmah napisah:

Ovog si mi ukrao, ja sam ga prvog postavljala nekad, ne sjecam se kad.

1 Like

Jesi vidjela Indijaca :smiley:

To ti se desi kad neko zeli svima kontrirat pod svaku cijenu. Dzabe sto postoji naucni koncenzus sto se tice klimatskih promjena (Greta je nebitna, kao i zeleni, oboje prave daleko vise stete nego koristi), kad postoji neko ko zna bolje… To je isti covjek koji je na onoj drugoj temi neironicno tvrdio da je bolji od svih ovih svjetskih experata, jer jelte, on je tamo na drugoj temi pogodio sve :smiley:

Dobar je :slight_smile: Svašta si mi umišljamo. Vidjelo se sada na Floridi tko je glavni. A nešto mi je čudno da na Mjesecu, Marsu i drugim planetama i satelitima nisu pronađene plastične vrećice niti tragovi teške industrije. Mora da je tamo živio čovjek prije kad je sad tamo nemoguće živjeti. Divljačke oluje, ekstremne temperature, ma mora da su ljudi to prouzročili pa onda pobjegli na Zemlju :smiley:

Ne prozivam ja “razvrstavače” niti tebe, nego sam spomenuo da je i od samo par upisa već uspjelo doći do 2 različita komentara gdje što ide, od strane “iskusknih razvrstavača”. A što se prozivanja tiče, meni ne smeta nitko tko razvrstava, ali nije baš tako u suprotnom slučaju :wink:

S čim se preseravam? :smiley: S time što znam da će me popljuvati 99% foruma? :wink: A to da je netko rekao da treba razvrstavati, pa se mnogi uhvatili toga kao i maske i cijepljenja i ostalih nebuloza, to je druga tema :slight_smile: Velim ti primjer, na vrećici na kojoj piše velikim slovima plastika piše da plastična četkica ne ide u nju. Pa tko tu koga? Zelena salata je po svoj logici za bio, ali izgleda da to ipak ne ide u bio.

Stavio sam anketu da vidim kakav će biti rezultat na forumu, a i malo me uhvatila volja da podkurim jer sam znao da budem :slight_smile:

Ako baš hoćeš da se preseravam, onda mogu malo pa ću ti reći da sam točno znao tko će zauzeti koju stranu :slight_smile: Ali to nije sve :smiley: Znao i sam i da će se javiti Simeon i spomenuti neku studiju ili nešto slično :slight_smile: A onda…

Pametuje tvoja strana. Zemlja, okoliš, briga, primitivci ne odvajaju bla bla. Ja sam samo napisao svoje mišljenje da niti vi ne znate gdje što ide i da mi se čini da nema previše smisla razdvajati, barem što se tiče Hrvatske. Molim te nemoj tako žustro i uvredljivo reagirati jer bi netko mogao reći da ti je udarilo na ego, a to je rezervirano za mene :wink:

Itekako ima veze. Ovo sa zelenim je samo još jedno sranje u nizu. Meni je kuhalo, pa prekipilo sa koronom, pa sam sad razdražljiv od 0-24h na gluparije. Itekako me se sve to tiče, kao i svih nas, pa ne mogu ignorirat.

Uvijek kontra, i to ponosno! :slight_smile:

Naravno, uvijek ponosno. Ima ona izreka oko ponosa… nesto u fazonu jedni se stide, a time se drugi ponose :smiley:

Jel znaš ti nešto iz iskustva ili iz vlastitog zaključka, da nije ustaljeno razmišljanje, izreka, nešto, naštrebano, da nije neka naručena i pristojno plaćena studija i sl. ? :wink:

Ali ajmo na temu, glasaj ako još nisi :slight_smile:

Počelo je, mogle bi nekom dobro doći :smiley:

Da vidimo…škarnicl u plavi, kokice pojedemo, a zrno pljunemo u bio vrećicu? Jel dobro tako?

EDIT: Sorry, sorry, zaboravite to!. Pa kokice su posoljene, to je začinjeno, to nije bio! Ne smijemo kontaminirat bio otpad, onda se drugi trude uzalud. Hebiga, onda pljujemo zrno u ovu novu plavu vrećicu, ha?

@s.perkovic Ti radiš namještaj…jel imaš neki fini moderan držać vrećica i kanti, onako za uz kauč, da stane jedno 5-6 kanti i 5-6 vrećica? Da ne zauzme više od pola prostorije.

Nije ih tad bilo. To je doduse bilo 2012. Al i tad je bila u Agrigentu plaza puna crnaca, prodavali kojesta, natovareni nekim krpama. Smece su stanovnici pobacali sami sebi. Bukvalno sloj preko sloja u sopstvenom dvoristu. Zalutali mi tako u neka mala mjestasca, kao da istrazimo sve. Mislili to je kao kod nas u Hrvatskoj, ocekujes divnu obalu, pa se kao provozas po svuda, u masti nam restorancici, kafici, italijanska kuhinja. Ma nista od tog. Bukvalno ljudi nemaju kafice. Sjede na stolicama ispred kuce. Nestvarno.
Jedino Ćefalo je bio ok, i Taormina izgleda tip top, ali to je za turiste. Ima sta da se vidi, starina po svuda. Al pica - losa!

Izvini @mitok zbog skretanja s teme. Rekoh sto imadoh. I nisi mi zagrebao ego, ne brini, cuvaj ti svoj, nemoj slucajno da te ko natjera da budes smecar :wink:

Oprošteno :slight_smile:

Još se držim i necijepljen, pa šta mi onda može jedan mali gradonačelnik sa svojim vrećicama :wink: Ali sad mi je jasno zašto na njima piše da ih se ne smije navlačiti na glavu. Valjda je pretpostavio da će netko dobiti poriv da njemu jednu navuče na glavu.

Misliš da je ocat u pitanju, pa vjerovatno da i malo ima negativno efekta na pH, ali iskreno, ne marim za to, imam u kompostnjaku dobru populaciju glista (5 vrsta različitih), pola kile platim nekih 15-18 eura, i uvijek ponovim ih svako malo sa novom populacijom i bacim saku vulkanita da fixam to variranje pH-a.
Jedino što više ne bacam u kompostnjak su kosti, jer to namami životinje…

Ima smisla, jer sljedeće sezone kada dođem na odmor i povedem nekog stranca sa sobom da se ne sramim kada odemo u prirodu, a ono po stazama paketića od kondoma, limenki, plastike i obješenih ženskih gaća na granama, proveo sam ove sezone 2.5 mjeseca u HR i BiH, od toga sam sigurno 5 dana samo otpad kupio za drugima, pogotovo kada odem u ribolov, ponesem sa sobom uvijek min 2-3 velike vreće, situacija je više nego gadna, treba se podhitno mjenjati. Zamisli, odem u ribe sa rođakom, zabacimo štapove, a 350m od nas dođe traktor na uzvišenu obalu i prospe sav šut sa bauštele u rijeku, ja dotičnom “zaprijetim” inspekcijom, a ista osoba meni da će pucat u mene iz kalaša, et koliki debilizam i primitivizam dole kod nas vlada… Eo još jedne situacije, nedavno se vraćam kući, prolazim pokraj cvjećare, i ovo nalazim:

… nazovem inspekciju, i oni mi kažu da oni nisu za to zaduženi, a ko je onda? wtf
A kontenjer pokraj ima i za bio otpad…

Nadam se boljem i da će narod doći pameti…

2 Likeova

Milan Bandić nije valjao jer je bio korumpiran, a ovi zeleni ne valjaju jer tjeraju poštene i vrijedne građane poput @mitok da budu smetlari vlastitog smeća. Vidi li HDZ tu svoju priliku na idućim izborima? :smiley:

3 Likeova

Postoje super rješenja za kuhinju, koja inače sve češće ugrađujemo.
Za pokraj kauča (nije moja nicha) još nisam čuo da ima neko rješenje :slight_smile:

Inače, otpad bi trebalo razvrstavati i trebala bi iza toga postojati cijela industrija koja od otpada radi profit istovremeno sa očuvanjem okoliša. Nekada sam negdje pročitao informaciju da, čini mi se, Švedska uvozi otpad iz susjednih zemalja jer od otpada rade velike profite. Nažalost, to kod nas ne postoji (ipak, postoje neke punooo smješnije stvari) i kod nas razvrstavanje otpada još uvijek čista budalaština jer sve završi na istom mjestu, a u nekim slučajevima čak već i u istom kamionu za odvoz smeća, kao što je to slučaj u mojoj općini.

Još bi dodao da smatram da je jako pozitivan smjer kretanja ljudske svijesti o očuvanju okoliša. Primjera radi, do prije x godina cigare sam bacao u more bez pardona, danas ipak na uljudan način (ne skačem mu za vrat) probam upozoriti osobu koja to napravi da to ipak ne bi trebao raditi.

Moji doma otpad razvrstavaju već godinama, majka njime gnoji zemlju, stvara humus, hrani životinje itd itd.
Ja to ne radim jer živim u gradu, pa to nema nikakvog smisla … a uz to sam i lijen malo :slight_smile:
Kada bude imalo smisla jednog dana, svakako ću to raditi bez pogovora :smiley:

3 Likeova

vrijeme razgradnje opušaka u slanoj vodi je izuzetno brzo. ne zborim da treba sad bacat opuške u more, nit sam sam ikad bacao opuške u more dok sam čadio (tj lažem, jesam ponekad, sa barke npr), samo velim da izuzetno brzo se opušak razgradi u moru. masu vremena provedem roneći i tvrdim da više od mjesec dana (vjerovatno ni toliko) nema šanse da opušak izdrži u slanoj vodi, dok žvakaća guma može da se ne razgradi mnogo duže. a niko problem žvakaćih guma ne spominje :slight_smile: zbilja je masu žvaka u moru

image

đe nas nije previše ne zajebavaj. nije nas previše u rudom kalinoviku ili u možda čak u globalu al đe god valja masu nas je. 5 sati sam čekao da pređem granicu kad sam se vraćo sa mora.

1 Like

Promašio si “ceo fudbal”. Bacanje kondoma i općenito otpada po prirodi, istovara šute u more i slično je nešto sasvim drugo. Naravno da su to prave seljačine u punom smislu.

To nema nikakve veze sa razvrstavanjem. Ako se normalno baci u kontejner za mješani otpad bez razvrstavanja, ja u tome ne vidim problem. Bacanje po prirodi je nešto sasvim drugo.

Bandić je bio lopina, ali vjerojatno su svi. Ovi Zeleni su isto korumpirani. Tomašević je primao finu lovu iz raznih izvora dok je sjedio na podu i “prosvjedovao” u zelenoj vijetnamki. HDZ je zna se! Sve je to gamad pa mi je svejedno koja je stranka na vlasti u Zg. Stvar je u tome da ne volim da mi prodaju priče i još me tjeraju da se prisilno prilagođavam nebulozama, a istovremeno bezobrazno podižu drastično cijenu za istu uslugu. Nije stvar u tih par desetaka kuna više ni u parsto kuna više. To je jedan odlazak na piće. Stvar je u principu.

Pitao sam iz zahebancije, ali svejedno hvala na odgovoru :slight_smile: Zapravo ova rješenja dobro izgledaju :slight_smile:

Eto, dobro da si i ti to napisao. Ja sam si stvorio reputaciju na forumu da sve što napišem bude dočekano na nož ili sa podsmijehom :slight_smile: A zapravo sam napisao istu stvar. Možda na svoj malo buntovniji način jer mi je mi je pun k nebuloza i klanjanja svima i svemu.

Naravno. Kad ima smisla, a i koristi, glupo bi bilo to ne raditi.

Nemam ja ništa protiv razvstavanja niti sada, a možda ću i ja to raditi kada će imati smisla. Za sada nema (bar ne u dovoljnoj mjeri), a ako se netko našao uvrijeđen, nije moja stvar :wink:

Nisi blesav pa se nemoj pravit :slight_smile:

Uglavnom, nije uopće jasno što sve točno može u koju vrećicu, bez da se kontaminira, nije jasno ima li smisla uopće razvrstavati u Hrvatskoj itd. Kod nas je svako malo po medijima neki problem sa klasičnim deponijima otpada, a prodaju nam priču da imamo uvjete i za razvrstavanje. Pa kad ja kažem da su to priče onda se oni koji su popušili tu priču (još jednu u nizu) nađu uvrijeđeni, a ja ispadnem preserator koji misli da je najpametniji. Nema tu ništa pametno. Možda nisam dovoljno upućen (pa će mi biti drago ako umjesto kampanje “Kužiš vrećice” odu snimiti moderne deponije za razvrstani otpad i pokažu koristan produkt razvrstavanja, od kojeg imamo svi koristi, a ne eventualno Pripuz), a možda stvarno nema smisla razvrstavati u Hrvatskoj, za sada.

Mislim si… neću komentirati… neću komentirati, ali jednostavno moram.

i tako šire i tako kraće i tako dalje…

Taj “sveti” pojam vremena. Ako imaš vremena ovdje pisati ćitabe oko toga zašto ti ne želiš odvajati smeće i držati prodike ljudima koji odvajaju, imaš vremena i za odvojiti SVOJE smeće. Da, SVOJE smeće. Druga je stvar što ti to ne želiš, i to je okej, za sada, svi imamo pravo raditi što hoćemo, valjda…ali onda većina ovih tobožnjih razloga padaju u vodu jer je primarni razlog - lijenost i nebriga.

Jesu li ove odluke u Zagrebu preuranjene i u ovom trenutku neučinkovite? Apsolutno, ali će ljude potaknuti da počnu razvrstavati otpad jer je to budućnost, što god mi govorili. Da bi se otpad uopće mogao pravilno sortirati, skladištiti ili reciklirati, prvo treba naučiti ljude da sami sortiraju svoje smeće. Da, naravno, treba potaknuti promjene i što se tiče same proizvodnje određenog smeća, ali sve počinje od nas krajnjih konzumenata.

4 Likeova

Možda je moj stav previše buntovan, ali to ne mijenja stvar.

Ne komentiram po portalima, ne visim na Facebooku, Instagramu itd. pa sve propušteno tamo spojim tu u neki čitabu :slight_smile: Možda me i Steel plaća da provociram forum i potičem aktivnost :wink:

Sad ću si naći vremena i prokomentirati tvoj napad :slight_smile:

Najglasnije prodike obično dolaze sa druge strane :wink:

Zapravo imam, ali nemam volje, jer to smatram besmislenim. Zadovoljna? Nešto besmisleno čak i mogu raditi, kao npr. ovdje komentirati, ali odvajat smeće ne mogu za sada, jer ne želim. Valjda si shvatila da ga ne bacam po cesti.

Vidiš da nije ok :slight_smile:

Ma jeli? A ako ja to kažem onda ne valja :smiley:

Svašta može ljude potaknuti da počnu raditi neke dobre stvari koje će biti korisne u budućnosti, pa ih se ne nameće dekretom. A to što nekom ne smeta da ga se dresira i drži na lancu, to bolje da ne komentiram. Samo što radi mlakonja ja imam problem jer ispadam freak, buntovnik, seljačina, narcisoid i svašta drugo :slight_smile:

Pročitaj moj prvi post na temi. Postavio sam anketu i prokomentirao. Ja ne vidim problem. Napisao sam svoje mišljenje, činjenica je da trenutno razvrstavanje nema smisla, to si i sama napisala, činjenica je da se i na ovoj temi u samo par komentara dokazalo da oni koji razvrstavaju to rade na drugačiji način, odnosno netko radi pogrešno i kontaminira trud onih koji rade ispravno (naravno ne namjerno). Ali bitno da se ne smije imati drugačije mišljenje od onog koje se propagira, odmah kreću napadi, poput tvog :slight_smile:

Toliko jaka potreba da me se popljuje, samo radi drugačijeg mišljenja. Bravo, razvrstavaj i dalje i glumataj Finkinju, a u sebi nosi zloću i netrpeljivost :slight_smile: Nitko od nas nije savršen, pa tako nisam ni ja. Jedna od mojih mana je da kad me netko tlači s nečim ja popizdim. Vi zeleni ste samo jedna od skupina koja u zadnje vrijeme maltretira i to me nervira. Da bacam smeće po cesti, ok, ali ako uredno bacam sve zajedno na predviđeno mjesto za to onda ne vidim problem.

Ponovit ću, nemam ništa protiv razvrstavanja i to je lijepo, ali imam protiv pljuvanja komentara da je to trenutno besmisleno u Hrvatskoj. Zapravo briga me za pljuvanje, tu sam navikao :slight_smile: , ali prokomentiram natrag :slight_smile:

Forum ima puno članova, a samo nas nekoliko često komentiramo. Drugi se ne uključuju u rasprave i to je najpametnije. Da nisam pokrenuo ovu temu, umjesto ovih upisa sam mogao to vrijeme iskoristiti da kupim 5 novih kanti, razvrstam jučerašnji i današnji otpad, i bacim ga na 5 različitih mjesta, pa da završi na istom mjestu na kojem će završiti i ovaj koji ću u jednoj vrećici baciti na uobičajeno mjesto :smiley: prc prc :slight_smile:

1 Like

Ne sviđa ti se kad se tvoj način komunikacije i banaliziranja koristi na tebi? Hebiga, duboke isprike.

Ne, ti svojim postovima nisi izrazio samo svoje mišljenje, već si u par postova posprdno, uvrjeđujuće i podcjenjujuće komentirao određene stvari.

Moj komentar se isključivo odnosio na izjave koje si ti izjavio, pa sam ti dio njih čak i citirala. Nikakvog napada i vrijeđanja tu nije bilo, niti je bilo namjere, samo logički zaključci. Meni je žao ako si ti to shvatio drugačije.
S druge strane, tebi ad hominem argumenti nisu strani, a niti pretpostavke izvučene iz guzice da prostiš, jer drugačijih saznanja ne možeš imati.

itd… itd… :thinking:

E sad, ovo bitno, što nije vezano za povrijeđeni ego i nije offtopic.
Nažalost, ljude na određene stvari treba “usmjeriti” (ti bi to preveo kao prisiliti) jer drugačije jednostavno ne žele naučiti. Upravo iz tog razloga i dalje postoje divlja odlagališta smeća, građevinarski otpad i šute na javnom dobru ili po šumama, plažama itd. Doduše puno manje toga ima nego što je bilo nekoć. Znaš zašto? Zato što se počelo (i dalje nedovoljno) drakonski kažnjavati takve postupke i ljude. Ljudi puno bolje shvaćaju stvari kad ih se lupi po džepu. A to da neki ljudi neće naučiti dok ih se ne opali po džepu najbolje pokazuje primjer komentara kojeg ti zdušno podržavaš.

Osoba koja podržava spomenuti komentar gore nije freak, buntovnik, “narcisoid”, ali svakako je…

1 Like