Je li razvrstavate otpad? (Anketa)

Ne vidim da sam u uvodnom postu nekog sprdao, a izrazio jesam svoje mišljenje. Kasnije su došli neki napadi, pa sam reagirao :slight_smile: Ako misliš da je posrprdno reći da “iskusni razvrstavači” različito razvrstavaju, to je činjenica. A uopće ih nisam sprdao radi toga jer sigurno to ne rade namjerno nego zato jer ne postoji adekvatna edukacija.

Aha, ti smiješ logički zaključivati, a kad ja pokušam isto onda se pravim pametan i mislim da sam najpametniji? :smiley: @simeon , imamo još nekoga najpametnijeg na forumu. Predajem štafetu :slight_smile:

Vjerojatno imamo drugačiju logiku, ali ti mi djeluješ kao osoba koja sigurno zdušno podupire različitosti i toleranciju, pa pokušaj to primijeniti i u praksi, ali kada se ne radi o klasičnim dobro poznatim nametanjima mainstreama.

Ali ako je i tako kako ti kažeš, nakon što ja i oni koji razmišljaju kao ja trpimo baš to što si napisala (posprdno, uvrjeđujuće i podcjenjujuće) nije niti čudo da počinjemo vraćati. Meni su neki i tu na forumu spočitavali neke guštere, ravnu Zemlju i slično. Prvo, ja to nisam nikad rekao, drugo, ne vjerujem u to. To nije sprdnja na račun mojih razmišljanja? Rugat se mom kritičkom razmišljanju? :wink: Ali dobro, najvažnije je da nismo svi pomrli od korone pa se ipak možemo dalje prepucavati na forumu. Da ne spominjem ismijavanja na ekonomskim temama.

A ja optužen za podcijenjivanje i podsmijehivanje, i to samo par redova iznad ovog upisa :wink:

Moj “ad hominem” argument si i sama priznala. Ajde, ne u istom postu nego ipak nekoliko minuta ranije u svom prethodnom postu :smiley: Daj se saberi :wink:

Da, zato jer preusmjeravanje na silu jest prisila! Ako nešto trenutno nema smisla, onda me nemoj siliti na to. Ukaži mi da bi to moglo biti dobro jednog dana, potiči to, ali nemoj me siliti. Tako ja razmišljam. Ako je tebi ok klečati i na sve odobravajuće kimati, meni nije.

Što bi napravila da imaš krave i da sutra dekretom dođe “preusmjeravanje” da treba pobiti krave i prestati jesti meso jer će nam krave uništiti planet? Malo po malo, na putu smo takvog preusmjeravanja, a ti izgleda to podržavaš, možda nesvjesno. Gdje je granica? Ja je imam postavljenu i ona je prijeđena. Zato reagiram kako reagiram.

S druge strane, zašto se ne bi usmjerilo ljude da ne trpe sranja? To bi bilo smislenije i korisnije od ovoga. Opet, ako se mene pita.

Ovo naravno niti ja ne odobravam niti opravdavam. To nije uopće isto kao bacati sav otpad zajedno u za to predviđeni kontejner.

Onaj citirani komentar sa nekog portala sam kopirao iz zahebancije. Podržavam kako sam i napisao, ali ako hoćeš detaljno, ne podržavam u potpunosti. Poanta je da podržavam to što javno kaže da se neće dati hebati.

Evo pokušavam naći razlog da odmah počnem razvrstavati. Ili je dobro skriven, ili ne postoji.

Google link

SVi rezultati su “kako odlagati” i na tu temu. A odlagališta razvrstanog otpada nigdje. Mislim na odlagalište na kojem završavaju sve te razvrstane sitnice iz kućanstava. To da se stari kauč vozi u reciklažno znam jer nisam jednom vozio ga tamo, kao što nisam samo jednom glomazni otpad umjesto u kontejer bacio na hrpu tamo gdje je određeno da se prikuplja tih dana. Daj mi pokaži što se događa sa razvrstanim otpadom. Ok reciklirani papir, ali sve i svašta da ide u 575 različitih spremnika, pokaži mi zašto? Pokaži mi da Čistoća to odvojeno odvozi i da koristi na način na koji svi imamo koristi od toga. Ili nemoj prozivati kad kažem da je trenutno besmisleno odvajati i da je sve ovo samo forsiranje i dresiranje, uz kamuflirano drastično povećanje cijena iste usluge.

Što je prije, kokoš ili jaje?
Pa nisi ni oni tudumu da voze rarvrstano smeće dok razvrstanog smeća nema. :sweat_smile:
Moraju biti paralelni koraci…mora se omogućiti nama da razvrstavamo, isto kao i njima da imaju sa čime raditi.

Svaka medalja naravno ima dvije strane i ovdje je veliki problem ako benefit svega ode u ruke mafiji koja vlada otpadom. Što je vrlo moguće.
No način da se bori protiv njih nije takav da se promiče huliganštvo i rad protiv kolektiva …nego treba uočiti problem i boriti se direktno protiv njega. Znači zbog kolektiva razvrstavati, a zbog mafije uprijeti točno tamo gdje treba i biti aktivan član društva i poduzeti što je u čijim mogućnostima…

Dali za dobro kolektiva treba razvrstavati ili ne… pa to je pomalo nepotrebno uopće tumačiti, ali evo jedan slikovit primjer koji je mene nekako dodatno osvjestio.
Znači ako u proizvodnji mojih puzzlica imam samo jedan dio, i to neki malecki koji ide u smjeće … na 1000 paketa se bogme napuni poveća kanta smeća samo radi tog jednog maleckog djela. I sad uopće stvoriti sliku koje su to onda hrpetine smeća od otpada kao što su ambalaže i slično …u kojima sudjeluju svi proizvodi ovog svijeta. Pogotovo od ovih svakodnevnih proizvoda što konzumiramo poput mlijeka i sl… ma ono jeza te uhvati dok stvoriš sliku, trebalo bi skoro pa zabraniti jednokratne ambalaže …a najmanje a i najpraktičnije što možemo učiniti je barem sortirati smeće pa omogućiti recikliranje…

@Mitok, ovo što kažeš da nisi smećar da se baviš time…
pa gle, možemo to ostaviti na smećarima da razdvajaju, ali onda cijena njihove usluge raste …pa dođemo na isto.
Tj. u ovom slučaju plaćanja naknade kroz vrećice, onaj tko neće razdvajati plaćati će više tu uslugu kroz vrećice, a onaj koji hoće razdvajati, on će daleko manje plaćati od tebe … tako da je stvar pošteno zamišljena.
Ti želiš da tu uslugu radi netko umjesto tebe, platit ćeš više i sve pet.

Ovi logicki skokovi sto Mitok pravi, pa krene sa razdvajanja smeca na “transdzendere” su vrhunac ovog foruma. Najbolji performans sto se mentalne gimnastike tice :smiley:

Zamisli neko kaze moras razdvajati smece… pa to je isto kao da ti je, pazi sad, zabranio meso i rekao da moras poklati krave?!

“Danas su nam zabrainili da vozimo auto pijani, sutra ce nas naterat da djeci mjenjamo polove reeee”

Znaci po sopstvenom vidjenju sotuacije, ti si prvi poceo kako je i on sam napomenuo

Mislim da je sve ovo samo jedan jak sindrom zrtve (da ne spominjem i druge stvari), ono u fazonu, jadan ja, vidi st ami sve namecu, sta me tjeraju itd… To je ono kao kad neko npr nema ni kuceta ni maceta, al to je zato sto je njega neko doveo u takvu poziciju, on je zrtva u svemu tome, neko mu je to nametnuo :smiley:

1 Like

@mitok često u svojim topicima odašilje frustracijama, što me podsjeti na periode kad sam se i ja tako ponašao, uglavnom zbog besparice ili nejebice. Ne kažem da je i mitok sad u toj fazi, već samo da me podsjeća na vremena kad sam priželjkivao kaos i anarhiju jer nisam bio zadovoljan s vlastitim životom.

P.S. nije da me smeta, dapače, njegovi topici su među najpopularnijima na forumu.

2 Likeova

Zanimljivo je kako Jordan Peterson cesto prica upravo o tome… A jos zanimljivije je sto, ako se ne varam, Mitok pratio, ili je barem pratio Petersona neko vrijeme neke linkove je djelio)

Ma ima ga, neki stvarno već godinama odvajaju.

Velim, nemam ništa protiv razvrstavanja, ali imam protiv toga da me netko radi budalom. Ponavljam, trenutno ne vidim smisao vrijedan truda u razvrstavanju. Nema ništa loše u tome, ali da je trenutno potrebno i nužno, nije. To je moje mišljenje.

U tome je stvar. Gore sam odmah i napisao što mi je najviše zasmetalo (a to nije čisto razvrstavanje), ali neki su se brzo uvrijedili. Zapravo nisam nikoga od “razvrstavača” omalovažavao nego sam kritizirao sustav, ali je krenuo show nakon nekoliko postova kad sam se branio od “napada” na sebe :slight_smile:

Usluga ista, a cijena drastično veća. To je bila poanta, uz opasku da razvrstavanje trenutno nema previše smisla. Da, da, imat će smisla za 50 godina, ili možda za 10, ali danas nema (govorim za Hrvatsku). Ajmo danas dekretom na tečaj hodanja po Marsu jer ćemo možda za 50 godina imati sve uvjete za hodanje po Marsu.

Svatko ima pravo naplatiti svoju uslugu koliko želi, ali ako je javna usluga koja se mora plaćati po zakonu, bez ugovora, onda je stvar malo drugačija i ja se imam pravo buniti. Tjeraju me da radim besmislenu stvar da bi mi račun samo malo poskupio. Ako neću raditi besmislenu stvar, račun će mi puno poskupiti. Oni to zovu unaprijeđenje sustava, ja to zovem bezobrazno drastično poskupljenje koje se pokušava kamuflirati. Račun i dalje sam po iznosu nije nikakav problem, ali je stvar principa.

Svatko, koliko god da odvaja, ima i neki mješani otpad koji mora u plavu vrećicu. Znači nikome ne može biti skroz besplatno, i to je ok. Neka ukinu paušal, odvoze besplatno razvrstani otpad, a financiraju se od plavih vrećica. To je fer sustav i istovremeno poticaj za razvrstavanje, a imat će prihode i od onih koji sve trančiraju jer svatko mora nešto baciti u mješani. Ovako naplaćuju paušal i tamo gdje niti papirić ne pokupe jer nema nikoga, pa još ovo sad s tim vrećicama.
Znači, alergičan sam na to da netko radi budalu od mene, a ne na razdvajanje.

Ismijavanje i omalovažavanje, uz nabačeni smajlić da izgleda fino, je ok, osim ako dolazi od mene.

Kruške i jabuke.

Pročitaj prve postove ponovno, ali ovaj puta sa razumjevanjem. Od spomena CO2 i 154 spola je krenulo…

Moj svaki zaključak se osuđuje, ali ti si eto sad i psihijatar i naravno mora da ti ispravno zaključuješ :slight_smile:

Nisam ja jadan, a da mi se svašta nameće, kao i drugima, to stoji.

Ali opet ode sve u pogrešnom smjeru :slight_smile:

Samo sam čekao da netko napiše nešto tog tipa :slight_smile: Znam da se vidi frustracija i to je istina (vidim i ja da po tome odskačem na forumu), ali razlog je promašen :wink: Frustracija može doći iz puno drugih razloga. Zadnjih godina me baš nervira cijeli sustav. Ne hoda mi se po prosvjedima, kojih zapravo niti nema pravih, pa tu malo pišem. Ne žalim se uopće na svoj život, nego na sustav. Ja se s njim borim na svoj način i dobro mi ide, osim kad se forum okomi na mene :slight_smile:

Jedino što znam o tom Petersonu je da piše neke knjige i da ga je Kosana spomenula na onom topicu o Tateu, koji je isto izazvao buru reakcija :smiley: Nikad ga nisam pratio niti gledao njegove video klipove.

Osjećam se nepoželjno na forumu. Da se sad rasplačem? :smiley: Očito da imam drugačije stavove od većine, ali navikao sam na to i van foruma :slight_smile:

I ovaj topic se pretvorio u trakavicu. Očito si forum i ja ne pašemo :slight_smile:

Bgm slabo slušam stručnjake na Youtubeu, a možda bi trebao, jer ovako sve moram na svojoj koži naučiti :smiley:

No da ne odemo previše izvan ovako lijepe teme… u anketi sam glasao da sam balkanska seljačina jer trenutno sve bacam u jednu vreću (izuzev boca koje stavim pokraj kontejnera) al da mi uvedu pravila kao vama koji ste u Zagrebu, vjerojatno bi se samo prilagodio i energiju umjesto na negodovanje trošio na druge stvari.

Tvoji su postovi cesto puno indirektno omalovazavanja svih koji misle drugacije od tebe, i prvi put kad se susretnes s istim od tih drugih, onda krene kuknjava kao ovdje (kao sto rekosmo, victimhood mentality)

Da, to i jeste citava poenta. Mjesaju se stvair koje nemaju veze s vezom… ali ih mjesas ti, hence the comment.

A ovo sto ste ti i @valkyrie se prepucavali je bilo u njamanju ruku na istoj razini s obe strane (sto se omalovazavanja tice), s tim da je on komentarisao tvoj post, u istom tonu u kome ti si ti pisao sve prethodno, a ne obrnuto (nije on/a poceo prvi)

Snowflake sindrom.
Ja mogu po svima drvljem i kamenjem (možda smećem :smiley: ), a po meni nitko ne smije ni perjem, jerbo ja sam neshvaćena žrtva. :roll_eyes:

Ako želiš razumijevanje i poštovanje, moraš i sam biti toliko otvoren da se odnosiš prema drugima s istom dozom poštovanja i razumijevanja. Eto, to je sva poanta…

Zašto je nužno u budućnosti razvrstavati smeće i zbog čega moramo što prije početi s time su već komentatori iznad mene solidno obrazložili pa se neću niti upuštati u dodatne komentare.
Eto toliko od mene, a pahuljici se još jednom od srca ispričavam ako sam je ičim povrijedila.

Koliko se sjecam nije, on je postavljao onog nekog razularenog boksera ili u tom fazonu nesto.
Uistinu @mitok mozes zapratiti Petersona na YT, bice ti zanimljiv a i moze ti pomoci da kanalises frust.:wink:

Btw. stos tice “razvrstavaca”, da pojasnim, ja ama bas nikako nisam uvrijedjena. Ne bi trebao ni ti biti. Osim ako jos nisi postao i kmee-kmee, ako jesi onda ne nacinji ovakve teme tako sto uletis i razvalis i vrata i stokove… A cak i tako, stos mene tice samo nastavi. O temama koje ti postavis se treba diskutovati, a ko sta reprezentuje i kako, licna stvar.

Evo Video koji je proslavio Petersona. Ko hoce…

S ovime se slažem i sam sam o tome gruntao … jer logično je da posljedica razvrstavanja smeća mora biti nekakva dobit/prihod koji treba ići gradu.
Prema tome usluga prema korisniku bi trebala pojeftinit ili u najmanju ruku ostat iste cijene ako će grad zadržat cijelu dobit.

No velim, to nije razlog da se buntovno ne razvrstava… nego da se diže glas protiv onog tko to zaslužuje.

  • nadam se i ja da ne razvrstavamo po direktivi i za onu uhljeb koja praktički privatno ubire vrijednost od otpada i dirigira odozgo nama narodu da što bolje sve pripremimo za njih, kako bi oni lakše ubrali resurse. Netko je spomenuo da Švedska uvozi smeće, po tome ispada i da ne razvrstavamo… da bi smeće samo sebe moglo isplatiti da bude razvrstano. E tu onda zaista iskače mnogo upitnika u čiji džep naš rad odlazi, ako već nama ne pojeftinuje uslugu.

To je najpametnije, ali kad me počne kopkat onda ne mogu šutit :slight_smile:

Nisam za anarhiju, ali mi smeta kad se od mene očekuje da budem podanik i rob, a bome mi smeta i što vidim da većini to ne smeta (pa onda mi kojima smeta ispadamo svakakvi). Nekog reda mora biti, ali da barem vidim smisao u tome. Npr. zabrana vožnje u pijanom stanju je najnormalnije i potrebno pravilo, ali puno drugih pravila ne podržavam.

Prvi put? Totalno očekivano u ovom topicu, a baš zato što nije prvi put i što je skoro svaki puta tako :wink:

Mnogo ste jaki :smiley: Istupi jednom sa svojim vlastitim stavom (ako ga imaš), umjesto po običaju komentiranja tuđih stavova i nabacivanja podešenih statistika i studija, ovako u “masi” i međusobnog si lajkanja.

Zapanjen sam tvojom načitanošću.

Bitno da sam ja tvrdoglav i uvjeren da sam JA u pravu i da JA ne poštujem tuđe mišljenje :slight_smile: JA držim prodike, JA miješam kruške i jabuke, JA sam Pedro :wink:

Izvučeno iz konteksta. A i napisao sam da me možda Steel plaća, pa je to možda bilo radi SEO-a :wink:
Moji uvodni postovi nisu išli na baš nikoga osim na sustav. Već sam te ranije tražio da citiraš nešto što tvrdiš da sam govorio, pa nisi, pa neću sad opet tražit jer nema smisla. Nigdje nisam napao one koji razvrstavaju nego sam kritizirao sustav i kamufliranje pravog razloga za promjenu. Pročitaj opet. U kasnijim postovima je krenula žustrija rasprava.

Kakva Finkinja :smiley: Na finjaka ne prestaješ provocirat, jer nemamo isto mišljenje. Ali opet, ja sam taj koji omalovažava druge :smiley:

Ma nema kanalizacije, kad dođe, to šiklja van na sve strane :slight_smile: Možda ipak pogledam koji put neki njegov video :slight_smile:

Konačno da se slažemo :slight_smile:

Htio bih razvrstavat, ali ako vidim smisao u tome. Trenutno ga nažalost ne vidim. Da nije nikakav trud, nije istina, osim ako radiš nepravilno. Ili će preko 90% ići u miješani, ili ćeš imati dosta dodatnog posla, npr. tuba majoneze u limenoj tubi…treba skinuti čep i baciti u plastiku, lim razrezati i dobro oprati, ili će biti kontaminacije jer uvijek dosta majoneze ostane unutra. Ista stvar sa hrpom drugih proizvoda i ambalaža. Meni je žao ako se neki vrijeđaju što po ovome ispada da oni ne radi pravilno :wink:

Znači, dolazimo do toga da ima itekako dodatnog posla ako ćeš raditi pravilno (što je opet upitno koliko to trenutno ima smisla s obzirom na daljnji postupak nakon odlaganja), ili da ćeš raditi više štete nego koristi, ili da je zapravo značajno poskupila ista usluga jer bez puno truda, a da bude pravilno, preko 90% mora ići u miješani. To je poanta cijelog mog uvoda i ne vidim gdje je tu vrijeđanje drugih, a onda su neki krenuli :smiley:

Eto. Nisam se odmah dobro izrazio, pa si sad ti. To isto. Meni da mijenjaju navike, da bi netko dodatno zarađivao, a meni prodavao priču da je to za okoliš. Meni takve stvari smetaju. Frustracija, osjetljivost, ili što god, ali nervira me to, a ipak sam sa svojim životom zadovoljan :wink:

Danas je i Tomašević izjavio nešto tipa da razvrstani otpad ide privatnim firmama. Ok, neka ide, ali ispada mi da mu je izletilo. Ali neka ide, ali onda reci spuštamo cijenu usluge svima koji razvrstavaju. Ali ne, oni su podigli cijenu baš svima, a nekima drastično, onako u rukavicama. To je činjenica, a kroz koji mjesec će postati jasno. Pa ja kad ja to ovdje kažem, onda se pravim pametan i “indirektno” drugima govorim da su glupi?

Imamo primjer s bocama. Dobiješ 50 lipa natrag ako vratiš, a netko to koristi i zarađuje poslije od toga. To je skroz ok. Ja imam izbor da li ću plaćati proizvod 50 lipa skuplje ili ću vratiti bocu pa mi ispada 50 lipa jeftinije. Da moram skidat etiketu, to mi ne vrijedi 50 lipa pa ne bih vraćao. Ne bih bacio bocu na cestu, ali bih je bacio kuda bacam i sve i ostalo jer sam platio 50 lipa taj “luksuz” da se ne moram zamarati. Ovako ipak vraćam. To je fer postavljeno.

Iznos računa i dalje ostaje mali, ako gledamo iznos kao iznos. Ali stvar je načina i principa. Nemoj me hebat da poskupiš preko 100% istu uslugu i onda to ignoriraš i navlačiš ljude da misle da bolje prolaze i istovremeno štite okoliš. To je poanta svega, a protiv razvrstavanja, tko ima volje to raditi, nemam ništa.

Ali velim, tema je opet zabrazdila :slight_smile: Anketa je prikupila nešto glasova, malo smo se “posvađali”, pa sad možemo dalje o nečem drugom. Npr. na klimatske promjene :smiley: Simeon je sigurno nešto čitao o tome, a i mora biti da zna neku studiju :smiley:

Ne trebamo znati sta je naucni koncenzus, niti sta kazu studije, sve dok imamo Mitoka experta za sve, od daily tradinga (kako ide fond?), preko medicine, sve do uzgoja rize u sjevernom Vijetnamu i organozivanosti javnog prevoza u Tokiju

Trebamo i ignorirati nebrojeni broj puta dokazano da se brojne studije financiraju od interesnih skupina sa narudžbom rezultata koji njima pašu, kao i ogroman broj znansvenika na platnim listama onih koji su zainteresirani za ishod znanstvenog konsezusa. Ja ne znam jel se ti zahebavaš, ili vjeruješ svemu što pročitaš. Nemoj samo zabit k u plot, jer možda na nekom piše pi*ka.

Na tvoju žalost, već neko vrijeme nije u minusu, ostalo te se ne tiče :wink:
A i " The trade deficit in the US narrowed by $10.2 billion to a 9-month low", a zamisli dolar poskupio. I oko toga si pametovao, naravno pogrešno.

Ovo sad prerasta u previše prepucavanja :slight_smile:

au kakva zamjena teza, kakve ovo ikakve veze ima sa mnom, nismo se uopste oko toga raspravljali… Cijela rasprava je bila oko tvog osporavanja osnovnih mehanizama trzista, i u isto virjeme tvog odbijanja da isto pokazes i dokazes pa da dobijes nobelovu nagradu za iste (bukvalno bi dobio Nobelovu nagradu za ono sto si tvrdio jer bi srusio citavu teoriju kako trgovina funkcionise)

A sto je najjace, i kad je krenula ta rasprava, dolar je vec bio poskupio haha znaci nisi ti to tad tvrdio uopste pa je dolar poskupio posle, nego je dolar poskupio a ti si dosao na forum posle toga i to ubacio u svoju analaizu, a sad ovdje to predstavljas kao tvoje projekcije koje su bile tacne haha znaci pogodio sta se desilo juce :smiley: :smiley: :smiley:

Evo bas pogledah… ti si pricao o tome kako ce se povecati US izvoz u EU a obrnuto smanjiti… od trenutka kad si to reko, US izvoz u EU opada. Znaci ladno si i u 100% promasio, a pozivas se na to kao da si pogodio.

EDIT: Za jul si govorio o povecanom izvozu US->EU… ne samo da se smanjio, nego je bio najmanji od zadnjih pet mjeseci. Znaci direktno suprotno od projekcija. Al mozda je tu i pitanju ista stvar kao i s naslovom teme, tipa ti gadjas za Jul 2022., al ce se to zapravo desit u septembru 2025 (kao i s krizom), al bolje ikad nego nikad :smiley:

Zamjena teza? Možda, ako ne razumiješ ono o čemu pametuješ.

Deficit je suprotno od suficita.

Pa jel ovo moguće? I na ovom području mi želiš pametovati. Da ja tebi pametujem oko affiliatea? Znam o njemu dosta, jer sam čitao :smiley: , a malo i probao možda nekad :wink:

Osporavanje osnovnih mehanizama tržišta nije bio slučaj, osim ako si ti to tako shvatio.

Evo nešto s početka 7. mjeseca:

A onda sada:

Ali to je samo citat od gore. Tema je bila da sam ja rekao da će se smanjiti trade suficit EU-a s US, jer sam nešto komentirao konkretno o Europi. Jel se smanjio SUFICIT EU-a? Je!

Uzeo bih sad Nobelovu nagradu, ali ne uzimam od bilo koga :wink:

Mada sam to i tako samo usput spomenuo. Uopće to nije bila niti glavna tema niti glavni predmet moje analize.

To što ti misliš da ako nešto poskupi i netko kaže da će ipak skuplji proizvodi i usluge uspjeti smanjiti trgovinski suficit EU-a je osporavanje “osnovnih tržišnih mehanizama” je tvoj problem. Postoji još jako puno toga što može anulirati ovu negativnost za ovaj slučaj. Da gledam stvari površno kao ti, onda bi mi bolje bilo da se držim drugih stvari koje bolje razumijem.

Jel si ti ljubomoran ili glup? Sorry, ne želim vrijeđati, nego ne znam kako da se drugačije izrazim. Pa toliko pratiš sve što pišem da bi morao znao da sam debelo unaprijed predvidio da će dolar sigurno preko 7 kn, a vjerojatno i preko eura. I to ne da govorim zadnjih 10 godina pa slučajno pogodio, jer sam ne tako davno govorio da je dolar pred rasulom. I bio je, ali onda je US maestralno odigrao nešto što isto očito ne razumiješ (a ja razumijem jer sam najpametniji na forumu, svijetu i u svemiru) pa sam morao promijeniti mišljenje i od tada govorim da će se desiti ovo što se desilo. Tada još uopće nije bilo očito neznalicama poput tebe. A kao što vidiš, ja bez problema promijenim mišljenje za 180 stupnjeva ako uvidim da su se promijenile okolnosti ili da sam u krivu iz bilo kojeg razloga. Nisam zadrt, samo imam svoje vlastito mišljenje i svoj stav. Ne trebam medijske upute što da mislim. Pa sve je to što mi predbacuješ kao promašeno zapisano, ali se ti praviš slijep i uporno tvrdiš suprotno.

Ne, ja se ne sjećam da sam to pričao, a ako si ti “baš pogledao” kako si sad napisao, onda ti sigurno nije problem citirati to ovdje :wink: Koliko se sjećam, ja sam napisao da bi se mogao istopiti trade suficit EU-a. Pod “istopiti” naravno da nisam mislio da će nestati, nego se smanjiti. A to što ti ne razumiješ da se trgovinski deficit SAD-a može smanjiti na više načina, čak i kada dolar snažno raste(i US proizvodi i usluge postaju skuplji, što tupiš cijelo vrijeme), to me ne čudi od tebe.

Trade suficit, topljenje. Frendić, nemoj me zajebavat. Promašio si ti “ceo fudbal”. Kao što rekoh, pogledaj trade suficit i onda se vrati na stvari koje bolje razumiješ. 2 trgovinska partnera, puno više faktora od utjecaja. Ne hvataj se onog čega bi se uhvatio i prosječan automehaničar, a i nemoj mi gurati nešto što si ti izvrnuo.

Ti si neumoran. A kao i već na puno drugih tema do sada, nabijaš mi nešto što nisam napisao. Već sam te nekoliko puta tražio da citiraš to moje što mi nabijaš, a niti jednom nisi to napravio. Nekako si mislim da nećeš ni sada :slight_smile:

Opet ti na to. Pa onda opet i ja…2019. su NAKON moje prognoze najveća svjetska gospodarstva ušla u recesiju. Provjerljivo u manje od minute, ako znaš kako i gdje provjeriti. Ne ulaze u recesiju baš svake godine pa da je to bilo očekivano čak i za laike poput tebe. Znači, 2019., najavljeno 2018. za 2019., OSTVARENO 2019. Da još i nacrtam? :wink: Naravno da bi ti sad odmah spomenuo oporavak u drugom dijelu 2020. Onda spomeni i pad od cca 50% svih marketa (što je ogroman pad), pa i nezabilježeno u povijesti štampanje love bez pokrića koja je pokrenula oporavak, a radi koje su posljedice…

Reaktivacija teme 2021. - sve, doslovno sve precizno predviđeno za 2022., puno unaprijed, naravno ne za “desit će se jednog dana” nego točno za ovu 2022. Pogledaj oko sebe, provjerljivo u roku odmah. Jedino što se nije ispunilo je sitnica da nafta nije otišla na rekord (što je onaj zastavičar jedva dočekao predbaciti). To je zbog Yellen i njene izjave. Bez toga, sigurno bi se postavio novi rekord. Što je i tko je Yellen, i što je izjavila, i što se dogodilo sa cijenom nafte sekundu poslije, valjda ti tako načitan znaš :wink:

Ovo je sada prožvakano već nekoliko puta, a i offtopic je. Ti ćeš i dalje misliti da sam sve promašio, ali to ne mijenja činjenice. Tko želi može sve ponovno čitati, pa onda pogledati oko sebe.

Ajde sad ugasi svijetlo i idemo se prebaciti tamo na raspravu o ćebadi. Dosta ovog sranja. Osim ako imaš traženi citat :slight_smile:

6 Likeova