Je li razvrstavate otpad? (Anketa)



Evo s lica mjesta upravo prolazim pored, u kraju kontejner za staklo (zeleno, bijelo, braon, odvaja se). Sutra valjda prazne

4 Likeova

Svaka čast… kod nas su ti kontenjeri prazni, ne znam jel ih redovito prazne ili ih nitko ne puni :smiley:

Tako se to pravilno radi, ista je i situacija i kod mene u Bavarskoj, tako isto i kontenjere za staru odjeću imamo, koja na svu žalost završi na Balkanu u secondhand šopovima gdje se onda prodaje u pola cijene, ako je već garderoba “bačena” ili data nekoj organizaciji, to bi se trebalo udjeliti onima koji stvarno nemaju putem crvenog križa ili merhameta, i treba da ostane besplatna, a ne da se neki profiteri bogate na tome, to je jedino što više ne “bacam”, već odnesem direktno dole i odnesem garderobu u neki dom ili tako nešto slično, nije da glumim sada neku dobričinu, ali nedam et iz inata da moja odjeća koju “bacim” završi u nekom second hand šopu u BiH, da mi je bilo do prodaje, stavio bi to na ebay, jednostavno se osjećam preverano, i ne želim da neko stvara profit na mojim stvarima koje sam ja teko reći bacio/poklonio…

2 Likeova

Jesi li siguran da odjeća iz tih “tekstil” kontejnera završava u second hand dućanima?
Pitam jer sam se svojevremeno baš zainteresirala za tu temu i pokušala sam pronaći informacije o tome odakle dolazi odjeća, makar ova koja se nalazi u hrvatskim second hand shopovima.
Informacije koje sam našla sugeriraju da second hand shopovi (odnosno firme pod kojima posluju) otkupljuju doniranu odjeću od dobrotvornih organizacija, ostalih firmi (zatvorenih dućana) itd…
E sad, koliko je ta informacija točna ne znam, zato baš pitam jer iskreno, nisam sigurna da bi im se isplatilo uzimati tu odjeću koja zahtjeva više obrade od ove koju direktno kupe relativno “obrađenu”.

Što se tiče odlaganja stare odjeće, H&M daje 10% popusta ako im se donese vrećica stare robe. Ako netko kupuje u H&M-u, nije loša stvar…

Što se tiče samog odlaganja odnosno donacije odjeće, mene je prestalo biti briga gdje će završiti jer sam shvatila da ne mogu sa sigurnošću donirati odjeću koja će završiti baš onima kojima je potrebna. Probala sam na razne načine. Donirala udrugama, Crvenom križu, pojedincima koji su se predstavljali kao potrebiti. Mislim da je bilo 50-50 da je završila tamo gdje treba.

2 Likeova

Dokumentarac na Njemačkom, upravo o tome pričaju kako je većina takvih kontejnera u privatnom vlasništvu, gdje “firme” te sakupljaju tu takvu garderobu i poslije na razne načine preprodaju…

2 Likeova

Hvala, pogledam obavezno.

1 Like

Evo jos jedan

Ovo zapravo smanjuje zagadjenje i produzava zivotni vijek proizvodu koji bi ranije zavrsio na otpadu. U ovom slucaju problem je konzumerizam, ne “used clothes” ili “reciklaza”