Jednostavni responsive web - koliko košta izrada?

Prvo, hvala svima koji su se javili i isprika što nisam nikog uzeo odavde, ali sam u prvom postu napisao da ništa ne obečajem jer imam frendova koji mi to mogu besplatno napraviti, samo nisam siguran da li će imati odmah vremena. Ipak sam dogovorio s frendom.

Ali ovo je stvarno vječno zanimljiva tema :smile:

Zanimljivo da ovdje kod prodaje webova (zajedno sa domenom) oni ne vrijede niti $10 ako nemaju stabilnu posjetu sa Googlea i zaradu, ali ako treba napraviti identično takav web koji ne samo da nema zaradu nego još nije niti indeksiran onda to košta debelo iznad $100 :wink: Jel to precijenjenost rada ili podcijenjenost vrijednosti webova koji se tu prodaju? Da ga je*eš jedno od tog dvoje je, a mislim čak da je i oboje.

Stefanova ponuda mi djeluje ok, iako vjerujem da može i niže od toga. Pogotovo za ovo što sam ja tražio, jer ako bi se radilo o predlošku samo bi trebalo ubaciti moj tekst i par slika. Ne bi trebao niti hosting niti domena. Onaj tko to zna raditi je gotov za maksimalno 2 sata, a vjerojatno sam i puno rekao.
Na forumu su pretežno Hrvati, Srbi i Bošnjaci. Koliko sam vidio nema Norvežana, Kanađana, Britanaca ni Amera. U Hrvatskoj, BiH i Srbiji svi stalno kukaju. Nema posla, nema love, nema kruha itd. Ispada da je onda ovaj forum pun dobrostojećih ljudi kojima je ispod časti raditi za 100 kn po satu (samo ne znam zašto onda pola foruma ima neki “non IT job” gdje imaju plaću većinom manju od 50 kn po satu).
Meni recimo djeluje skroz pošteno platiti 200 kn za izradu weba u kojem samo treba ubaciti moj tekst i par slika, bez ikakvih izmjena, bez hostinga, bez domene…
To nije više od 2 sata posla. Sve je iskodirano i samo treba zamijeniti tekst. To netko može napraviti i za pola sata ili možda i manje. Nisam stručnjak, ali mislim da je to isto kao da ste nekom napravili web, i nakon mjesec dana on traži ažuriranje podataka, dakle dodavanje ili izmjenu teksta. To nije nikakav big deal. Ako postoji template kojem treba samo izmijeniti tekst onda stvarno ne razumijem zašto to netko ne bi računao maksimalno 100 kn po satu radu.

S druge strane, ja razumijem da svi žele naplatiti što je više moguće i ne vole kad neki kolega spušta cijenu, tako bih i ja da se bavim web designom. Ali treba biti realan :slight_smile:

cuj, kako ti zelis izvcuci maksimum iz svog posla, tako drugi zele i iz svog. Sve je to normalno. Neka domena koju ti prodajes ne vrijedi nekom 10 dolara, a nekome vrijedi 110 dolara. Zato postoji trziste i konkurencija.

Nije baš isto, ali da idem objašnjavat zašto nije isto predugo bi trajalo. Ali meni je skroz normalno da svatko želi što više zaraditi, pa tako i web dizajneri. Ali mi ipak malo blesavo djeluje kada se netko naljuti kad se kaže koliko realno vrijedi određeni rad. Ja mislim da je 100 kn po satu više nego fer za domaće prilike platiti nekog tko samo treba otvoriti kod, označiti tekst koji se briše, na to mjesto iskopirati novi tekst, i gotovo. Znači recimo 2 sata posla za 200 kn, jer možda treba još nešto odraditi što mi sad ne pada napamet, ali što više razmišljam, to mi se više čini da izmjena predloška (samo tekst i slike) ne traje više od 10 minuta ;). OK, je za tih 10 minuta posla tražiti $100+, ali je bezobrazno napadati one koje kažu da je to previše.
A tržište određuje cijenu, to je točno.

Ako se sve to svodi na izmjenu teksta, zasto to nisi sam odradio ?

I vecina je komentirala izradu stranice od 0, u roku od jednog dana za 100€.Ja radim po principu da mi je satnica uvijek ista, nebitno da li pisem kod od 0, pravim neke izmjene, radim nesto deseto.

Necu da ulazim u cijenu niti da govorim da li je malo ili puno, ali u mom konkretno slucaju nikada ail nikada kada sam dobio klijenta da ovako nesto trazi nije ostalo samo na tome .

Uvijek je bilo treba i ovo treba i ovo, pa trebalo jos i ovo ( sto naravno misli u prvobitnu cijenu ) , nije to tesko, znam i ja to ali…

Ovo sto @belmin rece da se moze zavrsiti za 1 dan, izraditi PSD i -> html, znas i sam da je to moguce teoreski ali
na sta to lici kad bi se uradilo tako bez pauza, znas i sam da u ovom poslu se ne moze u cugu raditi vise od 8 sati dnevno a da ispadne kvalitetno.

S ovom izjavom si fulao cijeli sport xd.

Pazi ovo, da meni netko dođe i pita me “Za koliko para bi trčao deset tisuću krugova oko igrališta?” …ja bi procjenio koliko mi treba vremena za to, koliko imam volje uopće trčati…i smislio bi mu neku cijenu, koja vrlo vjerovatno nebi bila mala s obzirom na traženi zadatak…

No da ja dođem nekom liku i pitam ga: “Hej, koliko mi para daš da ja otrčim deset tisuća krugova?” Vjerovatno bi se isti samo nasmijao i nebi ništa ponudio. Moža neka budala koju bi zanimalo kako to izgleda bi i dao neku sitnu ponudu.

Ajmo sad na web.
Da me netko traži da napravim web gdje ću morati deset tisuća komada grafike obraditi i prilagoditi…da skompletiram isti. Koliko bi koštao taj posao? Sigurno ne malo…

No ako ja potrošim na taj web xx mjeseci posla, za koliko ćeš ti biti spreman kupiti taj web ako on nema šanse da privređuje paru?
Vrijedit će ti onoliko koliko tebi vrijedi! … neće ti uopće biti bitno što sam ja 10 mjeseci prilagođavao grafiku, ako je tebi bezvrijedan…te će zato i cijena biti mizerna…

6 Likeova

@bozoou Čovek objasnio!!!

Gle, sve OK. Ima mozda ljudi koji ce ti to napraviti i za 50 kuna. Ali ako ti to nisi u stanju napraviti, ne mozes procjenjivati da za to treba 10 minuta ili jedan sat i zakljuciti da je to max 100-200 kn posla. Nemas na temelju cega procijeniti. Sta ako je 5 sati posla i 500kn?

Nevezano za ovo, a doduse i vezano, svaki majstor svog zanata jako cijeni svoj posao, a cesto omalovazava drugi. Npr majstor za kuhinje - da ti ponudu, ako nemas pojma o tome pa kazes kak je to puno, on ti kaze - je al to su blum okovi, kvalitetan MDF i sl i to jednostavno ima svoju cijenu. Ti si mislis, je majstore, ti odes u elgrad i uzmes sav materijal, to sve slozis za dan-dva i hoces mi uzet 5 somova kuna, sta ti nije dosta soma kuna (za kuhinju od npr. 8-10 tisuca)

Normalno da 90 posto majstora, ali majstora, se nece vise ni okrenut za tobom kad cuje tvoj takav komentar.

Onda taj majstor za kuhinje si ide ugrađivati PVC stolariju. PA trazi ponude. Pa dobije od Salamandera i nekog lijevog s turskim profilima. Pa si misli, gle kak me ovaj sa Salamanderom hoce oderat, pa to je ionako sve isto, profil je profil, a ovaj sa salamanderom dere s cijenom skroz nerealno. A ne kuži, ili ne želi razumjeti, da je Salamander ovdje sta je Blum i Egger kod njega i da ovaj sigurno nece spustati svoju ponudu na razinu onog s turskim profilom koji to sklapa u nekoj garazi i bitno mu je da uvali robu a sta ce biti za 6 mjeseci, boli ga ona stvar

PA onda njih oba odu kod mehanicara i bune se kak su za promjenu ulja i filtera na autu dali, ne zam, 150 kn. Kaj, pa oni znaju da se to promijeni za 10 minuta, sta mu nije dosta za to 50 kuna?

I tako ukrug…

4 Likeova

Ostavimo vrijednost nečijeg rada za sada na stranu, jer to je priča bez početka i kraja.
I nije stvar podcijenjivanja niti precijenjivanja nekoga ili nečega.
Nego naprosto je apsurdno tvrditi da se to iz nule može napraviti za jedan dan.

Iz nule to raditi znači:

  • prikupiti materijal
  • obraditi taj materijal
  • složiti dizajn u PSD-u
  • treba pokazati dizajn, jer naručitelj uvijek “želi još nešto dotjerati”. A to je koma raditi poslije kodiranja.
  • iskodirati HTML
  • Iskodirati CSS
  • Iskodirati JS
  • Napraviti osnovni onpage SEO
  • Optimizirati za preglednike, rezoluciuje i debugirati
  • Optimizirati i počistiti kod
  • Testirati, testirati…
  • Plus još dodatne stvari koje treba napraviti a za to saznaš tek pri samoj izradi stranice.
    A toga uvijek ima.

Svaka navedna stavka je proces za sebe koji zahtijeva vrijeme. Tako da se to ne može
napraviti u 24h. Eventualno se može nešto “iskemijati” u tome vremenu ali to je onda
"ajme meni". A ova stranica nije koja se Mitoku sviđa nije “ajme meni”. To je fino složen
dizajn a vjerujem da je dobro i iskodirana, iako nisam gledao kod.

Tko kaže da stranicu tog kalitativnog ranga može napraviti iz nule (dizajn + front end) u
roku od 24h, taj ili nešto mulja (npr. uvaljuje prekucane template) ili nema pojma o čemu govori.

1 Like

A što fali prekucanim templateima? Pretpostavljam unikatnost? No, zašto se nebi radio kompromis između produktivnosti i unikatnosti??

Ništa im ne fali, dapače, hvala bogu na templateima.

I ja radim sa templateima, kada mi se javi lik i kaže da mu je max. budžet za stranicu 700kn.
Ali ja mu kažem da za te novce može dobiti samo prekucani template. Objasnim razliku između unique i templatea. Predlošci sa Foresta i sl. su prva liga, kvalitetni i nisu skupi.

Ali to nije izrada stranice od nule. Ali jest prevara, zbog koje bi se moglo i zakonski odgovrati ako se uvaljuje pod unique.

bozzou je to jako lijepo objasnio. Dzabe je meni sto sam ja na nekoj web stranici radio mjesec dana, ako ona zaradi primjerice 5 dolara mjesecno, a stara je npr. 6 mjeseci. Znaci da ne vrijedi vise od 30 dolara plus domena i hosting, znaci rec cemo 60 dolara. A vrijeme i trud koji sam ja potrosio mogu objesit macku o rep.

2 Likeova

Uopce bezveze raspravljati sa ovakvima koji takva pitanja postavljaju… a pogotovo o cijeni sa njima… nek si sami rade…

1 Like

Pa dotični koji je da ponudu…nije rekao od nule, nego “ceo sajt”.

Ali ta nula je inače jako nedorečen pojam. Svatko u svojoj glavi ima predodžbu koja je to nulta točka. Sigurno neće niko krenuti od assemblya ili od toga da prvo kopa silicij i pravi komp. Ja preuveličavam sad naravno…iako bi prava teoretska nula bila tamo gdje si rekao da bi se možda vratio u vremenu :slight_smile:
No praktična nula, vjeruj…svakome u glavi drugačija…relativna u odnosu na tehnologiju s kojom je krenuo raditi…te istu smatra nekakvom referentnom točkom polazišta.

Što bi po tebi bila nula?

Svatko u svojim projektima si ostavi neke špranjce koje se u sljedećim projektima daju opet nekako barem malo iskoristiti… Prema tome opet nikad nitko ne radi iz nule…pa makar nulu definirali kao subjektov prvi susret s tehnologijom.

Bo zoo u, molit cu xd.

Mogli bi cak rezumirati, pa reći da su proizvodna i prodajna cijena tek toliko povezani sto se proizvođaču nikako ne isplati da cijena proizvodnje buda veća od prodajne cijene koju može dobiti.
Tu imamo prvi uvjet: prodajna cijena veća od proizvodne cijene.

Drugi uvjet dolazi iz prirodnog ponašanja tržišta…koji će u slučaju velike razlike prodajne i proizvodne cijene…mamiti konkurenciju da se bavi istom proizvodnjom, te time rusi prodajnu cijenu. U konačnici to može dovesti do vrlo slične proizvodne i prodajne cijene…što je možda stvorilo iluziju kod dotičnoga koji je bubnuo onu izjavu da ako se nesto prodaje po 10$ da ima da se i proizvodi za siću…

Ma zna se šta se podrazumijeva pod “od nule” kada je izrada web stranica u pitanju.
Dizajn + development (kodiranje).

Sigurno nećeš iči slagati svoj framework ili library za to, nego češ uzeti bootstrap i(li) Jquery.

Ako voliš preuveličavati onda možeš i “od nule” raditi unique fontove, unique jezike i šta ti ja znam…

Bravo japac, svaka čast na odgovoru, vrhunski je :wink:
Kako da saznam cijenu ako ne pitam? A to što tebe ljuti što smatram da obična izmjena teksta u templateu ne vrijedi više od $50 nije moj problem. Još sam i puno rekao.

Rasprava je krenula u očekivanom smjeru :slight_smile: Ja sam sredio to što mi je trebalo.
Samo je stefan konkretno odgovorio i napisao cijenu, drugi nitko.

Ako netko hoće jednostavan responsive web u kojem ću mu ja ponuditi predložak, a on će postojeći tekst i slike moći zamijeniti svojim, bez ikakvih drugih izmjena, neka se slobodno javi i naplatit ću to samo 200 kuna. Može imati i hosting kod mene. To je meni trebalo i to sam jasno napisao. Razumijem da je rad “od nule” dosta skuplji, ali sam napisao da mi je ok i izmjena templatea, ili teme. Ja stvarno ne vidim kako bi ta izmjena teme mogla trajati dulje od sat vremena, ako ne i 10 minuta. Čak sam mislio dati svoj predložak.

Ako sam u krivu i ako takva izmjena stvarno košta $100 ili možda čak i $1000+ po nekima, onda očekujem navalu na moju ponudu da to ja drugima radim za samo 200 kn :wink:

Recimo ovo http://demo1.huge.wpengine.com/color-3/# košta $59. Ne snalazim se u tome, ali pretpostavljam da se bez problema može mijenjati tekst, a i slike. I ako ja hoću taj predložak i jednokratno ubacivanje svog teksta, bez ostalih izmjena, to košta više od $100, čak i ako ja dostavim temu? Smiješno! Možda ima budala koje bi to platile i $1000, ali to je baš zato što su budale. Zapravo to možda i košta više od $100 ako su stvarno takve cijene onih koji to rade, ali to realno ne vrijedi toliko. Skroz druga stvar je rad od nule i slažem se da je to puno skuplje. Možda je većina ovdje komentirala baš tu izradu od nule i onda su komentari ok, ali nitko mi nije konkretno odgovorio osim stefana. I ne znam zašto se shvatilo da ja obavezno trebam rad od nule kad sam napisao da mi je ok i izmjena templatea. Ali ok :slight_smile:

Može, ja sam za, kad će mi trebati site - javim ti se. Odgovara mi tvoja ponuda.

Jel kužiš u čemu je ključna greška tvoje teze? Upravo ovo gore - sam priznaš da se ne snalaziš, ali si siguran da je to posao od 10 minuta i 100 kuna? Na temelju čega kad se ni sam ne snalaziš i ne znaš?

Ja sam o tebi stekao full ozbiljno mišljenje na temelju tvojih postova pa moram priznati da me iznenađuju takve tvrdnje.

1 Like

Ponuda da ja nekome radim web je bila poluozbiljna :wink:
Ali da netko stvarno želi koristiti template koji bih ja napravio, i moj hosting, a ubaciti svoj tekst bez drugih izmjena, i želi platiti za to 200 kn možda bismo se i mogli dogovorit :smile:

Što se tiče rada od nule, tu stoje komentari jer znam da oko toga ima posla i da to košta. Ali za sitne izmjene templatea stvarno mislim da nema puno posla.
To nije moje područje pa je istina da ne znam previše od tome, ali nekakvo osnovno znanje i logiku imam. U kompliciranijem slučaju možda treba otvoriti kod i tamo gdje je postojeći tekst označiti taj tekst, pritisnuti delete, označiti moj tekst, pa copy/paste na mjesto gdje je bio obrisani tekst. Jednostavniji slučaj, koji mi se čini vjerojatnim, je da se u templateu može brisati postojeći tekst i upisati vlastiti, i vjerujem da to čak može ići na bazi WYSIWYG editora. Eto, to je meni trebalo i stvarno mi djeluje nerealno da to košta $100 ili više. Do $50 je ok, iako mislim da bi to bilo lakih $50 onome tko bi to napravio. Ok, velim da postoji mogućnost da ja stvarno nemam pojma i da živim u velikoj zabludi, ali ipak znam barem neke osnove pa mislim da ovo što sam tražio zaista nije neki veliki posao.

Ali kad je već krenula rasprava, ajmo to onda riješiti :slight_smile: Da li se u templateu može izmijeniti postojeća slika i postojeći tekst (jednake dimenzije slike i jednake dimenzije teksta, i jednak font), bez ikakvih drugih izmjena, u roku od ajmo reći 2 sata?
Ja mislim da može, možda čak i u roku od 10 minuta :wink: Možda sam stvarno totalni tudum, ali onda će vjerojatno netko napisati zašto to što sam naveo zapravo i nije baš jednostavna izmjena.

Većina komentara je otišla u širinu i ja nisam dobio odgovor na zapravo jednostavno pitanje; koliko košta izrada weba iz primjera od nule (bez opcija za koje sam napisao da mi ne trebaju), i koliko košta izmjena teksta u predlošku? Ovo prvo je sigurno skuplje i to mi je jasno, ali ponovno kažem, mislim da je ovo drugo stvarno čas posla i da realno ne bi trebalo koštati više od $50, pogotovo ako ja već imam predložak.

Netko je komentirao “onda si napravi sam kad je tako jednostavno”. Evo primjer: Čovjek ne zna vozit i pozove taxi. Ovaj mu želi naplatiti 100 kn kilometar vožnje i čovjek veli da mu je to previše i da taksista pretjeruje, da je trošak goriva po kilometru manji od kune i da je jednostavno vozit, a na to mu taksist odgovori onda se odvezi sam kad je tako jednostavno. I kaj sad, kilometar vožnje realno vrijedi 100 kn ? :wink:
Meni je recimo jako jednostavno prebaciti domenu sa jednog registrara na drugi (to realno i je jednostavno), ali sigurno ima nekih koji to ne znaju napraviti. I da mene sad netko traži da mu to napravim jel bih mu ja trebao to naplatiti 100 kn jer on to sam ne zna i jer njemu to nije jednostavno? :wink: Možda bih ja rekao da mi se neda to nekome raditi za manje od 100 kn, ali to je onda nešto drugo. Ja razumijem da neki imaju dovoljno posla i da im se neda uzimati male poslove, ali to ne znači da me trebaju uvjeravati da obična izmjena realno vrijedi $100+. Ima raznih izmjena, i neke su stvarno komplicirane, ali ja sam napisao kakva izmjena meni treba i teško može biti jednostavnija.

Na ovom forumu sam znao dobiti stvarno korisne savjete, i neki od nikova iz ove teme su mi poznati i znam da su stručni u svom poslu, ali je rasprava otišla u pogrešnom smjeru. Ispada da su svi osim stefana ignorirali ono što sam ja zapravo pitao i da su odgovarali kao da mi treba napraviti neki kompleksan web od nule.

Usput, ama baš nitko mi se nije javio u inbox za ovo što sam ponudio (izrada templatea i ubacivanje tuđeg teksta bez ikakvih drugih izmjena za 200 kn). Meni se čini da onda to i nije toliko povoljna ponuda :wink:

Kao što smo konstatirali već ranije, sve je stvar tržišta. Tržište je odlučilo da je to premalo (što god se tebi činilo) i jbg nisi dobio ni jednu ponudu. Da si ponudio npr. 100 dolara, vejrojatno bi bila druga priča. Vrijedi li to 100 dolara? Ako bi imao dovoljno ponuda i posao bi bio kvalitetno napravljen u definiranom roku, tada je to to. Ako se ni tada nebi nitko javio (što ne vjerujem) morao bi ponuditi više ili tražiti drugdje. Tako je to u svakom poslu, i tvom i ovom.

BTW ja se povremeno time bavim, nekad za svoje siteove, nekad za druge, ali iskreno to se meni neda raditi, tako da ako mogu OK naplatiti nema problema, ali zajebavati se s nekim za 100-200 kuna, to mi se zbilja neda. KAo što rekoh, meni savršeno odgovara da mi netko radi siteove za 200 kuna, ali znam da je realno to u ■■■■■ jer onda ionako moram još pola toga sam napraviti, ili gnjaviti stalno čovjeka za tih 200 kn dok ne ispadne kak sam zamislio što nije dobra opcija jer nikom se ne zajebava s necim 2-3 dana za 200 kuna. TAko da se ne isplati ni uzimati takve ponude.