Jel se može nešto novo izmisliti na internetu?

Gotovo sam 99% siguran da se na internetu može nešto novo izmisliti. Dali je netko o tome razmišljao kao i ja u slobodno vrijeme? Sigurno ima netko ideje i planove, ne očekujem da napiše konkretnu ideju ali dali netko razmišlja o nečem novom, nesvakidašnjem, revolucionarnom? Ja često razmišljam o nekom novom projektu. Naravno, ostalo je na razmišljanju jer “sve” su već izmislili jbg… Dali je uopće moguće izmisliti nešto novo? Dali smo došli u tu fazu internet razvoja da nema dalje?

prije fejsbuka je postojao myspace, fejsbuk ga je prestigao

prije googlea je bio yahoo, google ga je prestigao

u bih je prije pik.ba bio market.ba, pik ga je prestigao

uvijek možeš zakupiti neku domenu, postaviti neku scriptu tipa youtube to mp3 ili youtube autoreplay i nadati se da će se probiti na google

možda nije fora tražiti šta novo napraviti, vjerujem da dosta novih startapa nema neke funkcije koje bi se mogle ubaciti, unaprijediš nečiju ideju i prestigneš konkurenciju

1 Like

Da, slažem se sa tobom u pravu si

Tko je mogao i zamisliti da ce jedna glupa i tako jednostavna stranica poput instagrama postati tako popularna. Da je netko prije instagrama rekao ideju o otvaranje stranice gdje ce socijalna mreza imati pod profilom samo slike svatko bi ga popljuvao. A kada se sada vidi svaka image skripta je takva, ali drugacije postavljena. Nevjerojatno!

Evo jedne ideje o boljem internetu kojemu je jedina mana tko ce upravljati njime, a ovdje cu se izraziti kompanija.

Kompanija napravi novi internet kojemu je pocetna stranica pretrazivac kao google gdje imas 2 buttona i 1 field:

  1. Registracija
  2. Dodaj stranicu
  3. Pretrazivac

Svatko tko zeli dodati svoju stranicu na taj internet mora dati svoje podatke (full detaljno), pravila za dodavanje stranicu su da stranica ne smije imati popove, reklame, da mora biti u roku 2 mjeseca nadogradena na najnoviju verziju js,php itd, ne smije sadrzavati warez i slicne gluposti. Jedini oblik zaradivanje stranice je donacija tipa widget koji bi bio kao u patreonu, vise platis vise imas gluposti na sajtu tipa 1$ mjesecno mozes birati i nocnu temu sajta, na forumu das one gluposti kao sto se danas davaju grupe, vise poruka, potpis itd i 5% bi islo toj kompaniji. Svaka stranica koja prekrsi pravila ce biti odmah maknuta s toga interneta, naravno uz opomene da kompanija ne bude bas totalni diktator.

PLUS
Sigurniji internet sto za stranice tako i za korisnike
Zaradivanje uz malu proviziju kompanije
Mogu i djeca slobodno ici na taj internet bez raznih family programa da ce naici na nesto neprimjereno

MINUS
Sama kontrola kompanije

Demokracija? Sigurno ne
Public da ljudi mogu glasati jeli neka stranica nesigurna/neprimjerena je nemoguce uz botove, cak i da se svi ljudi registriraju sa full detaljima podataka ce stvoriti grupe koja ce na kraju biti 1 grupa drzi 60%+ glasova.

Ako dobro znam, instagramu fokus nisu ni bile slike, nego ono samo lokacija :smiley:

Mislim da su kasnije dosli s time i hashtagovima, mozda se varam, ali u svakome slucaju koga god pitas sto je instagram, tu objavljujes slike :stuck_out_tongue: i po tome je poznat.

Sve stvari ili gotovo sve na ovom svijetu su nastale spajanjem dvije ili vise stvari.

Primjer (nisam siguran u istinitost, ali je zanimljivo): Iverica je nastala tako sto je stolaru ispalo ljepilo u pilotinu. Kad je vidio kako se stvrdlo rijesio je praviti namjestaj od njega.

Mislim da treba razmisljati u smjeru sinteze dvije ili vise stavki u jednu. Cini mi se da je to jedini put ka stvaranju novih djela. Meni ova spoznaja nije pomogla ali nekom mozda i pomogne.

Uzmes dva tri pojma i od njih probas stvoriti cjelinu. Tipa: Roletna, Google maps, YouTube :grin:Srecno :grin:

1 Like

Imam brutalnu ideju, treba mi jedan web dizajner i jedan fronted developer i jedan backend developer , minimalno 1 god. rada na projektu nas trojica i ulaganje minimalnio 150-200 K eura za plaće i ostalo, povrat investicije kroz 0.5-1 god.:sunglasses::sunglasses:

Ovo je trenutno nemoguća misija.

1 Like

Sve te danas poznate appove večinom drže velike korporacije koje mogu uložiti u marketing i doći do velikog broja ljudi.

Ono što bi ti savjetovao možda pobrat kakve pare kroz akceleratorski/inkubacijski program i probat ući u suradnju s nekom velikom kompanijom.

Probaj raditi kao pojedinac pa ćeš vidit kako ide.

Ja sam se opekao x puta kada sam s frendovima radio aplikacije. Netko u timu potegne više, a neko manje, dok nema investicija ljudi se neće toliko niti truditi.

Nitko neželi riskirati svoj posao pa ući u nešto rizično, uvjek se kaže poslje posla budemo radili i u 90% slučajeva ti je to nikad se nebude napravilo.

Tako da eto ako i nađeš koga tko ti kaže budemo razvijali ideju poslje posla ako nema investicija u 90% slučajeva ti je to propast ideje.
Ljudi bi se više potrudili kada bi dali otkaz i ušli u rizično ali jako mali broj ljudi se na takvo što odluči.

I druga stvar na što trebaš računati bar u mom slučaju, u tvrtci se manje naradiš a dobiješ plaću, dok na projektu u kojem nema investicija naradiš se više i nemaš prihoda.

2 Likeova

“Sve što se moglo izumiti, izumljeno je” izrekao je Charles H. Duell, ravnatelj Američkog ureda za patente davne 1899 godine.

Definitivno ne…

2 Likeova

Nismo dosli do kraja.

Sto je npr. sa pretrazivanjem slika na slicnim uzorcima i usporedjivanje(tu je 30+ algoritama navodno i vjerojatno samo na razini istrazivanja, nasao sam nekoliko znanstvenih radova), izvlacenje texta iz videa, muzike, automatski prijevod sa full tocnoscu itd.?

Npr. Uploadam sliku na trazilicu kliknem trazi, biram postotak podudarnosti, boju i sve ostalo i on meni izbacuje rezultat, kao sad za text.

1 Like

@wampir

Projekt za koji imam ideju je jako kompleksan, jako puno izracuna u realnom vremenu.

Mislio sam krenuti sam, medjutim, posto ne radim fronted i dizajn, to bi me jako puno kostalo.

Racunao sam dizajn minimum 150+ k kn, fronted (recimo da se fronted radi u vuejs) vjerojatno 500+ k kn. Ovo je ugrubo, a vjerojatno i vise.

1 Like

Ne mogu vjerovati na nešto ovako pročitah?
Pa graf razvoja ti je eksponencijalan …i tako reći što idemo dalje ima više otvorenih vrata i više mogućnosti.

Kao što neko rekog, sve što nastaje je komninacija postojećeg. Kako sada ima pregršt postojećeg, otvara se beskonačno prilika za daljnji razvoj.

Mene muče ideje koje mi se talože na to-do listi tolikom brzinom da mi ih se neda upisivati…a kamoli da ću ih sve uspjeti ostvariti. xd.

I onda čuti ovako nešto, skidam kapu :smiley:

Evo ti jedna, napravi kontrolu zaljevanja cvijeća putem interneta. Hardwerski dio nije toliko zahtjevan, to si naruči nekog mehatroničara…ti odradi web dio. Uživaj.

Nije problem u ideji, …ima ih koliko hoćeš, a čak u nedostatku vlastitih možeš reciklirati najbolje tuđe ideje. Napraviti isto što i oni, samo iskopiraj i imaš zagarantiran uspjeh analogno nijhovom. Nigdje nije tjesno, ako ima mjesta za petoricu, ima uvijek i za šestog. Ako ih je u nečemu 1000, bogami ih može biti i 1001. Problem je što se treba dobro oznojit za realizaciju ideja :wink:

Evo, taxify se vrlo dobro ugura pored ubera. Ali stvari za realizaciju nisu lake.
Ako si pak slučajno temom htio pitati ima li ideja za kruha bez motike?. E to ipak ne postoji…tj. takve ideje postoje samo kao kratki bljesak…

Zato jer…ako se pojavi neka ideja za kruh bez motike…u takvu ideju će začas uletiti (ne njih 5 ili 1000) …nego njih na stotine tisuća…
A kada u ideju za kruh bez motike uleti stotine tisuća konkurenata, onda ta ideja više nije kruh bez motike…jer se svatko mora izboriti za svoj dio kolača od svih njih.
Tako svemir balansira raspodjelu energije…to se inače zove “negativna povratna veza”, i možemo je uočiti u svakom djeliću prirode da je ugrađena i ona osigurava savršen balans…ravnotežu.

Istom metodom je balansiran broj rudara u BTCu. :). Ne može ih biti nikad previše ni premalo…

2 Likeova

Sorry, ALI…

Ako je povrat investicije pola godine do godinu dana, a investicija je 200K eura…i ako zbrojimo 1+1, to znači da će vaš projekt zarađivati u manje od godinu dana 200K eura.

E sada, zašto bi ti od tako nečega odustao zato jer želiš zaraditi tih 200K eura prije nego završiš projekt?
Ako si tako uvjeren, stisni zube i napravi prvo to…pa će lova kasnije sjedati.
Ako je ideja stvarno dobra, naći ćeš i frontend developera i backend developera koji će stisnuti zube na godinu dana da to napravite…

Nemožeš odustajati od ideje zbog takvih razloga…i zaključit da je nemoguća misija.

To se opet svodi na ono što prethodno rekoh, ideja ima…i tvoja je vjerujem dobra. Samo fali volje da se stisnu zubi i da se ideja realizira.

@bozoou to ti je taj slijed događaja što sam ja gore opisao… Sigurno si i ti imao sličnih iskustava kao i ja. Neznam kako je prošlo s oglasnikprijevoza :grin::grin:
Često sam znao vidjeti reklamu u SC-u i sjetim se tebe.

1 Like

Servis moze donositi i vise od toga god.

30 k eura mj, to bi mi bilo 300 firmi , pretplata 50-300 eura po firmi, (prosjek 100 eura), ovisno o paketu, broju korisnika, volumenu i sl.

A trziste uglavnom europa , azija, australija.

1 Like

Da, dobro si opisao u prethodnom postu realnu situaciju i problematiku.
Ali to je isto dio realizacije ideje.
Neće se ljudi i njihovi odnosi sami pravilno posložiti …bez ruke vodilje koja će to dobro organizirati da se stvari iz unutra ne raspadnu.

Tako da je sve u organizaciji i kako se posloži inicijalni DNK nekog organizma, o kojem će ovisiti kako će taj organizam rasti.

U ovom kontekstu je organizam ta skupina ljudi koji nastoje biti organizirani. (Tim jel) Od tuda i nastaje riječ “organizam” koji svjedoči da imamo sustav koji je organiziran.
A DNK su pravila po kojem je taj organizam organiziran, u ovom kontekstu su to pravila po kojem se tim treba posložiti da bi dobro funkcionirao.

Ako nemaš dobar DNK,neće niti organizam dugo živiti. Simple as that. Zato suština realizacije ideje i jeste u dobrom DNK-u kojeg netko mora osmisliti i postaviti prema situaciji i okolnostima. Da da moć preživljavanja tom organizmu.

Opet bi se mogao osvrnuti na BTC minere…i kako je njihov DNK dobro osmišljen.

Što se tiče oglasnikaprijevoza, moji targeti su bili jednostavni. Imao sam plan A i plan B.
Plan A je bio čisti biznis plan…koji je mogao uspjeti i neuspjeti. Računao sam na obje mogućnosti…i na kraju nije uspio.
Plan B je bio naučiti posao. Tu nisam mogao faliti, tj. ovisio sam samo o sebi a ne vanjskim čimbenicima. Zato mi nije bilo bitno da sam u tom projektu puno plaćen…i gurao sam ga zato svom snagom punih 5 godina. (I kada više nije bilo šansi za poslovni uspjeh, gurao sam do kraja da se završi)

Plan B je u potpunosti uspio, taj projekt meni sada otvara “sva vrata” ovog svijeta. Em on kao moja referenca, em znanje koje sam uistinu na tom projektu stekao…

1 Like

Pa naravno da može, ne negiram to bez obzira što ne poznajem konkretnu ideju.
Ali za realizaciju se moraš osmisliti…ima danas toliko načina.
Kickstarter? Poslovni anđeli? Investicije prijatelja? A i vi da to izvedete sa minimumom troškova, a ne da se plaćate kao presjednici…

Ne možeš reći da je nemoguća misija napraviti nešto što ima toliki potencijal. Ako ima potencijal i ideja je ispravna, onda ti se sva vrata ovog svijeta otvaraju… samo treba ustrajat i gurat.

Ne znam zašto si shvatio pitanje kao konstataciju. Pitanje je bilo više kao poticaj za razmišljanjem i angažman posjetitelja foruma

i meni je ovo palo na pamet prije nekih po godine godinu i zamišljam čoek koji je došao na tu genijalnu ideju kako je predočava nekim glavešinama. nešta u ovom fazonu


ko nije pogledao film nek pogleda, ima veze i sa ovom tematikom izuma i prilično je simpatičan film The Hudsucker Proxy