Jel ste zaposleni? Koliko vjerujete u sebe?

Neda mi mozak spavati ovu noc, razmisljam vec tri sata. Otkaz je u kuverti, pricekat ce ponedjeljak jer nisam uhvatio direktora u radno vrijeme. Mislim da je odluka definitivna i moze ju sprijeciti jedino 50% na placu i moji uvjeti. Inace jos otkazni rok pa od nule…

Ako imaš volje za učenjem (ili ako već imaš razna znanja) i volje za radom onda ne trebaš brinuti. Ti najbolje poznaš sebe i svoje mogućnosti pa razmisli još jednom da ne ispadne da si se zaletio. Nemoj pitat druge što misle o tome jer ti je valjda jasno da će ti većina reći da si lud iako ne znam da li je lud netko tko se hoće izvući iz ropstva ili su zapravo ludi oni mazohisti koji uživaju biti robovi :wink:

Svi mi koji radimo za sebe ti možemo potvrditi da bez rada najčešće nema niti love i da nema zajebancije jer ako stvarno ne zaradiš nećeš ništa niti dobiti taj mjesec. S druge strane, kad se primiš posla i znaš što radiš (ako ne znaš uzmeš neko vrijeme za učenje) lova dolazi, a onda je to toliko slađa lova od one “sigurne” iz neke firme da se čudiš kako nisi prije počeo raditi za sebe.

Ima još nešto, kad radiš za sebe gornja granica zarade nije definirana kao kad radiš za nekog drugog (iako nije niti donja).

Nekakvo programiranje za klijenta, izrada weba itd je isto na neki način rad za druge, ali je ipak to sve puno ugodnije i bolje jer si sam sebi šef, a to što radiš za klijenta je isto kao i kad vlasnik hotela “radi za gosta” i ugađa mu.

Možeš i probat uz trenutni posao pokrenut neki svoj posao pa naknadno dati otkaz. Imam frenda koji je krenuo tim putem i evo već 2-3 godine papak radi dva posla (u tuđoj firmi i paralelno za sebe u slobodno vrijeme) :smiley: Valjda mu žena ne dopušta da da otkaz :smiley: iako je rekao da će dati otkaz čim mu krene ovaj drugi posao. Konstanto sa tim svojim poslom zarađuje najmanje koliko i u firmi, ali otkaz nije dao. Kad bi cijeli dan posvetio tom svom poslu bio bi sam svoj šef i zarađivao još više nego trenutno, ali se ipak izgleda boji. Tako je kod većine.

1 Like

Imam volje za ucenje uvijek, sve sto znam sam naucio potpuno sam i kod kuce. Proveo sam dane i noci istrazivajuci sve i svasta. I ovako sam ja imao nesto sa strane, ali nikad se nisam posvetio tome do kraja.
S 15-16 godina sam imao blog na blogeru koji je nosio 100-200 kn na dan, to je bilo prije nekih 11-12 godina. Da sam onda imao znanje koje sad imam vec bi osigurao penziju😂

Mislim da je ovo ključno i imaš jako dobre predispozicije da budeš sam svoj šef. Ovo da si proveo dane i noći istraživajući je jako dobro jer to znači da imaš strasti i odlučnosti :slight_smile:

Sječam se prije oko godinu i pol kada sam uručio direktoru izvanredni otkaz, bez otkaznog roka…pa-pa… Neprocjenjivo iskustvo, ostavljam zbunjene face kolega iza sebe…sjedam u auto, paleći gume na parkingu i dajem gas, baš ko prava seljačina odlazim u slobodu…ostavljajuči sve probleme za sobom… Kupujem pivu na benziskoj, spuštam šajbe, nafrljim mjuzu i samo gas po autoputu…vjetar u kosi na čelavoj glavi…
Taj osječaj slobode nikada neču zaboraviti…

6 Likeova

dobra ti lamela pretpostavljam

3 Likeova

Je, proljetos sam je mjenjao… :sweat_smile:

3 Likeova

Da i ja bacim koje slovo na forum, vrijeme se aktivirati malo :slight_smile:

Trenutno radim part time job kao developer. Glavni razlog je taj sto sam pri kraju sa fakultetom pa smatram da je pametno da steknem radno iskustvo prije nego sto se “plasiram” na tržište. Smatram da necu dugo moci raditi kao “pero” u nekoj tamo xy firmi, definitivno volim raditi kao developer ali me izjeda sto ne radim na necemu sto je moje i to sto ne mogu prezentovati rad u svoje ime nego u ime firme.

Prosle godine sam sa jednom ekipom razvijao ideju za startup medjutim to nije proslo kako je planirano, naime ispostavilo se da kao ekipa nismo kompaktibilni jer je bilo dosta prepirki (svako furao svoju pricu). Bez obzira sto ideja nije bila ni blizu realizacije opet sam izvukao iskustvo iz toga, skontao sam da jos nisam spreman za svijet startupa zbog manjka znanja i iskustva (jos jedan razlog sto sam se zaposlio).

Posto sam sebi postavio kao cilj da prvo zavrsim fakultet pauzirao sam od eksperimentisanja oko online zarade/rada. Vjerovatno kada zavrsim fakultet dobrim dijelom cu se posvetiti online svijetu samo jos ne znam u kakvom obliku (vjerovatno nekakvo web bazirano softversko rjesenje). Do tada cu se drzati posla i fatati tuđe “dobre prakse”.

Edit: U zadnje vrijeme bjezim od online posla posto posljednja iskustva su bila losa, inace posao sam fatao po raznim forumima (sve vezano oko programiranja). Npr. na zadnjem poslu koji sam radio zavrsio sam u minusu. Nisam se osigurao na vrijeme (paušal) a poceo sam vjerovati covjeku posto mi je isplacivao sa manjim kasnjenjem i postepeno se povecavala. Zanemario sam kasnjenje isplate u fazonu moze se svakom desit ali morao sam zbog privatnih obaveza prestati raditi neko vrijeme. Na sastanku se izjasnio da pauza ne predstavljala problem posto sam se planirao vratiti. I kako je vrijeme odmicalo isplate su kasnile pa sam prekinuo saradnju. Uspio na kraju izvuci dio novca dok je ostatak ostao na obecanju.

@mitok svaka cast na ideji za topic

@korisnik9758789 procitao sam komentar i odmah mi https://www.youtube.com/watch?v=Cr-ZI9LUPzw&t=47 na pameti hahahaha

Definitivno cu pratit ovaj topic a do tada

3 Likeova

Pre oko šest godina sam zaradio prvi iole ozbiljniji novac online (nekoliko stotina $) sa sajtom koji je prodavao proizvod sa ClickBank, a dobijao je posetu na osnovu SEO. To je u nekom trenutku propalo, ali sam mnogo naučio i shvatio da je moja budućnost u online radu.

Nakon toga sam se igrao sa CPA i takođe relativno lako našao klijenta za kog sam uglavnom pisao tekstove i imao sam pristojnu zaradu na mesečnom nivou, mislim oko 500-600-700$, ne sećam se tačno. No kako me SEO najviše privlačio, bio sam sretan kada sam primljen u poznatu stranu SEO firmu koja ima kancelariju u Srbiji.

Iako je plata bila manja i duplo više radnih sati sam imao na nedeljnom nivou, da se vratim unazad ponovo bih taj posao prihvatio. Em sam stekao puno iskustva i prakse, radio sam u agenciji, što sam oduvek hteo da probam, i stekao puno poznanstava i prijatelja.

Od tada radim freelance, poslednje tri godine za jednog klijenta za kojeg mi okvirno odlazi ~20h nedeljno. Povremeno imam još klijenata ili prihvatim poslove na kojima smatram da ću nešto naučiti, a i radim na svom projektu.

Sve ukupno ne ubijam se od posla, radno vreme mi je super fleksibilno što izuzetno cenim i imam dovoljno novca da mogu da živim na Tajlandu skoro pa tri godine, tako da se ne razbacujem, ali sam u prilici da priuštim sve što želim.

Ovo je manje više idealna situacija i o kojoj sam maštao. Novi cilj je da živim od svojih projekata.

Što se tiče klasičnog posla u kancelariji danas, razmišljao sam o tome i prihvatio bih offline posao ukoliko bi to bio mnogo veći novac nego što ga zarađujem sada, ukoliko bi to bio posao koji mi se dopada i na osnovu kog bih još više vredeo na tržištu kasnije, i kada bih taj posao radio sa lokacije koja mi se doapada, i koji bi dozvoljavao da i dalje radim na svojim projektima.

Naravno, kada bih ostao bez opcija radio bih šta god da preživim, bilo to klasično zaposlenje ili nešto drugo. @mitok nadam se da ti ovo odgovara na pitanje. :slight_smile:

4 Likeova

Još samo fali rad u vrijeme koje ti odrediš i onoliko koliko ti odrediš :smiley: Tad bi meni to djelovalo donekle prihvatljivo (jer realno većini koja radi “klasičan posao” nije tako), mada mi niti tada ne bi bilo idealno.

To da radim kada i koliko želim mi ne deluje realno na klasičnom kancelarijskom poslu. :slight_smile: Ima firmi koje nude klizno radno vreme, sumnjam da od toga ima mnogo bolje.

Ovi ostali uslovi nisu nemogući, ali mi se ne cima da to tražim. :stuck_out_tongue:

1 Like

Evo jedan clanak/video na temu

1 Like

U životu težim stvaralaštvu, i idealno bi bila imati ispod sebe strukture od stotinjak/tisuće ljudi koji bi mogli koordinirano sprovoditi moje ideje.
Na putu ka tome sam shvatio da bi bilo jednostavnije se zaposliti i “preuzeti” firmu nego napraviti svoju iz nule. I tako sam napravio i otuda razlog zaposljenju.
Što se tiče “preuzimanja” firme, u nepunih 5 mjeseci što radim, već sam stekao povjerenje da im izgradim web odjel. (Firma je inače programerska, ali nisu upoznati s web programiranjem) …plaća mi porasla za 100% od početne koja je bila pristojno fina …i dogovorio sam da sam na poslu kada želim, nisam kada ne želim. Tj. minimalno moram odraditi 100h mjesečno kako si ih ja posložim…s time sam postigao upravo to da sam raspolažem sa svojim vremenom, što smatram da je jako bitno.

Firma je vrlo zanimljiva s obzirom da rade milijunsku dobit, a svega ih je 15…vrlo dobri temelji za izgraditi im web odjel. I sada ako uspijem napraviti profitabilnu i rastuću strukturu …neka uspijem efikasno iskoordinirati već 30-40 ljudu, tako reći sam napravio što sam htio. A mislim da zdrav rast ne može stati na 30-40 ljudi…nego je nebo granica.
Njihov inače glavni problem je da im fali organizacije…i s obzirom kako trenutno rade niti ne mogu narasti preko 15 ljudi…tako da bude zanimljivo :slight_smile:

5 Likeova

P.S. bio sam u toj fazi kada nisam znao kada se dižem…kada idem spavati…i sve je to nekako lijepo, ali nije ličilo nimalo zdravo…i sjećanja na to su mi kao na jednu jako nezrelu etapu života.

Mislim da je disciplina dosta bitna …i puno je jednostavnije imati disciplinu kada postoji šef i tajming kada se mora biti na poslu, a puno teže kada ju moramo samostalno provoditi.

No sa šefom ili bez njega, disciplina je bitna. Ne mora biti rigorozna, ali granice trebaju postojati.

4 Likeova

Svi smo imali takvu etapu … pa i ja … svima prepricavam da mi se par puta znalo desiti da me majka ujutro u 6 budi da idem na posao, a ja za kompom proveo cijelu noc! I tako bar jedno 7-8 puta (prema njenim statistikama :slight_smile: ) me znala “buditi”.

Ali to s godinama prodje … tjesim se :slight_smile:

P.S. Sada je 01.00 h “kapak”, iako imam mnogo vise posla sada nego tada … pretpostavka je da je problem bio u organizaciji posla :slight_smile:

1 Like

Super video za ovu temu! :slight_smile:

Mada koliko sam shvatio, čak ni njih dvojica nisu baš potpuno slobodni jer spominju neki godišnji pa mi djeluje kao da ipak moraju konstantno raditi i da ne mogu uzeti recimo slobodnih mjesec dana kada god požele. S druge strane, i kad si potpuno slobodan i preuzmeš neke projekte ili što god niti tada ne možeš baš uzeti slobodno mjesec dana ako postoje rokovi jer jednostavno nećeš stići odraditi sve na vrijeme.

Ovaj dečko lijevo je u jednom trenu baš dobro rekao, nešto tipa “mogu vani padat sjekire, a ja ne moram u auto, jurit na posao, tražit parking…” i baš mi se svidjela ta izjava jer i ja tako razmišljam. Isto kao i kad je rekao da nije nedostatak nekakav manjak druženja jer može otići na kavu s prijateljima kad god poželi i piti će tu kavu sa onima koje on izabere, a ne prisilno sa kolegama sa kojima se ne mora uvijek slagati. Ako ti je do upoznavanja novih ljudi, postoji hrpa načina za to i ne moraš biti nečiji rob da bi upoznao nove ljude.

Što se spavanja tiče, svatko si to posloži onako kako mu odgovara. Ako želiš ići spavat do ponoći i ustajat do 9am nitko te ne sprječava da tako napraviš. Sve je bolje od onog kad ti netko kaže da moraš biti tu i tu u toliko i toliko sati. Ja ću sutra u toliko sati biti tamo gdje ja želim, a ne gdje mi netko kaže, pa bio to krevet, radni stol ili pod u čošću nekog kafića ako sam dobio želju da se iznapijam.

2 Likeova

Radim jer nemam prihode putem neta sa kojima mogu lagodno da živim. Čak i da mogu, ne bih se oslanjao na to i radio bih uporedo jer je sigurniji a i onako ne bih znao šta od slobodnog vremena. Inaće sam mag.maš. i radim kao šef proizvodnje u jednoj firmi.

1 Like

Ovo je već pusti san za većinu…:smiley:

Pa kad si programer takvo nesto je moguce, ako si 100% freelancer.Ono kad skaces sa projekta ne projekat, odnosno kad nisi striktno vezan za jednog klijenta neko duze vrijeme.Kad ti dosadi, kazes sebi ovaj mjesec ne prihvatam ponude za posao, i cao :slight_smile:

Update: jucer sam urucio otkaz😎 Otkazni rok cu odraditi kolko mi treba da zavrsim zapocete projekte…

4 Likeova