Jel ste zaposleni? Koliko vjerujete u sebe?

upadni što prije, sa programiranjem si siguran, to je definitivno, poštedit ćeš sebe mučenja i razbijanja glave

ja ne mogu programiranje, jednostavno se ne mogu fokusirat zanimaju me neke druge stvari, što moram naučim ali da se posvetim tome ne mogu … gdje će me život odvest ne znam ali da je online zarada lakša s programiranjem jeste, nećeš biti gladan sigurno a uvijek možeš uložiti u nešto što nije programiranje kada imaš zaradu od programiranja kao podlogu i oslonac

1 Like

Kod mene je to bila stvar znatizelje, jednostavno mi je taj rad od kuce pomalo postajao dosadan, i vrlo lako sam gubio fokus.Na kraju krajeva, to ne znaci da mi ovaj trenutni nacin nece dosaditi za 2 godine :slight_smile:

Mlad sam, tako da se jos pronalazim u svemu :slight_smile:

Ja sam bio krenuo s PHP i vjeruj da nije težak za shvatiti. Proveo sam nekih pola godine učeći, završio tečaj u Algebri i rješio neke testove te me pozvali u Zg da radim za jednu tvrtku no više volim more nego gužvu u ZG :slight_smile:

Sad sam se toliko udaljio od njega, ali kontam da kad jednom svladaš tu osnovu, tu famoznu logiku to ti ostaje.

Inače sam programirao cjeli jedan webshop od 0 koji nikad nisam podigao gore na web, i radio sam svoj blog, kvizove i takve gluposti :slight_smile:

ono s čim se nisam nikad uhvatio je bila JS :smiley:

No kontam sad da ni necu nema potreba

1 Like

Pa ti si onda genije ako si za 6mj shvatio sustinu programiranja u globalu, te savladao jedan programski jezik, i uz sve to toliko dobro to uradio taj neki test, da si dobio ponudu za posao :slight_smile:

Pa dobro ti se šprdaš ja sam govorio s juniorske strane, ne da sam expert u tome.

Kažem is osobnog iskustva koje ja imam sa PHP, a sad ako ćemo o naprednosti tu se nemogu upuštati jer nemam iskustva u tome.

No u tih 6 mjeseci sam dovoljno naucio da bi napravio to sto sam napisao gore. Svi ispiti su položeni iz prve bili.

Hvala vam za dobronamjerne smjernice. Kontam se da uzmem PHP jer bih volio “zaokružit” to znanje te krenuti u lov na posao/projekte

1 Like

Pozdrav.

Ja bih se htjela kao “padobranac” ubaciti u ovaj razgovor jer mislim da je fantastično što danas kreativnost i hrabrost sve mogu učiniti i što ste tako uspješni i motivirani :smile:

Nisam niti developer niti IT niti išta slično, i moje znanje o web-u je u rangu mog znanja o autima :joy:
ali eto imam znanje engleskog i slučajno sam naletjela na ovaj forum i borac sam pa si uvijek nađem dodatnog posla.

Imam troje klinaca (od toga dvije cure u MIOC- na putu da budu IT stručnjakinje) i jednu malenu djevojčicu.

Imam klasični “fizički” posao kojim sam zadovoljna jer sam brbljava i volim druženje pa sam kao stvorena za njega, a i plaća mi je okej.

No, htjela sam reći da su mi poslovi na ovom forumu donijeli nova prijateljstva, nova iskustva, platili dugove računa i mnogo toga pa čisto da znate da je ovaj forum pozitivno utjecao i na ljude koji uopće nisu u vašoj branši…
I to toliko da odnedavno imam i vlastitu web stranicu sa svojim tekstovima😃

13 Likeova

Odlično, jedan lijep i pozitivan primjer… Sretno curama :slight_smile:

1 Like

Ovo mi je zadnji vikend u Puli tako da ako si za kavu javi se :smiley:

Šta si još sutra/prekosutra tu? a poslije? :slight_smile:

Evo da se i ja izjadam :slight_smile:

Obzirom da sam mnogo mlađi od većine forumaša može se reći da mi se posrećilo. Nepunih 23, od svoje 16te godine bavio sam se nekom vrstom online zarade, mizeran novac. U 19toj godini počeo sam aktivnije baviti se programiranjem (php za početak) i krenuo sam u freelancing (ne neki frilensing platforme, nego forumi većinom) i počeo solidno zarađivati. Nakon dvije godine, to je 2016. pogodio sam posao koji mi je u dva mjeseca donosio godišnju zaradu načelnika opštine iz moje opštine (mala opština u BiH). Odmah po pogađanju posla sam kreirao Estonsku firmu, UK LTD kojim je upravljao Estonski OU, kreirao web identitet i počeo ulagati u marketing. Nepunu godinu dana ranije javio mi se klijent na koga sam nabasao na forumu srpskom i radio za njega, koji mi je ponudio ‘doživotni’ posao - tj ekskluzivni ugovor na 10 godina za kreiranje i održavanje identiteta i back end sistema njihovog. Od tada do danas jedini klijent koga imam je on, a vikendom primim bar 3 ponude za posao.

Da rezimiram, 0 dana radnog staža kod nas, penzija zarađena u nekretninama, posao obavljam od kuće, iz svog lokala ili čak iz lokalnog parka. Ne živim na visokoj nozi na kojoj bih mogao, jednostavnost mi je strana. Nenormalno mnogo ulažem u domaining bez nekog velikog povrata, ali čisto iz hobija :slight_smile:

Nisam požalio niti sekunde iako su me starci tjerali da završim faks koji sam napustio u prvom semestru, vjerujem da ništa ne bih naučio i da ne bih stekao ništa što danas imam.

7 Likeova

Odi na fejs da ne spammamo ovdje :smiley:

1 Like

Lijepo :slight_smile:

1 Like

Bome su se svi raspisali pa ajde da i ja nesto napisem. Ja radim full time a sa strane pokusavam gurat 2 web stranice. Za sad nemam dovoljnu zaradu da bi od toga mogla zivit ali u planu mi je zarađivat dovoljno za zivot od stranica jednog lijepog dana. Makar me brine taj rad od kuce. Nisam bas tip osobe koja voli bit stalno u 4 zida a kad imas posao barem odes malo među ljude i imas neki dodatni motiv za ustat se u neko normalno vrijeme a ne u 2 popodne.

Full time posao imam dobar u marketingu i sve je to ok, ali opet nekako nije mi to to kad radim za druge ljude. Nemam tu neku motivaciju ko kad radim na svojim webovima. Plus placa vj nece nikad bit bas nesto velika u firmi a ne da mi se cijeli zivot zivit od mjeseca do mjeseca ko moji starci :smiley:

Ugl vidjet cemo ako ce mi se ostvarit plan da zarađujem placu od webova i ako ce mi se uopce i sviđat radit od kuce kad to ostvarim xD

1 Like

Završio školu i po struci sam tehničar web dizajna, u toku srednje škole pravio web stranice sa kolegom i tim zarađivao za izlaske… nisam nigdje bio prijavljen, nemam ni dana radnog staža u Bosni. Sa 19 otišao u Švicarsku raditi, pa u Austriju, pa Lihtenštajn pa opet u Švicarsku i tu imam dane radnog staža legit.

Sada sam u Bosni i razmišljam hoću li raditi u Švicarskoj opet ili da pokrenem turistički blog sa djevojkom i odem u PM karta jedan pravac. Dojadilo mi sve. :smiley: Lijepa lokacija mi se čini Istanbul :tr:.

1 Like

Zivio tamo, 2mj u Istanbulu i 8mj. u Izmiru, :smiley: ne znam kako je sada ali to je bilo prije 8god, mogu ti samo reci jedno, Istanbul je čudo od grada…ljudi srdačni, mnogo rusa, ezan sa svih strana, Kapali CarsI, taksim, slastice… ma nema cega nema, jedino me ubi guzva sa svih strana, mislim da je u Istanbulu registrirano oko milju taxija pa ti vidi… :slight_smile:

3 Likeova

@tim121 hvala na iskustvu. Meni se jako sviđa Turska, nekada sam je mrzio zbog ovih turskih serija po TV non stop ali sam iznenada nešto zavolio, istraživao itd.

Većina se Bosanaca odluči za život u Njemačkim zemljama, ali mene su umorile… Obišao :switzerland:, :liechtenstein:, :austria: uzduž i poprijeko kao serviser IT opreme, pa imao jedno vrijeme mali kafić sa bivšom curom u gradu Chur (Swiss, GR), pod rentu ofc.

Ova sadašnja cura odlično poznaje engleski jezik (stručni-poslovni), završila tursko-bosanski koledž i ekonomski fakultet, ima HR firmu ali i ona želi u ovu avanturu sa mnom oko turističkog bloga. Imamo domenu staru 25 godina vezanu za turizam, server plaćen za 3 godine i instalirana web stranica, odrađen SEO… samo još čekam da ona ubaci dosta članaka kako bi dolazio profit… i onda lagano viva la Instabul :tr:. Nisam vjernik, ne znam ni osnovne molitve, ali :tr: vole mnogo :bosnia_herzegovina: sa islamskim imenima i tako to, ono gledaju u nas kao u nebesa jer smo bliže Europi. A Bosna je jedna mala livada i selo poredeći sa ekonomskom silom i velikom državom Turskom.

1 Like

Ovo sa bloganjem ti nije losa ideja uopce, ako imate znanje turskog-eng-slavenskog to ce vam biti benefit, jer kod turaka je problem da lose šprehaju eng. ili ga bas nabadaju tak da ako cura zna TUR moze se doli napravit dobar posao. Moji roditelji cesto poslovno putuju prema Istanbulu, trenutno stanje je lošije nego sto je bilo u moje vrijeme (prije 8 god.) zbog odnosa izmedju kurda i ostale ekipe koja radi nerede, lira je pala, takoder nekretnine su pale za 50%, plaće se srezale imigracije itd itd. nadam se da ce se to ubrzo smirit, sta se tice ekonomije, eonima su ispred nas (ja sam iz Hr)… tak da…posla ima, ali ima i sranja, no vjerujem da ce Turska ostat “mirna” za razliku od blisko istočnih zemalja… no bez obzira na sve, nadam se da ce vam biti super. :slight_smile:

1 Like

imaš ti i u istanbulu liberala, veliki je to grad, cure hodaju ko ove naše haha samo pazi curu da je ne dokopaju seldžuci … šalim se naravno hahaha

2 Likeova

Mene zezaju da žvim u američkoj vremenskoj zoni, a ja sam možda i u australskoj :slight_smile:slight_smile:
Nekad odem spavam i u normalno doba, ono od recimo 11pm do 8-9am, ali to samo ako mi se već u 11pm počne jako spavati :slight_smile: Zapravo idem spavati kada mi se spava, bez obzira koje je doba dana ili noći. Nekima je to čudno, poremećeno, glupo, ali meni tako trenutno paše. Smatram da je bitno da se čovjek dobro naspava, a da je manje bitno u koje doba spavaš. Problem sa mojim bioritmom su dogovori :wink: Ne mogu se danas dogovorit da se sutra nađem sa nekim u recimo 5pm jer ne znam kad ću se sutra probudit :slight_smile: Ne volim se na silu budit pa se onda radije ne dogovaram onako pod sigurno unaprijed. Zna biti problem i kad se probudim u 10 pm i odem na kavu, pa nekad kažu da su oprali aparat :smiley: A tek što mrzim ove institucije koje rade do 4pm ili dućane koji rade jedva do 9pm :smiley: Bilo je x puta da sam u 3 ujutro išao par kvartova dalje u neki dućan koji radi od 0-24 samo radi majoneze ili salame :slight_smile: Često nešto obavim i u 8 ujutro i onda se vratim doma i odem bezbrižno spavati.
Ali znam i u zoru sjest u auto i samo onako iz gušta se malo provozat jer su ceste još prazne, a osjeća se ta neka jutarnja svježina :smiley: Ima mi nekog gušta u tome, posebno tamo negdje pred ljeto u šestom mjesecu.
Sve u svemu, trenutno mi ovako paše i nema tih para za koje bih to mijenjao. Dok sam radio za druge redovno, ali baš redovno, sam nakon buđenja sjedio par minuta na krevetu i psovao, i to doslovno. Mrzim ustat nenaspavan, a ako nisi kokoš da ideš spavat u 9 pm teško se u 7am probuditi naspavan, barem meni. Počneš gledat neki film i zanimljiv ti je, ali moraš ugasit jer se ujutro rano dižeš, ma užassssssss. Ne dolazi u obzir.

I ja znam većinu takvih, ali to ne razumijem. Tj. ne razumijem da barem ne pokušavaju nešto paralelno uz posao pa kad uspije da se potpuno prebace na to. Netko će se možda uvrijediti (što mi nije namjera), ali meni je rad za nekog drugog mentalitet roba i još je gore ako taj ne shvaća da je rob i zadovoljan je. Ako ne možeš reći da sutra ne dolaziš na posao zato jer ti se sutra ne dolazi ti si rob. Ako ne ostat na godišnjem 5 ili 7 tjedana umjesto 2 ili 3 ti si rob. I kad radiš za sebe postoje obaveze i posao koji se mora odraditi, ali tad ipak radiš isključivo za sebe i odgovaraš samom sebi.

Meni trenutno paše ovaj ritam koji imam. Najbitnije je da radiš onako kako ti paše, a ne kako ti drugi kažu. Nema ništa loše u ustajanju u 7am ako ti sam to želiš, a ne zato što u 8 moraš biti na nekom poslu pa si se probudio iako si htio još malo odspavat.

180 dadaas, 180 :wink:

Haha, to nije bilo teško zaključit, jelda? :wink: Koliko znam nemam djece, a i niti jednu još ne volim toliko da bih se ograničio samo na nju :slight_smile: Naravno da bi bilo drugačije da imam djecu i da zbog njih moram ustat kad se oni probude, ali za sada još uvijek mogu uživat u punoj slobodi. Ja još uvijek kao momak živim :smiley:

E ovako puno njih razmišlja i još shvaćam one tudume koji nisu sposobni za ništa samostalno, ali netko tko je na ovom forumu i zna da postoji bezbroj načina za zaradu online bi ipak trebao dugačije razmišljat, ako se mene pita :slight_smile: Razumijem traženje neke sigurnosti, ali jel ta sigurnost vrijedna prodavanja svoje slobode? Ja mislim da definitivno nije.

Ne mora biti. Možeš ići na različite meetinge, konferencije, družiti se, po terenu nuditi usluge, sklapati poslove na večerama itd.

Svaka čast! Najbolji post na ovoj temi!!! Samo nemoj da ja budem kriv ako ti poslije bude žao :smiley: Pošto radiš u IT firmi vjerojatno imaš solidna znanja koja možeš iskoristiti za vlastitu zaradu i samo se trebaš primiti posla.
Ali ovo je odvažnost i zapravo nešto sasvim logično, svaka čast!

@steelmaiden jel ima kakva piva za animatore na forumu? :smiley: 80 replies u manje od 24 sata :wink:

Potpuno se slažem! Ja sam jedno vrijeme na jednoj radnom mjestu imao svoj vlastiti veliki ured. Dok su drugi morali ići van pušiti ja sam komotno unutra pušio. Naručio si hranu i jeo tamo, a nije se jednom dogodilo da sam i odspavao 2-3 sata :smiley: (bez zajebancije). Bio sam i u jednom jako bitnom odboru koji je bio odmah ispod uprave i koji je donosio sve bitne odluke za poslovanje, ali jebeš ti sve to kad nisam bio slobodan. Svaki dan sam morao ujutro biti na poslu, i to još obrijan i uglađen. Sjećam se da sam jednom morao u podne držati neku prezentaciju za sve direktore i ja sam baš taj dan zaspao i došao na posao tek oko 1pm . Naravno da sam imao problema radi toga. Kad ti nedaju niti da se naspavaš kao čovjek, onda ti valjda treba biti jasno da si običan rob, bez obzira na plaću, beneficije ili bilo što drugo.

Svatko ima pravo na svoje razmišljanje i samostalno odlučiti što želi, ali mislim da svi trebamo težiti boljem od ovoga. Imam i ja diplomu i nije ju loše imati radi nekakve sigurnosti ako sve krene naopako, ali težiti raditi za drugoga umjesto za sebe mi baš i nije prihvaljtivo. I ja sam nakon faksa otišao u vojsku pa se zaposlio i mislio ganjati neku karijeru, dok nisam shvatio da sam običan rob i da to ne želim. Cijelo društvo je tako koncipirano da ispada jedino normalno školovati se i onda tražiti zaposlenje. Kad sad gledam iz današnje perspektive znam da se u školi i na faksu uči hrpa gluposti i beskorisnih stvari i da su te diplome jedino pozivinica na razgovor za posao, a da zapravo možeš puno više naučiti na YouTubeu.

Imam dosta prijatelja koji jednostavno nisu za samostalan posao jer su tipovi koji odrade svoje na poslu i onda su u birtiji, pa malo odspavaju i opet sve ispočetka. Znaju što je Facebook, ali nemaju pojma što je SEO, dropshipping, online marketing itd., a nisu tipovi koji bi imali volje i živaca educirati se, pa je njima realno teško započeti neki svoj biznis. Riskantno je krenuti i u vodoinstalaterske vode ako se ne razumiješ u recimo marketing, bilo online ili offline. Neki ljudi jednostavno nemaju živaca niti sjediti za kompom više od 10 minuta dnevno. Postoji hrpa poslova koji se mogu samostalno raditi i bez kompa i interneta, ali kad netko ima živaca biti za kompom i učiti onda stvarno ne vidim svrhu rada za drugog. Pretpostavljam da se radi o lijenosti tih pojedinaca. Svatko ima pravo biti lijen, ali onda si je sam kriv što mu je tako kako mu je ili što mu nije bolje nego što mu je (u slučaju onih kojima je dobro). Ja sam jako lijen i sam sam si kriv što mi nije još bolje nego što mi trenutno je jer da nisam lijen mogao bih puno više zarađivati, ali ipak sam bio dovoljno hrabar odhebati robovlasnike i potruditi se taman onoliko koliko mi je trebalo da budem slobodan i da mi bude bolje nego što mi je bilo.

Ako Pacmanu sad kad da otkaz bude bolje nego što mu je bilo do sad onda je ova tema ispala jako pozitivna :slight_smile:

2 Likeova