Joomla ili wordpress

Koristim wp nekoliko god. i dosta sam zadovoljan, probavao sam par puta joomlu ali je djelovala prekomplicirano - kao da treba završiti tečaj prije upotrebe.
Sljedom okolnosti možda ću biti primoren na jednom projektu preći na joomlu pa me zanimaju mišljenja vas koji ste probali oba CMS-a

Po meni definitivno wordpress.

Puno jedostavniji, veliki izbor opcija i plugina za instalaciju itd.

Joomla je po meni za “veće” poslovne ljude hahha, nije mi za standarnu upotrebnu.

Komplicirana je a i zahtijeva puno više truda.

Ti nama najprije reci kakva je stranica u pitanju. Ovako pausalno odgovarati je neozbiljo i odgovorit ce oni koji u biti pojma nemaju gdje, kad i sta koristiti.

Velika stranica je u pitanju koja ide ka portalu oko sa oko 40 000 unikatnih posjeta dnevno. Podosta kategorija sa podkategorijama te isti artikli u drugim kategorijama sa pod-kategorijama. Puno slika i tekstova i video playera.

Bez puno price bih rekao Joomla, pogotovo od verzije 3 Joomla je postala jedan moćan alat za upravljanje sadržajem.

Oboje vrhunski CMS-ovi sa dosta podrške što se tema i pluginova tiče.

Za nekakv news portal bi koristio prvenstveno Joomla+Kunena forum.

Makar danas je i wordpress solidan u istome pa slobodno možeš wordpress+vanilla forum koji se fino integrira. Staviš ovu temu i miran si što se portala tiče: http://themes.tielabs.com/?theme=sahifa

Joomla definitivno. Jako dobar engine i idealna za news portal

Moj glas za Wordpress… Jednostavniji je, brži, ima bolje pluginove i teme, manje bugova, bolji community i support. Plug and Play. No sve je to na kraju stvar ukusa. Najbolje probati oba cmsa pa sam odlučiti, jer ovako ćeš se uvijek pitati.

2 Likeova

Bacio pogled upravo na Joomla administraciju, stvarno su ga zakomplicirali (Joomla je uvijek bila komplicirana za koristenje).

Tesko je biti objektivan posto sam WP developer, ali ne vidim jedan dobar razlog zasto bi netko odabrao Joomlu pored jednog WordPress-a.

Inače i joomla ima puno opcija i plugina

Inače, i joomla je za standardnu upotrebu, vidim da bezbroj firmi koristi joomlu za službeni web, mada imaju samo 4-5 podstranica, dakle standardna upotreba.

Inače ni joomla nije komplicirana, ako je savladaju ljudi koji samo jednom u životu rade web (za svoju firmu) i kojima to nije ni struka, ni posao, ni hobi, onda može svatko. Znam curku koj je napravil super web u joomli, komplatan, za frizerski salon u jedno popodne, a da nikad prije nije radila web. Ovakvih slučajeva ima bezbroj…

Problem što se joomla ne sviđa WP-ovcima je to što WP ima “plavuša” logiku, pa korisnici istog misle da cijeli svijet izgleda tako, i onda kad hoće raditi s joomlom blijedo gledaju u istu jer nema isti način korištenja kao WP.
Taj problem nije bezazlen, jer WP-ovci gotovo nikad ne prijeđu na nijedan drugi CMS, mada ih ima bezbroj. To je prokletstvo koje većinu WP-ovaca prati zauvjek…

Joomlu skužiš za par minuta, nema ništa što bi bilo komplicirano a da treba biti posebno inteligentan ili pametan.
Dakle ako želiš napraviti nešto novo klikneš na “novo”, ako želiš snimiti klikneš na “spremi” ili save, ako želiš obrisati klikneš na obriši ili delete.
Sve opcije su uredno logički posložene, nema ih bezbroj, sve imaju jasne naziva tako da ako si prvi put u tome shvatiš.

Ne trbaš zanti programirati, dizajnirati, poznavati servere, moraš znati kliknuti za instal nekog dodatka i kraj priče…

Za davanje ocjene o tome koji CMS je bolji trebalo bi koristiti oba DUŽE vrijeme. Vidim da ovdjevećinom daju svoje mišljenje ljudi koji koriste samo jednu opciju, kao da pitate nogometne navijače koji klub je bolji, Dinamo ili Hajduk, Crvena Zvezda ili Partizan, Olimpija ili Maribor…

Po težini uporabe su isti, klik gore dolje, samo što kod joomle “za iste pare” dobiješ više…

Što se tiče sigurnosti, o tome uopće ne trebamo raspravljati, ovisi o verziji, imaju i jedan i drugi bugove, kao i svaki drugi software na ovom svijetu.Sad, jedan tabor priča protiv ovog drugog i obratno, bez nekih većih argumenata i navodeći jednostrano argumente ZA svoj tabor a PROTIV onog drugog.
Takve majstore ne treba ozbljno shvaćati, ni ovdje ni bilo gdje drugdje u bilo čemu.

Savjet mlađim igračima, koji nemaju kilometražu u ovom poslu, probajte i jedan i drugi, ali nemojte odustati nakon par klika nego napravite više webova i s jednim i s drugim i odaberite koji vam se sviđa…

Sto ljudi, sto ćudi, možete slušati mene, i ostale koji su ovdje napisali nešt, no odluka je na vama…

Sve ovisi od čovjeka do čovjeka. Ja jedino mogu reći što je u mojem slučaju bilo.
Prije nego sam krenuo u CMS-ove i sl. nisam znao previše tako da sam naišao na tada popularne CMS-ove Joomlu i WordPress. Instalirao sam oboje i pokušavao se snaći u svemu tome.

WordPress je puno intuitivniji, barem je bio meni. Joomla mi je znala ponekad i dignut živce koliko su neke stvari zakomplicirali dok sam to u WordPress-u dobio u 2-3 klika.

Što se tiče podrške i sl., oboje imaju veliku zajednicu te za jedno i za drugo sigurno ćeš moći pronaći rješenje koje ti bude bilo potrebno.

Na kraju ti ništa ne preostaje nego isprobati oba i vidjeti što tebi odnosno projektu više odgovara. Nema tu jednostavnog odgovora :slight_smile:

1 Like

Evo jedan, kao iz topa zato sto je Joomla punokrvni CMS i s tom mislju je i radjen, dakle kao Sustav za upravljanje sadrzajem, a WordPress je fucking blogging engine i to ce ostati jos dugo dugo ma koliko ga vi WordPress zastupnici i obozavatelji htjeli predstaviti kao nekakav CMS, ali to uspjeva biti samo u tragovima.

O nacinu na koji se razvijaju moduli, plugini, addonovi ili kako god to htio imenovati necu poceti niti pricati.

Ja bih mladim igracima jos savjetovao da probaju i za jedan i za drugi razviti par modula pa da onda procjenjuju.

Ma ovdje je riječ o korisnicima CMS-a a ne programerima…
Korisnik CMS-a nema potrebe za razvoj modula…

Pa ja to baš i nebih rekao. Za standardne korisnike je u redu, ali jako puno puta sam imao potrebu za razvojem ili customizacijom nekog modula na Joomli. Dakle, kao što @creatifcode kaže, Joomla 3.0+ je nešto sasvim drugo od prethodnih verzija. Prije je bilo problema sa URL-ovima(želiš promjeniti URL i imaš sto problema) za svaki k… si morao instalirati neku komponentu ili plugin itd. Sada je dosta toga implementirano u core. Podjednako koristim oba CMS-a i potpisujem svaku rečenicu koju je naveo @creatifcode. Da, WP je igračka nasuprot Joomle jer je stvarno simple. Joomla je pravi CMS sa pedigreom što god rekli pobornici WP. Tu bih spomenuo i Drupal, koji je po meni stepenicu više od Joomle ali nije tema.

Treba uzeti u obzir da Wordpress ipak najviše ljudi koristi kao izbor CMS-a. Kako to biva na tržištu potražnja = proizvodnja…pa tako u programerskom svijetu daleko više ima plug-inova i tema za wordpress nego joomlu. Makar oboje su okey zastupljeni.

Što se modifikacija tiče očito je da ako osoba zna programirat može modificirati oba CMS-a zato ne znam čemu spominjanje kako je joomla nešto više za “skilled” korisnike, pogotovo pošto se Joomla približava izgledu wordpress-a jer jednostavno eto wordpressu ide bolje. Hoće li Joomla ga sustiči, nevažno, al za sada wordpress vodi u svim pogledima pa tako slobodno ju koristi.

Tko god priča o nekakvim nepotrebnih querijima na wordpressu i kako je ne znam zahtjevan što se tiče server resursa ili čak nesiguran itd. Čista glupost…ako Yahoo i Samsung koriste wordpress i neki website-ovi sa milijunskom posjetom poput viralnova.com i boredpanda.com ne znam zašto bi neki korisnik uopće imao sumnje u isto.

Moze jedan konkretan primjer? Dakle neka funkcionalnost koju si s lakocom izradio u Joomli a imao si s istom problema u WordPress-u.

Iskreno me zanima, jer do sada sam se zbilja svasta naradio u WordPress-u i nikad problema pa me zanima gdje to vidis njegovu manu i po cemu je blogging engine?

Pa pogledaj samo admin sucelje Joomle, izgleda kao da je sve nabacano samo da bi bilo tamo. Istina je da Joomla ima vise admin funkcionalnosti pri fresh install-u, ali pitanje je da li je to dobro ili lose, te koliki % korisnika stvarno koristi sve funkcionalnosti.

WordPress je isto radjen s mislju da je isti CMS vec par godina, tako da ti taj argument (WordPress je blogging engine) vise ne pali, ako isti ne potkrijepis s konkretnim argumentima.

Na kraju krajeva, korisnicka baza govori sama za sebe, drugi argumenti nisu prijeko potrebni :slight_smile:

Edit: Sve ovo pisem kao prijasnji korisnik Joomle. Priznajem, bila je zakon, sve dok nisam otkrio WordPress.

2 Likeova

Imam site sa sličnim potrebama - također oko 40 000 unikatnih posjeta dnevno, podosta kategorija s podkategorijama te isti artikli u drugim kategorijama s pod-kategorijama, puno slika i tekstova i video playera.

Koristim Wordpress i sve funkcionira savršeno. To nisu neki složeni zahtjevi.

Mislim da je važna stvar pronaći odgovarajuću temu koja ti može pokriti sve zahtjeve, da nije ni prespora. Također kod pluginova treba biti oprezan, provjeriti na support forumima kako funkcioniraju i ne pretjerivati s njima.

Vjerujem da i Joomla može sve pokriti, ali nikad mi nije ‘sjela’…

Prvi puta kada sam želio isprobati CMS-ove (prije pun kufer godina), krenuo sam prvo sa instalacijom Joomle (kojoj i danas ne znam izgovoriti ime, jel “đumla” ili “jumla” ili “jomla”?).
Prvi problem je bio što nakon 10 minuta čačkanja nisam mogao pronaći gdje se unosi tekst za prvu stranicu.
Nakon tih 10 minuta zaključih kako je to prekomplicirano i da mi to ne treba, i potražih drugi CMS i naletih na WP.
Instalirao WP, u roku od minute shvatio sam gdje je šta (za grubo postavljanje sadržaja).
Od tada koristim WP, iako je bilo još par pokušaja (iz inata prema sebi samome da nemrem biti toliko glup da ne skužim kako se radi sa tim, i da moram pokušat ponovno), međutim bezuspješno (glup sam, je*i ga).

Sa druge strane, ne možeš reći da je WP “najbolji” zato jer ga koristi najviše ljudi. To znači da ga ljudi više vole i da im je vjerojatno sa njime lakše raditi, ali reći da je najbolji je neozbiljna izjava ako je neargumentirana. Bolji jest od joomle po pitanju usability-a jer se sa njim definitivno lakše radi. Opet, kao što netko gore reče, bitno je i za šta se CMS, kao podloga, koristi. Ako je za “obični” web, ne vidim zašto bi joomla bila bolja od WP-a. Lakše ga je koristiti, veća je podrška, više tema, a i krajnjeg korisnika naučiš radu za 15 minuta (unos postova, izmjena, unos stranica, itd…) što je u principu ono što se od web-a očekuje.

Zaključak, moj glas ide WP-u za rad i održavanje sistema, ali da je najbolji CMS - to ne bih izjavio.