Joomla, WP ili Drupal ili neki drugi?

Počeo sam raditi web prije koju godinu.
HTML/CSS3 je finito, savladan i imam ga u malom prstu.
Pojavila se potreba za dinamikom naravno i počeo PHP. Oduševljen, predivno, sve što mi je trebalo.
Učim i budem koliko god treba, jer mi treba.

No kako ne padaju svaki dan poslovi od 15-20 tisuća kuna za neku stranicu s front i beckendom i slično od nule, odlučio sam da ipak upadnem u gotove CMSove da skratim priču u nekim situacijama.
Imam nešto iskustva u Joomli koja mi se najviše dopada.
S joomlom i opencartom sam se istrenirao vizualno prilagoditi dizajn kako god mi treba.

No kako dan danas kada dođem na stranicu, mogu skužiti koja je rađena u wpu, nekako zazirem od njega.

Kojim putem krenuti?
Zanimaju me narednije mogućnosti, više mogućnosti podešavanja i nekako naginjem Joomli, a Drupal me nekako “plaši” zbog toga što ga nisam ni pipnuo a i zbog navoda da je teži za savladati, u biti da mi možda ne treba.

Koji još free cms je dobar za razvoj stranica tipa: profil stranica, malih tvrtki npr, a opet da bude dovoljno za i naprednije stvari po potrebi?

Drugo nakon što sam pokupio osnove PHP-a i odlučno zagrebao dalje, koliko mi tu mogu pomoći razni PHP frameworkovi? Zend i slično za brži razvoj kompletne stranice?

Opet nema nekog univerzalnog odgovora.

Svaki CMS je priča za sebe i svaki od njih može odraditi iste stvari, ovisno o tome koliko poznaš koji CMS.
Ja koristim WP za nešto jednostavno + već gotove teme, a Drupal za malo naprednije stvari i kad želiš dodati neke mogućnosti koje nije moguće napraviti uz WP + Temu + Plugine / widgete.

Po kvaliteti bi Drupal stavio daleko ispred WP-a, ali to opet ovisi o onome tko na njemu radi.

Joomlu sam koristio dobrih 15 minuta.

P.S.

Amerikanci daleko više koriste Drupal nego ovdje na našim prostorima i kvalitetan dev. će uvijek naći posao.

Meni je definitivno WP najbolji :slight_smile: Nije komplikovan a ima dosta mogucnosti :slight_smile:
Sa Drupalom sam nesto pokusavao,al’ i nije mi bas islo :slight_smile:
A Joomla ko’ sto @mestro67 rece :wink:

Ovo bi ti trebalo biti dovoljno: WordPress Infographic 2013 – A Visual Representation of Matt’s “State of the Word” | Elegant Themes Blog

Recimo samo da posla u WP developmentu (i ne samo developmentu) ima previše, odnosno nema dovoljno kvalitetnih radnika.

Da dan traje 72 sata ja ne bih imao dovoljno vremena za sve poslove koji mi se nude, a nisam neki profesionalac.

potvrdujem rijeci maestra67.
nije lose ni nauciti neki framework pa u njemu raditi sve od nule. isto ih ima s gomilom dobrih modula, a kad jednom savladas - sve rjesavas s njime.

@mestro67 promijeni taj avatar vidis da ljudi prave greške :stuck_out_tongue:

haha, sori mestro67

OK, znači joomla nula bodova po vama?

Ispred su WP i za zahtjevnije Drupa?

Nije joomla nula bodova. Samo treba naučit’, i dalje učit’…Puno ljudi ovdje na forumu preferiraju wp ali joomla je zahtjevnija priča. I za templating i za development plugina, modula i komponenti. Osobno, sa Joomlom sam se upoznao prije nekih 5-6 godina, napravio hrpu sajtova u njoj ali svaki dan naučim nešto novo i korisno. U wordpressu radim neki 3 godine i smatram da je on barem duplo jednostavniji za korištenje ali i manjkav u dosta stvari koje ima joomla (ne tjerajte me da pišem u kojima jer mi se neda pisati :slight_smile: ) Drupal i i CMS-ovi tipa eZpublish su ipak za malo naprednije korisnike.

Iskreno nekako mi se ne sviđa sa WPom samo ideja da ima ograničenja koje onda moram updejtati i raditi neki hardcode im želim nešto “egzotičnije”.
No nije mi to problem.

Ne znam sada više kuda da krenem.
Uz PHP definitivno kada dođe vrijeme biram neki framework da ubrza stvar.

No paralelno s time htio sam se posvetiti jednom CMSu.

Koji je jednostavniji za prilagoditi kroz CSS/napraviti template, točnije koji ima bolje sređenu strukturu CSS-a , divova itd?

Onda je WordPress za i ne postoji sta ne mos snjim odradit i brzo i jednostavno se integrise. Ja sam bas par sajtova odradio sa njim i prezadovoljan sam.

Ta su ograničenja uglavnom stvorena neznanjem developera. U core-u ima hrpa filtera i hook-ova da bi se svaki dio mogao promjeniti bez diranja wp file-ova. Ukoliko naletiš na neki dio koji nema hook/filter a bilo bi logično da ima, submittaj issue na wordpress trac-u i sredit će se.

Ako već planiraš ići na nešto malo ozbiljnije, onda se uhvati Drupala i uči malo više da se kasnije opet ne moraš prebacivati na njega,

btw. ne koristi ga Bijela Kuća zato što ne valja :slight_smile:

Eto zaglavio s Joomlom, prešao 2 video2 brain i lynda videa, plus što se sjećam i ide nije proble.
Zanima me najviše integracija na postojeći dizajn što je u postupku upravo.

No eto nuždom ušao sam i u wordpress paralelno, prešao par tutorijala. Već vidim neke razlike u korist joomle, no isto tako dosta u korist wp-a.

Složio sam par stranica, postavio par pluginova, prilagodio par pluginova, malo hard kodiranja i prilagodba par tempejta sa slajderima i slično.

uzimao sam besplatne teme i koristio njih.
Vidim da na themeforest teme su jeftine, no na tepmlate monster su puuuno bolje i skuplje.

Pitanje jedno koje će možda nekoga razljutiti, ali netom pluta gomila upravo tih premium tema, znam firme koje koriste ih a ZNAM da nisu plaćene. Kako to?
Zar ne postoji kako čitam neka callback funckija?
Znam da se kod može pronaći lako, no ipak to je nečiji drugi dizajn.
Zar ako netko uzme temu na taj način, izmjeni slike i boje, pa jer to isto nije krađa autorskog djela (koda) ili je to nešto sivo?

Pitam jer sam imao nedavno upravo takvo kršenje prava na meni, o kojem sam i pisao ovdje.

Onda prebaci nešto i na druge. :slight_smile:

[quote=“webmajstor007”]Eto zaglavio s Joomlom, prešao 2 video2 brain i lynda videa, plus što se sjećam i ide nije proble.
Zanima me najviše integracija na postojeći dizajn što je u postupku upravo.

No eto nuždom ušao sam i u wordpress paralelno, prešao par tutorijala. Već vidim neke razlike u korist joomle, no isto tako dosta u korist wp-a.

Složio sam par stranica, postavio par pluginova, prilagodio par pluginova, malo hard kodiranja i prilagodba par tempejta sa slajderima i slično.

uzimao sam besplatne teme i koristio njih.
Vidim da na themeforest teme su jeftine, no na tepmlate monster su puuuno bolje i skuplje.

Pitanje jedno koje će možda nekoga razljutiti, ali netom pluta gomila upravo tih premium tema, znam firme koje koriste ih a ZNAM da nisu plaćene. Kako to?
Zar ne postoji kako čitam neka callback funckija?
Znam da se kod može pronaći lako, no ipak to je nečiji drugi dizajn.
Zar ako netko uzme temu na taj način, izmjeni slike i boje, pa jer to isto nije krađa autorskog djela (koda) ili je to nešto sivo?

Pitam jer sam imao nedavno upravo takvo kršenje prava na meni, o kojem sam i pisao ovdje.[/quote]

ne vidim razlog da ne pravis temu za WP od pocetka, ako si prosao vec toliko tutorijala…

Ja radim mjesecno minimalno po dvije teme PSD u WP i radim od nule, napravim temu za 1-7 dana, ovisno koliko je kompleksna tema, s tim da za neke pravim i custom funkcije(umjesto da pravim plugin) i widgete.

Uglavnom, puno ti je brze praviti novu temu nego editirati neku da izgleda kako ti zelis + sigurno ce ta tema koju editiras imati koda koji ne trebas i to ce ti samo usporavati site.

Ono sto sam primjetio u zadnje vrijeme kad sam radio responsive dizajn za neke siteove na WP, jeste da su kvazi developeri indijci kopirali tone koda koji nicem ne sluze i samo usporavaju site. Kad dodjes na takav kod onda popizdis jer naidjes na tonu inline css-a kojeg moras micati i stavljati u klase da ne bi morao koristiti !important u eksternom css-u.

Da slažem se, čim stignem složim jednu koja čeka već dugo u PSDu na oživljavanje, a izgleda da će ići najvejrovatnije u WP a ne Joomlu kako sam mislio.

Kužim princip i ide, no nedostaje mi prakse,no s vremenom.

No tu je bilo i jedno pitanje u vezi autorskih prava. Kako to stoji?

Pitanjce.

Koji framework uzeti za rad wordpress tema?

U biti načeo sam i joomlu tako da za sada mi je nekako Gantry najzanimljiiji i besplatan je, no koja su mišljenja, koliko ubrzava to stvaranje custom teme. Naime koliko vidim imaju i joomlu i wp riješenu.

Iskreno jedva čekam da isprobam, sad mi je malo kasno.

Hvala

[quote=“webmajstor007”]Pitanjce.

Koji framework uzeti za rad wordpress tema?

U biti načeo sam i joomlu tako da za sada mi je nekako Gantry najzanimljiiji i besplatan je, no koja su mišljenja, koliko ubrzava to stvaranje custom teme. Naime koliko vidim imaju i joomlu i wp riješenu.

Iskreno jedva čekam da isprobam, sad mi je malo kasno.

Hvala[/quote]

Mozda bi ti za pocetak najbolje bilo da krenes na pocetku bez frameworka, nisam siguran.

Kazem to jer fw ipak olaksava stvari i treba koristiti nekakav fw, bilo svoj ili tudji, ali je takodjer bitno da i razumijes sto koristis, barem nacin na koji funkcionira.

Sto se preporuke tice, mozda da probas moj :slight_smile: Kodo Framework - WordPress Theme Framework
Uskoro na prodaji na CodeCanyon-u, review je na 62%

Kako se kreću cijene wordpress websiteova s nekom gotovom temom? Sve komplet složit, tekstove, slike, prijavit na analytics i ostalo…koliko se to naplaćuje? Ja sam kontaktirao naše firme za izradu websiteova, utipkao u google i najmanja ponuda je bila za neku webstranicu 3000 kuna? Koliko se naplaćuje izrada wordpress websiteova, otprilike od do?