Još jedna rasprava o cijeni websitea (i domene)

Da, bilo bi dobro da se moj post i hrpa drugih iz ovog oglasa prebace u novu temu jer im tu nije mjesto :smiley:

Kad je već tako da nastavim ovdje, vjerujem da će moderator prebaciti u novu temu sa smislenim naslovom topica

@mitok toliko toga si napisao da sam imao dojam kao da sam ja napisao post.
Puno teksta mi je zapelo za oko dok sam čitao.

Ja ovo ne razumijem jer se ne bavim aktivno s ovim stvarima

Ovdje si uvelike u pravu, Ja sam istraživao “IT niche” u specifičnom dijelu u radu sa software i koliko sam ja shvatio nema baš puno sajtova kao što je moj. Mada već dugo vremena nisam napisao nijedan članak.

Isto tako i kod mene

Pitanje je što je to neozbiljan i nesiguran web. Ja mislim da je to individualno mišljenje. Ja mislim da tu treba dodati još i starost domene i postova (koji dugoročno privlače posjetitelje)

Da u pravu si neki ljudi ne obaziru se na količinu postova (članaka) iako mislim da bi to trebalo. Ja npr. imam preko 2000 članaka (+preko 700 članaka na forumu) i oko 8700 slika u tekstovima na osnovu koji su pisani tekstovi. To je otprilike 4,35 slika po članku.

I ja sam o ovome razmišljao. Ako bi išao na pomisao da samo u prosjeku svaki članak prodam po 2€ to bi bilo dosta novaca.

Ja ga imam ali nisam se puno bavio istraživanjem i administriram ga kao ispodprosječni korisnik.

Nemam ni ja društvene mreže, jer nemam vremena za to sve voditi i raditi.

Ja imam nešto backlinkova na forumima i pokojem blogu ali to je minorno (jer su uglavnom “nofolow”

100% se slažem s tobom

Kao da mi čitaš misli :), ja danas ne bi članak napisao ispod 5-10 € (zavisno o broju slika i količini teksta)

Eh, vjerujem da bi ti to (kao i meni) mnogi umanjili višestruko.

Ja se slažem s tobom u većini teksta i razmišljanja.

Ja se sa većinom ovoga ne bi složio. Sadržaj vrijedi, ako se nađe osoba koja treba tvoj sadržaj. Isto tako ta osoba može možda za par sto $ naručiti sadržaj koji će biti bolje optimiziran i donjeti više klikova sa Googla sa puno manje truda. U tom slučaju veći broj klikova vrijedi više (ako je ista niša), nije bitno ni ako je tvoj tekst kvalitetniji, koga briga ako ga manje ljudi čita.

Backlinkovi i ako stranica ima dobar rejting na Googlu vrijedi, to će se složiti svaki webmajstor.

Ti sada tu spominješ Convesrion rate, znači pričaš o zaradi koja bi mogla biti a nema je… isto tako mogu kupiti novu domenu i poušat napraviti dobar Convesrion rate…

Isto tako mogu kupiti domenu smiješnivicevi.com i pokušati iskoristiti potencijal društvenih mreža sa IA i slično… Drugo je da ti napišeš, imam na desktopu 1000 snimljenih videa, tko želi kupiti i uploadati, dobar je potencijal…dakle 0 bodova.

Ovaj dio se riješi tako da se postavi adsense kod i za tjedan dana vidimo na čemu smo. Nema tu "mogao bi imati 100,5000,1000$… to se točno definira…

Ovo isto kao Adsense. Imaš 1000 pratioca na Faceu, da objaviš sve svoje postove nećeš izvući 1000 klikova od njih i zaraditi ništa. A to što će netko možda napisati još 1000 članaka, uložiti vrijeme i novac za izgradnju društvenih kanala, ti ne možeš to naplatiti njemu, to je njegov rad, možeš samo ono što imaš sada. Opet, to možeš sa novom domenom.

Opet isto, mogu tako kupiti domenu vodićzairsku.com i pisati tekstove, što će mi tu tvoj web i zašto bi plaćao tebi za to što ja mogu i bez tebe? Tu je prednost starija domena i becklinkovi, a to sam već uračunao gore u prvoj rečenici, napisao sam da to priznajem.

Opet isto…

Da skratim… prodavač odrađuje sam cijenu i na njemu je da traži koliko hoće, ja razumijem da si ti vezan za svoj web i da tebi vrijedi toliko, tako je meni sa mojim… ali ako gledamo realno sa strane kupca koji voli svoj novac, realnost je da je većina ovog nabrojanog samo iluzija… 90 % stvari koje si nabrojao je što bi bilo kad bi bilo i to u najboljem slučaju…a da bi netko sve to realizirao treba masnu novaca i vremena i to nakon što kupit web… a gledaj tu i opotunitetni trošak, znači netko mora odustat od drugog projekta da bi uložio masu vremena u tvoj nerazrađen projekt koji ima potencijala. Isto tako svaka tek kupljena domena ima potencijala postati novi Face ili Google. Zato ljudi kada kupuju web kupuju ono što imaju već.

1 Like

U svrhu rasprave vrijednosti site-a. Ako taj site po gore nabrojanom vrijedi bar 4-5 k eura. (Ako ne i vise)
Da li je bolja domena honorarniposao.net ili honorarniposao.com ili honorarniposao.hr za rangiranje?

Com se prodaje za 2500$ hr za 100$. Moze li se za razliku u cijeni napraviti postojece ili bolje stanje s profesionlno napisanim tekstovima i backlinkovima. Potencijal je potencijal i za iskoristavanje potencijala je potrebno vremena, novaca i rada.

Zanimljiva tema iz razloga odredivanja vrijednosti projekta. Offline i online.

Ja bih ovdje naglasio “unique content” i kakvo je stanje backlinkova nego “vrijednost” same domene. Sta se tice domena, ako je za hrvatsko govorno podrucje stavio bih .hr, kljucne rijeci su te koje dovede traffic bez obzira na DA, no ako je ciljano sa siru masu sto se podrazumijeva van .hr/balkanskog govornog podrucja onda bih stavio .com.
Jedino sto po meni biva bitno kod .com domena je da .com domena dobiva dozu ozbiljnosti, zvuci “official” i biva high priority kada je u pitanju adsense. :slight_smile:

Jebe*no nerealno koliko ste svi vi u stanju unistiti svaku temu na ovom forumu, sve moj do moga.

Tacno treba uvesti po defaultu lock na svaku temu otvorenu u delu za oglase.

Nas dragi moderator je splitao topic u novi topic, mislim da je ova rasprava znatno korisnija svima nego topic koji je bivao “unisten”. Ispravi me ako grijesim. :relaxed:

Ako site ne zaraduje i jako tesko ga je monetizirat, mozete ga vi cijenit koliko god hocete i imat na stotine tekstova ali nac budalu koja ce vam ga platit e to je malo veci problem.

Da se prodaje restoran koji zaradjuje, npr, 1000 eura mjesecno, kolika bi mu bila cijena?

@Webimir

Da li je ovih 1000 eura mj cista dobit kod restorana?

Ako je cista dobit ide minimum x60, izmedju x60 i x84.

Kod firmi je cijena obicno , cista god. dobit x10.

Slažem se s tobom, ajmo probati zamisliti situaciju, ako ti otvoriš novu svježu COM domenu, kupiš samo članke (koji su dobro posjećeni i donose nekakvu zaradu) od prodavača i on redirecta301 sa njegovog sajta na tvoju novootvorenu domenu.
Dakle njegovi posjetitelji bi automatski bili preusmjereni k tebi na frišku domenu. Google bi za par mjeseci shvatio da tvoja novopečena domena ima dobru posjetu i time bi te odmah rangirao prema gore. Zar ne?
Na ovaj način novootvorena domena može u vrlo kratkom roku početi zarađivati (naravno ako već imaš AdSense ili neki drugi vid zarade).

btw: kakvo je MIŠLJENJE OSTALIH o ovakvoj ideji?

Točno. Štoviše, taj redirect 301 bi prenio lik juice sa redirektiranih domena i njezinih backlinkova, pa bi snaga domene porasla u G očima, dok traje taj R 301. :blush:
O tome smo počeli pričati u temi o SEO… :o:

Conversion rate, pojednostavljeno rečeno, je postotak posjetitelja koji naprave konverziju, odnosno donesu ti zaradu. Recimo da prodaješ dronove. Ako u prosjeku na svakih 100 posjeta web stranice ostvariš jednu prodaju drona onda je tvoj conversion rate 1%.

E sad, taj conversion rate opet ne vrijedi jednako u svakoj niši. Ako prodaješ dijelove za motor za Boeing i ako na jednoj konverziji u prosjeku zaradiš $1,000, ili ako (pre)prodaješ dronove pa na jednoj prodaji zaradiš u prosjeku $5 onda je jasno da je bolje imati convesrion rate 0.1% u Boeing niši nego 1% u drone niši.

Vjerojatno, ali sa takvima je bolje ne trgovat :wink: Naravno, treba biti realan u određivanju cijene i onda je se samo držati. To što netko ne razumije da nekad samo domena weba vrijedi barem $1,000 (samo primjer) je njegov problem.

Ne baš. Nekada je sadržaj na webu već jako dobro optimiziran (ili može biti uz par minuta posla po članku). Drugo, često nemaš pojma kakvu ćeš kvalitetu dobiti ako ćeš naručivati novi članak. Treće, moraš tražiti kvalitetnog pisca, pa pričekati da napiše ako je velika narudžba. Četvrto, moraš prekontrolirati i najčešće malo korigirati dobivene tekstove. Peto, moraš platiti ajmo reći $5 za 300 riječi itd itd.

S druge strane, ako na webu već postoji kvalitetan i dobro optimiziran unikatan sadržaj i ako ga vlasnik cijeni recimo $2 na 300 riječi onda bez ikakvog truda možeš proći jeftinije i često bolje ako kupiš taj sadržaj.
Ako očekuješ da ti netko pokloni hrpu kvalitetnog tekstualnog sadržaja samo zato jer ti (ne osobno ti nego općenito) ne cijeniš sadržaj onda je to naivno. Vjerojatno ima glupih prodavača, ali to je nešto drugo.
Ako želiš dodatni sadržaj, nitko ni ne brani da naručiš pisanje novog ili da sam dopišeš što želiš.
Ako ti postojeći sadržaj ne odgovara i ne želiš baš ništa platiti na temelju njega, onda je bolje razmisliti o kupnji same domene.

Conversion rate je vrlo egzaktan i temelji se isključivo na zaradi koja već sada postoji :wink:

Nije :wink: Ako imaš kvalitetan web koji uopće nisi nikad prostituirao po društvenim mrežama onda je to veliki potencijal i treba biti uračunat u cijenu. Ako imaš neki sadržaj na disku koji možeš iskoristit za objave to je samo dodatni plus, ali ništa strašno ako nemaš.
Ako je web imao svako malo neke kampanje po društvenim mrežama (plaćene ili gerilla) onda on sigurno vrijedi manje nego onaj koji nije imao. Ne govorim koliko manje, nego samo da vrijedi manje, bilo to $1 ili $10,000 manje, ali sigurno je da vrijedi manje.

Svugdje je normalno naplatiti realan potencijal, ali izgleda da u prodaji webova nije :slight_smile: Klinci od 14 godina koji nisu nikad kročili niti na drugoligaški travnjak, a kamoli nešto ozbiljno pokazali, ali imaju potencijala, koštaju više nego mnogi prvoligaški igrači. To je meni normalno, a i većini svijeta.

Kad sam napisao “naplatiti potencijal”, odmah sam se ogradio i rekao da to ne znači da treba potencijalno moguću zaradu računati kao postojeću i uračunati je u cijenu nego da treba samo na temelju tog potencijala u nekom postotku te potencijalne zarade podići cijenu cijelog weba.

Ponavljam ti, nije isto ako se neki web povlačio po društvenim mrežama i ako nikad nije i normalno da uz sve ostalo jednako ovaj koji nikad nije kurvan po društvenim mrežama vrijedi više jer je skroz realno da će i od tamo povući nešto posjete i zarade.

Za tjedan dana? :wink: Vidim da se na forumu mjesecima provode samo testiranja na koju poziciju je najbolje postaviti AdSense oglas za najbolje rezultate :wink:

Ja govorim općenito…ako imaš web koji ima conversion rate od recimo 1%, i ako nikad nisi ništa pokušao na društvenim mrežama onda imaš jako veliki potencijal koji itekako vrijedi i samo ga budala ne bi naplatila.
Kreiraš fb stranica i napišeš objavu, pa je promoviraš strogo targetirano i natučeš recimo 10,000 onih koji su pogledali, što te koštalo recimo $2. Od tih 10,000, njih 5% je kliknulo i otišlo na web, to je 500 posjeta, i to su bili strogo targetirane posjete. Od tih 500 imaš conversion rate 1% jer je to uobičajeni conversion rate na tvom webu i zapravo je za očekivati da će na 500 strogo targetiranih posjeta biti još i veći, ali ajmo reći da će zapravo biti i manji (a ne bi smio) i to da će biti duplo manji pa neka bude 0.5%.
Tih 0.5% na 500 je 2.5, odnosno na temelju navedenog se hebeno može očekivati 2 i pol konverzije. Ako po konverziji zaradiš samo $10, to je $25 na trošak od $2 i utrošak 20 minuta vremena u što je uključeno smišljanje objave i targetiranje promocije.
To ponovljaš samo 1 tjedno (a neki to rade par puta dnevno) i imaš skoro $100 veću zaradu mjesečno, što na konačnu cijenu daje barem $3,600+ ako se gleda onda x 36. Od tog potencijala da u cijenu uračunaš samo 5% opet imaš pravo podići cijenu za barem $180.
To je samo jedan jedini način iskorištavanja potencijala društvenih mreža, a gdje su ostali koji su mogući samo na facebooku, a da ne spominjem i pedergram, YT, Twitter itd. Da ga hebeš samo idiot ne bi podigao cijenu kvalitetnog weba za barem koju tisuću dolara samo na temelju potencijala neiskorištenih društvenih mreža.

Ako ti to ne vidiš kao veliki i itekako realan potencijal onda ne gledaš dobro.

Potencijal se pod normalno plaća u svim normalnim nišama kada trguješ sa normalnim i razumnim ljudima. Što se tiče onog da uzmeš novu domenu i novi web pa iskoristiš potencijal netaknutih društvenih mreža, to nije niti približno isto jer moraš imati kvalitetne temelje koje sa novom domenom i novim webom nemaš. Slobodno napravi eksperiment i mjeri conversion rate. Možda će i novi web imati dobar conv. rate, ali onda je to dobra niša i web sa pravim temeljima će rasturati u tom slučaju i imati neusporedivo bolji conv. rate.

Ako je web već do ranije radije i nešto zaradio na tome, onda je ta zarada ušla već u cijenu weba. Ako nije radio, onda je skroz fer i realno da dio tog potencijala uđe u cijenu, i ponavljam, samo dio, a ne puno očekivanje.

Možeš, ali nije isto jer trebaš imati i kvalitetnu bazu koja nisu samo backlinkovi i domena. Možeš zarađivati u oba slučaja, ali zarada neće biti ista u oba slučaja :wink:

Uzeo sam svoj web kao primjer, ali zapravo sam govorio općenito.

Ma nema šanse da se složim sa ovim :smiley: Mali Sosa je tri puta uspješno nabacio od čega nije bilo neke prevelike koristi pa je prodan za mislim 8 milijuna eura iako puno onih koji su u Ligi prvaka nabacili za pobjednički gol vrijede manje od 8 milijuna erua. Stvar je isključivo u potencijalu i potencijal, ako je realan, itekako vrijedi, što god kupci mislili o tome. Stvar je prodavača da li će biti glup i ispustiti potencijal iz formiranja cijene ili će biti pametniji.

Npr. web koji ima AdSense ban…zašto takvi webovi imaju uz istu zaradu nižu cijenu od onih koji nemaju AdSense ban. Aha, zato što kupac u tom slučaju prikriveno vrednuje i potencijal :wink:
Ok, AdSense ban valjda ide na account, ali kužiš poantu. Pretpostavljam da ima banova i na domenu.

Nije uvijek točno. Evo u mom konkretnom primjeru dovoljno je par minuta posla i $2 dolara da se iskoristi neiskorišteni potencijal promoviranja facebook objave.

Drugi primjer, ti si s mora pa znaš da zemljište uz more vrijedi više nego isto takvo na Papuku. Da nije možda isključivo radi potencijala? I sa zemljištem uz more trebaš još puno novca i vremena da nešto korisno napraviš sa njim, tj. da izgradiš apartmane koji će kasnije donositi profit.

Nemoj reći da je ovo web, a zemljište offline jer ću ti ja reći da je biznis biznis i da svakog normalnog poduzetnika nije briga da li će zarađivati na apartmanima ili će brati šparoge i prodavati ih našim iseljenicima koji žele jesti hrvatske šparoge.

Možemo eventualno pričati da na webu ima puno više budala koji ne znaju procijeniti vrijedost pa prodaju ispod cijene ili da se radi o klincima kojima oči iskoče kad vide i $100 profita pa su sretni sa daj što daš. To je nešto drugo i tu pričamo i razlici između tržišne i realne vrijednosti, ali to je nešto drugo i čak i u tom slučaju mogu reći da i ovdje vrlo često vrijedi ona koliko para toliko muzike.

To nije isti potencijal o kojem ja govorim. Ja govorim o vrlo realnom i lako dostižnom potencijalu što je sigurno recimo promoviranje obične objave na facebooku, a izgradnja nove globalno popularne tražilice ili društvene mreže u smislu potencijala uopće ne ide u istu rečenicu sa ovim.

1 Like

Najradije bih imao .com, ali to sve mi uopće nije toliko bitno da bih platio $2,500. Htio sam kupiti .com za manje, ali nije prošlo. Taj moj web mi je usputna zabava i zato mi nije do kupnje .com, ali da je to nešto što mi je jako bitno i da je to moj pravi posao onda bih sigurno dao $2,500 za .com.
Što se rangiranja tiče, trebalo bi biti jednako sa sve tri, ali .com je najbolja kad se sve uzme u obzir, onda ukupno dolazi .net, a ako se radi samo o Hrvatskoj onda je .hr ispred .net, ali što se tiče samo SEO-a nije presudno.

To nije isto kao i site koje ne zarađuje i NIJE ga teško monetizirat.

Pa to je lako, 36,000 eura :smiley: Naravno da uopće nije bitno što je prijašnji vlasnik investirao 100,000 eura u terasu i interijer jer svatko može kupiti štalu i samostalno uredit/optimizirat interijer :wink:

Kod firmi se može samo pogledati prosječan P/E dionice. Na tu cijenu kao bonus još dolaze obveze firme koje eventualno nešto spuste cijenu u pregovorima za stolom i transakciji preko OTP platforme ili direktnoj.

Ako konkretno za primjer moj web zarađuje $1 mjesečno, ispada da vrijedi $36, i još bi “educiran” i “susretljiv” kupac dodao recimo stotinjak dolara za domenu ili što već pa bi rekao da vrijedi $200.
Jedna dodatna potvrda vrijednosti van “formule” je i da sam na temelju svog weba pozvan na Hrvatski radio gdje sam gostovao u jednoj emisiji. Sa HTV-a me zvala poznata novinarka također na gostovanje u jednoj emisiji. Sa RTL-a me zvao poznati novinar da gostujem kod njih. Bio sam samo na Hrvatskom radiju jer to nije išlo uživo i moj je uvjet bio da dođem na Prisavlje na snimanje u 8 navečer što je novinarka prihvatila. HTV i RTL su imali striktan termin koji ja nisam prihvatio jer ne volim da mi netko planira vrijeme, čak niti kada imam korist od toga.
Kontakti i dalje postoje i otvoreni su, a na Hrvatskom radiju imam dogovorenu temu za slijedeće gostovanje i zapravo mi se neda pa nikako da dogovorim novi termin. Jel i to sve potencijal koji ne vrijedi ništa? Jel i to sve nije nikakav dokaz da je web kvalitetniji od nekog koji bi bio sklepan na novoj domeni u 3 dana? :wink:

To je moj osobni primjer, ali zapravo sam govorio o potencijalu webova općenito. Dok je potencijal realan i lako izvediv (to dvoje je ključno), dotle vlasnik ima puno pravo uračunati ga u cijenu u nekom postotku zarade koju potencijal omogućava (naravno ne niti približno u punom iznosu potencijalne zarade). Zapravo ne da ima pravo jer pravo ima što god hoće, nego web ima realan razlog da potencijal bude uračunat.

1 Like

Hvala ti Mitok na iscrpnim postovima. :blush:

Nadam se da će emisija ipak biti. Molim te samo da nas izvijestiš ovdje prije nego se emitiraju.
Vjerujem da bi svi Forumaši čekali pred radio ili TV prijemnicima. :blush: :o:

1 Like

:smiley:

Nisam tip koji se voli gurat u medije :wink:

To sam spomenuo samo kao još jedan potencijal koji itekako ima vrijednost i kojeg bi bilo glupo ne uračunati u cijenu kod eventualne prodaje. Koliko vrijedi recimo na HTV-u ili RTL-u u gledanoj emisiji spomenuti ime weba par puta? Ili samo na radiju? Sigurno ne malo, a pogotovo to nije potencijal “koji možeš okačiti mačku o rep” i koji nitko neće platiti.
Recimo kad su moj web spomenuli na Poslovnom (portal) dobio sam par tisuća posjeta samo na temelju toga i samo taj dan).

Ne želim da se ova tema pretvori u priču o konkretno mom webu jer zapravo niti ne razmišljam o prodaji. Uzeo sam ga samo kao primjer potencijala koji nije neka imaginacija. Ako bi neki web mogao zarađivati od društvenih mreža koje su netaknute (bez puno truda i novca) recimo dodatnih $1,000 mjesečno onda mi je skroz normalno da vlasnik podigne cijenu 36 x mjesečna zarada za barem još $1,000 ili $2,000. To nije za $36,000 nego samo jedan vrlo mali postotak koji mu pripada na temelju puno većeg potencijala.

To je moje moje mišljenje, a drugi se mogu i ne moraju slagati.

1 Like

Dobro je netko gore napisao, ako se to može napraviti lako, zašto ti to ne napraviš? Teško je uvjeriti nekoga da je to tako kada sam vlasnik to ne želi probati zato jer na kraju ispadne da se vlasnik malo preračunao i da npr. te društvene mreže i nisu takav potencijal. Ne možeš prodati nekome priču…ako kreneš sa društvenim mrežama imati ćeš toliko i toliko više…

Druga stvar je npr kada imaš Face page koji tuče sa 2 objave dnevno 10e, pa ti uzmeš u računicu da bi sa 6 objava dnevno mogao navući 20 e. To je nešto što je već tu i može se iskoristiti bolje.

Ili npr kada imaš graf koji raste godinama i ako je logično je da će se taj trend nastaviti ako se nastaviti sa istim tempom. Ako je web imao 100 k pa 300k pa 600k posjeta godinu za godinom, ja sigurno ne bi za računicu uzeo prosjek zadnje 3 godine, nego bi za računicu uzeo 700 ili 800k posjeta, što je neka brojka koja bi se trebala ostvariti u 2019 po tom trendu. E onda po tome uzeti 24x36 ili ne znam koliko mj.

Primjer je kad je Filip prodavao Znanost face page na forumu, 5-6 dana je poduplavao broj objava da bi dokazao da se u danu može izvući više love i stavljao grafove i onda je na osnov toga dizao cijenu. Nije napisao, ako sa 200k fanova dođete do 400k fanova imati će te duplo. Isto tako netko može sa 0 doći do 200k fanova za istu lovu.

Ma ostavite po strani facebook stranice, kada kupujete web stranicu gledajte strukturu, poziciju na google, sadržaj da li je kvalitetan kako je web stranica izradjena itd nemojte da vas neko zavara s tim kao dobijate facebook stranicu od 100K facebook je toliko sjebo reach i fb stranice da pola tih ljudi nije aktivno tj. ne vide objavu.