Još jedna rasprava o cijeni websitea (i domene)

To sam već prokomentirao, ali ponovit ću. Razlozi mogu biti zato jer se vlasniku doslovno neda, zato što ne zna i zato što nema vremena.

U mom slučaju meni se doslovno neda, pa vjerovao to netko ili ne. Jel problem napisati objavu u roku od jedne minute i promovirati je onako strogo targetirano sa $10 ili sa samo $1?
Vjerojatno ću to napraviti uskoro jer mi je sad došlo do glave da je na neki način glupo da to ne radim, ali evo ovaj tren mi se stvarno neda i radije tipkam tu bez ikakve koristi od toga nego da potrošim par minuta i par dolara za nešto puno korisnije. Nedaaaa mi se. Tko me pozna zna da se neki ljudi čude nekim skroz normalnim i jednostavnim stvarima koje mene nerviraju ili koje mi se neda napravit.

I to je isto potencijal. Da sam ja to napisao ti ili netko drugi bi rekli da to može sutra prestati i da to nije nikakav potencijal koji treba dizati cijenu :wink:

Isto kao i gore :slight_smile:

Ako se dobro sjećam, odustao je od prodaje kad je shvatio da je glupo prodati takav potencijal.
To ti je ujedno i odgovor na pitanje zašto vlasnik sam ne iskoristi potencijal ako je realan. Pitaj njega zašto ranije nije iskoristio potencijal koji je očito realno i stvarno postajao. Zato što se nekima neda, neki nemaju vremena, a neki ne znaju. Eto zašto.

Druga stvar…na ovom forumu smo i ti i ja dovoljno dugo da znamo da se ozbiljni kupci ili jako rijetko javljaju ili se uopće ne javljaju. Dalje, baš zato što je tu jako malo stvarno ozbiljnih kupaca koji stvarno znaju procijeniti realnu vrijednost tu je bolje ništa ne prodavati. Nije valjda da misliš da će neki klinac kojem je vrhunac konverzacije post tipa “aahhhhaaahhaaaaaa” i koji je jučer počeo sa IA jer je tu vidio da nekima to prolazi znati procijeniti vrijednost nekog projekta, pa bio to i web?

Kad sam kupac, bilo čega, i ja uvijek pokušavam spustiti cijenu i to je normalno, ali to je nešto drugo.

Nije isto. Ti si napisao gore da nemaš društvene mreže, (odnosno da imaš samo 1000 fanova na Faceu) i napišeš da bi uračunao to kao potencijal jer u slučaju da netko napravi društvene mreže i uloži u to da bi profitirao. Kako to znaš da bi profitirao, ne možeš naplatiti nešto što nemaš i što bi bilo kad bi bilo ako bi bilo.

Ovo sa Filipom je druga stvar. Postoje fanovi, postoje grafovi, doseg, zarada i dokazi što bi bilo sa 10 objava dnevno umjesto 5. Onaj tko kupuje to, zna što će biti. To što si spomenuo da može sutra prestati se slažem s tobom. Face pagevi su većeg rizika i ne vrijede ni približno kao posjeti sa Googla i zbog toga postižu i manje cijene.

I ovo sa grafom posjeta koji raste iz godinu u godinu isto nije isto, to je nešto što se može sa velikom sigurnošću uzeti da će tako biti, isto kao kad netko prodaje web kojemu graf ide u pod i računa mi zaradu od zadnjih 6 mj. a posjeta pala 10 puta od tad i normalno da će to utjecati negativno na cijenu kao ovo drugo pozitivno.

On nije iskoristio potencijal jer je lijen ali je stavio dokaze da ima to i to, a ti si u svom slučaju napisao - što bi bilo kad bi se pokrenuo Face kanal, instagram, twitter i bostalo na Faceu…to je nešto što ti nemaš nego netko treba stvoriti od nule.

1 Like

Jorgovane, ne pričaj nešto o čemu ne znaš.

Pa to se sve može dogovoriti (i naravno ući u cijenu prodaje). Što bi bio problem prodavaču da drži R301 na svom sajtu 6 mjeseci. Valjda bi “Google u tom periodu shvatio”. :slight_smile:
No možda se i varam jer nisam u tome stručnjak?
Već će to netko sa iskustvom detaljnije pojasniti, :slight_smile:
Pa ja tako planiram prodati moje unikatne članke u paketima.

Eto vidiš. :wink: To je ipak mnogo složenije nego misliš, i u periodu od 6 mjeseci možda će tek početi djelovati, a lažiranje domene na takav način pogotovo sumnjam da će uspjeti. :o: .

Potencijal je jako važan i ima ga (skoro) u svemu što kupujete/prodajete.
Primjer nekretnine. Svatko tko je kupovao stan/kuću zna sve o lokaciji, mogućnosti proširenja, cijeni najmova i sl.
Primjer biznisa. Svaki biznis nema jednaki potencijal. Npr. urarska radionica nema potencijal kao ni šuster, dok kemijska čistionica i peglaonica ima.
Sad ostaje na kupcu zna li on prepoznati potencijal i hoće li ga i može li ga iskoristiti.

1 Like

@trnac

Itekako imam pojma o business i znam kako se što računa i znam procijeniti koliko što vrijedi i koliki je potencijal čega tako da me nitko ne može muljati.

Sve se lako može mtematički analizirati i izračunati.

Mi se ili ne razumijemo, ili se razumijemo ali se uopće ne slažemo :wink:

Nastojim govoriti općenito, ali se vodim svojim osobnim primjerom pa sad tih 1000 fb fanova nije bitno.

Ajmo ovako…imaš web koji postoji već neko vrijeme, ajmo reći godinu ili dvije što je dovoljno da se vide neke stvari. Na njega dolazi šarena posjeta sa tražilica, znači samo donekle targetirana jer ako je web o cvijeću i ti prodaješ cvijeće, a istovremeno negdje pišeš o “zemlji koja neće trebati Petrokemijino gnojivo” možeš sa tražilice pokupiti posjetu investirora u dionice koji je na googleu tražio podatke o prodaji Petrokemijinog gnojiva i kojeg boli k za cvijeće. Znači imaš web koji ima samo djelomično targetiranu posjetu i ona kao takva mu ipak ostvaruje 1% conversion rate.

Ne trebaš biti lumen da opravdano zaključiš da će strogo targetirana posjeta sa Facebooka ostvariti barem 0.5% conversion rate na tvom webu. Onda vidiš da će te promocija objave na Facebooku koštati $1 da je vidi 5,000 strogo targetiranih osoba. Onda iskopaš podatak da je prosječan postotak klikova na link iz objave recimo 5%. To znači da je 5% od 5000 jednako 250 klikova na link što znači 250 strogo targetiranih posjeta koji će te koštati $1 i 2-3 minute tvog vremena. Tih 250 posjeta će dati konverziju od 0.5% jer NEMA RAZLOGA da ne daju ako slabije targetirane posjete daju 1% (idem stvarno konzervativno sa procjenom).

Onda znaš da ti jedna konverzija nosi recimo $10 profita. To znači da imaš SKROZ REALAN I LAKO IZVEDIV POTENCIJAL da uz dotani trošak od $1 i 2-3 minute vremena ostvariš dodatni profit od $10. Umanjiš to za $1 pa dobiješ $9. Pretpostavimo da ćeš takve objave raditi jednom dnevno pa to znači da ćeš uz korištenje tog REALNOG potencijala imati dodatno $270 mjesečno, što x36 daje $9,720. Vlasnik je toga svjestan i kaže da na temelju toga diže cijenu u odnosu na samu formulu mjesečna zarada x 36 za 10% potencijala, odnosno da dodaje $972 na cijenu.

Ako je tebi to nerealno onda nisi razuman kupac, sorry. Možete pregovarati o tome da li je realno da na temelju tog potencijala digne cijenu u odnosu na trenutnu zaradu x 36 za 10% potencijala ili za 5% ili za 1%, ali ne i da li je realno da uračuna taj potencijal. Opet kažem, ima budala među prodavačima koji ni sami ne znaju koliko im vrijedi nešto što prodaju, ali to je drugo.

Onda se recimo pogodite da taj potencijal vrijedi samo 2% što je $194. Onda na sličan način izračunaš potencijal Twittera, Instagrama itd koji su isto netaknuti, a dokazani.

Vrlo jednostavno. Tako što se točno zna koliko otprilike košta promoviranje, koliki je uobičajen postotak klikova na linkove iz promovirane objave, i najbitnije, što točno znaš koliki je uobičajeni conversion rate tvog weba u promatranom razdobolju od recimo 2 godine da imaš pravu sliku.

Eto kako znaš da bi profitirao i zašto je to vrlooooooo realan i lako ostvariv potencijal.

Slažem se, ali da sam ja to napisao vjerojatno bi bilo rečeno nešto tipa “to nije nikakva garancija da će tako i ostati” :wink:

Ma nemoj mi reć? :wink: Znači ipak postoje ljudi koji su lijeni da bi iskoristili potencijal i to što ga nisu sami iskoristili ne mora značiti da taj potencijal ne postoji i da se može okačiti mačku o rep? :wink:

Zanemari moj slučaj i gledaj općenito za neki xy web.
Ne treba stvoriti od nule jer IMAŠ conversion rate! Znači tvoj web već sada IMA conversion rate i IMAŠ mogućnost dodatno povećati posjetu sa društvenih mreža na kojima možeš tek u tom trenu kreirati prvu fan page, to je nebitno. Vlasnik IMA web koji IMA conversion rate i to je jako bitno u cijeloj priči jer kad bi išao sa novom domenom i novim webom ti NE BI ZNAO da li ćeš imati conversion rate iznad 0% ili nećeš. Meni je glupo to dodatno objašnjavati. Znači IMAŠ ono najbitnije i na čemu možeš temeljiti realni potencijal koji IMA svoju vrijednost.

Isto je i sa malim Sosom. On IMA potencijal i nije isto bilo kupiti njego ili nekog drugog klinca koji nema realan i vidljiv potencijal pa se nadati da ćeš ga naučiti juriti po boku i ubacivati tako da pogađa u trepavicu. Zato je mali Sosa plaćen 8 milijuna eura (ili tu nedgje) bez da je još išta konkretno napravio, a neki drugi klinac iz Cibalije nije niti prodan.

Ako gledaš dva weba po baš svemu jednaka, uključujući i iznos mjesečne zarade, uz jedinu razliku da jedan dobiva i posjetu i konverziju i sa društvenih mreža, a drugi nije nikad bio na društvenim mrežama i može već sutra krenuti i sa tom promocijom, što misliš koji će biti skuplji?

Slažem se, i još bih dodao da ostaje i na prodavaču hoće li i on prepoznati potencijal toga što prodaje i znati ga naplatiti.

Biznis je biznis i potencijal se treba gledati i u prodaji kupoprodaji webova jednako kao i kod kupoprodaje zemljišta uz more koje ima potencijal da postane građevinsko od trenutnog pašnjaka.
Bitno je samo da je potencijal realan i da se u realnom postotku uračuna u trenutnu cijenu, a ne da se kaže da ovaj pašnjak možda za 5 godina postane građevinsko zemljište za kojim će baš poluditi Abramović pa će tad vrijediti 500 eura kvadrat pa ja ovim 1000 m2 već danas prodajem za 500,000 EURA. Tako to ne ide, ali kvadrat koji vrijedi danas 5 eura uz realan potencijal da će vrijediti 500 eura prodati za barem 10 eura je ok. Mora i investitor imati neku korist od preuzimanja rizika, ali ne može dobiti potencijal besplatno, osim ako posluje sa prodavačem kakvog bi svaki kupac poželio :wink:

Da da, onda to isprobaš u praksi i conversion rate ispadne 0,05%, pa za tih 1$ dobiješ 2 000 strogo targetiranih umjesto 5 000 pa jebeš mater Faceu kako je to poskupio jer je 2009 bio povoljniji, onda iskopaš da prosječan postotak klikova bude 5% a tebi 1% i na kraju budeš u minisu 90%… tako obično ispadnu u praksi te brojke koje si zamislio u glavi.

Filipa sam spomenuo zato jer je u tjedan dana aktivnosti dokazao da može poduplati zaradu… znači iznio je dokaze da ima to o čemu priča… ti iznosiš neke postotke sa neta o ctru, conversion rate…i prodaješ ih pod potencijal… a to u praksi gotovo uvijek ispadne puno puno gore… zato ne možeš prodavati nekome nešto za što nemaš dokaze. Tj. super ako možeš, ali teško je naći takvog, ti sigurno ne bi izdvojio novac na osnov toga nego tražiš pravu zaradu.

1 Like

Brojke sam bubnuo skroz iz glave.

Prave brojke su lako dobavljive. Svatko tko ima neku ozbiljniju facebook stranicu sa temom obrađenom na ok način zna točno koliko se može očekivati. Kažem ozbiljniju jer ima svega i svačega i nije isto kada se promovira objava u kojoj piše “ej ekipa, prodajem dronove, ajd odite na na link adresa.com i kupite jer su vam ti dronovi baš ono pravo hebeni i bit ćete baš ono prave ful vrh face” ili kada se promovira objava koja kaže nešto tipa “Akcija na dronove vrhunske kvalitete sa velikim dometom koji se mogu koristiti i u profitabilne svrhe. Posjetite adresa.com za detalje akcije”.

Ovaj drugi tekst može biti naravno puno bolji, ali to je samo primjer i ovakav je puno bolji nego prvi koji bi mi okrenuo želudac, a ne naveo me da odem na web.

Znači ne postotak klikova na link iz promovirane objave je relativan, ali kada u razmatranje prosjeka uzmeš nekoliko ozbiljnih pageva i njihov postotak umjesto random pageova sa sranjima od objava onda možeš dobiti realan prosjek i znati točnu brojku.

I onda kao što sam i rekao, tu brojku samo samo iskoristiš sa brojkom conversion rate-a koji već imaš i koji ti je točno poznat i znaš na čemu si. Ovo nije nikakvo nagađanje niti tapkanje u mraku neko konkretna analitika.

Razlika u procjeni potencijala ovako nečega i novog weba je u tome što novi web NEMA poznat conversion rate i to je najključnije u svemu.

A ja sam rekao da je on čisti dokaz da vlasnik weba stvarno može biti samo lijen i da se stvarno može naći webova sa stvarnim potencijalom koji nije iskorišten radi lijenosti vlasnika, a ne radi toga što se taj potencijal može okačiti mačku o rep.

Nagađaš :wink: Malo iznad sam napisao zašto mislim da se prosječan CTR na Facebooku može itekako precizno odrediti.
Ljudi su površni, pa čak i stručnjaci, ali najveći je problem što analize često rade ljudi koji nemaju pojma. Dokaz je npr. hrpa case studya u kojoj se uspoređuje cijena ovoga ili onoga bez da se zapravo radi o mjerljivim faktorima. Npr. kad se spomene da su kod nas cigarete još uvijek jeftinije nego u Njemačkoj, a zanemari se da je cijena kutije cigareta u Njemačkoj 0.1% prosječne plaće, a da je kod nas 0.5% prosječne plaće pa su zapravo kod nas cigarete skuplje za čak pet puta (postotke sam bubunuo).

Isto se radi analiza važnost exact match domene, pa se uzmu u obzir dva weba iz drone niše (samo primjer), a uopće se ne uzme u obzir to da im nisu jednaki meta tagovi, titleovi i subtitleovi na webu, text, kvaliteta backlinkova itd. To je sranje od analize, a ne neka relevantna analiza. Neda mi se stavljat link, ali negdje je u blog dijelu moje web stranice…ja sam napravio analizu domena i webova Njuskalo.hr i Oglasnik.hr i dokazao sa MJERLJIVIM webovima (jer sam uzeo za primjer webove sa približno istim ostalim bitnim SEO faktorima i sa vrlo sličnim meta tagovima) da je exact match i dalje nenadjebiv kad je SEO u pitanju.

itd…želim reći da analiza mora biti stručna i kvalitetna da bi nešto vrijedilo i da uopće nije bitno tko ju radi (da li je mr. sc. pm, tri pm ili koji hurac) nego kako ju radi. Trideset tri vrhunska stručnjaka neće napraviti dobru analizu ako ju ne rade na ispravan način, pa bili oni svi sa 5 doktorata, 17 gostovanja na CNBCu dnevno i najcijenjeniji u struci, ako ne rade pravilno neće napraviti dobro, koliko god da ih se smatra stručnjacima.

Drugim riječima, ako napraviš kvalitetnu analizu CTR-a na facebook pageovima koji su kvalitetni sa kvalitetnim objavama i kvalitetno promoviranim objavama i ako ti to isto napraviš na jednako kvalitetan način onda neće biti odstupanja od dobivenog prosjeka.

Ako uzmeš stranicu sa vicevima koja promovira objavu “ej legende, vrh extra super cool vicevi, ajd dođi klikni tu brzo” i neku ozbiljniju i kvalitetniju sigurno nećeš imati isti CTR.

Znači napraviš kvalitetnu analizu i imaš točan podatak koliki CTR možeš očekivati. Onda odeš u Analytics i pogledaš broj posjeta, pa pogledaš zaradu i imaš TOČAN conversion rate na svom webu.

I to je to, ne razumijem čemu sumnjati u ovo kad je sve skroz transparentno i logično.

I što se dogodilo? Odustao je od prodaje jer je shvatio da je postavio pre nisku cijenu s obzirom na potencijal koji je bio netaknut :smiley:

Opet velim, govorim općenito…

Podaci o CTR su neutralni i svatko ih može samostalno provjeriti. Ja sam 5% bubnuo jer je to bio samo primjer, ali svatko može vrlo brzo samostalno doći do točnog podatka. Što se conversion rate-a tiče, to ne može biti točnije i individualnije, odeš na web i pogledaš posjetu i zaradu pa znaš u promil koliki je conversion rate.
Znači to nije ništa imaginarno nego provjerljiv i dokaziv potencijal :wink: Jednako stvaran kao i ispis prometa po računu (bankovnom, Paypal, AdSense itd) kojim dokazuješ koliko je točno iznosila zarada.

Možda i ne bih, ako bih vjerovao da ima onih koji su spremni dati realan i lako ostvariv potencijal besplatno :wink: Ti kao netko tko se dugo bavi webovima očito ne razumiješ koncept i vrijednost potencijala pa onda vjerojatno ne razumiju niti mnogi puno neiskusniji od tebe i vjerojatno se može dobiti potencijal besplatno. Tržišna cijena i realna vrijednost nisu isto, ali najčešće vrijedi ona koliko para toliko muzike.

Od drva nisam vidio šumu. Pa imam vlastiti primjer koji odlično govori da se potencijal itekako prodaje, i to u online niši.

Domene…cijena domene je $10 jer je to izdefinirana cijena na tržištu, a prema potencijalu joj cijena raste. Ovo nije što bi bilo kad bi bilo jer ja evo tipkam u pola dva ujutro i ne zamaram se ustajanjem ujutro jer mogu ustat kad se naspavam pošto ne moram ujutro ići robovati za nekoga pošto dobro zarađujem na prodaji potencijala, tj. domena :smiley:

Zašto se bez problema tek registrirana domena proda za parsto dolara?
Zašto se neka domena koja nema ništa pod sobom i koja nema backlinkove niti bilo što drugo nekad proda i za parsto tisuća dolara?
Da nije možda radi potencijala ?

Zašto carpetcleaning.com vrijedi puno više od smartphonebatterycleaning.com ? Tip: nije radi dodatne riječi u drugoj domeni. Odgovor: radi POTENCIJALA

Domene su zapravo odličan primjer. Pod svaku možeš postaviti novi web i napraviti sve što bi napravi sa nekom kvalitetnom domenom, ali ne možeš ostvariti isti potencijal pod bilo kojom domenom. Probaj prodavati osiguranje pod BuyInsuranceHere.com i pod Insurance.com pa mi javi rezultate :smiley: Probaj vlasniku Insurance.com objasniti (ako nije iskorištena domena) da ona ne vrijedi ništa na temelju potencijala jer možeš prodavati osiguranje ili skupljati leads i pod BuyInsuranceHere.com i da i za nju možeš kreirati Facebook page :wink:

Tržište domena je zapravo tržište potencijala, i to tržište itekako radi. Neki nisu svjesni da je Insurance.com domena vrijedna milijune bez ijednog jedinog backlinka i bez centa zarade, isključivo na temelju potencijala, ali to je njihov problem. Kad vidiš da imaš posla sa neukim kupcem onda je bolje potražiti drugog nego prodati ispod cijene.

2 Likeova

Joj, joj, joj kolega @bugi … pa cijelo današnje tržište se bazira na potencijalu, njegovom vrednovanju i prepoznavanju.
Sve ostalo što je @mitok rekao, slažem se s njim.

P.S. super rasprava, s guštom sam je pročitao i imao bi puno toga za dodati, pa čak u nekim dijelovima reći suprotno od kolege @mitok .

Potencijal je u današnjem svijetu ekonomije mama i tata. Ja imam predmet na faksu koji se praktički cijeli svodi na procjenu potencijala određene investicije i mogao bi o tom pričati do jutra.

Potencijal, goodwill itd itd

Ne mozes porediti domene i sajtove. Tj njihov potencijal.

sajt tipa hemoroidi . Com sa 30-40ak unikatnih clanaka i nesta sitno posjete. Star 6 god. Mislis da ce ijedna klinika kupit domenu i sajt za 500e. A njima je jedna operacija lupam 1000e. Znaci i exact match domena i eto neki sadrzaj i nesta sitno posjete. Sa jednom konverzijom (tj operacijom) oni su u plusu. Mislis da ce kupit neko na osnovu price o konverziji, o potencijalu o exact match domeni.

Govorim o nasem trzistu, posto je i tvoj blog za nase trziste i povela se rasprava o potencijalu.

Ti si sam odje prije koju god prodavao auti.biz cini mi se za 30e

Mogu :smiley:

Vidi ovo boldano :wink: Vjerojatno neće kupiti, ali što to govori nego da su RETARDIRANI. Mogu imati stručnjake za marketing i business development sa 15 diploma, ja ću reći da su budale koje nemaju pojma.
Hvala Bogu naše tržište nije nikakav bitan faktor.

Daj mi to isto ime domene u .com na engleskom, i to bez tog weba sa unikatnim člancima, pa ću je prodati jako brzo i sa zaradom živjeti u birtijama dok ne završi Svjetsko, pa onda sa ostatkom još otići na ljetovanje u neku daleku destinaciju (napamet govorim jer nisam analizirao vrijednost, ali znam i ovako od oka da puno vrijedi).

To što kod nas ljudi ne vrednuju neke stvari ne znači da je tako i na drugim razvijenijim, da ne kažem i pametnijim tržištima.

To je web stranica, koja ima blog dio, molit ću lijepo :wink:

Jesam, ali to ne znači da ne vrijedi više nego sam bio svjestan na kakvom tržištu je nudim. Recimo kad se radi baš o .biz ekstenziji i hrvatskom tržištu, dulju i lošiju domenu sam prodao za više tisuća kuna, i to Hrvatu u Hrvatskoj.

@trnac, ako se ne varam ti su bio zainteresiran za auti.biz, pa ako si još i ako si brz evo možeš je uzeti za samo par dolara jer je slobodna :slight_smile:

Tad je nisam prodao iako je bila ponuda od tih nekih $30-ak jer mi je glupo prodati dobru domenu za takav sitniš. Poslije je nisam niti produžio :slight_smile: Ne sjećam se da li sam zaboravio ili sam je svjesno pustio. Sad će netko reći zašto je sad ne uzmem za tih par dolara registracije ako vrijedi više. Zato što mi se neda zajebavat sa hrvatskim domenama, iako ova domena stvarno vrijedi više i znam da se može prodati za puno više.

Potencijal ima svaki site i svaka domena a realizacija je druga prica. Kazem ti nadi kupca za taj tvoj potencijal.

I jos jedno sto sam primjetio Mitok, ti puno pises u smislu broja znakova po tekstu al jako je naporno tvoje tekstove i odgovore citat tj. Tekstovi ti nisu neka kvaliteta. To je moje osobno misljenje al svaka cast na trudu.

Ne razumijem ovo “lažiranje domene”.
Zašto bi to bilo lažiranje?
Pa ti otvoriš novu domenu (pretpostavka je da već imaš AdSense) i prebaciš moje članke na tvoj server. To je tvoja domena. Ja ti prodam članke koje ti postaviš na tvoj server/domenu.
Ja napravim R301 i promet ide prema tebi. Nakon 6 mjeseci Google bot prihvati da se članci nalaze (premješteni su) na dotičnoj domeni i prema tome je rangira.
I zašto tek u periodu od 6 mjeseci. Pa promet se vidi u samom startu nakon R301.
Tako sam ja nedavno uradio R301 i prebacio HR članke sa ic-ims.com na ic.ims.hr (odmah mi je vidljiv promet). Sada mi je ic-ims.com na EN a ic.ims.hr na HR jeziku.
Ja tu ne vidim ništa sporno.
Možeš li malo pojasniit?

Ma i nije ništa sporno. To je u redu što pišeš. :slight_smile: Osim prebacivanja članaka; i sam novi sadržaj na novoj domeni bi bio primjećeniji zahvaljujući tim redirektima. Eto, imaš i takvo iskustvo, vidim da i ti pišeš isto. :+1:
Osobno sam to radio na jednoj domeni kojoj sam promijenio ime. I sve je radilo i prebacilo se bez sekunde offline, domena se sada otvara pod drugim imenom, kako sam i planirao. :blush:

Ono o lažiranju sam mislio ako ti je samo svrha prodati domenu i prevariti kupca. No dobro, i to je uobičajeno, predlažem da topic prepustimo nastavku interesantnog “okršaja“ kolega Bugija i Mitoka. Osobno se slažem s obojicom, u nekom dijelu. :o:

1 Like

Gle, daleko od toga da potencijal ne vrijedi i da se ne plaća, ali ne baš ovako daleko kako navodi @mitok

Ja sam u ovoj temi htio reći da potencijal koji je @mitok naveo konkretno za svoj blog honorani posao u 90% slučajeva neće moći nikomu prodati jer se ne bazira na stvarnim brojkama nego “što bi bilo kad bi napravio ovo ili ono” a ništa od toga on nije sam napravio nego iznosi neke podatke koje je našao na webu ili možda svom analyticsu u tragovima i priča što bi se moglo desiti sa tim brojkama u praksi da netko sjedne godinu dana i upre. Moje mišljenje je da to malo kome možeš uvaliti.

S druge strane sam naveo Filipov face page (jer sam se njega sjetio, koji je btw prodan brzo) kao suprotni primjer gdje fanovi postoje, ctr, cmp postoje samo je vlasnik stavljao 2 objave dnevno a kupcu je dao primjer kako page radi sa 10 objava dnevno i dokazao konkretne brojke. To je slučaj koji se lako može prodati kao potencijal koji će dobro raditi sa 10 objava dnevno, tj vlasnik tu nema što nego stavljati 10 objava dnevno.

Ja da kupujem sajt honorarni posao, zanimala bi me posjeta, zarada i kakav domena ima status na Google, backlinkovi itd. To je ono što vlasnik trenutno ima. Da mi vlasnik krene nabrajati, možeš napraviti YT kanal, pa možeš naprviti Face page, pa Twitter, pa web shop… ne znači mi ništa, znam i sam da mogu napraviti ali ih trenutno nema. Naravno da kad bi kupovao neki web da bi ga kupio zato jer sam imam viziju što bi još mogao napraviti sa njime da povećam zaradu, ali ne može mi vlasnik naplatiti to što i sam znam.

Domena auti.biz nema potencijala :slight_smile:
Kao prvo, sa .biz domenama se nisam usrećio. Drugo, auti su toliko preopterećena niša da treba tona krvi da bi se nešto napravilo.
Toliko o potencijalu :slight_smile: