Kad Anđeli slože puzzle :)

… kako ide? … pa trenutno je to daleko slabije od onog inicijalnog vala koji se stvorio prvom objavom kod Chris Ramsaya, ali ide taman toliko da pokrije mjesečne troškove firme … uključujući jednu minimalnu plaću. Nije to ni blizu kao ranije, ali ja sam i za ovo jako zahvalan. Zato jer mi je otvorilo ruke da se bavim dugoročnim planovima i da ne brigam o tome da “gasim požare” za mjesečne režije.

Naravno i u ovom laganom tempu se pojave neki peak-ovi, kao kada su npr. objavljene 8cat puzzle. One nisu imale ni približan val ko Ugly4 ali svejedno su imale jako lijep val i automatski su pogurale i prodaju Ugly4 puzzli. Također otkako su dvoje puzzli u ponudi narudžbe su odmah u prosjeku kvalitetnije. Jer sada dosta kupaca kupi oboje puzzli. (Čak ima podosta kupaca koji pokazuju potrebu da kupe sve boje ponuđenog artikla … tako da veća ponuda po izboru artikala i boja pomaže da narudžbe u prosjeku budu veće)

Tako mi je cilj širiti ponudu, ali opet ne nagliti da se zbog kvantitete ne naruši kvaliteta. Nije to lak zadatak, jer teško da ću ikada nadmašiti Ugly4 puzzle, hehe. Ali “nikad ne reci nikad”.

Sjećam se kada sam gledao intervju sa S.A.R.S-om …pa su rekli da su bili skoro neprimjetni do pjesme “Budjev lebac” i da su tek nakon te pjesme svi znali za njih. Ali da im je onda bilo jako stresno i izazovno izdavati nove pjesme nakon toga da se ne izblamiraju u očima publike…tj. da nastave nuditi dostojan kvalitet te pjesme.

E pa tako nekako se osjećam što se tiče tog aspekta i nebi nikako želio na silu praviti nove puzzle. No imam neki zanimljivih novih ideja i bit će sigurno još nekoliko puzzli od mene. :slight_smile:
Nekidan sam baš pustio nove puzzle: Jigsawholic :slight_smile:

S.A.R.S je na kraju, kako kažu, i sam sebe iznenadio koliko su još dobrih pjesama napravili …pa eto, možda i mene posreće ideje.

Uglavnom, to iz hobija onako povremeno crtkaram i osmišljavam nove puzzle.

A “pravi” posao sam i dalje usmjerio u programiranje, moju primarnu ljubav, na kraju i to mi dođe ko izrada puzzli, hehe. Jako slične stvari.
Kao što rekoh, koristim ovu priliku financijske neovisnosti da usmjerim 99% energije u programiranje…u ono gdje vidim dugoročni benefit… a to su mi Doorsi. Nemam još nigdje ozbiljniju prezentaciju ovog projekta, nešto sam samo ovdje pisao: Nova predikcija Anđela - Doorsi

Uglavnom, na Doorsima radim svaki dan od jutra do sutra i jako sam zadovoljan njihovim napretkom.
Povezani su sa ovom temom, jer na Doorsima radim i alate za puzzle, uglavnom neke tool-ove za marketing ili za automatizaciju internih procedura … pa kroz to unaprijeđujem i Doorse i stvaram uvjete za pospješivanje prodaje. (Što tek dolazi na red da se poberu plodovi tog rada …jer kao što rekoh, sva dosadašnja prodaja puzzli i dalje većinom leži na inicijalnom zamahu. Što će reći da se tu skriva i velik potencijal koji tek treba otključati.)

Ali zato su Doorsi prešli preko one faze gdje su većinom trošak vremena …sada su već u fazi da su mi jako praktičan alat, ogromna ušteda vremena i mislim da više nebi mogao zamisliti da idem raditi bilo kakav program bez njih.
Tako da sam najgori dio izgurao i pregrmio. :slight_smile:
I to mi je bio primarni cilj …da podignem vlastitu produktivnost.

No nekako se logično nameće idući cilj i želja …a to je da i drugi ljudi na svijetu više ne mogu zamisliti da idu raditi program bez Doorsa, jer to je njihova prirodna namjena …da povećaju moju produktivnost, ali i bilo čiju tko se poželi osloniti na taj tool.

Sad sam završio na temi Doorsa xd …hebga, kada su Ugly4 velikim djelom zaslužne za stvaranje Doorsa. Zapravo točno kako su Anđeli u samom startu nagovjestili da ću dobiti puzzle kao kapital za nove velike stvari, a Doorsi su upravo jedna od tih stvari. :slight_smile:

P.S. promotivni code si dobio u sklopu izdavanja novih puzzli. To sam slao automatski svima sa customer-emailing liste. Odziv za kupnju je jako dobar, cca 30% ljudi koji su pročitali email su kupili nove puzzle. No problem je što je samo 22% ljudi pročitalo email …to još nisam siguran jel im u spam-u završilo ili jednostavno nisu otvorili email.
Bunker auta je svejedno pun i ready za promociju koju mislim pustiti za crni petak.:slight_smile:

4 Likeova

Ovo sam nehotice slagao. Evo transparentno podataka: :slight_smile:

  • ukupno 2300 emailova
  • 494 pročitanih 21%
  • 102 narudže …što je zapravo 20% odziv spram pročitanih emailova
  • ali je zato 135 naručenih artikala što po broju prodanih artikala čini odziv od 27% prodaja po pročitanim emailova. (No to je zato jer su neki kupci kupovali više stavki)

E sad, meni se to čini odličan odziv, samo da se pročita više emailova. :smiley:

No to je onako … ništa posebno orijentirana akcija prema kupcima bila. Inače su svi dobili u ponudi 30% discount, dok si ti @bobo_1 dobio 50% discount. To je zato jer su svi kupci iz tier2 država dobili 50% discount …ili oni koji su prvi puta kupili puzzle po tom popustu. A vi preko foruma ste bili dobili ranije onaj popust od 50%. :wink:

Za to precizno selektiranje kupaca sam radio vlastiti tool koji radi ko urica. Evo dolje samo slika …ali o tom toolu ću sigurno još pisati pošto će biti jedan od main pointova na Doorsima. Naime suština tog toola je da može bilo što iskopati iz baze po bilo kojem filteru i to vrlo efikasno, a da baza unaprijed ne mora imati predefinirana polja za taj tip podatka. Znači praktična primjena toga je generalno rad sa podacima bilo kojeg tipa …npr. imaš nekakv CSV ili JSON, importaš ga u sistem i kasnije možeš kako god želiš pretraživati po poljima koje je podatak sadržavao.
I ne, to nije klasično prevođenje upita u SQL query-e, zato jer JSON može biti duboko ugnježdeni objekt i stvar će raditi za bilo kakav objekt, koliko god duboko ugnježden … da se pretražuje na bilo kojoj razini i po bilo čemu i da je intutivno za osobe koje neznaju pisati SQL query-e. Usto i da omogućava načine pretraživanja koje direktno SQL query nebi podržao… pošto čisti SQL query ne radi baš sa ugnježdenim strukturama podataka.
Ovdje je iskorišten u svrhu filtriranja emailova po željenim kategorijama.

Uglavnom, rekoh gore da ovo nije bila posebno naklonjena akcija prema kupcima … a za crni petak im mislim ponuditi nešto dosta bolje … 3 puzzle za cijenu 1 puzzle. :slight_smile:
Računam da svi kupci koji su ranije platili punu cijenu za jednu puzzlu, a sada pred Božić dobivaju sve tri puzzle po toj cijeni…da malo tko to može odbiti. Pogotovo što jedna od te tri puzzle je nova puzzla koju još nemaju.
No nije lako predvidjeti kolika će biti prodaja i koliki stock treba pripremiti za to.
Ako pripremim previše, neće biti dobro.
A ako pripremim premalo, bit će još i gore, hehe. XD

* malo me jedino razočarala ova čitanost email-ova od svega 21% …ali s druge strane odziv na kupnju je veći nego što sam predviđao.

1 Like

Imat dovoljno pripremljenih puzzli je problem i skladišnog prostora. Kojeg ja nemam baš. :relaxed:

Ovdje ima samo 750 puzzli.

… a predvidjao sam da uz dobru black friday ponudu bi mi mozda trebalo i 3000 paketa biti pripremljeno.

3 Likeova

I nove puzzle se razvijaju na Doorsima :blush: :blush: :blush:

Jesi ikad uspio naći virtuelnog asistenta da ti radi promociju puzli onlajn? Bar u ova doba oko blek frajdeja mogo si naći nekog. Jesi pokrio redit, forume, sajtove sa dobrim dilovima… To si moro učinjet, a osjećam da nisi, pa ajd da ti nabijem na nos. Evo imaćeš popust 3 po cijeni jednih, a nećeš stavit i oglasit to đe se može, đe ima naroda i đe besplatno. Jel tako da nećeš?

Zašto ti na hompejdžu ostale puzle su samo iz menija linkovane?

Sjećam se da si već ranije spominjao redit, pa da pojasnim.
Osobno ne vidim razliku između redit publike ili publike nekog novog velikog influencera. Sve je to samo novi način da se dohvati neki volumen nove publike, a tako i prodaje.

Tako da u tom kontekstu … jesam li ja posvetio pažnju reditu, ili novim infuelncerima …sve to vidim ko isti “vrag”.
Tako da kratki odgovor bi bio: Jesam, bavio sam se time i stvar šljaka.

A ponešto detaljniji odgovor slijedi…

Znači nisam sjedio po tom pitanju … influencere svakako vidim kao best-buy način promocije.

Dali stvar šljaka, probao sam.
Samo 5 sati sam sjeo za računalo i slao raznorazne ponude influencerima i to se je kao metoda potvrdilo. Rezultat rada tih 5 sati je urodilo nevjerovatnim parama. S time da ti prihodi nisu konačni…oni i dalje traju.
I još neki od suradnji koje sam tada dogovorio tek trebaju biti realizirane. Tako da niti još ne znam s koliko novca je nagrađeno tih 5 sati rada.

No kako ja težim skalabilnim pristupima, nisam uopće nastavio to raditi…nego sam “već idući” dan radio na programu za sakupljanje influencera. To je platforma preko koje ću moći zaposliti ljude da obavljaju taj dio posla.

Zato sam gore u prethodnim postovima spomenuo da sam svjestan da tu leži enormni potencijal koji se tek spremam otključati, i da ću plodove tog rada tek ubirati.

Mogao sam da “pohlepno” nastaviti trošiti svoje vrijeme i skupljati influencere, ali taj posao mi je dosadan… a i vidio sam da dugoročno to nije najbolji put i prešao sam na onaj koji će dugoročno biti najisplativiji.

Mogao sam i bez programa uposliti ljude, no niti to nije baš skalabilno. Možeš “pješke” komunicirati sa nekoliko ljudi …ali ne možeš sa 100 ili 1000 …itd. A program mi omogućava da samo preko statusa, checkbox-eva …i slično… upravljam velikom količinom ljudi…to mi je cilj. automatizirati takve procese koliko god ide. :slight_smile:

Nadalje, mogao sam taj program sklepati na brzaka i baciti se što prije na posao… ali nisam išao niti tim pristupom. Nego sam ga pravio sa namjerom da i kroz taj program što više Doorsi evoluiraju … jer najdugoročniji plan su mi zapravo Doorsi. I svaki zahvat koji radim vezano uz puzzle, nastojim da od toga Doorsi dobiju što više benefita. Da se vrijeme tako potroši da i puzzle dobiju poguranac, ali i Doorsi. I to opet vidim kao “najoptimiziraniji” put ako se gleda dovoljno dugoročno, a ne što će biti “sutra”.

Jer ako ću gledati “sutra” … onda bi mogao leći i ništa ne raditi, jer novca za “sutra” ne fali.
Hoću s time reći da kada nešto planiram, uopće ne razmišljam previše o novcu koji će se tim činom stvoriti. Nego gledam samo dugoročno kako odvesti igricu na next level. I tu mi je onda najbitnije da to stvarno i bude igrica …da bude ispunjeno onim što volim raditi …a ne onim što “moram raditi”…i da tim putem napredujem. I tu mi je uvijek na prvom mjestu programiranje (moja najveća strast) … zato sam uspješno traženje influencera pretvorio u ideju stvaranja programa za tu svrhu. Tako da mogu da se igram i sa tim programom i sa Doorsima kroz tu priču. :slight_smile:

Novac u toj priči nije neka vrijednost koje treba nakupiti što više … on je samo element kojeg treba biti dovoljno da te provede kroz sljedeću zamišljenu etapu. Tako da držim fokus na etapi da ju provedem, a o novcu brinem tek toliko da imam sigurnost da mogu proći zamišljenu etapu. Novac tako vidim samo kao “pješčani sat” i idući zamišljeni plan mora biti izvršen prije nego sat “iscuri”.
Ponekada onda nema smislat “dopunjavati” sat …dovoljno je fokusirati se na kompletiranje etape i kao nagradu osvojiti puno “veći pješčani sat”, hehe.

Stoga ako je osvajanje redita sljedeća etapa, onda nisam zadovoljan samo reditom ili samo određenim influencerom. Takvih izvora ima more i tražim način da ih osvojim što više… puno više od onoga što bi moglo odraditi 1 ili 10 ljudi.

U tu svrhu je nastao influencer tracker.
Dokumentacija alata: Influncer tracker - how to use - Google Docs
Dokumentacija uputa baš za postupanje za projekt Ugly4. Objašnjenje o ponudama kakve treba slati i slično: Influencer Tracker - upute za projekt Ugly4 - Google Docs

Možeš vidjeti u drugom dokumentu kako su bogate nagrade sakupljačima. To je zato jer stvarno ima prostora za to. :slight_smile:
Bila je ova tema na forumu Email marketing zarada - iskustva? gdje se netko raspitivao oko takvog sličnog posla i bila je kao nevjerica oko ponuđene plate. Pa eto samo ću reći po svom iskustvu da se iza ovakvih stvari skriva jako velik profit…i da mi ima smisla da netko jako dobro plaća za takve usluge.

Uglavnom, poanta ovog mog posta je, barem kako ja razmišljam:

  • mora biti skalabilno
  • kada imaš neku ideju, razmisli dali je možeš skalirati tj. uvišestručit taj posao 10, 20…100 ili 1000 puta. Ako ne možeš, stvar nije skalabilna.
  • traži način kako isto učiniti da možeš multiplicirati/skalirati taskove koji se trebaju obaviti na “neograničen” broj instanci
  • tek tada imaš goal
  • u suprotnom imaš teret, ograničenje, limite

U bivšoj firmi gdje sam radio, najviše me smetalo što su imali ogroman potencijal da rasture čitav svijet, no nikako nisu znali razmišljati skalabilno.
Banalan primjer… produkt (software) koji su prodavali …oni su za svakog novog klijenta radili čitavu kopiju programa.
Kada dođe potreba da se nešto promjeni na programu, oni su to morali mijenjati na svakoj od kopija.
A programi hvala Bogu svako malo trebaju neku promjenu. xd xd.
Je da…stvar je funkcionirala za 10-15 možda i 100 klijenata/kopija. No nije moguće neograničen broj kopija non stop usklađivati i stvar nije skalabilna. Točka. Mijenjat pristup čim prije, tim bolje. :wink:
Jer što se dublje ukopaš u neskalabilna riješenja, duži je i put van. :slight_smile:

Oni su tvrdili da će to mijenjati kada dođu do broja kopija koji više ne mogu ručno održavat.
No kakvo je to dugoročno planiranje?

  1. Prvo, gubiš svoje vrijeme na cijelom tom putu dok dođeš do tog broja kopija. Jer cijelo vrijeme je to bačeno vrijeme da radiš taj posao koji nebi trebao postojati.
  2. Drugo, kada dođeš do tog broja kopija … onda će biti puno teže raspetljati priču kada si toliko već zagazio u “živo blato”. Znači opet bačeno vrijeme na teže raspetljavanje priče koje je moglo ići jednostavnije.

Ako ćeš morati tako i tako to mijenjati, pa nije li bolje onda uštediti svo to vrijeme koje gubiš na točki 1 … i napraviti stvar odmah. Time će vrijeme iz točke 2, koje mora biti utrošeno, barem biti utrošeno u manjem obimu i imati svrhu uštede.

Zašto onda odmah u startu ne razmišljati dugoročno?
Jeste da je najlaki način za uzeti pare napraviti “copy-paste” cijelog programa, prodati ga klijentu, spemiti pare u džep na “jednostavan” način i “sutra” biti sretniji kako si lako nešto stekao. Ne dugoročno imaš samo teret.
Tako da ako te pare nisu nephodne za preživjeti idući dan…to je onda krivi put, jer je u konačnici to skuplji put.

Na isti način kada bi ja sada svoje vrijeme trošio na redite i traganje influencera…to bi dugoročno za mene bio skuplji put. Taj novac mi sutra neće ništa promjeniti, a drugačije to vrijeme uloženo bi moglo napraviti znatnu promjenu…a do tih influencera i redita ću ionako doći. Neće ostati neostvareno…samo će kasnije postati ostvareno, ali zato na efikasniji način.

Hope, I explained. :slight_smile: … vrijeme je skupo da bi se njime razbacivali. :slight_smile:

Gornji post je odgovor i za to. Mada sam imao neke suradnje i loše iskustvo. A samo mi je bio time-cost komunikacija i takvi pokušajevi generalno.
Možda nisam imao sreće da naletim na prave ljude … no nova metoda u pristupu će to puno lijepše izbalansirati.

Sad mi baš ne treba …sada ću ionako imati više prodaja nego ću ih lako isporučiti toliko. Sada sam čak odgodio neke promocije koje su mi se prirodno nudile od već povezanih influencera …jer mi je cilj razblažiti val koji će biti na crni petak. Koji lako samostalno kreiram samo poslanim emailovima + popust.
Testirano prošle godine, radilo je … radit će valjda i ove…a baza emailova je sada i puno veća.

Ko što rekoh, razmišljao sam čak da ne pošaljem niti svim svojim kupcima ponudu da se ne pretrapam.
…ili da pošaljem neku varijabilnu sa različitim popustima da nađem sweet-spot gdje mogu sve isporučiti, a da je i priljev novca onda veći za taj volumen prodaje.

I također, bitno spomenuti … niti ovdje kampanja nije glavna i jedina svrha sama sebi, nego je opet u pozadini razvoj programa i Doorsa. Tako sam u ovu svrhu razvijao alat koji sam gore spomenuo za precizno targetiranje emailova (ili bilo čega iz baze) … koji će biti, vjerujem, jedan od ključnih alata dostupan na Doorsima … primjenjiv za razne stvari.
Tako da je tu bio nekako main fokus u simbiozi da se napravi i dobra kampanja pomoću tog alata i da nastane taj alat i da se odmah novčano oplodi rad na razvoj tog alata, ali da se s tim alatom poostave temelji za dugoročni benefit. Gdje bi tu stalo još gubiti vremena na kampanje koje nemaju veze sa razvojem tog toola. :smiley:

Ovo mi nije palo na pamet. To bi mogao dodati.
No niti taj homepage neće tu biti dugotrajno … pošto shop mora proći promjenu otkako su tu bile samo jedne puzzle u nešto novo. Nisam još siguran kakva nova struktura treba biti jer sam ga zamislio i za neke druge stvari pored puzzli … pa mi jednostavno nije na pameti da dorađujem homepage sa sitnicama, koji zapravo treba kompletnu zamjenu…
No fokusirao sam se da na svakom od artikala vodim na MIX-combove i tako potičem kupce da vide i kupe više stvari.

.

Nazire se još jedan promotion video… koji je fakat masterpiece što se tiče produkcije.

Znači kakve su predivne boje na ovoj slici, takav je doslovice čitav video, ništa manje kvalitetan.

Jedino što je dotični malo omašio strateški koncept videa, pa sada malo pregovranja da izmjeni 80% videa :rofl: :rofl: :rofl:

3 Likeova

P.S. za gornji photo … credit “Made In France ASMR”

@bozoou vidi ovo Login • Instagram

1 Like

Cool puzzla. :wink:
Mada ima dosta njih koje su odlične.

Evo i videa … produkcija je wow, ali sadržajno je na žalost shebao xd

2 Likeova

Opticki je fantasticno!
Decko ima stila. Kako si dosao do njega? I ako nije tajna, koliko si platio snimanje i objavu ? Ja l posjedujes sad prava za video, ili je to njegova svojina?

Dobar je da, ali nažalost je omašio poantu. Dogovor je bio da u svom stilu prikaže svoj pokušaj slaganja …a on je prvo naučio složiti i onda po pripremljenoj šabloni snimio video. Nažalost tako se ne vidi ama baš ništa od poante koja je sadržana u puzzlama. Velika šteta.

4$ provizija po prodanim puzzlama + 200$ fiksno.
Nakon što je omašio poantu, nudio sam mu još 200$ da ispravi zadnji dio što je pogriješio …ali nije htio zbog neke svoje filozofije …nisam ga se ni trudio puno nagovarati… samo jedan email koji nije uvažio … svejedno sam mu se iskreno zahvalio na onom što je napravio.

Ma njegov je…nije niti da mi treba kao moj video, osim toga da stoji na njegovom kanalu i dohvati publiku koju on već ima …

Random sam slao ponude youtuberima. U samo pet sati tog posla sam upecao baš dosta suradnji. Pet njih, 3 su odrađene i dvije još trebaju biti.
Ako bih si pokušao preračunati satnicu za tih 5 sati rada… bila bi prosto nevjerovatna… i rast će kako vrijeme teče jer ti videi će konstantno “raditi posao”.

No tih 5 sati sam ajmo reći samo testirao taj pristup i nakon toga sam ulupao par mjeseci rada u izradu programa za kontaktiranje influencera. Taj program će omogućiti da taj isti posao obavlja paralelno 100 ili 1000 ljudi… a da se nitko ne konflikta i da nema trošenja energije na međusobne razgovore i manualno praćenje tko je što napravio … meni će samo stizati adrese influencera gdje da šaljem proizvod i koga koliko moram platiti. Tako je sustav zamišljen. :slight_smile:

Osim toga taj sustav će moći raditi prodaju/promociju i drugih proizvoda i ne nužno samo mojih. A da ne govorim kolika je vrijednost u ostvarenom kontaktu i onda jednostavnijoj mogućnosti da se sa istom osobom ponovi suradnja za neki novi proizvod…

Samo trenutno nemam osjećaj koliko je veliko “more” tih influencera, ali po nekim istraživanjima mislim da bi to trebao biti poprilično velik izvor.

1 Like

Cool! Kad ti bude program u beta fazi, daj ga ovdje na forum da testiramo.

Program je zapravo već u funkciji nekoliko mjeseci.
Pišem u budućnosti sa očekivanjima, jer još nisam uspio nikoga ozbiljnog zaposliti.
Javilo se masa ljudi na freelancer portalu i ja im dao svima pismene upute za rad sa programom i generalno upute za strategiju oko razrade suradnji sa influencerima… i sve do jednog se razbježali.
Pol što nisu shvatili upute, pol što nisu imali volje ni pročitati upute i pol što su mislili da je SCAM s obzirom na ponuđeni novac… i jedna cura što je mislila da je to sve da joj ukradem njezin email. :rofl:
(Ocke, to su tri polovice ljudi xd)

Tu se već približio crni petak… pa me okupirala ta kampanja i ovo sam morao ostaviti sastrane. U 12.mj prije blagdana mi je bilo glupo objavljivati oglase za posao … i sada lagano opet napadam u tom smjeru.

Ovog puta ću organizirati usmene obuke i upoznavanje u 4 oka kao prvi korak … pa će valjda ljudi shvatiti da je stvaran posao.

I tako … bum stavio i program, sad sam s moba…

Sorkač, malo zaboravih na ovo.
Program je ovdje: TA

…no kako je rađen za osobne potrebe, nije baš utegnut u smislu da će biti intuitivan za korištenje za “šire mase”.

Postoje doduše i upute, ali i one osim što su sklepane na lošem hrvatskom. :upside_down_face: … pisane su pretežno kao pojašnjenje contributorima, ne i administratorima nekog projekta…

Ide valentinovo, jesi pripremio puzzle koje su trebale ici prosle godine?

Jesam, tu su: Jigsawholic
…pred valentinovo bi trebao izaći promocijski video, ako Bog da.

trebo bi mozda na ovom duo i kombo da se ubaci sta sadrze posto onaj ko prvi put naleti vjerovatno ne zna… naravno moze kliknut al mislim da su vece sanse da ode na taj upsell ako pise u zagradi da su tri razlicite puzzle u pitanju.