Kad Anđeli slože puzzle :)

Meni su stigle puzzle. Trebalo im je dvije nedelje od porudzbine, po pecatu vidim da je tebi trebalo 4 dana da posaljes (bio je i vikend).
Nisam jos slagala, stoje u kesici, to predstoji i o tom cu izvijestiti kasnije.
Ali ono sto niko nesto nije pominjao, mozda sto im nije bitno, a mozda sto nisu htjeli da zvocaju - pakovanje i prvi utisak kad sam otvorila kovertu je razocaravajuci.
Ovo ti velim zato sto mislim da kritika ti moze pomoci da napravis nesto mnogo bolje, molim te shvati to tako :slight_smile:

Jedino od dole “made in EU” ima tracak prime osjecaja, ostalo izgleda jeftino i dizajn ne postoji. Plasticna kesa uljepljena selotepom - no go. I daska na kojoj cu slagati puzzle je jeftina lomljiva plastika, podsjeca na casu od jogurta :wink: Ovo i nece dobro proci na stranom trzistu jer je upadljivo. Vjeruj mi kad narucim polovno nesto preko eBaya, bude upakovano tip top. Eto stize mi juce jedan keramicki cajnik, poslala mi zena razglednicu i gumene bombone uz to.

Pri tom je bas to pakovanje tvoj branding. Gomila njih koji prodaju preko Shopify, i izbjegavaju amazon, rade to izmedju ostalog i zato sto amazon stavlja na svaki paket svoj smiley logo, i prodavci se osjecaju skuceno u razvoji brenda tako.

Naruci pakovanja na veliko iz Kine. I dalje moze pecat da bude “made in EU”. Neki eco friendly karton, ili bambus, to je in. Unajmi nekog prethodno da ti uradi logo “Ugly4” ili “Techo Angels” (sta god). I uradi dizajn pakovanja sa logom.
I postarina mora!! biti brza. U Njemackoj, i USA sigurno, je brza posiljka bas moranje. Uvjerena sam da je veci minus da roba stize kasno, nego da dignes cijenu. Ili najbolje ostavi mogucnost da neko odabere hoce sporu a jeftinu posiljku, ili brzu sa tracking brojem. Ja bih uvijek odabrala brzu, nema veze i ako stoji paket zapakovan kod mene na polici poslije. Ovo je i razlog sto nikad nisam ni pogledala sta prodaje AliExpress npr., jer Amazon nudi odmah i prosto je navikao i kupce i prodavce da roba stize odmah.

Evo sad sam otvorila kesicu. Same puzzle su super bolje i dobro rezane, materijal mi se bas svidja, pod svjetlom izgledaju bas prva liga. Zapakuj ih u nesto njima dostojanstveno
Mislim da bi uz njih pasao bolje somot, ili svila, nego bambus… :slight_smile:

2 Likeova

Sad ci ti odgovorit ukratko, sutra detaljnije. Kaže jedan uspješan biznismen:

“Ako si zadovoljan sa svojom prvom verzijom proizvoda, to znači da si predugo čekao.”

…tako čisto da znaš da sam svjestan svih tvojih opaski, ali sam odabrao ovaj put kao onaj koji vidim najefikasnijim da bi se kasnije moglo napraviti sve još i boljim.

1 Like

Treba uzeti onu vakumsku masinu da pakiranje bude normalno i ubaciti unutra 10% popusta za sljedecu narudzbu nebitno koliko narucio i da kod valja 30 dana (normalno ti stavis od kada taj datum pocinje tj kada ce puzzle vjerojatno primiti) i ubaciti unutra neki logo. Ako imas gotov proizvod za 30kn, a ti prodavas za 30$ sto je 191kn, 191-30= 161kn - shipping nemam pojma koliki je. Zaradujes toliko da to mozes sebi priustiti.

Kazem ti napravi malo drugacije puzzle, kao sto sam ti rekao fluorescentne boje itd. Pogledaj koliko ih mozes napraviti u 1 danu. Mozda vece? Stavi na ebay tj neki strani veci oglasnik. U oglasu pod opisom stavi yt linkove ljudi koji su uradili recenzije, imas 100000 stvari sto mozes uciniti.

1 Like

Pa pretpostavljam da si se nasao u neobranom grozdju, ali daj gas oko pakovanja i brenda, i to neko drugi nek ti uradi, ne mozes sve sam. I sto neko rece gore, svaki puzle treba biti drugacije boje, da se ne izmijesaju. Materijal samih puzzle se bas lijepo osjeca u ruci.

I ja ne bih davala nikakve popuste i gurala u kese (kese uopsteno bih izbjegla ako ikako mogu) iskreno, isla bih prije na luksuz. Jer ne radi se o autu pa da 10% nekom znaci ista. Kad je proizvod u bili jeftin, bas onda imas prostora da napravis luksuz od njega.

1 Like

Pa cijena mi je takva kakvu ti kažem. To je provjerljivo. Tvoja žena ili ima pakete ispod 50g ili je drugacija postarina za slanje unutar HR. Meni više od 99% toga ide izvan HR, pa niti ne znam kakve su cijene unutar HR.

I sto sam time dobio? Ako sam već podigao cijenu i time uzrokovao i nekakvo smanjenje prodaje, onda tu stvorenu razliku želim staviti u svoj džep, a ne dati to pošti.
Gdje god da se nalazila cijena, ja ću uvijek biti pred istim pitanjem… odabirati između troška od 12500kn ili 350kn na 500 paketa.

Ako bi podizanjem cijene već uspio ostvariti veći profit, onda nema razloga da mi se odjednom isplati bacit taj extra profit.

A još treba imati na umu da ako pretpostavimo da je trenutna cijena optimalna, to bi značilo da će svako dizanje ili spustanje cijene utjecati na smanjenje profita. Tako da za slučaj da je ovo pogođen optimum cijene…prvo bi mi se smanjio profit zbog dizanja tih par dolara…i onda bi još kao trebao poklonit pošti 12500kn na svakih 500 paketa.

A za slučaj da ovo nije pogođen optimum cijene, onda bi vrlo rado sebi spremio u džep taj dodatni profit koji bi se postigao dizanjem cijene.

Naravno, da bi se izbjeglo generalno dizanje cijene i odbijanje kupaca tim činom…moguće je staviti opcionalnu nadoplatu za tracking ID. No tako to i imam.
Na taj način tko želi tracking ID, neka nadoplati…i u tom slučaju su svi sretni.

Slažem se, ali to je razmišljanje iz perspektive kupca…a ne iz moje kako da ostvarim što veći profit. Što je meni logično u ovom slučaju glavni prioritet.
Naravno na duge i na kratke staze.
Nekakve podle prevare bi mozda ostvarile veći profit na kratke staze…a uništile perspektivu dugih staza.
No ovdje se ne radi o pvarama i smatram, tj. trudim se naći optimum kako najbolje profitirat i na kratko, ali i na duge staze.
Ali isto valja imati na umu da prodaja ovako jednog hot proizvoda i jeste kratka staza. Meni je cilj izvući što više iz ovog momenta, jer ja nisam dugogodišnji brandirani proizvođač/prodavač…pa da moram previše misliti o čuvanju reputacije, niti o gradnji reputacije. Mada imam plan graditi reputaciju, no to ne mora biti čvrsto vezano niti uz ovaj shop niti uz ovaj proizvod.

Tako u mojoj statistici 99% kupaca će na kraju dobit paket…oni se neće bunit, a moja kasa će bit također sretna.(punija)
Jeste da će kupci osjećat malo neizvjesnost…ali mislim da povjerenje na duže staze ne narušavam. Sve je na kraju krajeva poprilično transparentno i nema obmanjivanja lažnim informacijama.

1 Like

I svjestan da imam 100000 stvari koje mogu učiniti i dajem gas od jutra do mraka.

Samo sam ja taj koji određuje koji su mi prioriteti i što trenutno riješavam i zašto riješavam.

Sve se na kraju svodi samo na to…čitav naš život su odluke i odabir što nam je prioritetnije od čega.

Dal mogu pogriješit …naravno da mogu…al nemojte sumnjat da od jutra do mraka isključivo ne važem i pomno biram svaki idući korak. Pogotovo sad kad je akcija i kad sitne odluke mogu puno toga promjenit. (Ili shebat ili unaprijedit)

A vjerujte dok mi proizvodnja kasni za narudžbama, da mi je jedan od glavnih prioriteta to ostabilit.
Naravno, paralelno radim i na dizajnu, pakiranju i svemu… no nije svaki požar jednako opasan. Treba gasiti prvo ono najhitnije.

Generalno sam sa svime jako zadovoljan.

Da nebi bilo da se ne radi (i da se ne ulaže)
Pa ovako:

  • trenutno sam u pregovoru sa tiskarama za cijenu deklaracija na količine po 10 000 komada (tako da će biti pro deklaracije uskoro )

  • takodjer cu u tiskarama dobit nešto što će jednom drugom proizvodnom procesu smanjit cijenu 1.5kn po puzzlama. Što je onda ušteda od 1500kn na svaku seriju od 1000 puzzli.

  • pregovaram sa jednom Finskom trgovinom da im budem proizviđač puzzli ovdje u HR, jer se pokazalo da mogu daleko jeftinije proizvest ovdje puzzle, nego oni tamo. Ako mi to prodje, ovdje bi mogao razmišljat o kupnji jednog strojčeka od samo 500 000kn i time još drastično smanjit cijenu proizvidnje (smanjit 11kn po puzzlama, time je ušteda 11000kn na seriju od 1000 puzzli)

  • pregovaram sa jednim dizajnerom puzzli da mi proda licencu za njegove puzzle da budem ekskluzivni i jedini podavač nj. puzzli. Planiram mu ponudit do 20 000$ za to, a znam da mu drugi prodavači daju mrvice za licencu. Time bi ja izbacio iz igre sve te druge prodavače i bio bi jedini na svijetu koji bi smio legalno prodavat njegove puzzle. A kako je on trenutno valjda najkreativniji dizajner, imao bi top kolekciju puzzli na svijetu i puno pravo na nju. Na bazi toga bi gradio brandirani shop koji bi prodavao samo najbolje od najboljih puzzli.
    Tu će biti onda jedan fini BOOM kada napravim video o TOP10 puzzle in the world i pustim ga svim onim youtuberima koji obrađuji teme “top10 ovo” …“top10 ono”. Takvi youtuberi imaju i po 20M - 50M pregleda po videu i još k tome takvih youtubera ima jako puno.
    Mislim da će to biti izvanredan marketing…a moj shop će moći prodat sve te puzzle (Štoviše nitko drugi osim mene)

  • osim toga moje Valentinovo puzzle će ubit (brutalne će biti…znači vrištao sam u sobi kad sam shvatio kako su ispale :smiley: )… al njih planiram pustit tek pred Valentinovo 2022g. Zašto tek tad? Pa zato jer želim da ovaj val dobro splasne i tek tada ga opet pobudit. To isto vidim puno efikasnijim, nego uzburkavat vodu koja je već dovoljno uzburkana.
    Također, valja skupit do tad potrebno iskustvo (jer trenutno mi je svaki dan velika škola) a i dovest sve na pro razinu od onog što je gore navedeno…a i neke druge stvari usavršit.
    Kako bi se reklo “strpljen spašen”.

Malo stola od jučer dolje na slici…to je okončavanje razvoja koji je započeo negdje prije 5 mjeseci. Ima i tu još greškica…ali i to privodim kraju. :slight_smile:

  • sad kad bude sve na okupu, plan je naravno angažirati i pro fotografa. Jer do sad su slike na shopu bile poprilicno jadne, ali sam čekao ovaj moment da popunim asortiman pa da ga angažiram.

Isto tako valja razlučivati bitno od nebitnog. Tako recimo u ovoj fazi kada je Chris popularizirao puzzle, ja ne vidim niti slike a niti pakovanje da su od presudne važnosti. Mislim da su gotovo nevažni.

Pakovanje će postat najbitnije onog momenta kada se puzzle izlože u fizičkoj trgovini.
A slike će biti bitne da osvoje one kupce koji će random naletiti na moju trgovinu. (Koja u tom smislu još i ne postoji …jer web shop sa jednim artikom ne smatram takvom trgovinom, niti je sada tamo random publika)

Zašto se sada ne borim da privučem dodatnu random publiku? Pa zato jer se jedva nosim sa narudžbama koje imam…tako da je trenutno 0 prioritet povećanje prodaje. A onda od tuda i neke druge stvari gube na listi prioriteta u ovom momentu…

5 Likeova

Slabo si ti lud da ti kazem ja. Pohvale za ove postove u zadnje, bas ih je gust citat, bar meni. Sve racionalno, odmjereno proracunato, pravi mali biznis tutorijal. Jedva cekam biznis pricu oko valentino puzli, sjajna je ideja to cini mi se, jos ako realizacija i pakovanje budu onako reprezentativni, poslije ovih bazicnih priprema sa ovim ugly4 ima da budes spreman ko roberto karlos i ima da bude kidanje.

3 Likeova

Svaka cast! Bas si zagrizao i nebo ti je granica. Motivirajuce.

Ovo grijesis po mom misljenju.
Pakovanje je bitno od prvog kupca, a u fizicku u prodavnicu ne mora nikad (ko jos ide u prodavnicu?!)
Ajd ne mora biti konacno, to se vremenom moze mijenjati, ali mora biti pristojno.

Nisam rekao da postaje bitno kod fizičke trgovine, nego da tada postaje najbitnije. Velika je razlika.

Svakako smatram da je i sada bitno, ali ne toliko od presudne važnosti.
Dok za izložiti proizvod u trgovini, je jednostavno presudno imati kvalitetno pakovanje. Štoviše, niti se ne može u trgovinu bez ispunjavanja normativa koje pakovanje mora ispuniti. (Tipa, niti jedna trgovina ne želi da ima slabo pakirane proizvode, pa da kupci trgaju pakovanja…i da im se rasipaju artikli po podu)

A koliko je sada bitno? Pa bitno je…ali koliko, čime mjeriti?
Misliš da kupac nakon što vidi puzzle kod Chrisa…ode na shop pogledati kakvo je pakovanje pa tada odluči o kupnji? Sumnjam.
Jeste, on se malo razočara kada vidi pakovanje kada stignu puzzle…no kako ja to osjetim kao svoju posljedicu?
Istina, da ga očaram pakovanjem…on bi se lakše odlučio kupiti još jedne puzzle kao poklon nekome.
Ali s druge strane, taj koji baš hoće pokloniti ove puzzle nekome…možda ih i sam želi upakirati dostojno poklonu. Pa mi se ni tu ne proliva sva takva mast.

Što se tiče sticanja reputacije…već sam rekao da ću je sticati na drugi način. Ovo je čisto moment hvatanja što većeg kapitala za taj kasniji korak.

Stoga, što ja konkretno ovog momenta dobivam pakovanjem? Ja skoro ništa, kupac će imati nešto veći osmjeh kada otvori pismo…odpakirati ga i vjerovatno baciti to pakovanje u smeće. (Ovdje ne pričam o specijalnoj kutiji koja može poslužiti i za čuvanje proizvoda, jer pakiranje je drugo…kutija je drugo. Kutija sa funkcijom je takoreć dio proizvoda)

I ići ću i na kutiju i na pakovanje. Kutija uveliko može pomoći promociji proizvoda…jer proizvod će sam sebe reklamirati ako stoji nekome na polici u lijepoj kutiji.

No treba onda primjetiti da kutija, kao i pakovanje…meni trenutno ništa ne oduzimaju. Oni su samo opcija da investiram u to i da dobijem još i više iz cijele priče. No kao i svaku investiciju, treba ih promatrati kroz omjer uloženo/dobiveno. A pošto su takove investicije trenutno meni jako skupe, a neće trenutno tako puno vratiti…dočim je teško i mjeriti koliko će uopće vratiti…ja tako trenutno na te investicije ne promatram kao nešto spektakularne investicije, tj. smatram da imam bitnijih stvari kojima moram posvetiti primarnu pažnju.
Pogotovo što sam već spomenuo da je trenutno povećanje prodaje u sasvim drugom planu.
A kada ću i htjeti povećanje prodaje, imam strategije za koje smatram da će biti puno plodonosnije, za puno manje uloženog.

Konačno, kada poberem glavnu mast gdje vidim da je ima u izobilju …onda ću možda takve sitnice oko pakiranja i uljepšavanja prepustiti u potpunosti nekome drugome, a ja sa uzetim kapitalom ću se baviti novim projektima, za koje ću opet smatrati da su plodonosniji, nego da ovdje “cijedim mast” do zadnje kapi.

Možda da to objasnim i na sljedeći način:
…uvijek sam gledao kao grijeh na one skijaše koji su posvetili gotovo čitav život nebi li skijali jednu stotinku brže. Taj trud koji su uložili da poprave tu jednu stotinku, da su ga usmjerili u drugi sport, naučili bi kompletno novu vještinu. Tj. čak nekoliko novih vještina.

Tko zna elektorniku, znat će što je 5Tao.
U prosjeku sam shvatio da učenje neke nove zahtjevnije vještine traje tri godine kao ekvivalent 5Tao.
Što će reći da u tri godine smo naučili 98% te vještine…a da bi došli do 100% moramo potratiti ostatak svoga života. Kao što skijaš potrati ostatak života da naganja onih par stotinki. Zato je bolje raditi na nečemu samo dok traje 5Tao i dalje ne gubiti vrijeme, nego ići dalje na nešto novo. :slight_smile:
Nadalje bi taj skijaš u nekoj novoj vještini mogao brže dobiti neke nove elemente, koji bi čak povratno utjecali da bi bolje i skijao. No skijaši nisu naravno blesavi, pa tako i ulažu sa strane u gimnastiku, bodybuilding…i sve nešto kako bi kroz te druge vještine unaprijedili i samo skijanje.

Inače, u elektronici je 5Tao vremenska konstanta potrebna da se nabije kondenzator. Naime, kondenzator se nabije na 98% svog kapaciteta unutar svega par milisekundi…dok bi trebalo beskonačno vremena da ga se nabije na 100% kapaciteta. To je onaj graf kada krivulja ne može doseći svoju asimptotu. Pa se u realnim proračunima uzima da je nabijen nakon 5Tao vremenske konstante.

Pa zašto to ne primjeniti i na druge stvari. Najefikasniji smo dok se bavimo nečim dok smo u zoni 5Tao, sve drugo je tjeranje maka na konac.

Konačno moj zaključak…
…trenutno kada bi gubio vrijeme i energiju na pakiranje, u ovom prvom mahu kada mast curi na sve strane i ima je u izobilju… smatrao bi to potraćenim i vremenom i novcem.
Nije stoga da ne gledam i na to…ali onako lagano upijam ideje da vidim što ću u konačnici s tim djelom napraviti.

P.S. inače u stratu sam se zaletio odmah praviti i kutiju, pa se zabio u masu problema i ta investcija je otišla u vjetar. Da sam u startu i napravio neko pakiranje i to bi opet otišlo u vjetar jer sam kasnije silom prilike morao smanjivati dimenziju proizvoda da u pošti budem razred ispod 100g.

Inače, cijena investicije za pakovanje je sljedeća:

  1. razvoj alata (cirka 5 - 10 000kn)
  2. po pakovanju cijena ide minimalno od 20kn ako pričamo stvarno o lijepom pakovanju.
  3. u pošti prelazim razred težine i svaka poštarina mi raste za 15kn.

Rezume, na ovih 1000 prodanih artikala, investicija pakiranja bi me koštala: 35 000kn + jednokratno 5000kn.

A ja trenutno sa 1000 prodanih artikala pravim zaradu od 130 000kn.
40 000kn dodatnog troška na tih 1000 prodaja bome nije zanemariv dio u 130 000kn profita (30%), i čime se ta investicija konkretno opravdava? :slight_smile:

Mogli bi se složiti da je i malo kockanje, hoće li ta investicija od 40 000kn uopće sebe opravdati da završimo sa njom na nuli, a kamoli me dovesti u nekakav direktni veći profit.

Drugim riječima, pakovanje bi moralo nekako utjecati na to da napravim 30% više prodaja da bi bili tek na nuli sa njime.

U nekakvom dugoročnom sticanju reputacije, ono može biti plus od 30%. No u ovom momentu dok su prodaje usko vezane uz Chris-ov review, sumnjam da bi pakovanje eventualno možda prevagnulo na tek poneku prodaju više.

P.S. valja imati na umu da je u mom slučaju izvesti dobro pakovanje je dosta kompliciranije od proizvodnje samog proizvoda. Pa od tuda nastaje dosta problema…i sigurno nije slučajno da većina drugih proizvođača dila svoje puzzle bez kutije, isto u vrećicama. :wink:

Tako da je meni prvenstveno cilj poraditi na kvalitetnijoj vrećici i to sam već djelom odvalio. Samo je prva runda išla sa vrećicama za zamrzavanje, učvršćeno selotepom. :smiley: :smiley:

Da, a alat za napraviti dobru pločicu je jednokratna investicija od cirka 30 000kn. (I to optimistično, većina ponuda je bila i po 60 000kn)

Pa da sam i imao u startu tu investiciju, pa morao kasnije zbog istog zaheba težinskog razreda smanjivat proizvod? Kako bi to izveo. Vrlo skupa bi mi greška to bila.

Osim toga, vidiš da osim svojih puzzli guram asortiman od više puzzli (Njih 7) i onda bi trebalo 7 alata za pločice. Znači 7 x 30 000 = 210 000kn na alate za pločice.

Onako fino u startu dok još ni kunu nisam zaradio ići na takve investicije. Kako da ne.

Tako da smatram zapravo velikim uspjehom što sam našao način da inicijalno te pločice napravim jako jeftino…a bit će prilika dići ih na pro razinu.

Za razliku od nekog uber pakovanja koje vidim jako skupim, jer mu cijena raste sa količinom prodaje…dočim ovu investiciju od 30 000kn za dobru pločice više i ne vidim tako skupom, jer su to jednokratne investicije…a ja ću svoj product dići trajno na novu razinu.

Tako da iz ove perspektive, jeftinije mi se čini jednokratno 210 000kn za dobre pločice, nego 20kn za pakovanje po artiklu. (Zato lagano i tražim najefikasniji način za pakovanje…da pogodim neku best-buy opciju)

A neko uber fensi pakovanje ako ću i imati, to će biti opcionalno uz nadoplatu. (Znači opet, to je onda investicija sama za sebe …koja se mora vraćati kroz te opcionalne prodaje)

Opet dolazi do izražaja samo ako pored mene postoji netko tko prodaje brže od mene. A pošto sam ja jedini izvor ovih puzzli, koliko mi je to trenutno bitno?

Naravno, ima radi čega je bitno i ja želim da isporuka bude čim brža i radim koliko mogu na tome da isporučim čim prije.

Ali što ako proizvodnja kasni?
Sad bi ja trebao po tebi dići cijenu i gubiti na taj način povjerenje kupaca. (Cijena je definirana u startu, rekli su je na glas youtuberi. I ti si sama rekla u startu teme da cijena kada se postavi, da se s njom više ne zajebaje)
Mogu se derati na proizvodnju da ih ubrzam…što i radim, ali na lijep način. Dodijavam im svaki dan i redovito provjeravam u kojoj su fazi, na taj način stvaram pritisak i guram ih.

Osim toga, uspio sam i proširiti dio proizvodnje koji je najviše kasnio. (Sva sreća, jer to je bilo loto hoću li ili neću naći još jedne. Nije da već ranije nisam pronjuškao čitavu HR za takvom uslugom.)

Tako da ću uskoro uhvatiti korak sa svime i imat ću shipping unutar dva radna dana.

Opet smatram sve velikim uspjehom, jer sam na vrijeme predvidio do čega će doći i organizirao sam se koliko sam mogao u tih samo 17 dana što sam imao vremena otkako sam skužio što će biti. :smiley:
U tom periodu sam obučio 10-ak ljudi za rad na uskom grlu, i generalno sam se uvjerio da na tu poziciju mogu lako ubaciti koliko god treba novih ljudi. Tako da sam pokrio usko grlo što mi je bilo najbitnije…i sada oni “pojedu” sve narudžbe u samo jednom danu.
I to silom prilike moraju odraditi sve u jednom danu, jer kako spomenuta proizvodnja konstatno kasni…pa kada oni isporuče svoj dio, ja ove aktiviram i s njima napravim u jednom danu kapacitet koji je ovima trebao tjedan dana.

Tako da mi kašnjenje nastaje na djelu sa tim jednim kooperantom koji mi je dao totalno krivu procjenu kada je rekao da će moći odrađivati 1000 puzzli tjedno. Muče se sada sa 200 tjedno.

Ali nije to puno ispod kapaciteta i sve će biti kako treba.
Za razliku od mog kašnjenja od par dana u isporuci, dat ću ti primjer jednih drugih puzzli koje su se tako probile isto preko Chris-ovog kanala i cijelu godinu im je artikal bio “Out of stock”. Znači trebali su godinu dana da uhvate korak.

Tako da ovo ni po tom pitanju ne vidim lošim. Nije idealno, ali taman ću uhvatiti korak.

I na kraju krajeva, mora se raditi sa čime se ima. Problemi konstantno iskaču, a na nama je da iz svake situacije izvućemo maksimum koji možemo i umijemo.
Lako je reći: “treba shipping biti isti dan” …no postoje valjda nekakvi problemi zašto se to u praksi može ili ne može ostvariti.
I opet, odvagnuti koliki je prioritet za ostvarivanje shippinga isti dan…i vidjet jel se isplati investirati u to, i jel se uopće može ostvariti ako postoje nekakva krucijalna ograničenja kao što me zateklo kašnjenje proizvodnje.

Svakako hvala. I da ne bude zabune…shvatio sam konstruktivnu kritiku i cijenim kritiku više nego hvalu.
Kako bi se reklo, od kritike se živi, ne od hvale.

Al eto, dao sam si malo truda to sve dočarati iz svoje perspektive. Ne tvrdim da sam sve u pravu, al čisto da dočaram svoje stajalište.

I vjerovatno će svaka kritika u pravo vrijeme sjesti na svoje mjesto ako je dobro upućena. :wink:

Samo kratko, tipkam s mobilnog…

Mislila sam na tu kutiju u kojoj je proizvod, ne na kovertu svakako.

Ma daaj :grin: tacno to sam dobila :smiley:

Ovo jednostavno je van svakog standarda.

Mislim da je bolje onda ubaciti kesicu s puzzle dijelovima i plocu u kovertu, bez iceg. A ovu plasticnu vrecu za zamrzivac i selotep baci, bas nicem ne sluzi osim sto kvari. Eto ti jos jeftinija opcija dok ne odlucis da ulazes u pakovanje. Onu specifikaciju mozes isprintati na papir pored, i jos rucni potpis andjela dodas i eto ti, jeftino al sa nekim stilom, ili bar bez nedostatka stila.

Sve ovo je bio samo moj osvrt…

Kutija i pakiranje ne moraju biti ista stvar, iako mogu radit istu ulogu.

A kuverta je pak nesto sasvim trece, poprilično nebitno oko priče i izgleda proizvoda.

Jbga…bila si među prvima…koji tek sad ističu. :slight_smile:
Meni je i to čar u cijeloj priči pratiti kako sve evoluira. Nekad su se i ručno ispisivale adrese na kuverte…a danas nije dovoljan niti copy paste do printera… nego se autimatizirao proces između ordera i printera…

…i tako, lagano sve paralelno raste…

Heh, a što ako idu dvije puzzle u jednu kuvertu?
Mislim da se definitivno svrha kuverte mora različito promatrati od pakiranja. Koliko god ovo moje prvotno izgledalo jadno, barem postoji pakovanje. Bez pakovanja bi kupcu moglo izgledati kao da dobiva nečije puzzle random istresene u kuvertu.

Što se tiče kutije vs pakiranja, da nešto napišemi o toj razlici.

Ako kupiš usisavač, on stiže u kutiji koja ima svrhu pakiranja i transporta.
Ako kupiš igru monopol, on dolazi u kutiji koja ima svrhu kutije … da se kasnije figurice i tabla u njoj čuvaju. A ta kutija još dolazi u pakiranju koji je u tom slučaju onaj tanki celofan u koji je kutija umotana. Koji se mora poderati i time proizvod postaje “otvoren”.

Tako da ja definitivno razmatram kako da postignem i to profesionalno pakiranje i kutiju dostojnu čuvanju proizvoda. No treba imati na umu da je i jedno i drugo nešto što ne nađeš u trgovini, nego treba zakupiti proizvodne alate i pokrenuti se proizvodni proces sa firmama koje nude takvu uslugu. I nije baš jeftino niti inicijalno ulaganje, a za kutiju nije jeftino niti svaka naknadna kutija. Pogotovo ako proizvod zbog kutije probije u drugi težinski rang, pa je i svaka poštarina duplo skuplja.

Inače, još jedna zanimljivost. Moj prvi proizvod (puzzle prije ovih Ugly4) je bio težak sa pakiranjem točno 100g gdje je granica tog ranga poštarine. Neki artikal bi bio 101 - 102g, a neki bi bio 98 - 99g.
Ja sam se postavio na pete da skinem taj jedan-dva grama, kako bi mi poštarina bila jeftinija…ali nije išlo.

Te vrećice za zamrzavanje su dio te priče…jer nekakve zip-bag vrećice koje su puno više fensi, one su teške 2 grama, dok ta za zamrzavanje je teška 0.5g. (I još sam ih rezao da budu što kraće) …i sa svim optimizacijama sam tek postigao da nekih 50% poštarina ode po gornjem rangu poštarine,a 50% po jeftinijem donjem.

A nije niti malo isto doći na poštu i za 10 paketa platiti poštarinu 150kn ili 300kn. :wink:

Da ne govorim da sam tada i sve deklaracije smanjivao koliko je išlo, jer i tu se skidao po koji gram.
Al kuvertu nikako nisam uspio naći neku prilagođeniju dimenzijom…pa da njoj uštedim još koji gram.

Eto…i takva povijest je utjecala da sam škrtario na pakiranju i štedio na poštarini prije nego sam odapeo i ponovio cijeli proizvodni proces i rezumirao proizvod na nešto sitno manju dimenziju.

Tu sam ostavio 30 grama lufta do 100, koje je upravo ostavljeno da omogućim neko pakiranje do 30g, a da ostanem u istom rangu poštarine. :slight_smile:

Nego, stvorio mi se jedan problem vezan uz shopify.

Sada kada sam dodao “priorty shipping” kao zasebni artikal …pa kupac može kupiti pored puzzli i taj artikal čime utječe na tip poštarine.
I to šljaka, ali dosta često mi se desi da netko kupi samo “priorty shipping” bez puzzli.
Pa ih ja upozorim na to i onda oni uredno dokupe puzzle.

No nekoliko njih je reklo da su sigurni da su u košaricu bili dodali oba artikla i da mora da je neki bug po srijedi…s obzirom na više takvih glasova, vrlo moguće da su u pravu.

Ovo sada i nije toliki problem, jer je grešku lako uočiti…ali me muči što će biti kada dodam stvarno više fizičkih artikala, tj. više puzzli u izlog.

To znači da će netko doći i kupiti puzzle A i puzzle B, a ja ako dobijem order samo sa puzzlama A, neću moći niti znati da je sustav zakazao. (Dok dotični ne primi paket i vidi da mu nešto fali)

Hmm…malo nezgodno. :confused: :confused:

A zasto ne napravis kao varijantu proizvoda koja ima drugu cijenu?

Da, tako će i biti. :slight_smile: