Kako do zdravstvenog i penzijskog osiguranja za freelancere u BiH

Al’ napredujemo…

Mora da imate ogromne penzije u BIH. Freelanceri u HR nece vidjet nikakvu penziju, ne zato sto nisu placali, nego jer je nece biti.

1 Like

Ogromne 150eura :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

Pa dobro 1000 kuna, 1000 kuna, za freelancera dovoljno. Samo me zanima kada ce to freelancer u penziju, i dali ce nakon te pnezije prestat biti freelancer ili ce i dalje raditi nakon penzije, ali ovaj put na crno?

S obzirom da neće biti penzije radiće i uplaćivaće i dalje :smiley:

Haha zapravo, mislio sam na ostale ljude oko 150eura za freelancere bas i nezz da ima neko u penziji

Da, pa freelancer je free, sama rijec to kaze, taj nece nikad u penziju pa nevidim razlog zasto bi dobivao penziju ako nije u penziji…

A ovi koji su freelanceri i to rade zbog penzije su promasili struku…

2 Likeova

Penzioni i zdravstveni fond su samo jedan od nacina da se otmu pare.

Iskren da budem nemam pojma sta to zdravstveno osiguranje pokriva.Na skoro svaku ozbiljniju pretragu ili pregled specijaliste moras cekati po nekoliko mjeseci, u medjuvremenu mozes slobodno umrijeti ili otici u privatnu ordinaciju i opet platiti iz svog dzepa :smiley:

4 Likeova

Zapravo pokriva mnogo toga. Međutim ne može se ni očekivati neka ekstra usluga s obzirom na iznos koji se uplaćuje…

Kad je sin slomio ruku prošle godine, morao je na operaciju jer je bila teža povreda, nakon čega je ležao sa majkom (jer je imao 5 godina) u bolnici 7 dana pa onda na rehabilitaciju mjesec dana, plus vježbe svaki dan u lokalnom domu zdravlja. Ako se dobro sjećam nismo platili ni marku jer je mali bio osiguran preko mene koji uplaćujem ~80KM za zdravstveno.

Naravno da ima dosta stvari koje nisu kako treba ali to je već druga tema…

2 Likeova

A da nije? jel bi ga sutnuli na ulicu?

Kod nas kad je djete bolesno i zelis biti s njim u bolnici placas smjestaj kao da si na moru bez obzira koliko placas zdravstveno, i pri tom dobijes za jelo hrenovke, pastete i trecerazredne pekmeze na najeftiniji moguci kruh.

Mozda je tako jer smo u EU, pa kad i ako budete imali referendum, razmislite.

Pa da nije osiguran morao bi to sve platiti puno više nego što sam za ovo vrijeme koliko imam registrovanu djelatnost uplaćivao za zdravstveno osiguranje…

Radi se o tome da to sve ima svoje mane i prednosti.

Vjerujem da većina nebi uopšte razmišljala o zdravstvenom osiguranja kao nekom velikom trošku kad bi se stanje u zdravstvu popravilo ali kao što rekoh gore, to je već druga tema…

Ista stvar je i sa ovim plaćanjem poreza na zaradu. 2% odnosno 10% stvarno nije puno da država funkcioniše kako treba. Međutim kad živiš u zemlji ovakvoj kakva je onda ti je žao dati i tih 2% ili 10% ili koliko već…

1 Like

Neznam kakvo je zdravstvo kod vas, ali kod nas je dobar dio pokriven, mada se svake godine vjerujem to sve skupa smanjuje i smanjuje, iamo i to dopunsko placanje, to su uveli da jos malo izmuzu narod koje je ipak dobro za ljude koji su jako bolesni. kuzis sad kontradikciju da je i bolnica biznis i to veliki, pa nebi oni davali zdravu hranu u bolnici, koja je i skuplja, jer neznam sto je jeftinije od pasteta i hrenovka…

Što se tiče te loše hrane, to ne znam, dok je sin bio u dječijoj bolnici i kasnije na rehabilitaciji hrana je bila dobra, možda je drugačija situacija u drugim bolnicama koje nisu namjenjene djeci.

Namete povećavaju jer ne mogu da finansiraju plate i sve ostale troškove (i jer kradu naravno) bez kredita…

2 Likeova

Dobro istina, to ovisi od bolnice do bolnice, slazem se. A gle, isto kao i sve drugo, ako se ljudi ne bune, onda je hrana dobra.

Citam jucer genijalci hoce da dignu 180mil eura kredita, za izgradnju 15,6km autoputa.

Gdje su silne akcize koje su sakupili godinama, a milimetar autoputa nisu izgradili ? Otisle uhljebima na plate - vrlo vjerovatno.

To je druga tema, ovdje je riječ o zdravstvu, jednostavno nema dovoljno para da se pokriju plate i svi ostali troškovi plus još da ukradu tu i tamo…

Što se tiče akciza za puteve i gorivo te pare se ne raspoređuju za puteve jer onda nebi imali za druge stvari jer nema ekonomije pa se zato zadužuju. To može funkcionisati u negdje vani u sređenim zemljama, kod nas ne.

Kod vas? A zamisli kod nas, putovao sam na more autocestom gore dolje, platio je preko 300 kuna. E sad na tom putovanju ako nisam sreo ili vidio 100 000 automobila onda mislim da nisam, cak se bojim da sam premalo rekao, sva odmaralista puna, a ima ih vjerujem preko 50tak. Autoceste pune, vozili smos e u kolonama, na lucko sam vidio mozda samo 3000 automobila koji su isli u jednu i u drugu stranu.

Pa si sad ti racunaj:
300 x 100 000 = tesko mi je uopce reci taj broj, tolika je zarada samo akd sam ja putovao, a tako se putuje svaki dan, cak sad u sezoni vjerujem i vise. A pricalo se tamo davno da su htjeli autocste dat u koncesiju za neku miljardu, vrlo vjerojatno je netko podmazivao neciji djep, dobro da se narod pobunio iako i onda su nekima zamazali oci, da su to poceli raditi sad u vrijeme ovog svjetskog prvenstva vjerujem da autoceste bi otise u konceisju.

P.S. nisam siguran da nisu vec otisle u koncesiju jer ne pratim abs TV i viejsti.

Tako se radi u Americi. Kod nas će se bolesnik primiti, obraditi i pustiti kada je vrijeme za to. Kasnije se naplati kako već može. I u HR je tako. Sestra moja radi u hitnoj i znam. Svakog će unesrećenog obraditi bez da mu zavire u takulin. Kasnije se zdravstveno naplati, prebaci ili šta već.

Umjesto da KPD Z odradi to, još im ostane robije da ga održavaju 30-40 godina :slight_smile:

1 Like

Nemaju oni vremena za to, a i sto bi to radili kad bildaju u zatvoru, igraju nogomet i setaju :slight_smile:

Prica mi drug neki dan kod doktora i naravno ceka se u redu, kad eto ti policajca sa nekim zatvorenikom i odmah ulaze - preko reda.

Znam da u zatvoru ima dosta ljudi koji su tu nesretnim slucajem zavrsili (ono sto se svakom moze desiti), ali ovu bandu sto imaju dosije deblji od Ane Karenjine bih poslao da rade na odrzavanju i izgradnji puteva.

Sve vise dobijam dojam da je u ovoj drzavi najbolje biti ili uhljeb ili lopov :slight_smile: