Kako dobiti ITIN broj i USA povrat poreza (Withholding Tax)

U pravu si što se tiče traženja e-mail adrese, ali ne želim se boriti s vjetrenjačama i komplicirati si život.

Jer ti porezni zakoni prekomplicirani su i za njih - agent me u jednom trenutku stavio na čekanje 10-ak minuta da “nešto provjeri” (prije toga me na početku razgovora pitao Is Croatia a part of Czech Republic?). Na kraju me odlučio spojiti s računovodstvenim odjelom i rekao mi neka ih pitam imaju li oni možda u svojoj bazi podataka evidentirano da mi je zadržan porez pa ako imaju da mi možda mogu poslati Form.
Znao sam da ništa ne bude od toga, no ne samo to nego me žena počne uvjeravati da je to konačni porez u smislu da ga ne mogu dobiti natrag zato što ne postoji tax treaty. Morao sam joj objasniti što znači Withheld Tax.

Jedino što sam naučio od agenta jest da mogu postojati Intermediaries (posrednici) između brokera i same burze dionica. Ako je to slučaj s mojim brokerom, oni zapravo provode transakcije za mog brokera i jedan od njih vjerojatno je zadužen i za withholdanje. Stoga mi je savjetovao da brokera pitam za njih.

Prije nego pošaljem upit brokeru zanima me znaš li ti nešto o posrednicima, tako da eventualno pošaljem bolji upit.
U Publication 515 na koju me uputio agent stoji da postoje Nonqualified Intermediaries (NQI) i Qualified Intermediaries (QI). QI su (financijske) instituticije koje imaju agreement sa IRS-om (što god to značilo). I to je sve što se da skužiti iz publikacije.

Dobio sam jucer famozni 1042-s… nekak mi se cini da su tu info malo zastarjele za ITIN broj… negdje sam procito da ako posaljes putovnicu da ne trebaju dodatni dokumenti…

zanima me kolko su pouzdani ovakvi servisi…
https://ein-itin.com/delaware-company-formation/
oni nude itin al prvo moras napravit firmu i dobit ein broj… sve za cca 500 usd… tu su sigurno neki troskovi hladnog pogona firme bez zaposlenih…

znam da su oni neki hr odvjetnici tam u delawaru…sto je prico abrus…

pitanje je dali je onda taj itin povezan sa tom tvrtkom ili samnom jer sam ulagal ko privatna osoba…

Hvala na iscrpnom pojašnjenju. Imam 1042 -S obrazace no kako sam novi član na ovom formumu još nemam pravo koristiti PM opciju pa molim da mi se javite.

Dobio sam jucer famozni 1042-s… nekak mi se cini da su tu info malo zastarjele za ITIN broj… negdje sam procito da ako posaljes putovnicu da ne trebaju dodatni dokumenti…

meni se nekako cini da ne razumijem bas na koji nacin to mislis “zastarjele”.
sto se slanja putovnice tice poslajes pa vidis hoce li se i sto to dogoditi.
empirijska metoda je ipak u konacnici puno vjerodostojnija od “citanja” po webu.

zanima me kolko su pouzdani ovakvi servisi…

oni nude itin al prvo moras napravit firmu i dobit ein broj… sve za cca 500 usd… tu su sigurno neki troskovi hladnog pogona firme bez zaposlenih…

ITIN , tvrtka I EIN su tri razlicita pojma koji u vecini slucajeva ne mogu uopce stajati u istoj recenici.

pitanje je dali je onda taj itin povezan sa tom tvrtkom ili samnom jer sam ulagal ko privatna osoba…

ne znam sto bi ti na ovo replayao. malo previse je zbrkano .
ITIN nema veze s “tvrkom” u smislu propitivanja vlasnicke strukture niti cilo cega ostaloga.
ITIN je broj koji se treba imati ako se kao POJEDINAC ( INDIVIDUAL) zeli ostvariti povrat zadrzanog poreza. Ako se nije “freelancer” (POJEDINAC) vec se radi u stranoj tvrtki koja obavlja poslove / ili dio poslova / za US company svaki zaposleni pojedinac tada nije freelancer - vec se formalno pravno tretira kao “employee” tj zaposlenik.
Kojemu tada ne treba ITIN vec EIN - Employer Identification Number .
Dok sama tvrtka , za pocetak price treba ishodovati TIN - Taxpayer Identification Number

sori kaj mal zbrkano pisem…na ovo sam mislio…

na njihovim stranicama vele ak posaljes putovnicu nista drugo ne treba (apostile ito)…i da treba w-7 poslat a ne w-9 za individualce…
https://www.irs.gov/credits-deductions/individuals/how-do-i-apply-for-an-itin
u mom konkretnom slucaju se radi o zaradi od dionica na tradestation- oni su mi i dali 1042s…

dakle za fizicke osobe treba:

  1. postambiljat putovnicu u ambasadi ako nisi bio u usa
  2. w-9 - ali u zaglavlju pise dont send to irs?? (ili w-7 kak pise na stranicama njihovim)
  3. 1040NR za troskove (nisam siguran da je ovo potrebno za dionice)
  4. 1042-s

i sve to poslat u texas…
mal mi je bed bas putovnicu slat postom hm…
a di upisem broj racuna di ce vratit lovu? il ce vratit preko brokera koji je i uzel lovu?

na njihovim stranicama vele ak posaljes putovnicu nista drugo ne treba (apostile ito)…i da treba w-7 poslat a ne w-9 za individualce…

pise da.samo dali ima ekonomske logike.
ovdje pise uz koje uvjete se salje putovnica ( str 2 ,chapter Supporting Documentation Requirements". Uz ikonu “TIP” moze se vidjet uvjeti.; povratna koverta, courier, …pa sad salji DHL. ima da ti se zasvijetli od cijene dostave u dva pravca

https://www.irs.gov/credits-deductions/individuals/how-do-i-apply-for-an-itin
u mom konkretnom slucaju se radi o zaradi od dionica na tradestation- oni su mi i dali 1042s…

dakle za fizicke osobe treba:

> postambiljat putovnicu u ambasadi ako nisi bio u usa
w-9 - ali u zaglavlju pise dont send to irs?? (ili w-7 kak pise na stranicama njihovim)
1040NR za troskove (nisam siguran da je ovo potrebno za dionice)
1042-s

mea culpa sto se tice moje greske . krivo sam napisao ranije.
apostila je sluzila kao sudska ovjera dokumenta koji je izdan u stranoj drzavi a kojim se dokumentom dokazivao stats ( dependent,married ) .
buduci da su od ove godine ameri suspendirali (ukinuli ) “personal exeption” tj , osobni odbitak kao poreznu olaksicu - za tim vise ne postoji potreba ,
W-7 je dio obvezne forme za fizicku osobu koja se odnosi na apliciranje za ITIN.
1040 NR ne sluzi za bilo kakve troskove.
to je formalni zahtjev za povrat federalnog poreza .
btw, za troskove sluzi 1040 Schedule C-EZ :slight_smile:

**

> W-9 je obrazac izjave za financijske institucije.

**
kad odes u bilo koju banku i zelis otvoriti devizni racun njegovo otvaranje uvjetuju potpisivanjem famozne FATCA izjave - A to nije nista drugo vec obrazac W-9 .
i isti se ne salje u IRS- zato to i pise vec trune u banci dok/ako se ne napravi neka finacijska “pizdarija”
manje vise taj se obrazac odnosi na USA rezidente koji su ubirali ( neoporezive naravno ) primitke preko stranih financijskih institucija ( pa nase receno izbjegavali porez i/ili prali nelegalno zaradjen novac ) .
ostatak svjetovnog pucanstva je samo "kolateralna zrtva "

i sve to poslat u texas…

mal mi je bed bas putovnicu slat postom hm…

gore pise sve :slight_smile:

a di upisem broj racuna di ce vratit lovu? il ce vratit preko brokera koji je i uzel lovu?

pise na obrascu 1040 NR pod line 73a bank account.
naravno j**e se amerima to sto se banke s druge strane bare u finacijskom prometu ne identificiraju kroz routing number vec SWIFTOM. oni furaju svoju furku
tako da ne mozes ocekivati wire transfer osim u slucaju da nemas neki racun povezan sa nekom USA bankom vec iskljucivo cek na fizicku adresu iz 1040 NR
ako i imas neki vanjski bank-account ni kod banke izdavatelja toga racuna nisi mogao izbjeci famoznu "izjavu " ( tj .W-9 ) tako da je krug zatvoren .

Nothing is certain but death and taxes !

uh svega ima u ovom 1040NR… pretpostavljam da veci dio tog ostane prazan…
i onda se zalimo na nase poreznike i birokraciju haha

mozda se u ambasadi moze dogovorit da to ide diplomatskom postom il tak nest…

a mozda konacno i potpisu taj vrazji sporazum protiv duplog poreza

update: papire se moze poslat i preko acceptance agents
https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/acceptance-agent-program
mozda nije preskupo…

uh svega ima u ovom 1040NR… pretpostavljam da veci dio tog ostane prazan


dal vidis?!! kako kad malo dublje zagrebes neku tematiku i pocnes skidati “slojeve” stvar izgleda poprilicno drugacije od onoga sto “pise na internetu”:
i kako je izgledalo “na pocetku”

btw, primjecuejm da ti poprilicno toga “pretpostavljas”.
rodjeni si politicar. oni svoj bitak temelje uglavnom na pretpostavkama iza kojih manje-vise nema bas puno empirijskog . vec samo nekoliko pokreta misića jezika.
ili kreni u politicare ili se zadrzi kod gledanja u sos i u zvijezde. :slight_smile:
kod obojeg se ne moze teze pogrijesiti. ako se i pogrijesi i zvijezde nakon nekog vreman pokazu drugaciju sliku- raja sve istrpi .

mozda se u ambasadi moze dogovorit da to ide diplomatskom postom il tak nest…

da bas, jedva cekaju da im se netko pojavi na prijavnici.
pa nisu ambasade plac. da se s njima oko bilo cega dogovara.
one tehnikalije koje “norme” propisuju - to ambasade obavljaju.
btw, ambasade postoje da bi se bavile svojim maticnim gradjanima. a ne strancima - kao sto smo im ti i ja.
javi nam svoje iskustvo ako se uspijes dogovoriti. tko zna - mozda padnu na šarm :slight_smile:

a mozda konacno i potpisu taj vrazji sporazum protiv duplog poreza

Odredbe koje proizlaze iz FATCE ( u smislu prava i obveza) nemaju ama bas nikakve veze sa Tax Treaty_em.
Tax Treaty je samo tehnicki ugovor koji sluzi za nista drugo vec lakse manipuliranje pravima i obvezama.
I zemlje koje imaju na snazi Tax Treaty sa USA nisu izuzete iz FATCA. ( ovo je lista )
Tako da ti ta izjava bas i ne drzi vodu.

update: papire se moze poslat i preko acceptance agents
https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/acceptance-agent-program
mozda nije preskupo…

zakljucujuci logicki i semanticki “mozda” implicira na “moguce” - ali ne ujedno i na “izvjesno”. Izmedju toga dvojega stoji treci Newtonom zakon akcije-reakcije i suprotnog djelovanja medjusobnih sila :slight_smile:
Lijepo je to primjetio A.Einstein … “Life is like riding a bicycle. To keep your balance, you must keep moving” . .
konacnu cifru saznat ces ako / kad se “pokrenes” :slight_smile:
i napises im mail.

probal sam se drzat cinjenica ali ocito moj lezeran pristup temi i konverzaciji potice nezeljene nuspojave u smislu teoretiziranja sudionika tko sam ja i kaj i kako zakljucujem…

stoga mi je jasno da cu daljnju diskusiju o temi nastaviti na drugom mjestu i s mjerodavnijim autoritetima…

zelim vam svaku srecu u buducim povratima poreza hehe

Pozdrav, jel kasno vratiti 2016tu? :slight_smile:

probal sam se drzat cinjenica ali ocito moj lezeran pristup temi i konverzaciji potice nezeljene nuspojave u smislu teoretiziranja sudionika tko sam ja i kaj i kako zakljucujem…

Problem je u cinjenicama kojih ne poznajes u dovoljnom broju.
Lezerno mozes dobit partiju hakla, zbariti komada , popit “žuju”…al “ležerno” ne mozes pricati o porezima.
Porezi su ozbiljan protokol , ne trpe “birtijsko” ako, mozda",…imaju svoj strogo predefiniran dijagram toka i ne postoje vise lezerna- ili manje lezerna - odstupanja u smislu diskrecijskog pristupa ( malo cemo ovako - pa cemo onda malo onako ).
Ja u zivotu nisam sreo “poreznika” koji se, dok naplacuje poreze - usput lezerno smjeska.
Ne znam, mozda ti jesi.

stoga mi je jasno da cu daljnju diskusiju o temi nastaviti na drugom mjestu i s mjerodavnijim autoritetima…

zelim vam svaku srecu u buducim povratima poreza hehe

Ako zapne s autoritetima u svako doba se mozes javiti.
Nisam ti ja bas neko zlopamtilo ( mada priznajem da s kojekakvim “autoritetima” imam poprilicno problema ). Al ih prvi ne iniciram.
A dobrih zelja nikada nadodmet ili previse. Pa kako ti meni - tako i ja tebi.

1 Like

Deadline 15.03.2020.

ako imas otvorenu firmu u americi a rezident si hrvatske a tvoja firma obavlja posao u americi(firme su US based)
tada si obvezan placati porez samo amerikancima (ne hrvatskoj)?

ako imas firmu u hrvatskoj ,rezident si hrvatske a i dalje poslujes u americi
tada si obvezan placati porez hrvatima uz to da amerikanci zadrzavaju 30 % tvojih profita te moras podnositi zahtjeve irsu za povrat zadrzanog poreza?

nadam se da sam dobro shvatio?

Da li je iko imao iskustva sa Australian witheld tax? Da li je moguće da se na sličan način može dobiti povrat poreza? :slight_smile:

Pozdrav vir2al,

Da li i dalje nudite usluge ispunjavanja potrebnih dokumenata? Imam 1042s koje bih vam mogao proslijediti, ali ne vidim opciju personal messagea na ovom forumu.

Ok ovo je gotova tema izgleda ali …
Sada smo potpisali sporazum, ali trebat će godine da se on ratificira…
E sada ono što ja nisam razumio ćemu sada ovo gore? Ako ja ITIN-om dokažem da nisam obveznik plaćanja poreza u USA, zašto onda moram tražitii ITIN-e za ženu i dvoje djece??? Ok time dobijam porezne olakšice kao što postoji i kod nas, ali čemu ako ja dokažem da nisam Amer i sve ostalo i nemam obveza plaćanja poreza u Americi???
Također što ako ja uopče nemam putovnicu :slight_smile: i nika je nisam imao??? Zar bi ja sada morao praviti putovnicu samo radi toga da u našoj ambasadi oni meni potrvde da nisam nihov državljanin??? Nije li činjenica da nemam putovnicu i da je nikad nisam imao dovoljan dokaz da nikada nisam niti mogao biti u SAD-u :)? I sad bi ja kao trebao platiti izradu putovnice i ovjeru … i taj dio mi nije jasan.

nije gotova tema …u sljedecih godinu dvije ce tek postati atraktivna
vec je samo zivot po Anstajnovoj definiciji prostora i vremena krenuo drugom putanjom
– sto se tice zene i djece to je bilo aktualno do 2018 do kada je za zenu i djecu bila moguca isto porezna olaksioca kao i za podnositelja Tax Refund zahtjeva …Npr ako je total income bio recimo 16 K USD a uz podnositelja koji je zadnju godinurecimo imao poreznu olaksicu od 4200 USD toliko su imali pravo i clanovi ocitelji : pa tako ispada da ako je obitelj od 4 clana svakom je pripadala porezna olaksica tj 4 x 4200 pa se je na income placalo 0 USD poreza.
A od 2018 to ne vrijedi jer je pravo na neoporezivu olaksicu za clanove obitelji ukinuto–

  • sto se pak tice putovnice logika birokracije ne zasniva se na binarnoj logici “0” i “1” -ca…
    kod birokracije puno toga se nalazi u sivim nijansama koja nemaju bas apsolutno nikakve dodoirne tocke s elementarnom logikom…jer birokracija je entitet koji nema mogucnost razmisljanja po logickim principima . vec samo provodi zakone i druge akte sve bez heretickog pristupa

Al na sreću sporazum o izbjegavanju svega ovoga je potpisan, pa sad čekamo ratifikaciju.

Jedno pitanje još - u ambasadi tražim ITIN i radim ovjere putovnice - gdje i kako ispunjavam formular za povrat i koji je to uopće formular? O tom formularu nisam nigdje ništa pronašao - dal to isto mogu u ambasadi riješiti?

Da probamo pojednostavniti sve ovo gore rečeno, jer su se neke stvari i promijenile - a neke su i krivo napisane (ne W-9, već W-7 za traženje ITIN-a).
Prvi korak - odlazak u veleposlanstvo (naručio sam se) kojemo dostavljam ispunjen W-7 i tražim ITIN broj. Zvao sam i rečeno mi je da mogu i oni to poslati u IRS. Plaćam 50 USD za ovjeru putovnice i to prilažem tom W-7 i čekam ITIN.

Drugi korak - kad dobijem ITIN, ako sam dobro razumio, ispunjavam “Form 1040-NR”, U.S. Nonresident Alien Income Tax Return:

I to je to ukratko ili još nešto?

Zbunjuje me malo W-7 jer tamo ima opcija “Nonresident alien filing a U.S. federal tax return” i ako se to označi onda moram u prilogu imati i taj 1040nr. Dal onda moram ponovno ispunjavati W-7 kad dobijem ITIN i slati ga zajedno sa 1040nr?

Prvi korak - zaboravi ambasadu za bilo sto osim za ovjeru putovnice suhim zigom. IRS je drzava u drzavi. I oni traze “reason” zbog kojeg trazis ITIN. Bez “razloga” nema niti ITINa,tj da ti oni posalju dobio bi odbijenicu. Pa onda ispocetka. A “reason” su ti zbrojeni svi 1042S koje si dobio od one tvrke ( tvrtki) koje su te placale u godini na koju ti glase 1042S i koju prolazes sa W7. Moj ti je savjet ako imas vise godina unatrag da ITIN trazis za najstariju godinu za koju zelis trazit povrat. Dakle, ako imas recimo 20,21,22 - za ITIN ces priloziti 20. Ostale stavi na cekanje dok ne dobijes broj.
Drugi korak - ovjerenu presliku putovnice , ispunjen i potpisan W7, 1042NR za identicnu godinu i kopiju(e) C 1042 S ( sve koje imas za pocetnu godinu ) saljes na

INTERNAL REVENUE SERVICE
ITIN Operation
P.O. Box 149342
Austin, TX 78714 - 9342
U. S. A.

jos u tu grupu moras dodati i popunjenu SCHEDULE C (Form 1040) – Profit or Loss From Business (Sole Proprietorship)
:arrow_forward: Go to About Schedule C (Form 1040), Profit or Loss from Business (Sole Proprietorship) | Internal Revenue Service for instructions

I to saljes za prvi put … Kad dobijes ITIN dobit ces odmah i povrat za trazenu pocetnu godinu
Nadalje za sljedece godine saljes na drugu adresu

DEPARTMENT OF THE TREASURY
Internal Revenue Service
Austin, TX 73301 - 0215
U. S. A.

sve papire gore nabrojane osim W7
ali u 1040nr upisujes ITIN kojeg si u medjuvremenu ( valjda) i dobio.
Drzim fige . Ne ocekuj sljedecih pola godine nikakav napredak.

PS “Nonresident alien filing a U.S. federal tax return” popunjavas check-box