Kako dobiti ITIN broj i USA povrat poreza (Withholding Tax)

Za drugi put onda opet moram u ambasadu po novu ovjeru putovnice i novih 50$ troška?
Naravno preko telefona ljudazna djelatnica ambasade rekla da kao mogu i oni preko ambasada poslati taj w-7, ali kad sam došao tamo žena rekla ne, to ja šaljem avionkom poštom i samo moram čitati Instructions!!!

Uglavno proučavam, ali nekako sam trenutno više da ću morati platiti jednoj firmi da mi to sve odrade. W-7 sam ispunio, ali 1042NR … teško (konzultiram se sa nekim Kanađaninom preko Youtubea :slight_smile: ). Sad još i 1040 ahahaha … proučit ću.
U svakom slučaju hvala.

Totalna sprdačina - ODUSTAJEM! Dakle bio u firmi koja se time bavi i sa kojom sam komunicirao preko emaila i telefonom i onda šok! Kaže žena da treba platiti ishođenje ITIN broja 200 i nešto dolara, pa onda njima proviziju neku i na kraju još kao čekove koje IRS šalje unavčava jedino HPB kod nas i da kao uzima proviziju od 40%?!?!? Jel vi to mene zaje****??? Prije toga sam potrošio 50€ za putovnicu i 50€ za ovjeru iste u Ambasadi - dakle već sam 100€ potrošio.

Što je najbolje od svega to mi je tek danas rekla na sastanku gospođa iz te firme, do sada u komunikaciji se jedino spominjalo troškove putovnice i ovjere i njihova provizija. Da ne kažem da mi je prvi put čak i krivo izračunala povrat … Ovo poklanjam kapitalistima i njihovoj birokraciji u Americi, a od Googla neću tražiti više niti eura dok ne zaživi sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, pa makar čekao 20 godina i reskirao da me prije doga Google suspendira …

Ok, dobio sam ITIN od IRS i imam 1042s od Envato.

Za traženje povrata treba popunit 1040nr, drugi obrasci nisu potrebni?

Ima li netko da mi objasni šta sve trebam da bih dobio itin broj za povrat poreza?

Konkreto me zanima da li uz ovjerenu putovnicu i w-7 obrazac trebam slati i još nešto? jer mi za početak zatražio samo itin i tek nakon toga bi zatrazio porez nazad.