Kako naci posao u ZG?

Ma kakvi, Zagreb je gulag, mi iz ostatka Hrvatske bi trebali svako malo organizirati humanitarnu pomoć za jadne Zagrepčane koji žive u tom ogromnom konc logoru…

Išao sam u srednju školu, studirao sam u Zagrebu, radio sam u Zagrebu, i dobro sam upoznao mentalitet dijela zagrepčana… pa evo samo da spomenem neke od patnji jadnih zagrepčana, ovako: imaju uvjerljivo najveća primanja u Hrvatskoj, ali s druge strane imaju jedan od najjeftnijih vrtića u zemlji. Školarci, studenti i penzioneri imaju besplatan javni prijevoz, a za razliku od 99% Hrvatske školarci imaju i besplatne udžbenike… Zagrepčani iako sa najvećim primanjima u HR, nemaju najskuplje režije u zemlji (struja, voda, plin, smeće).
Isti ti zagrepčani za prvo dijete od grada Zagreba dobivaju 250€ nepovratnih sredstava, za drugo dijete 500€, a za treće dijete u svijetu do sada nezabilježenih 7200€ (slovima: sedam tisuća i dvjesto eura). Idemo dalje, pojedini zagrepčani svoju legalizaciju kuća, vila i stanova plaćaju manje nego ljudi po Lici i Slavoniji legalizaciju svojih štala, i to u mjestima gdje je i Bog rekao laku noć, ali ne, Zagrepčani su u okovima.
Idemo malo dublje u mentalitet dijela zagrepčana, godinama je Zagreb imao problem što turisti kroz njega uglavnom prođu samo na proputovanju, prosjek je bio tipa jedno do dva noćenja po turistu, no počelo se radit na tome i to popravljat, obnovljene su fasade u centru grada, izgrađene su fontane, spomenici, oživio se centar grada raznoraznim događanjima poput ‘Cest is the best’, ‘ljeto na Strossu’, ma ima na desetke velikih kulturnih i zabavnih događaja, izložbe, koncerti, razni festivali, svaki vikend na izbor, uvijek! Idemo dalje, Zagreb je jedan od najčišćih gradova na svijetu (to nije nikakva floskula), i sa ponajboljom zimskom službom u svijetu (niti to nije floskula)… tko god da to smatra floskulama znači jedino to da nije skočio čak niti do Beča ili Venecije, a kamoli negdje dalje… idemo dalje, da se vratim na kulturna događanja, grad Zagreb je za Advent postavio kućice po centru grada, to je smetalo brojnim Zagrepčanima, za Advent se napravi i prekrasno klizalište na Tomislavcu, dobije se slika grada i razglednica koja obilazi svijet, moj bratić iz Austrije dovede 4 prijatelja, baš Austrijance, Hansa, Heidi itd, ljudi oduševljeni Zagrebom, vele, ‘Beč je nula’, a zamislite, mnogim zagrepčanima smeta Advent u Zagrebu zato što se prekriva zelena površina na Tomislavcu i zato što se s tim parama mogao napravit jedan vrtić… Naravno, Zagreb je proglašen za grad sa najboljim Adventom u Europi, općenito tokom cijele godine se uslijed svega gore nabrojanog broj turista drastično povećava iz godine u godinu, a isto tako se raznim ‘eventima’ i poboljšanjima postiglo to da sada prosječni turist ostaje u Zagrebu oko 4-5 noćenja, i po prvi puta u povijesti Zagreba prešla se brojka od milijun turista godišnje koji posjete Zagreb… Da usporedim samo, grad Zagreb danas ima više turista nego Beograd i Sarajevo zajedno, a zarada od samog turizma je ogromna, i još svake godine sve veća i veća… i onda mnogima smeta klizalište, jer se eto, mogao napravit vrtić za te novce (klasičan prigovor), iako to klizalište na Tomislavcu zaradi za 5 vrtića, ali ne, oni ne vide dalje od svog nosa, drugim riječima, da taj dio Zagrepčana živi u Parizu, uzeli bi pilice za željezo, mic po mic otpilili Eiffelov toranj, prodali ga po kili u staro željezo i od tih novaca napravili 2 vrtića i starački dom, i rekli, gle kako smo pametni… naravno, nema veze što taj Eiffelov toranj donese godišnje gradu 5 vrtića i 5 staračkih domova… REŽI!!!

Čovjek kada sluša patnje pojedinih Zagrepčana, bilo na televiziji ili uživo, stvarno mu dođe da se organiziraju humanitarne akcije diljem HR, da se napravi nekakav 060 broj i da ljudi diljem Hrvatske uplaćuju novac za te patnike, ne znam kako su oni ljudi u Gunji imali obraza skupljat humanitarnu pomoć pokraj konc logor gulag Zagrepčana.

3 Likeova

@abercrombie slozio bi se u velikom djelu sa tobom ali taj “mentalitet zagrebcana” je mentalitet pola hrvatske nikome nista ne valja svima sve smeta i svi su im krivi za vlastite probleme a niko nebi mrdno sa mjesta…

1 Like

Dok kod tebe sve vrvi od argumenata.
Za šta da ti dajem dokaze, da u HŽ-u ne radi 90% ili 100% bosanaca, da ih isto toliko ne radi u Hrvatskim cestama, bolnicama, zetu, inspekcijama i šta si sve nabrojao?

i kako bi taj argument uopće trebao izgledat?

Kod tebe je jedna stvar jasna, prvo, pao si na prvom koraku jer si jasno dao do znanja da uopće ne razmiješ sa pravne strane odnosno po pitanju BiH putovnice koja je razlika kada iz recimo Tuzle u HR dolazi jedan Jovan, jedan Dževad ili jedan Ivica… a to bi fakultetski obrozvan čovjek ipak morao znat.

Drugo, pisanje o nekakvoj ugroženosti ‘Hrvata’ kojih po tebi nema niti u tragovima u desetak firmi/službi koje si nabrojao, što je naravno apsolutni nonsens i totalna nebuloza, ali i to s druge strane može značit dvije stvari, prvo, jednostavno si zločest. Drugo, nisi zločest, nego si jednostavno kao i mnogi drugi ogroman antitalent po pitanju prepoznavanja naglasaka pa sve koji rade u nabrojanim službama, bilo da su dalmoši, ličani, bosanci, istrijani, slavonci itd. (odnosno svi štokavci), ti ih jednostavno strpaš u isti koš, točnije u bosance, u BiH, pa si tako zaista i došao do nekakvih 70% BiH-ovaca u navedenim službama i firmama, a onda onako forumaški zaokružio na 90% ili zapravo 100%…

Potpuno se slažem, samo što u mom mjestu djeca nemaju niti besplatne pokaze, udžbenike, imamo skuplju legalizaciju, imamo puno skuplje vrtiće nego u Zagrebu, svi plaćaju javni prijevoz, kada padne snijeg moliš boga da prođe ralica do jutra i da možeš na posao, kada ti se rodi troje djece dobit ćeš ukupno 600€, a ne skoro 8000€, i u mom mjestu kao niti u drugim gradovima u RH se ne nalaze apsolutno sve državne agencije, sva ministarstva, sjedišta i uprave velikih državnih firmi, isto tako nije kao u Zagrebu, da ako želiš naći posao, da ćeš ga sigurno naći… itd itd…

Tako da se slažem, mi smo općenito narod sa izuzetno velikim postotkom plačipički, ali zbog gore navedenog, Zagrepčani prednjače i najbolji su primjer.

Odi malo u bolnicu rebro, sve glavne sestre su iz BIH, slusaj vozace po gradu, kontrolore parkinga itd, svi oni imaju vecu placu nego npr profesori u skolama. Pa i onaj Kalinic u uredu za krizne intervencije je najveca sirovina koju sam sreo, a zna se ko ga je tamo postavio i kod njega nemozes doci raditi redovnim putem. Kod mene ima jedan profesor koji je preko 40 godina zivi tu, a prica ko da je jucer dosao.

PS - ako me vozac busa pita “Mali, boga ti, jel imas kartu?” sigurno je istrijan.

Jedini čovjek kojeg si poimenice spomenuo, taj Kalinić koji je zadužen za krizne intervencije ti je inače Zadranin (link), naravno znaš gdje je to, morske orgulje, crkva Svetog Donata… Zadar (BiH).
S obzirom da u Zagrebu realno živi jedno 20% Hrvata iz Bosne, u narodu popularno zvani Bosanci, možda je čak i trećina glavnih sestara na Rebru iz Livna, Sarajeva, Orašja itd, dok je ostatak sigurno iz drugih bosanskih gradova kao što su Osijek, Gospić ili iz Zadra kao Kalinić.

Sav sam se naježio, jel to susjed iz Pakistana ili iz Bagdada pa ga jadan ne razumiješ, jel u tome problem?

Majstore, ako tebe opterećuju razni naglasci u Hrvatskoj, mislim da te pravi problemi tek očekuju kada dođu spomenuti Pakistanci, Indijci, Arapi, Somalijci itd, a doći će, samo je pitanje vremena, kao što su došli svugdje u zapadnu Europu (da si putovao, to bi i vidio), a bojim se da ćeš sa takvim gardom tek onda bit u problemu.

2 Likeova

Hehee…tema otisla u krivom smjeru :slight_smile: al sto je istina ,istina je…banke su oko 70-80% hercegovci a ostatak dalmatinci…u osiguravajucim kucama ista stvar… Nikom nitko ne smeta al nepotizam je u zagrebu uzeo maha narocito u odredjenim bransama gdje se vise uopce negleda znanje i skola vec porijeklo, nek se samo pogleda otkud su i svi tajkuni porijeklom veliki domoljubi, Oni pravi stari purgeri vecinom kopaju po kontejnerimaa…

Znam odakle je, ali znam i odakle je onaj koji ga je tamo postavio, tj. izmislio taj ured. Nisam u problemu sa naglaskom ja, nego djeca kojoj taj profesor predaje, jer i u školi priča i ponaša se ko da je tek sišao sa brda. Da netko naš to radi, odma bi ga potjerali.

PS - Livno, Sarajevo i Orašje su i dalje u BIH, a dvojna državljanstva okači mačku o rep, dođu samo kad im treba lova

Ma ja u ZG ne idem ni kada me Bandic pozove. Nademo se negdje oko plitvica i kasnije svi svojim putem… :innocent:

Mislim da si djelomično u pravu, što se tiče kukanja je istina, ali je jako puno ljudi u Zagrebu te je normalno da postoje i oni koji stalno kukaju…ali kao što je netko i napisao tako je u cijeloj zemlji.
Po tvojem pisanju se dobije dojam da samo kukamo i čekamo tuđu pomoć koja nam pada s neba u obliku naknada za djecu i ne mrdnemo onom stvari da si to poboljšamo…da samo znaš kako si u krivu. Kažeš da si proveo dio života ovdje i da si upoznao mentalitet DIJELA stanovnika a onda generaliziraš o svima (barem sam ja tako shvatio). Da, u Zagrebu postoje ljudi s najvećim primanjima u državi, a koliko ih je s najmanjim? Koliko ih kopa po kontejnerima svaki dan tražeći hranu ili plastične boce? Gdje ćeš drugdje naći da stanovnici u zgradama odvajaju stari kruh i zakvače ga s vrećicom na bok kontejnera kako bi siromašni imali kaj za jest, ha, gdje toga još ima u toj mjeri kao tu? Lako je naći posao? Možda i je za 1500-2000 kuna, ali me zanima kako ćeš preživjeti zimu s tim? Probaj biti obrtnik u gradu, Copperfield je goli qurac za sve ono kaj moraš napraviti da opstaneš, osim ako nisi u milosti nekih od mudonja s Markova trga. To što kažeš da mnogima smetaju preuređenja za Advent, Štros i ostala događanja, to je šačica ljudi koja ne razmišlja svojom glavom, ali se fontane nisu smjele graditi. Da, imamo najjeftinije vrtiće i dobivaju se knjige za školarce, a što misliš od kuda sve to? Došlo s neba, Bandić je velikodušan?!? Ne, jer to mi sve platimo kroz milijun doprinosa, poreza, prireza i ostalih davanja kojih nema u drugim gradovima, osobito obrtnici na čijim leđima se nosi sve to, znam to jaaaako dobro. Ne znam zašto nisi napisao da tu cifru od 7200 eura dobivaš u ratama svaki mjesec po 750 kn u periodu od 6 godina, nije isto kao i da dobiješ u komadu, jelda? Nemoj shvatiti ovaj post kao napad na tebe, čisto sam htio pojasniti da nije sve tako bajno kako opisuješ i da ne žive nezahvalni idioti u ovom gradu.

id78, želim ti svu sreću u pronalasku posla, budi spreman na trnovit i težak put.

Jedna bitna stvar koja ostane “nevidljiva” u ovakvom fokusiranju pojedine grupe ljudi.
Čisto radi moje opaske, ajmo se složiti da je 90% Zagrebčana placipicke.
Ajmo se složiti da je 90% motorista nekulturno u prometu, guraju se… ovo ono… ma baš su ti motoristi smradovi
Ajmo se složiti da su 90% političara lopovi…

E sada, ono što bi trebala primijetiti osoba koja pljuje po Zagrebčanima, motoristima ili političarima… morala bi znati da nisu krivi TI ljudi. Po čemu su oni drugačiji od tebe? Kakav bi ti bio da se nalaziš u njihovoj poziciji?
Možda pojedinac ima neko izgrađeno mišljenje o sebi kakav bi bio u nekoj od tih pozicija, no matematika je prilično jasna.
Da si “ti” zagrebčan, 90% su šanse da bi bio placipicka.
Da si motorist, 90% su šanse da bi koristio benefite motora, pa se gurao kao ostali.
Da si političar, 90% su sanse da ti se ukaže prilika da nešto ukrades, koju bi iskoristio.

Jedna divna izreka, koja se shvaća olako, kaže “prilika čini lopova” , a ista hoće reći da smo svi mi lopovi, samo je netko imao priliku ukrasti. I ovo se ne odnosi samo na krađu, nego na sve prilike koje nekoga zadese…
Kako onda možemo onoga tko se nađe u nekoj prilici fokusirati, uprijeti prstom u njega i smatrati da je bitno različit od nas?

Što se tiče generaliziranja, ponovo pročitaj moj post i upravo ćeš vidjeti da ja maltene stalno izbjegavam generaliziranje i upravo napominjem i govorim o ‘dijelu stanovništa’.

Iskreno Hunteru, po tvom pisanju izgleda da ti nemaš baš doticaja sa siromašnom Hrvatskom, meni je mama Slavonka iz okolice Vinkovaca, i dobro poznajem taj kraj, vjeruj mi, tamo je bijeda, a zbog svog posla sam stvarno vidio razne krajeve Hrvatske i velike bijede, dok je Zagreb ništa drugo nego Amerika… i kao što po San Franciscu imaš pun kufer siromašnih i beskućnika, to ne mijenja činjenicu da ih je tamo manje od 1%, kao što je takvih i manje od 2% u Zagrebu… sad što je 2% siromašnih u Zagrebu 16 000 duša, a 15% siromašnih u Vinkovcima 3000 ljudi, to isto ne mijenja činjenicu da je u Zagrebu jako dobro, a u Vinkovcima puno lošije.

Znao sam taj podatak, al to ne mijenja fakt da svatko dobije 7200€… nitko u svijetu neće odbit te novce zato što se isplaćuje ‘samo’ 100€ svaki mjesec.

[quote=“hunter, post:30, topic:32558”]
Probaj biti obrtnik u gradu, Copperfield je goli qurac za sve ono kaj moraš napraviti da opstaneš, osim ako nisi u milosti nekih od mudonja s Markova trga. …
Da, imamo najjeftinije vrtiće i dobivaju se knjige za školarce, a što misliš od kuda sve to? Došlo s neba, Bandić je velikodušan?!? Ne, jer to mi sve platimo kroz milijun doprinosa, poreza, prireza i ostalih davanja kojih nema u drugim gradovima, osobito obrtnici na čijim leđima se nosi sve to, znam to jaaaako dobro. [/quote]

Izuzev prireza, jel ti shvaćaš da su svi porezi i doprinosi jednaki za firmu, nevezano za to imao ti obrt, d.o.o., j.d.o.o. prijavljen u Zagrebu, Belišću ili Ozlju? Svima su isti porez, doprinosi, porez na dobit…
Drugim riječima, mučit ćeš se jednako sa svojom firmom svugdje u Hrvatskoj, samo nećeš imat sve nabrojane beneficije koje uživaš u Zagrebu.

Na kraju krajeva, sve se svodi na to da Zagrepčani plaćaju najviši prirez u zemlji, a on iznosi 18%. Što prva stvar uopće nije puno, iako se to u medijima nerijetko predstavlja kao bog te pitaj kakvo porezno opterećenje, što je nonsens, a evo i konkretnih brojki, naime, na bruto plaću od 5000kn, prirez od 18% iznosi ravno 30kn (slovima: trideset kuna).

Druga stvar, nema ostatak Hrvatske 0% prireza, primjerice Rijeka ima 15%, Osijek i Vinkovci imaju 13%, Pula, Slavonski Brod, Županja 12%, ja živim u maloj općini pa nam je 10% prirez… tako da dok Zagrepčani na plaću od 5000kn plaćaju 30kn prireza, Vinkovčani plaćaju 22kn… svi ćemo se složit da je razlika nikakva.

Drugim riječima, nema mjesta u Hrvatskoj koje neće momentalno pristat na povećanje prireza na 18%, ukoliko će to isto pratit najjeftiniji vrtić u zemlji, besplatni udžbenici, 7k € za treće dijete itd itd…

Aber, trkeljaš. Medalja ima dvije strane.

Prirez je u Zagrebu najveći, dok u mnogim dijelovima Hrvatske je ravno 0%, ali to uopće nije bitno. Na netto plaću od 5,000 iznosi oko 80 kn nije neki značajan iznos.

Netko je napisao da ljudi kukaju svugdje i to je točno. Iz ovog posta ispada da su najveći “kukači” u Zagrebu, a to nije istina. Ima puno ljudi u Zg koji kukaju, neki s razlogom neki bez, ali u postotku čisto sumnjam da bi Zagreb bio grad/mjesto/općina sa najviše “kukača”.

Jel nekome palo da u Zagrebu sa 0kn vrlo vjerojatno umireš, dok negdje na selu sa 0kn može živjeti bolje nego mnogi zagrepčani. Ja hvala Bogu nisam gladan, ali da jesam i da ne zarađujem ja si ne mogu iz vrta iskopat nešto za pojest.

Sad će se možda oni sa mora uvrijediti, ali činjenica je da i oni jako puno kukaju. Imaju vrtove, imaju apartmane koji nose hiljade eura kroz 2-3 mjeseca, imaju maslinovo ulje i za sebe i za prodaju (to su često prilično velike količine), imaju grožđe i za sebe i za prodaju itd itd. Naravno da nemaju svi, ali se usudim reći da ima većina. U Zagrebu rijetki imaju dva stana pa da mogu jedan iznajmljivati, u Zagrebu vrlo rijetki imaju svoj vrt, u Zagrebu nema vinograda, maslina itd.

Nije točno da su isti troškovi gdje god da je firma u Hrvatskoj. Postoje područja od posebne državne skrbi i sl. Nije niti registracija svugdje sa istom cijenom. U Zagrebu me već počelo iritirati koliko je DA tablica, dakle očito da je Zagreb među skupljim gradovima za registrirat auto.

Ja živim u Zagrebu i rijetko se vozim tramvajem, ali i da želim u tramvaj ne mogu besplatno niti mogu dobiti ikakav popust. Kad trebam nešto obaviti često napravim i 50-ak kilometara, a bez da sam izašao iz grada. Zna se dogoditi i da napravim i više ako trebam na nekoliko mjesta koja su distancirana. U malim mjestima sve obaviš pješice ili sa biciklom, dakle besplatno.

U Zagrebu je više radnih mjesta, ali jednako tako je i više onih koji konkuriraju za ta radna mjesta pa ti dođe skoro na isto.

Da ti klinci upadnu u vrtić nekad je potrebno dati prilične novce pa olakšice ništa ne znače. Ili vodi klinca svaki dan pet kvartova dalje u vrtić i gubi najmanje pola sata do tamo i pola sata nazad jer su špice u to vrijeme.

Ako izuzmemo more, kafići i restorani su skuplji u Zg nego u ostatku Hrvatske.

Kad si iz Zagreba mrze te gdje god dođeš. Neki su jalni iako ne znam na šta, a valjda ne znaju ni oni.

I tak dalje, neda mi se nabrajat. Nisam htio niti pisat u ovoj temi, ali sam ipak postao jer je stvarno glupo da netko može tako primitivno razmišljat.

Sve napisano se ne odnosi na sve jer uvijek ima iznimaka, kao i u Zagrebu :wink:

Zagreb je lakši za život u jednu ruku, a u drugu je puno teži. Neki van Zagreba mogu živjeti od subvencija za poljoprivredu i prodaje grožđa, vina, maslina, maslinovog ulja, mandarina, pšenice, kukuruza itd, dok u Zagrebu možeš umrijet od gladi ako si bez posla i ako ti nitko od obitelji/prijatelja ne pomaže.

Ako si podstanar u Zagrebu ćeš plaćati puno više nego recimo u Našicama ili Buzetu. Ne, stvarno nema smisla raspravljati o ovako glupoj temi.

Samo ću još reći da je realna prosječna plaća u Zg puno manja od one statističke. Ovdje je jako puno firmi i direktora/managera/kurcipalca koji dižu taj prosjek svojim bolesno visokim plaćama.

Da je Zagreb takav raj za život onda bi svi iz ostatka Hrvatske prodali svoje kuće, apartmane, oranice, njive, vinograde, barke itd i došli živjeti u Zagreb. Većina, i to debela većina, zagrepčana ne zna kako je to živjeti u 100 kvadrata, a mnogi u ostatku Hrvatske imaju samo svoj kat/dio kuće od 100+.

Život u Zagrebu ima brdo prednosti i još jedno barem jednako veliko brdo nedostataka. Isto kao i sva druga mjesta.

Malo manje bezrazložne ljubomore i/ili kompleksa i više realnosti ne škodi.

I za kraj, moram priznat da Zagreb ipak ima jednu veliku prednost u odnosu na sve druge. To je Dinamo! :slight_smile: Mamića si uzmite, meni je bitan samo Dinamo, jebeš Mamića i ostale lopove.

Necu u ZG ali evo da i ja dam svoje misljenje generalno o zivotu u vecem gradu kada zivis u manjoj sredini ili kada se preselis u veci grad. Ja sam dosao iz manjeg grada u veci grad(Banja Luka).

Najveca prednost je sto je ozbiljna bolnica blizu. O ovome niko ne razmislja dok se pocne “ici” po doktorima.

Sve ostalo je manje vazno.

Uvijek me je zanimalo koliko je sportskih ili naucnih talenata ili nekih drugih talenata propalo jer u njihovom gradu nije bilo kluba, sluha, nastavnika ili novca ili sto niko nije mogao prepoznati da su talenti za nesto. I to je prednost velikog grada. Mozda neki Djordjevic, Ivanisevic ili Modric slaze kutije u nekom super marketu jer nije niko prepoznao ili imao volje da ga “gura”.

U vecim gradovima su vece plate, veca mogucnost nalazenja posla ali su i veci izdaci tako da se to procentualno svede na isto. Ali nije isto kad kazes nekome da placas stan 400km a to je njihova plata ovima u manjem gradu.

Realno, migracije u vece gradove su neminovnost. Ono sto se desava u USA, da su neki gradovi jednostavno mrtvi polako ce doci i na Balkan. Kod nas je to sada slusaj samo sa zabacenijim selima ali polako… Bez posla nema ni ljudi. Nasa sreca je sto je sve relativno blizu pa za 50-100kilometara mozes da dodjes do nekog veceg grada ili gradica.

Upravo to…to ljudi ne shvaćaju, živcira me kad većina hrvatske misli da je nama super odlično…nije, hebeno se narintamo za preživljavanje od prvog do prvog, naravno da je tako s većinom ljudi u državi, ali nemojte misliti da je u Zagrebu lako jer to NIJE.

Mentalitet Hrvatske znači da se ništa neće maknut s mjesta još 100 godina, kao što se i nije 100 godina do sada.

eto već vidim da ću se raspisat, umjesto da krenem radit… hehe

U pravu si, nit sam ja napisao da ih ima. To što je meni forumaš ranije u usta stavljao postotak od 90% ‘kukača’, to ne znači da ja smatram da ih je toliko, a po meni onako odokativno kukača u ZG-u ima oko 30%… što je moja posve subjektiva procjena, jasno.

Ovo je u rangu one izjave Marije Antoanete, ako nemaju kruha, neka jedu kolače…

Mislio sam pisat o ovome još u prošlom postu, ali mi se nije dalo. Zagreb nije jedan od najskupljih gradova za registriranje automobila, nego je najskuplji uz Veliku Goricu, Samobor, Krapinu, Zabok, Dugo Selo, Ivanić Grad, Jastrebarsko…

Što se tiče područja od posebne državni skrbi, i o tome sam mislio pisat u prošlom postu… Ovako, područja od posebne državne skrbi su maltene statističke greške, jedina ozbiljnija mjesta (ujedno i najveća mjesta) u Hrvatskoj koje spadaju u to područje su Gospić, Knin, Petrinja i Vukovar. Također, to su redovito mjesta devastirana u ratu. 90% stanovnika Hrvatske NE živi na tim područjima. Kako rekoh, statistička greška.

U Zagrebu je najmanja nezaposlenost, pa ti vidi.

Šta ti misliš da svako manje mjesto ima zubara, banku, poštu, vrtić, doktora opće medicine, dućan, ljekarnu? …eto, mi se svi vozikamo na biciklima, pjevušimo, dok nam put pokazuje ergela jednoroga koji prde dugu i za koje dobivamo subvencije iz EU fondova…

70% Hrvatske dolazi u Zagreb u bolnicu, i ja sam bio na operaciji ove godine i samo ljudi u mojoj sobi su bili iz Cavtata, Podravine, Nove Gradiške… i nije sporno, neka, hvala bogu da imamo takve stručnjake u Zagrebu, ali primjedba od 50 kilometara je komična… jer Zagrepčanima je sve baš sve na dohvat ruke, sva ministarstva, svi fakulteti, sve najbolje bolnice, sve baš SVE državne institucije, sve strane ambasade, svi veliki trgovački centri, nacionalni aerodrom, svi sudovi, itd itd…

Sorry, diskusija je bila započela i nastavila sa Zagrebom, nije niti jednom skrenula na Rovinj, Crikvenicu, Dubrovnik ili Vodice, a ako me pitaš da li i oni najvećim dijelom žive odlično, pa naravno da žive, i to ne odlično nego fenomenalno…

Nije točno, jednostavno postoji izbor, hoćeš u Bulldogu pit kavu za 15kn, ili odeš dvije ulice dalje i piješ je za 7kn, naravno ovi skupi su u velikoj manjini u gradu. Isto tako ima i pive za 20kn (i oni su u velikoj manjini) i ima pive za standardnih hrvatskih 12kn.
Nigdje u cijeloj Hrvatskoj nisam pojeo odličan hamburger za 12 kuna, kao što se može pojest na Savi…
i kada smo se već dotakli ovoga, što se tiče robe široke potrošnje, najskuplji grad gledajući hranu u dućanima je Vukovar = paradox deluxe.

Krasno… da zaključimo, ukoliko netko primjeti da Zagrepčani uživaju najveće socijalne beneficije od svih stanovnika Lijepe naše, i ne samo Lijepe naše jer pojedince beneficije su nezabilježene u cijelom svijetu, te ukoliko netko primjeti i usudi se kazati kako je u Hrvatskoj na snazi centralizacija, pravna, financijska, institucijska, tog istog čovjeka ćemo optužiti za klevetu i nazvati primitivcem i kompleksašem?
Naravno da se jasno izjasnim, za niti jednu od navedenih centralizacija nisu krivi Zagrepčani, za niti jednu!
Svi silni ministri i premijeri Dalmoši nisu preselili ministarstvo turizma u Split, odnosno ako svi Slavonci ministri nisu preselili ministarstvo poljoprivrede u Osijek, ili ako nisu dio ministarstva gospodarstva zadužen za brodogradnju preselili u Rijeku… i još uz navedeno ako nisu svi zajedno uspjeli izborit za ‘pravedniju’ financijsku raspodjelu… pa kako pobogu mogu stanovnici Zagreba bit krivi za išta od toga?
I još jednu stvar da velim, i neka imaju zagrepčani sve to, i neka imaju i duplo više, dao Bog da i mi imamo jednog dana, ali plačipičketanje glasnog dijela pojedinih zagrepčana koje se može gotovo svakodnevno čuti na radiju, tv-u, pročitat na portalima, forumuma, to je naprosto komično. Nije sporno i da su neke stvari skuplje u Zagrebu, nešto je nabrojano ovdje, nešto nije, ali usprkos tome kada se to sve zbroji i oduzme, Zagrepčani uživaju nevjerojatno velike beneficije.

I kako naći posao kao “stranac” tamo?

1 Like

To je normalna i prirodna pojava. Mogao bi ja postaviti pitanje “Kako može neki slavonac kukati dok je svjestan da neki afrikanac nema niti piti niti jesti?”

Treba biti svjestan da prirodno svaki dio “svemira” teži napretku, a kao referentnu točku od koje želi napredovati gleda gdje se on nalazi…a ne gdje se nalazi netko ko je u puno goroj poziciji.

Ljudi će često uprijeti prstom u nekoj bogataša s gnušajem jer taj želi još…a nisu svjesni da su i oni za nekoga taj isti bogataš.

Ne postoji puno i malo, postoji samo više i manje…a to je prisutno iz svake perspektive.

Pa i nije baš. Većina ljudi u Zagrebu zaista ne može otići do svog vrta i uzeti nešto za jelo, dok mnogi drugi to mogu.

Ne možeš generalizirat. Povremeno pratim zaposlenost u SAD-u radi tečaja dolara i vidim ogromne manipulacije podacima. Jedno je biti zaposlen, a drugo je biti zaposlen na dobrom radnom mjestu.

Ne znam službene stope nezaposlenosti u Hrvatskoj, ali uzmo u obzir da se po manjim mjestima i selima mnogi bave poljoprivredom i istovremeno se vode kao nezaposleni, a zapravo se ne žele zaposliti jer zarađaju od poljoprivrede više nego što bi zarađivali da se negdje službeno zaposle.

U Zagrebu je jako puno radnih mjesta, ali i jako puno ljudi. Evo i autor teme možda dođe u Zagreb i poveća konkurenciju za slobodna radna mjesta.

Možda je i za nijansu lakše naći posao u Zagrebu, ali to sigurno nije jednostavno kako neki misle, pogotovo ne dobar posao.

Ne svako, ali mngoa mjesta imaju i sigurno nije jako daleko otići kod zubara ili u poštu, gdje god da živiš, osim ako si na vrhu Velebita.

Svejedno, sad pričamo o razlici života u nekom zabačenom selu i u gradu, a ne konkretno o razlici između Zagreba i ostatka Hrvatske. U Osijeku, Rijeci, Splitu, Varaždinu, Dubrovniku, Zadru, Šibeniku, Daruvaru, Vinkovcima, Puli itd postoji i zubar i pošta i ljekarna itd.

U bolnicu većina ljudi hvala Bogu ne ide svaki dan. Povremeno možda trebaju otići u Zagreb, što ne vidim kao veliki problem.

Opet pričaš o razlici života u gradu i na selu, a želiš da ispadne da jedino Zagreb ima sve to i da nitko drugi u Hrvatskoj nema. Split, Varaždin, Osijek, Knin itd imaju sve to. OK, sve fakultete možda nemaju baš svi gradovi, ali imaju oni malo veći po regijama. Kad smo već kod fakulteta, ja sam prvu godinu svog faksa išao u drugi grad jer u Zagrebu nije bilo mjesta! Najmanje mjesta su mi zauzeli zagrepčani, a najviše oni koji nisu inače iz Zagreba. Znači to što imamo fakultete nam ne daje neku veliku prednost, pogotovo ne kod upisa jer je konkurencija ogromna.

Što se tiče ministarstava, je, točno da su sva (ili većina u Zg, ne znam), ali kakve to veze ima sa prosječnim građaninom/stanovnikom? Koliko puta dnevno prosječni stanovnik Hrvatske ide u neko ministarstvo? Ili je možda bolje pitanje koliko puta u životu je bio u nekom ministarstvu :wink: Ja u Zg imam sva ta ministarstva, pa se ne sjećam kad sam zadnji put bio u nekom o njih. Ministarstva nisu nešto što priječan stanovnik redovno treba.

Ambasade? Nisu sve u Zagrebu, ali i da jesu, ako ne putuješ svaki mjesec negdje gdje treba viza tko zna da li ćeš uopće zatrebati neku ambasadu.

Zamisli, u Zagrebu je i Sabor. Jebote, zamisli, imamo sabor i nitko drugi u Hrvatskoj ga nema. Jebe mi se za Sabor i sve one nakaze unutra. Neka si ga uzme bilo koji drugi grad, ili još bolje, neka si ga uzme najzabitije selo pa neka govnari idu negdje u blato na sjednice sa svojim svemirskim voznim parkom.

Trgovački centri…ima ih baš u svakom iole većem gradu. Opet pričaš o razlici života u gradu i na selu, pa molim lijepo pusti Zagreb na miru :wink:

Nacionalni aerodrom…sumnjam da prosječan stanovnik Hrvatske redovno leti negdje kuda mora baš sa nacionalnog aerodroma. S druge strane, ako hoćeš koristiti npr Ryan Air onda ti taj nacionalni aerodrom ništa ne znači i više vrijedi živjeti u recimo Zadru. Dalje, niti sa “nacionalnog” aerodroma ne možeš direktno u New York (ako nisu uveli promjenu nedavno).

Sudovi…ima ih vjerojatno svaki grad. Ja ne doživljavam hrpu nametnutih zakona pa me često zovu na sud, i zamisli, moram ići u Kutinu, Glinu, Sisak (konkretni primjeri) jer su valjda sudovi u Zagrebu pretrpani.

Bulldog je posebna priča, ali recimo kava s mlijekom u većini kvartovskih kafića dalje od centra košta 9 ili 10 kn. Sumnjam da isto toliko košta recimo u Starom Petrovom selu. Nekima razlika od kunu dvije po kavi nije problem, ali neki su svaki dan na 2-3 kave i to se osjeti kroz mjesec.

Ako misliš na Savu kao studentski centar, onda je to prednost koju koriste svi osim zagrepčana. Ja odavno nisam student i ne mogu tamo jesti, a i kada sam bio student mislim da nisam imao svoju x-icu (zamisli, zato jer na sve te silne faksove nisam nigdje upao kao redovni student, pa čak niti na boslovni na koji sam prijavio samo da eventualno dobijem prava redovnog studenta).
Ako misliš na Savski most, da, tamo je jeftini hamburger, ali je daleko od najboljeg. Hamburger u Zagrebu po fast foodovima je uobičajeno 18 kn pa na više, i to u prčvarnicama.[quote=“abercrombie, post:37, topic:32558”]

Krasno… da zaključimo, ukoliko netko primjeti da Zagrepčani uživaju najveće socijalne beneficije od svih stanovnika Lijepe naše, i ne samo Lijepe naše jer pojedince beneficije su nezabilježene u cijelom svijetu, te ukoliko netko primjeti i usudi se kazati kako je u Hrvatskoj na snazi centralizacija, pravna, financijska, institucijska, tog istog čovjeka ćemo optužiti za klevetu i nazvati primitivcem i kompleksašem?
Naravno da se jasno izjasnim, za niti jednu od navedenih centralizacija nisu krivi Zagrepčani, za niti jednu!
Svi silni ministri i premijeri Dalmoši nisu preselili ministarstvo turizma u Split, odnosno ako svi Slavonci ministri nisu preselili ministarstvo poljoprivrede u Osijek, ili ako nisu dio ministarstva gospodarstva zadužen za brodogradnju preselili u Rijeku… i još uz navedeno ako nisu svi zajedno uspjeli izborit za ‘pravedniju’ financijsku raspodjelu… pa kako pobogu mogu stanovnici Zagreba bit krivi za išta od toga?
I još jednu stvar da velim, i neka imaju zagrepčani sve to, i neka imaju i duplo više, dao Bog da i mi imamo jednog dana, ali plačipičketanje glasnog dijela pojedinih zagrepčana koje se može gotovo svakodnevno čuti na radiju, tv-u, pročitat na portalima, forumuma, to je naprosto komično. Nije sporno i da su neke stvari skuplje u Zagrebu, nešto je nabrojano ovdje, nešto nije, ali usprkos tome kada se to sve zbroji i oduzme, Zagrepčani uživaju nevjerojatno velike beneficije.
[/quote]

Zagreb ima neke socijalne beneficije, a neki drugi mjesta i gradovi imaju opet neke druge. Neki plaćaju solidnu lovu za rođeno dijete, neki daju besplatan parking itd. Vjerojatno se referiraš na vrtiće, a to sam već komentirao.
Ja recimo živim u Zagrebu i nemam nikakvu socijalnu beneficiju, kao i mnogi moji sugrađani.

Centralizacije je činjenica, ali kao što i sam kažeš, za to nisu krivi zagrepčani. S druge strane, što mi konkretno imamo od toga što je ministarstvo pravosuđa ili sjedište PBZ-a u Zagrebu? :wink: Baš ništa! Znači ta centralizacija je nebitna.

Kukanje je normalno i ima ga svugdje, Ponavljam, u Zagrebu sigurno nije najveći postotak onih koji kukaju bez razloga. I još jednom ponavljam da je sve relativno i da se neke zagrebačke beneficije poništavaju onima koje imaju neki drugi, pa čak i nadmašuju.

Zapravo pričaš o razlici života u gradu i na selu, a ne razlici života u Zagrebu i recimo Rijeci. Ti vrtići i možda knjige sigurno nisu neka drastična beneficija kad se uzme u obzir sve ostalo. Uz to, ja nemam pravo na baš nikakvu beneficiju, a živim u Zagrebu i tu sam rođen.