Kako najbrže indexirati backlinkove?

TomislavS, kako god da se to zove, googlu to jednostavno mora biti prvi i glavni faktor rangiranja jer je to u prijevodu iskustvo korisnika. Da bi google bio najbolja tražilica mora ponudi korisnicima najbolje reuzultate a to se jednostavno da izmjeriti.
Kako mjeri ako nema analytics? Pa ljepo, zna tko je kada kliknuo i koliko ostao na sajtu i bez analyticsa.

[quote=“tsereg”]He, he, he. Prije nego prođeš kroz polemiku kroz koju sam ja prošao, pogledaj raspravu od posta #23:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?p=183409

Možda možeš dodati kakve svježe argumente. Ali negdje na kraju diskusije se pojavljuje i konkretni dokument, ako me sjećanje više služi.[/quote]

Ljudi su skloni “vjerovanjima” kada se susretnu sa nečim nepoznatim, onda započinju svakakve priče. U toj temi se spominju, u najmanju ruku smiješne metode mjerenja… Jedan od po/priznatih znanstvenika (lord Kelvin) je rekao: “Kada ono o čemu govorite možete izmjeriti i izraziti brojkama, onda znate nešto o tome, a ako ne možete - vaše znanje je oskudno (nedovoljno) i neodgovarajuće”.

Bounce rate bi bio relevantan onda i samo onda kada bi sve stranice bile slične, u suprotnom se dobije rezultat koji je nemoguće interpretirati zbog faktora različitosti (web stranica).

U temi koju si spomenuo ima jedan zaključak, koji je po meni zadovoljavajući; bounce rate nema utjecaja na rezultate pretraživanja, a ako i ima onda su marginalni.

Tomislave, kada uzmes ozbiljno radit SEO, i pocnes proucavat poprilicno velike kolicine podataka u Analytcisima stranica vrlo razne tematike, onda ces shvatiti i da je Google puno pametniji nego sto mislis, i da kada kazemo “bounce rate je ranking factor” ne mislimo na “bounce rate vulgaris” iz analyticsa niti "bounce rate je jednako primjenjiv ranking factor na sve vrste sadrzaja.

Kada shvatis LDA i topic modeling shvatit ces da je Google jos pametniji nego sto si mislio i da Gogle stvarno zna kada je visok bunce rate indikator loše kvalitete sadržaja a kada ono što ti smatraš visokim bounce rateom se uopce ne kalkulira kao bounce jer u principu korisnik ni nije bounceao nego je dobio ono po što je došao i nije nastavio pretragu.

[quote=“TomislavS”]Ljudi su skloni “vjerovanjima” kada se susretnu sa nečim nepoznatim, onda započinju svakakve priče. U toj temi se spominju, u najmanju ruku smiješne metode mjerenja… Jedan od po/priznatih znanstvenika (lord Kelvin) je rekao: “Kada ono o čemu govorite možete izmjeriti i izraziti brojkama, onda znate nešto o tome, a ako ne možete - vaše znanje je oskudno (nedovoljno) i neodgovarajuće”.

Bounce rate bi bio relevantan onda i samo onda kada bi sve stranice bile slične, u suprotnom se dobije rezultat koji je nemoguće interpretirati zbog faktora različitosti (web stranica).

U temi koju si spomenuo ima jedan zaključak, koji je po meni zadovoljavajući; bounce rate nema utjecaja na rezultate pretraživanja, a ako i ima onda su marginalni.[/quote]

Nemam komentara na ovo, kakva različitost? Pa ako se neki sajt bori za pojam slike, bori se sa drugim sajtom za pojam slike?
Pobjednik će biti onaj koji najduže zadrži posjeta koji traži slike! Daj malo promisli glavnom, ne mora nigdje pisati ono što je logično.

ok…imam web stranicu
Home page ima neki “content” tj. sadrzaj tj. tekst + fotke sa paripadajucim im alt tagovima…
Okolo je postavljeno par google adsa i u textu su postavljeni anchor textovi koji linkaju na affiliate i “ine” stranice.
80% korisnika dolazi mi na “home” iliti “index” stranicu i, neki od njih, za par sekundi mi kliknu na google reklamu ili affiliate link…
“Bounce rate” mi u tom slucaju vjerovatno zdreka statistike ali zaradim nekih 5-10-15 centi, u slucaju da je kliknuo na google adsense link, ili postotak od ostvarene prodaje u slucaju da je posjetitelj kliknuo na neki affiliate link i iznajmio jahtu na 2 tjedna za par tisuca eura ili neki smjestaj
Pa si mislim, citajuci ovo sto pisete, ako skinem google adse i linkove koji “odvlace” posjetitelje sa mog sajta smanjit cu si “bounce rate” tako da “povadim” sve “outbound” linkove…ali necu zaraditi 5-10-15 cenata po kliku ili postotak od iznajmljivanja jahte ili nekog smjestaja.
I cisto sumnjam da cu si, u slucaju da smanjim “bounce rate” povecati broj posjetitelje web-u…a i sta ce mi kada, u tom slucaju, nemam nikakvu zaradu.
hmmm…

Nikako da uhvatite kolosjek. :slight_smile:
Bounce rate (kakav god bio i kako ga god mjerili) je samo jedan od brdo (kažu 200-tinjak) parametara koji se uzimaju za rangiranje stranice.

Ako je svih 200 ravnopravnih, čisto sumnjam ali radi matematike, to ti je 1/200 = 0,5%

To ti je ono, ne hebem ti ni pol posto. :zub:

[quote=“posluzitelj”]ok…imam web stranicu
Home page ima neki “content” tj. sadrzaj tj. tekst + fotke sa paripadajucim im alt tagovima…
Okolo je postavljeno par google adsa i u textu su postavljeni anchor textovi koji linkaju na affiliate i “ine” stranice.
80% korisnika dolazi mi na “home” iliti “index” stranicu i, neki od njih, za par sekundi mi kliknu na google reklamu ili affiliate link…
“Bounce rate” mi u tom slucaju vjerovatno zdreka statistike ali zaradim nekih 5-10-15 centi, u slucaju da je kliknuo na google adsense link, ili postotak od ostvarene prodaje u slucaju da je posjetitelj kliknuo na neki affiliate link i iznajmio jahtu na 2 tjedna za par tisuca eura ili neki smjestaj
Pa si mislim, citajuci ovo sto pisete, ako skinem google adse i linkove koji “odvlace” posjetitelje sa mog sajta smanjit cu si “bounce rate” tako da “povadim” sve “outbound” linkove…ali necu zaraditi 5-10-15 cenata po kliku ili postotak od iznajmljivanja jahte ili nekog smjestaja.
I cisto sumnjam da cu si, u slucaju da smanjim “bounce rate” povecati broj posjetitelje web-u…a i sta ce mi kada, u tom slucaju, nemam nikakvu zaradu.
hmmm…[/quote]

Poslužitelj, malo mudruješ, kao prvo na google ads klikne manje od 1% ljudi, kao drugo nisam rekao da je negativno za google ako netko na sajtu klikne na link i ode, pa ja bi tu izgubio sve. (odi na igrice888.igre.hr i vidi one icone gore, pola posjeta mi ode odmah čim dođe, s tim ne gubim bounce rate nego dobivam)

Ne želim se svađati više ali znam što pričam, linkovi ne pomažu da se sajt zadrži na nekom mjestu, već samo korisnici to određuju svojim surfanjem.
Backlinkovi se mogu umjetno pumpati i google im ne daje važnost kod rangiranja, imaju neku drugu važnost.
Neki mi kažu, linkaš sve sajtove međusobno, dobit ćeš ban na googlu ili ćeš biti loše rangiran, upravo obrnuto, to i je SEO, ali ne radi becklinkove nego radi toga što su sajtovi user frendly i nudim im dodatan sadržaj. Mislim da nije toga da bi izgubio pola posjeta sa googla.

Trnac, ne djeli se to baš tako. Neki su nebitni, neki bitni. Vjerujem da ih ima milion a ne 200.

Svi se parametri dinamički mijenjaju.
Nije ista logika za KW-ove gdje ima 5.000 i za one gdje je 50.000.000 rezultata.

Pretpostavka je da kod manjih KW-ova puno veću ulogu imaju linkovi (jer nema puno posjeta) dok kod traženijih KW-ova posjeti mogu biti daleko bitniji.

To isto vrijedi. Kod malih pojmova je dovoljan jedan link ako nema konkurencije.

[quote=“posluzitelj”]ok…imam web stranicu
Home page ima neki “content” tj. sadrzaj tj. tekst + fotke sa paripadajucim im alt tagovima…
Okolo je postavljeno par google adsa i u textu su postavljeni anchor textovi koji linkaju na affiliate i “ine” stranice.
80% korisnika dolazi mi na “home” iliti “index” stranicu i, neki od njih, za par sekundi mi kliknu na google reklamu ili affiliate link…
“Bounce rate” mi u tom slucaju vjerovatno zdreka statistike ali zaradim nekih 5-10-15 centi, u slucaju da je kliknuo na google adsense link, ili postotak od ostvarene prodaje u slucaju da je posjetitelj kliknuo na neki affiliate link i iznajmio jahtu na 2 tjedna za par tisuca eura ili neki smjestaj
Pa si mislim, citajuci ovo sto pisete, ako skinem google adse i linkove koji “odvlace” posjetitelje sa mog sajta smanjit cu si “bounce rate” tako da “povadim” sve “outbound” linkove…ali necu zaraditi 5-10-15 cenata po kliku ili postotak od iznajmljivanja jahte ili nekog smjestaja.
I cisto sumnjam da cu si, u slucaju da smanjim “bounce rate” povecati broj posjetitelje web-u…a i sta ce mi kada, u tom slucaju, nemam nikakvu zaradu.
hmmm…[/quote]

  1. Kao što je Šime rekao, na te linkove otpada relativno mali udio posjetitelja.

  2. Mi uopce ne pricamo o istom bunce rateu. Google ne zna da je korisnik sa tvojeg sajta kliknio na reklamu i otišao dalje. Taj bounce rate koji ti vidiš u Analyticsu ili slicnom softwareu Google uopce ne zanima i on nije ranking faktor. Ranking faktor je bounce rate kojeg Google vidi iz SERP-a.

Da, dobra teorija ali ima nekoliko nelogičnosti:
Što ako korisnik kada traži neki pojam, pronađe neku stranicu, dobije informaciju koju je tražio, stine tipku back i pretražuje nešto sasvim drugo, da li ta stranica dobiva “negativne bodove” tj. da li se to računa kao bounce rate jer korisnika općenito ne zanima ništa drugo na toj stranici osim toga što je pronašao tako da nemože nigdje već stisnuti back?

[quote=“hmatić”]Da, dobra teorija ali ima nekoliko nelogičnosti:
Što ako korisnik kada traži neki pojam, pronađe neku stranicu, dobije informaciju koju je tražio, stine tipku back i pretražuje nešto sasvim drugo, da li ta stranica dobiva “negativne bodove” tj. da li se to računa kao bounce rate jer korisnika općenito ne zanima ništa drugo na toj stranici osim toga što je pronašao tako da nemože nigdje već stisnuti back?[/quote]

Da si ti inžinjer u googleu, dali bi napravio algoritam koji takvom sajtu daje negativne poene? Pa normalno da ne, shvatite da ljudi u Googleu nisu glupi, to su jako pametni inzinjeri.

Dobro, ali nisu oni baš mađioničari. Ne mogu izvući zeca iz šešira, ako zeca u šeširu nema. :slight_smile:

Šime, linkovi su bitni da dođeš na #1 poziciju. Ne bi bio s igricama na prvim pozicijama da nisi radio link building.

Kad si na prvoj poziciji, ako konkurencija ne radi na promociji, nije ni tebi toliko bitan faktor daljnja promocija.

Ali linkovi su ti koji će te pozicionirati na #1, ako govorimo o konkurentnim ključnim riječima.
Pričate dosta gluposti ovdje…

Woot, molim te ne filozofiraj, budi konkretan i ne izlaži nam podatke iz nekih dokumenata.

Bounce rate je bitan, i svakako ga Google uzima u obzir, no kao što je netko spomenuo, to je 1 od X faktora i ne prevlada.

Imam članke s preko 70% bounce rate-a, pa sam godinama na Googleu #1 na jake ključne riječi.

Morate uzeti u obzir i da korisnik koji je došao na web, pronašao je opsežnu analizu na toj 1 stranici i napravio je bounce, ne znači da je on nezadovoljan. Možda je proveo 30 min na toj stranici i to ima smisla…

Želim reći, bez linkova nema #1 pozicije, kasnije kad ste u vrhu, onda vrijedi brinuti na sitne faktore kao što su outbound linkovi (ne bi micao affiliate ako zarađujem od toga), bounce rate, količina teksta i oglasa i sl.

Trnac, nema članak na rep.hr-u, no pošto sam radio u auto, nekretnine, job, turističkoj, edukacijskoj, mali oglasi, modnoj, celebrity, news itd. branši - vidio sam nekoliko primjera čistog link wheela u HR.

Lako je, pogledaš web, pronađeš naziv firme i pogledaš im promet na fini + propitaš se malo koliko naplaćuju uslugu, pitaš njihove klijente, pogledaš site i skužiš da je to to.

Hoćemo napraviti test?

Ti napravi site s kvalitetnim člancima, nemoj ga promovirati…
Napraviti ću site s kvalitetnima člancima, promovirati ću ga, graditi i zaslužiti linkove - tko pobjeđuje? :slight_smile:

Kvaliteta članaka dakako da je bitna, tu uopće nema polemike. Članci i tekstovi moraju biti na visokoj razini, no promocija mora biti aktivna ukoliko netko želi biti siguran u rezultat.

Postoje i oni koji sjede i čekaju rezultat…

Imam dosta sajtova sa igricama, oni koji imaju najviše direct traffica, *i najviše sa googla za pojmove tipa najigre.net, igrice888 imaju najviše posjeta sa googla, sa istim sadržajem, backlinkovima…puno su bolje rangirani od drugih sajtova koje nisam promovirao ali sam radio na sadržaju i puno više.

Zasto? Ne radi becklinkova nego jer su bolje ispromovirani. Posjeti ih nalaze preko googla, zadržavaju se na njima, drugim rjecima, mali su brend u google to nagrađuje, novi sadržaj odmah dobiva ok poziciju, dok je na drugim sajtovima novi sadržaj na 20oj stranici.

Linkovi su bitni, ne kažem da nisu, al neke druge stvari su puno bitnije.*
Ovo se odnosi na Seo za sajtove koji imaju veliku konkurenciju, za neke glupe pojmove je dovoljno par becklinkova…

Što mislis da napišeš isti post na forum.hr i neki nepoznat forum, gdje bi taj post bio bolje rangiran i zašto?

Znam što pričam, to se jako osjeti kad imaš puno sajtova iste tematika. Ti možda to ne možeš osjetiti kao ja, google je previše napredan da lako raspozna što je bolje za njegove korisnike a sto je umjetno od strane webmajstora.

Forum.hr zbog količine backlinkove i količine sadržaja koji oni postave na dnevnoj bazi. :slight_smile:

Forum . hr je jedina stranica koju ja znam da se nije updateala otkad je napravljena a da dere pare

  1. Zoki ajd procitaj prije nego sto komentiras. Nigdje nisam rekao da je bounce rate jedini ili cak jako vazan faktor, samos am rekao da je defakto jedan od ranking faktora.

  2. Nitko ovdje ne prica o bounce rateu kojeg ti vidis u Analyticsu, to bi bilo retardirano i nebi imalo nikakvog smisla + Google en moze koristiti te podatke u izracunavanju SERP-a.

Pricamo o bounce rate-u kojeg Google vidi iz svog SERP-a, odnosno, ako je korisnik nasao ono sto je trazio na tvojem sajtu, bez obzira sto je to jedini URL koji je posjetio na tvom sajtu, ako nije nastavio pretragu na Google-u, to nije bounce. Bounce, što se Google tice, je onaj koji je nakon sto je landao na neki sajt se vratio nazad na Google i nastavio istu pretragu.

IMO, što je “teži” kw, algoritam stavlja u pogon više faktora rangiranja i spam filter radi na višem stupnju.

Ajmo uzeti za primjer hard core kw; “online games”, pretpostavimo da će tu BR odigrati veću ulogu nego kod kw “Prodaja gumenih čizama”.

Netko je rekao da teorija pada u vodu jer se nema s čim usporediti… mislim da ima !

Pod pretpostavkom da G uspoređuje sajtove, uspoređuju se sve sajtovi [color=“Red”]iz niše[/color], ne uspoređuju se kruške i jabuke, odn. ne uspoređuje sve dokumente na internetu. Ako user traži Online Games, googlu je u interesu ponuditi sadržaj koji u što širem aspektu nudi odgovor na pitanje pretrage, dakle redom; igrice na netu, količina istih, kvaliteta, tekstualna objašnjenja, tutorijali, vjerodostojnost izvora / sajta ( google ju uglavnom racuna link profilom i staroscu dokumenta ), legalnost ponude, originalnost (dizajna, tekstova, igrica…), added value varijante (natjecanja, tražilice, uspoređivanja, uključivanja korisnika po 2.0 kriterijima, interakcija, komentiranje, recenziranje sadržaja…itd), prisutnost na bookmark sajtovima, social profil… +++

Uglavnom, svaka od nabrojenih stvari indirektno utječe na sam bounce rate i sve navedeno radi u korist tome da user ima što bolje iskustvo na sajtu tj. da što duže ostane na sajtu.

Kad bi se računalo po uzorku od npr. 10 000 posjetilaca, siguran sam da će na gornjem ( savršenom imaginarnom sajtu ) biti manji BR od sajta kojem fali samo jedna od gore navedenih stavki.

Kad bi se racunalo na uzorku od 1 000 000 posjetitelja, naravno da bi zelena putanja manjeg BR-a bila debelo u prilog imaginarnom sajtu.

Zašto ? Zbog kvalitetnije ponude i boljeg zadovoljavanja kriterija pretrage !

Daklem, meni moja logika kaže, BR jest bitan ali ne zbog samog BR-a već zbog gomile čimbenika koji utječu na BR.

Dali je BR čimbenik kod rangiranja, 99,99% da je !

A dalje, dali su linkovi bitni…lol :slight_smile: Bez linkova niko nikada nebi došao do sajta i sajt nikada nebi mogao generirati linkove po nekoj inerciji jer user nemože linkati na nešto što nezna da postoji…