Kako postati pravi web poduzetnik?

Već nekoliko godina razmišljam o tome da se krenem ozbiljnije baviti web biznisom a to iz sobe nije moguće, jer koliko god htio to nije to, a najgore od svega je što se teško puno truditi u takvim uvjetima (sam u sobi) pa se sve svede na par sati rada dnevno, eventualno neki online pomočnik kojeg platim i to je to.

Pa me zanimaju iskustva onih (ako ih ima) koji su pokušali uzeti neki prostor i radnika uživo i nešto pokušati, ili iskustva onih koji rade za druge, ili barem onih koji rade zajedno sa nekim partnerom uživo.

Siguran sam da sam krenuo prije par godina kad mi je to prvi puta palo na pamet da bi sada to živjelo, al jbg, godine prolaze i s njima i prilike i s njima i hrpa para koja je mogla biti zarađena a nije.

Velika prednost nas koji se bavimo internet zaradom je ta što bi taj radnik uvjek imao posla. Dakle, ako neki kljent naruči web sajt, odlično, radimo njemu sajt, ako ne naruči, nema veze, radimo sajtove za adsense ili neku drugu zaradu. Dakle stalno se nešto radi, ne ovisim samo o tome hoće li biti kljenata, jer da ovisim o tome zatvorio bi za 1 mj. Ako krene na bolje, onda ide i drugi radnik, treći itd. Tako i nastaju sve ove firme…

Uz to, imali bi puno vremena za detalje i pokušavanje nekih projekata koji mi sada samo prođu kroz glavu i odu a nikad ne znaš gdje je rudnik.

Mišljenja, iskustva?

Trošak za 6 mj:
2k najam nekog prostora mjesečno * 6 = 12k
4kn plača * 6 = 24k
cca 4k ostali troškovi

  • 1 laptop
    cca5k kn za domene na kojima bi radili.

cca 30 000 kn za 6 mj

Čisto sumljam da se nebi isplatio taj novac, za 6 mj. se da napraviti čuda + još neka uleti neki kljent kome treba napraviti neki sajt. Mislim da se nema puno toga izgubiti, prevelike su šanse da bi bio u plusu na duže vrijeme.

Ja sam godinu dana radio online iz svoje sobe i unatoč fleksibilnom radnom vremenu i raznim povlasticama teško je bilo odraditi 7+ sati dnevno.

Ali ako si napraviš plan i toga se držiš nije problem. Samo trebaš dobro organizirati vrijeme i prostor.
Iako sam si mogao organizirati dan po želji, najbolje mi ispadne kad krenem raditi kao da sam u firmi, radim od 08 -12 pauza pa ponovno na posao.

nekad mi padne na pamet kako mi nedostaje odlazak na posao i vreva grada al brzo me prodje… cak sam razmisljao da idem u neke firme koje su me prije otpilile da se prijavim za volontiranje bespla cist da budem u djiru…
al ne vidim bas puno druge koristi od tog…
ovo sto briju ovi startup gurui o svim tim prekrasnim radnim prostorima, timovima i timbildinzima i konferencijama je zapravo pokazatelj da imaju puno slobodnog vremena i malo ideja…
i tako i tako svoj biznis ili zivis 0-24 ili ne zivis…jeftinije je uloziti u uredjenje sobe nego se tjerati ici na neki posao…
men je konacni cilj neka plaza za radno mjesto hehe, mozda pocnem iznajmljivat pedaline

1 Like

Posao od kuće je prekrasan, ali ima jedan veliki nedostatak. To je koncentracija i ležeran odnos prema poslu. Nekima to nije problem, ali nekima jest. Nije se lako prisiliti raditi svaki dan recimo 5-6 sati kad znaš da ne moraš. Ja već neko vrijeme razmišljam o kupovini uredskog namještaja za doma, samo da si stvorim pravu radnu atmosferu :slight_smile:

1 Like

Ja sam inače arhitektonski tehnicar i mnogo toga ucim o bojama i namjestaju oko nas :slight_smile:

Samo da znate koliko boje uticu na psihu covjeka, ne samo boje vec i prostor oko vas … :smiley:
Veoma pametna ideja druze :wink: Samo naprijed

1 Like

Ej Bugi bok! Pošto znam da si poduzetnog duha i sposoban u web biznisu, uopće ne sumnjam u tvoj uspjeh. Ali gledam malo tu tvoju računicu i nikako mi ne štima. Zbroj tih kuna mi više ide na 50K kuna nego na 30K kuna, Nadalje, ako misliš platiti radniku 4K kuna, ne znam jesi tu uračunao davanja (mirovinsko i zdravstveno) te ostale namete koje moraš dati državi. Ne znam što si mislio pod ostalim troškovima, pa zato pitam…

Mi imamo obiteljsku firmu koja se bavi web-om već cca 8 godina i mogu ti reći da nije ni malo ružičasto. Prošla godina je bila super, dok ova godina šteka pa šteka. Jedva se pokrivamo. Klijenti i sami “lov” na njih je jedna posebna dimenzija. Kao što si sam vidio, postoji jaaako izražen dumping cijena od kojekakvih klošara koji niti rade dobre webove niti plaćaju porez, ali zato kvalitetno jebu nas koji živimo od toga na pošten način. Još nešto, klijent je svetinja! Njegove, želje, potrebe, dosađivanja, često nerealni zahtjevi i slične eskapade ti polako postaju svakodnevnica. Milion minuta telefonskih razgovora, pregovora i sličnog ti ne smije biti tlaka (mada je) i za početak ćeš morati s tim živjeti 24/7 (barem dok ne budeš imao neki portfolio koji će ti pomoći da imaš neko normalno radno vrijeme).

Volio bih da se u raspravu uključi i @creatifcode jer ima malo drugačiju tvrtku i inozemno iskustvo pa ti damo što kvalitetniju info.

posao od kuće ima i nedostatak u tome da se gubi kontakt sa ljudima. jes da zvuci penzionerski apokaliptično priča kako se otuđujemo, ali stvarno je tako

1 Like

A gle, ja se ne bavim web dizajnom nego internet zaradom i to mi i je namjera da mi bude primarni posao, dakle isto ovo što radim (sajtove za adsense) sa nekim uživo. Ja već imam online ‘pomagača’, znao sam ih imati i po 4-5 u isto vrijeme, al tema je baš naglasak na firma u živo i odlazak u ured i sl. Znaći, neki korak više.

Dakle, ja zamišljam da bi mi radili sajtove kao što ja sada radim, tu i tamo se reklamirali za web dizajn i slične usluge pa ako uleti super, ako ne, nema veze, radimo cijeli mj. sajtove za adsense.

Nemam isustva u web dizajnu, al pošto me dosta ljudi u mjestu u koji me znaju vežu za web dizajn, nečeš vjerovati ali skoro svaki mj. me neko pita na ulici jel ja radim sajtove. Do sada sam sve odbio i kažem da se ne bavim time za kljente, tako da sam siguran da bi bilo uvjek nešto i sa te strane.

Ne znam, bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi to funkcioniralo kad bi sa nekim radio u živo i 7-8 sati dnevno, ovo što sada radim je katastrofa, 3-4 sata dnevno uz tv. Ovako bi zajedno osmišljavali neke nove ideje, možda bi se proširio i na neka druga polja, uglavnom imali bi što za razmišljati i raditi svaki dan po 8 sati pa vjerujem da bi se čuda napravilo a ako bi krenulo možda bi došao i neko treći pa četvrti i tako se pokrenula lavina…

A što se tiće troškova, to treba vidjeti, sigurno da ima puno toga što se sada ne vidi i da bi bili vjerojatno bili puno veći al treba riskirati jedan iznos pa što bude. Nebi mi bilo prvi puta da izgubim, barem bi bilo nešto konkretno.

po meni je tu veliki rizik da neko ne vidi kako tebi dobro ide sa sajtovima uzme cake i finte i osamostali se jer vremenom ce ući u priču i imati dovoljno znanja da mu 4000 kuna postane malo

1 Like

To su gluposti, ako netko hoće može me kopirati, ja ću mu prvi reći što radim. Za 10 dana će se opet vratiti onome što je prije radio.

1 Like

jesi siguran da ces sve reci i da bi se vratio na 4000 kuna kad vidi koliko ti zaradjujes? ako je tako napisi slobodno tutorijal za raju i napisi i koliko zaradjujes i sve zive sitnice koje su ti u glavi a na koje pazis i koje praktikujes kad pravis sajt. mozda grijesim, ali opet je malo bezobrazno nekom govorit da priča gluposti, ali i ranije se znalo desit da se vidi tvoj nivo komunikacije.

nego nije to bitno, npr ja da radim za nekog i imam lupam 500 maraka a vidim koliko znam i sta umijem i koliko je u opticaju para nikad ne bi radila za nekog drugog pa taman radila duplo vise za sebe za iste pare. a pogotovo ne bi radila za neku sirovinu.

Puno ljudi zna koji su moji sajtovi i kako ih radim, 10ak njih sa foruma je radilo za mene, imalo sve moguće podatke do onih najsitnijih (pristup analyticsu), puno njih je i kopiralo moje sajtove ili radilo slične i ja bi im još pomagao, na kraju mislim da nijedan od njih 10ak nije zaradio lovu od toga. Zapravo s vremenom večina njih pita jel ima neki posao za odradit.

Napisao sam par puta na forumu čime se bavim, stariji članovi znaju sve, pa ako te zanima potraži i slobodno kreni u akciju.

Ma znam ja što ti radiš. Pričam o varijanti da zaposliš čovjeka i da odlučiš raditi web sajtove. Mislim da bi komunikacija s klijentima i sve što nosi taj vid posla, bitno narušilo komfor i slobodu koji sad imaš. Zaposli čovjeka i radite sajtove koji tebi donose novce=radi ono što najbolje znaš

Problem je u strpljenju, znaći nije to da ti odradiš isti posao za sebe i zaradiš tih 4000kn, problem je što treba čekati, možda i godinama da krene zarada. Večina njih to ne želi, i normalno da im je bolje da svaki mj. nešto zarade nego da riskiraju. Ja sam drugačiji i ja ću radije riskirati i čekati, ali 90% njih neće. Ja svoje sajtove gradim 7-8 godina i sad sam u situaciji da imam zaradu s kojom mogu raditi posao koji mi neće odmah donositi zaradu nego graditi nešto što bi moglo zarađivati u budučnosti. Jel ti kužiš u čemu je razlika i zašto tvoj post nema smisla. To je kao da kažeš da ću ja ako se zaposlim u autosalonu, za godinu dana otvoriti svoj autosalon umjesto raditi za mog šefa.

To mi i je cilj, a ovo drugo usput ako uleti samo od sebe. Mada kada bi se to realiziralo, 8 sati dnevno za 2 čovjeka je puno, mislim da bi se dali raditi na dosta strana. Raditi sajtove sa igricama 8 sati dnevno je previše, tako da bi svakako pokušavao u neke druge grane lagano se učiti, možda čak i mobilne aplikacije i sl. raditi neke druge tematike sajtova. To je najveća prednost cijele priće, probati iscrpit koliko se da ono s čime s bavim a i proširit se na neka druga polja.

Samo da se nadovežem oko ovoga vezano za rad kod kuće ili najam nekog prostora. U početku je možda najbolje uzeti nekakav shared office za 500njak kuna mjesečno i onda prema potrebi kombinirati rad iz udobnosti svog doma i rad iz ureda.

Zasto ne biste isplanirali sve lepo? Tipa rad od tad do tad, pauza tada, rucak tada, a slobodno vreme da odvojite sa onim sto volite, gledanje fudbala sa drustvom, igranje nekog sporta i sl. sve se moze, kad se hoce. Samim tim sto imate svoj posao, mozete bas sve lepo isplanirati a ne da budete rob nekog poslodavca, koji moze da pozove kad hoce, da produzi vreme i sl.

Tako je @anja1 :slight_smile:

Ja sam druga bio ukljucio u posao sa adsense, davao mu 30% ( moji su bili svi troskovi, domene , sve teze poslove sam ja radio) radili smo zajedno na sajtovima, al kad je vec sve fore provalio osamostalio se faktički ■■■■■■■ me :smiley: (Njegov je bio posao dodavanje sadrzaja na sajt i diljenje na moje fb stranice )
Radio je sa mnom dok nije sakupio par stotina evra da moze sam sebi kupiti fb stranice i sam da radi…
Zato sad sta god da radim radim sam sa sobom :slight_smile:

1 Like

Da, ako misliš čovjeka plaćati 4.000kn, to je s porezima prirezima zdravstveno mirovinsko oko 6.500 kn, svaki mjesec…