Kako reagirati na ovakav e-mail?

bas me zanima sta bi reko kad bi slikao vanzemaljca kako pije coca colu, a onda se coca cola sirom svijeta reklamira s tvojom slikom. :wink:

Haha to je to. Ništa mislim da ovo ljeto naslikavam slike po Jadranu, fino napravit web neki sa slikama hrvatske. Pustit da google indexira i rangira i onda idem tužit klince koji na svoj blog stave neku moju sliku, ili na svoj facebook cover a da ne govorim o vlasnicima nekakvih foruma :smiley:

Nego mene zanima kako onda prolazi 9gag uz ovakve rigorozne zakone? Mislim da je ovo cisto lihvarenje i da samo zastrasuju tako neke male blogere i vlasnike malih webova i na tome profitiraju.

Kolko ljudi samo ovdje ima avatar na koji nemaju copyright :smiley:

A koliko samo piraterije na internetu, svi u zatvoru završili od prvog do poslednjeg, ne možeš više ko čovek skinuti ni pozadinu :slight_smile:

Jel onaj Getty Images ili kako se već zove hoće da tuži Google što hoće da ukloni slike iz pretrage, nisam znao da je privatna kompanija javno dobro tj. pripada pojedincu pa ako se digne hajde da tužimo.

Naravno ne mogu da podržim piratizovanje bilo kakvog materijala, jer sve je isto kao i kada bi Vaš softver ili rad gde ste polomili kičmu neko ukrao, iskoristio i javno publikovao, a Vi uložili vreme, trud i sve ostalo i pri tome ostali uskraćeni za finansijska sredstav od koje izdržavate pre svega sebe, svoju porodicu, plaćate račune državi, neće novac sam od sebe doći, a neko vam na perfidan način to podeli javno.

P.s.- osobno mišljenje je da takve lihvare od fotografa treba pritvorit. Da mi netko dođe sa istim prije bi podnio kontra tužbu jer je sam dopustio crawlanje svog web-a od strane spidera i tim činom dopustio širenje istih materijala po internetu u svrhu kasnijeg lihvarenja.

Dakle ako osoba:
-Dopušta crawlanje svoje galerije slika
-Ne stavlja copyright watermark na slike
-Ne traži prvo DMCA removal nego traži novce

Radi se o lihvaru i možete mu spičit kontra tužbu za prevaru i lihvarenje.

To nije ništa drugačije od uličarskih lihvara po npr. Parizu koji se prvo u nekakvom kostimu slikaju sa turistima a onda im prijete 100€ ili tužba za nedopušteno slikanje.

https://www.linkedin.com/pulse/image-copyright-infringement-getty-images-scam-letter-franco-de-bonis

Evo vam gore primjer lihvarenja od strane Gettyimages kroz mailove i kako je završilo.

Dakle slike su dopuštene botovima na crawlanje, nemaju copyright watermark i nisu prvo dali DMCA zahtjev za micanje i odmah traže lovu? Prijetite im tužbom za prevaru i lihvarenje ili ako se usude vas tužit tako se branite.

My 2 cents

3 Likeova

Tu se radi o preporučenim iznosima licenciranja koje tražiti od osoba (tvrtki) koje koriste slike ovisno o tome kako i koliko dugo u svrhu nagodbe.

Razlika je u tome tko što cijeni i tko se bavi kojim biznisom. Ja osobno cijenim vaš rad u smislu fotografiranja i prodaja slika i kada mi zatrebaju fotografije tada ili tražim besplatne ili kupim. Nisam jednom kupio. I ne samo ja. Taj oblik biznisa poštujem i cijenim i ne govorim da bi fotka trebala koštati 5 kuna zbog ovog ili onog, a ne 100 kuna.

Ono što ja, a i nitko normalan, (osim određene skupine lihvarskih sektaša iz vaših krugova u koje i sam sebe ubrajaš) ne cijenim i što mi se gadi je traženje 10 pa do 100 puta većeg iznosa za neku fotku koju je netko možda iz neznanja ili slabe informiranosti postavio i vi sada kao pirane koje najuše krv tražite bolesne iznose za tako nešto.

Naravno, ima ljudi koji to rade s namjerom, no opet dobro, ponudiš mu fer cijenu tipa cijena fotke X 2 ili 3 ili sta ja znam koliko i to je to. Ako nece, na sud za vecu cifru + placa troskove. Mislim da bi vecina pristajala jer jbg. na greskama se uci.

A ovo sto se radi i sto ti odobravas (a mozda i radis) je bolesno. Od takvih tipova ne bih kupovao fotografije taman da su po jednu kunu, nema sanse.

Toliko o tome.

2 Likeova

netocno
tu se radi o cjeniku licenciranja fotografija koji izlazi svake godine od strane Mittelstandsgemeinschaft Foto-Marketing.
Ovako to izgleda kod nas:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/3386290/Fotke/Cjenik%20arhivskih%20fotografija%20-%20Zbor%20fotoreportera%20Hrvatske.pdf

Ajmo sad da izracunamo po cjeniku.
Covjek je stavio sliku potpisanu od autora na:
1 svoju web stranicu koja je na engleskom jeziku i tema je turizam
2 google+
iz cjenika:
4 months in a international / English travel offer (Homepage) 735 €
6 1/2 months on Social Media 582 €
U slucaju da je slika bila na webu godinu dana iznos je:
Web 2205€
g+ 1092€
ukupno 3297€
u slucaju da je bila 2 godine 6594€
Ti kazes da trazimo 10 pa do 100 puta veci iznos, pa ajmo onda i to izracunat:
10x 3297€ = 32 970 €
100x 3297€ = 329 700€

Ispravi me ako grijesim.

Grijesis kod gorenejg izracuna, naravno da grijesis, pogledaj ponovo pa mozda skuzis

Inace, premali su to iznosi, ipak je to neka sveta i presveta fotka, ti tvoji iznos ipak trebaju biti bar 2-3 puta veci, propast cete uz ovakve cijene

evo vidis a rekao si da cijenis tudi rad.
vjerovatno samo onaj koji dobijes besplatno ili eventualno platis par kn

izracunaj onda ti pa stavi ovdje

Evo da postavim pitanje:

Zar je normalno nekog klinca od 18 godina goniti jer je koristio neku fotku ne znajuci da time krsi zakon? Goniti ga za 5 000 eura dok klinac je nezaposlen i ima neku fan stranicu prvenstveno za sebe i ima gore reklame i na njoj zaradjuje ajmo rec 15 eura mjesecno.

Naravno na sudu to nece proci, nijedan sud nece strpati 18 godisnjeg klinca na zatvorsku kaznu koju dobijaju ubojice. Drugim riejcima ovi sto zastrasuju su lihvari:

Tipično za lihvarenje je:

krediti uz vrlo visokom kamatnom stopom, često nemoralno visoka zbog pohlepe lihvara.
Kredit bez obzira na stvarne mogucnosti vraćanja primca, koji imaju tendenciju nesolventnosti.
Lihvar radi bez autorizacije drzavnih institucija, a time i protuzakonito.
Naplata često pod poprijetnjom nasiljem.

source https://hr.wikipedia.org/wiki/Lihvar

To su kriminalci, kriminalci koji napadaju nasu djecicu. Treba tome stati na kraj.

1 Like

tvoj rad i rad tvojih kolega koji se oslanjaju na lihvaranje da bi zaradili lovu koju su inace potpuno nesposobni zaraditi normalnim kanalima ne cijenim ni najmanje niti ću ikada cijeniti kao što ni vas nitko normalan ne cijeni, već se zgražaju nad vama i vašim metodama. Od tebe i takvih mi ne trebaju fotke ni besplatno.

Od normalnih fotografa sam kupovao po razumnim cijena ma i opet ću kada mi zatrebaju.

nema problema, no u ovom slucaju cu se koristiti tvojim vrednovanjem rada pa ako pripremis i uplatiš par tisuća eura, dobit ćeš izračun. Ne radim besplatno.

Gle ti kad dodes na neku stranicu ne znas da li je on nezaposleni klinac koji zaraduje 15e od te stranice.

Autorsko pravo zasticeno je drzavnim institucijama.

Ne znam dali si pogledao ovaj link


Taj nezaposleni klinac moze bit faca i rec zasrao sam, pa napisat ako treba kilometarsko pismo, stavit print screnove zarade i objasnit da je to prije svega stranica koju radi iz svog gusta gdje reklamom godisnje skupi novaca cisto da recimo plati odrzavanje stranice i slicno.
Meni da covjek posalje tako nesto naravno da bi odustao od gonjenja tog klinca, a vidis na ovom linku da je u ovom slucaju odustao.
Kad bi se taj klinac pravio lud i ignorirao me, kao sto mu se tu preporuca, tada bi se zainatio i tjerao pravdu po sudu.
Vec godinama se prica o slucajevima da ljudima dolaze tuzbe zbog ovakvih stvari.
Kada u googlu skidate slike pise da mogu biti zasticene.
Zar je problem tom klincu poslat 1 mail i rec - gle svida mi se tvoja slika i htio bih je objaviti na mojem webu.
Tvoja djecica rade sranja, a kad treba odgovarat za sranja smo mi kriminalci.
Moj sin s 8 godina zna da se ne moze koristiti imenima koja su necije zasticeno vlasnistvo. Ovdje ekipa od 20 30 g registrira domene i koristi takva imena, a kad ih vlasnik imena tuzi, tad je on kriminalac.
Shvatite vec jednom da je i to neciji rad u koji je ulozen trud, vrijeme i novac. i pocnite to cijeniti.

@ray [quote=“ray, post:111, topic:16470”]
Od normalnih fotografa sam kupovao po razumnim cijena ma i opet ću kada mi zatrebaju.
[/quote]

jos jedan dokaz da ne cijenis rad kada ne ulazi u okvire tebi “razumnih” cijena

A jel nije normalnije prvo poslati opomenu da se ukloni slika u roku 2-3 dana pa tek onda prijetiti tužbom, kaznom i sl ?

2 Likeova

Je u slucaju da je slika tek objavljena.
Ako slika stoji na web stranici recimo godinu dana vec je napravljena odredena steta.

pa naravno, sta je tu tebi toliko čudno? Ima masa i masa fotografija za 10-20 dolara sto realno i nisu tako male cijene, ali su takve kakve jesu i po tim cijenama kupujem. Sta bi trebao kupovati po par stotina ili tisuća eura da “cijenim rad”. Daj ne budi smješan

Nisam ja na niti jednoj strani. Znam da svatko mora svoje vlasnistvo zastiti. Ali nije normalno da se lihvari nad ljudima koji krpaju kraj s krajem. Nemam nikakvi problem kada neka kompanija tuzi drugu kompaniju za miljunske iznose niti imam problem kada netko tko je na necijoj slici zaradio dobre novce palti kaznu, ali imam problem kada je model poslovanja taj da se pobacaju slike po netu pa se peca tko ce se uhvatiti, pa se onda neide sudski, niti bilo kojim drugim putem (emailom da se ukloni slika), nego se odmah ide nagodbom odnosno lihvarenjem.

Tako dugo dok netko to ne prijavi nadleznim osobama, tako dugo ce se ovo sprovoditi. Nemoze ti netko prijetiti da ces dobiti kaznu 100 000$ i da ti je bolje sad odmah platiti 5 000 eura reci da to nije protiv zakona.

Ne kazem da trebas kupovati po tim cijenama, kao sto netko nece platiti web 10000kn.
Ima masa fotka po 1-10-20$, ali ima i masa po tebi nenormalnim cijenama, a onda kad taj netko nenormalan trazi odstetu za svoje radove ne uvazavas da njegova fotka moze kostati recimo 800e za 4 mjeseca objave vec ga nazivas lihvarom potpuno nesposobni zaraditi normalnim kanalima, jer to ne ulazi u ovih tvojih 20$, pa po tebi ispada da on trazi 10-100x vise.

@dadaas
ne bi rekao da peca
gle ovaj lik je objavio fotku na svom nekom social profilu.
covjek je vidio fotku svidjela mu se i skinuo.
znaci zna se ko je vlasnik fotke. pogledas u exifu i imas i njegov kontakt.
znaci covjek normalno objavljuje fotke sa svojim podacima na koje mu se mozes javiti u vezi tih fotki.
jeli problem bilo javiti mu se? ja mislim da nije.
covjek nade svoju sliku na web stranici koja se bavi turizmom i zaraduje od toga. Ne moze on znati dal doticni zaraduje milione s tom stranicom ili da taj krpa kraj s krajem.

Ja ne kužimi to “balkansko” razmišljanje kakvo imate…

Ajd da povučem paralelu.

Ti imaš žensku.
Ja ti ju mrknem :wink:

E sad. Ti bi mene kao tuko.

I nisam ju puno, samo jednom.
Al ja sam stvarno jadan i nisam već dugo.
I nemam puno godina.

A ti bi sad mene tuko. Zašto si tako nasilan?
Aha, kažeš da ćeš me prvo opomenut.
A ako budem ponovno onda ćeš me istuć.

Baš mi je totalni upitnik nad glavom i ne mogu shvatit da tako netko rezonira.
Ili se samo pravite tupi.

Dakle, od sada tko mi ukrade fotku ja mu ukradem žensku.

Čuvajte se

Hahaha, ova tema je otisla kvragu. Evo ja cu napraviti kontru.

Ti krkas zenske, a ja cu da unajmim par njih pod imenom K. Stavit cu ih na ulicu i cekat. Obicno te pod K idu jeftino ooko 20$ dobijes gotovo sve. Ali ja necu tako raditi, ja cu njih staviti na ulicu lijepo ih obuc da ne izgledaju kao K. E sad kad je ti krknes ja cu te traziti sa ubojicama jer si ti krknuo zensku a nisi platio (nitko ti ni nije rekao da treba platiti), pa sad ili umri ili plati 20 000$ (a nemas ni 1$ da si kupis pivu).

I nisu tu balkanska posla, imamo mi dosta balkanskih poslova, ali ovaj slucaj nije balkanski posao. Ovo je legalno lihvarenje koje ce ili mozda je vec zabranjeno u nekim drzavama. Nemozes ti nekog iznudjivat novce na nacin na koji sam ja gore opisao. Ako je netko povrijedio tvoje vlasnistvo izvoli ga tuziti pa vidi na sudu dali ce mladica kojemu je to prvi prekrsaj i koji nema pojma sta se desava osuditi na 5 godina zatvora, a ubojice dobivaju 1 godinu. O tome se radi u ovom topicu. Nikako ne o tome da se slobono krade tudje vlasnistvo.

EDIT:
I na kraju savjet ovima kojima se to prvi put dogodilo, izvolite maknut sliku, ispricat se i dalje ignorirat email. Ako vas tuze idite na sud, pokajte se na sudu i recite da nemate prebijene pare i to je to. A ako pak imate pare za bacanje platite lihvarima. I drugi put dobro prostudirati ko i kakva prava ima na sliku.

Ee brale, ali poucen fenomenalnim novim pristupom - ja nebi tako ni uradil sad. Ja bi reko zelenome nek priceka jer moze zaradit za novi svemriski brod, tebe tu doso pozvat da se dopelas za 100.000kn u orbitu i sliknes s iphone 6. Onda bi mi to dali ljudima na ulici i pricekali 1-2 god, pa tuzili sve po redu, buduci da bi to bilo 6.000.000.000 ljudi najmanje vidlo, mozemo racunat na trilijune eura profita, kupit malome brod svemirski i podijelit ostalo da ti namiris svoje troskove, naravno i onda ti ostane za pivu.

Usput, genijalan ti je primjer, drzi vodu ko i tvoja logika obrane ove debilane koja se desava u primjerima u ovoj temi. Skidam kapu.