Kako to da Srbi dominiraju među youtuberima?

Kao što naslov pita, kako to da Srba ima uvjerljivo najviše? To mi se čini kao nekakav fenomen, pa me zanima šta kolege kažu, koji su razlozi? Upravo malo učim Shopify, i po koji put, srbi dominiraju, u shopifyu od četvorice najjačih tutorialista na domaćim jezicima, sva četvorica su Srbi.

Po broju stanovnika prosječno bi trebalo bit od otprilike 20 jutjubera, jedno 9 Srba, 6 Hrvata, 3 Bošnjaka, 1 Crnogorac, i ajmo reć samo po jedan Makedonac ili Slovenac (zbog jezične barijere).

a meni se čini da od 20 youtubera koji snimaju vide-e na ‘našem’ jeziku, njih valjda 17 su Srbi… bilo da je nešto strukovno, bilo da je lifestyle ili nešto sasvim treće.

Jel možda zbog toga što su recimo plaće u HR jedno 2, čak i 2.5x veće, pa je Srbima lakše doć do nekakve zarade preko YT s kojom si mogu pomoć u životu, pa je i samim time isti popularniji tamo? Ili je nešto treće?

Cinjenica je da Hrvati nisu smijesni kao Srbi po pitanju humora a ni kreativni. Pogledaj filmove i serije kakve su u Srbiji snimljene, koliko su popularne.

A onda uporedi Bosanske filmove koji su samo o ratu i smorili su.

Onda uporedi Grand takmicenje gdje Bosanci i Hrvati idu u Beograd da se takmice…

Zadruge klinci palci, sve Srbija. Ljudi su prekucali TV i showbiz.

1 Like

Mislim da je najveca uloga tu standard. Osobno nebi glumio debila za 400 eura mjesecno sto je kod nas ispod minimalca na vec solidnom kanalu dok u Srbiji je to vec dobra placa.

3 Likeova

Možda i jesi na tragu nečega, iako svjetski humor uz razne duhovite filmove (svi narodi ih gledaju), razne duhovite serije (svi narodi ih gledaju), uglavnom, mislim da svjetski humor postaje sve više i više univerzalan. Činjenica je da Srbi snimaju najbolje stvari, dok se ostalima tek tu i tamo omakne nešto dobro. Vratit će se rode su meni uvjerljivo najbolja serija ikada snimljena na ovim prostorima.

Ne znam, imamo recimo Agadmatora, Hrvata koji je upravo međuostalim zahvaljujući svom humoru postao uvjerljivo najjači svjetski šahovski youtuber. Zapravo, naravno da postoje i duhoviti Hrvati, kao i svaki drugi narod što ih ima, nabrajati kako bi se to dokazalo bilo bi vrijeđanje inteligencije. No meni se prije čini da kao da se u Srbiji stvorila nekakva subkultura Youtube-a, pa da je to interno natjecanje i izrodilo dominaciju na balkanu. Osim toga, ja sam možda pogledao 3 videa Baka Praseta jer me zanimalo oko čega se stvara takva fama, u ta tri videa nisam primjetio nekakav humor, prije bi rekao glupiranje, i to čak glupiranje koje niti ne puca na njegovu generaciju, nego i na mlađe od njega. Iako možda 3 videa koja sam odgledao, nisu količinski reprezentativna da steknem pravu sliku, možda čovjek zapravo ubija sa humorom, a ja sam ta tri videa baš piknuo.

1 Like

Mora to tako jer Srbija organizuje Balkan Tube fest i slicne manifestacije posvecene youtuberima.
I onda dodju mala djeca sa roditeljima da uzivo vide omiljene youtubera i tako se siri ta subkultura.

Djeca 90tih tj moja generacija su imala neke druge subkulture dok smo bili manji. Bilo nam je fora gledat MTV iako nemamo pojma engleski i neke serije poput ovih. To su bili za nas influenseri kao sto su danas nekome youtuberi.

1 Like

Meni je najnormalniji onaj Vasic ili Vesic…od Hr tubera ne znam ni jednog.

1 Like

evo jedan HR tuber, odlican i pametan

2 Likeova

Tu i tamo pogledam “Kriger ac” (zavarivanje) i “BikeGremlin bicikli” (servisiranje bicikala).

Znao sam pogledat Vesića, ali je postao totalno nezanimljiv jer šara po svemu i svačemu.

Istina, iz HR nema nikog.

haj ne zajebavaj, bilo je filmova i serija koji su odlični i koji nemaju veze sa ratom, to što je većina bh ratnih filmova dobra, i što se dobro kotiraju na međunarodnom planu, to je druga stvar … ne treba na osnovu toga zaključivati da se u bih snimaju samo ratni filmovi

tačno, prekucali showbizz … i rumuni su isto prekucali showbizz …

Meni je samo žao :frowning_face: kad vidim šta današnja deca po ovim našim državicama gledaju i ko su im idoli :roll_eyes: na youtube. Naravno čast izuzecima kojih je jako malo i koji imaju pametne i edukativne video klipove ali većina gleda budalaštine teške

3 Likeova

Omco nije iz Srbije a presisao je mnoge Youtubere.

3 Likeova

Omco razbija ima kanal i za strano trziste Fet TV tako nesto ima ogromne brojke pregleda a i zarada mu je sigurno jaka, na Balkanu nema jaci trenutno.
Konkretno iz Srbije ima par dobrih kanala kao sto su Balkan tech, cile st, vesic, netokracija…

2 Likeova

Ovo je zanimljiva tema i zapazanje. Generalno primetio sam te neke razlike i kod sajta ispovesti . com koji je regionalni , fokus , nacin pisanja i teziste je drugacije, iako smo iz istog plemena a i komsije . Sa druge strane moji prijatelji Hrvati iz Srbije su isti kao i mi, odnosno nije ovo vezano za naciju nego za mesto . Ta neka rigidnost koju vidim koja je slicna zapadnom svetu oseca se i kod youtube-a , pisanja ispovesti, sputanost , a ljudi vole da vide emociju bez zadrske , verovatno neke razlike su ubacili u obrazovnom sistemu, edukaciji i celokupnom drustvenom sistemu , verovatno i nas to ceka uskoro .

Evo malo podataka sa social blade sajta koliko ko ima subscribera ragirano po ovim našim državama (pratilaca) na youtube:

Najviše subscribera Hrvatska
https://socialblade.com/youtube/top/country/hr/mostsubscribed

Najviše subscribera Srbija
https://socialblade.com/youtube/top/country/rs/mostsubscribed

Njaviše subscribera Bosna
https://socialblade.com/youtube/top/country/ba

1 Like

Najveci humor ikada na ovim prostorima je nocna mora zeljka malnara i likovi u njoj iako im to na prvu nije bio cilj. Sve ostalo je miljama ispod.

5 Likeova

Nocna mora je iznad svakog humora, a emisije su bile uglavnom bez scenarija. Kad sam studirao, svaku vecer prije spavanja smo ju gledali, pregledali smo valjda sve kaj ima na YTu. I dalje ne mogu vjerovati da je tako nesto islo live na televiziji, danas bi za neke stvari iz emisije akteri zavrsili u zatvoru i javile bi se sve moguce udruge.

Gle, ja sam to gledao često, no staviti na tv 6-7 likova iako simpatičnih, no ipak od blago do jako retardiranih, ne može se i ne smije se smatrati najvećim humorom ikad viđenim na ovim prostorima, pogotovo što je 90% toga ismijavanje njihove mentalne skraćenost.
Ako ćemo o spontanosti, onda također je Večernja škola Željka Pervana puno punooo iznad, to dvoje je zapravo neusporedivo, za tri klase iznad je VŠ.

Ja Željka Malnara obožavam, kakav lik, upravo i čitam njegovu knjigu koju sam zadnjih 10 godina pokušavao nabaviti, ‘U potrazi za staklenim gradom’. Baš sam na poglavlju gdje su nakon burne atenske noći on i kolega mu Bebek pokupili dvije Grkinje, podmitili čuvara, i zveknuli ih nasred Akropole :smile:. Kako legendarno, epic, jednom se živi.
No Noćnu moru prikazivati kao vrhunac humora, ipak ne. Prije bi rekao da su oni bili jedni od pionira takvih Reality showova, možda i na svijetu.

1 Like

Oni su vrhunac humora tocka velika tocka, sad tko koga iskoristava, sto je cilj emisije , tko je retardiran, drogiran ili pijan je nebitno. Nitko nikada na ovim prostorima pa i sire nije ponudio toliko smjeha.

Sto se youtubea tice. Pratim

Dragon garage (solidan kanal samo kad rade car tuning teski seljoberi).

Vesic ( Komedija ziva od kanala, pocevsi od nacina na koji se gradi kod njega(znaci fusarenje tesko gotovo za nepovjerovat) ali u zadnje vrijeme poceo je glumit finjaka i jako je pao u kvaliteti.)

Neovlasteni serviser ( pa reko bi najkvalitetniji kanal na ovim prostorima - cisti voditeljski talent i humor)

Testosteeron - solidan sadrzaj

Kompleksas - dobar lik

Kod nekih me privuce debilizam pa gledam kolko neko moze bit glup a kod nekih fakat dobar sadrzaj.

Ostale kanale - mudja, baka prase, nugato, juka, nixa ne pratim jer se ne zelim spustat na taj nivo primitivnog sadrzaja i kreveljenja za lovu

Inace vecinom pratim strane kanale

2 Likeova

najjaci vesic kad je radio one neke stubove, a na samom videu se vidi (zamisli kako je tek uzivo) da je stub pod gorim uglom nego toranj u Pisi haha

1 Like