Karma - Sve se vraca Sve se Placa

Buduci su se mnogi raspisali u krivom topicu o ovome pa zasto nebi sad tu krenuli pisat.

No, osobno ne vjerujem u Karmu. Nista se ne vraca i nista se ne placa. To sto neki misle da ih je zadesila Karma ili da je nekog drugog zadesila je puka slucajnost i selektivno sjecanje.

Ljudski mozak je jako interesantan i vjerojatno jedan od razloga zasto ne koristimo 100% mozga je to selektivno sjecanje, pamcenje ili kako god to zeljeli zvati.

Netko tko vjeruje u Karmu samo selektivno se sjeca situacija gdje je karma funkcionirala, a onih gdje Karma nije automatskiignorira bez ikakvog saznanja. Mozak je jedan veliki lukavac i jedino u sto bi trebalo vjerovati da ljudi razlicito gledaju na svijet.

Zasto bi Karma funkcionirala?
Koga to bruiga sto sam ja tebi ukrao zvakace? Mislim… Ili koga to zanima da sam bacio Nuklearke i pobio miljune ljudi?

Ovaj Gospodin odzivio krasan zivot, pune 88 godine, a nije ukrao zvakace nego napravio nesto najgore moguce po cemu ce ga se svi sjecati jos tisucama godina jer nevjerujem da ce se nesto slicno tome ikada ponoviti…

2 Likeova

Karma dođe gotovo pa isto kao oni savjeti da izbaciš određene biljke iz kuće da bi ti došao novac u kuću :joy:

1 Like

Ne vjerujem u karmu, ali vjerujem u nacelo:

" što siješ to žanješ. "

:slight_smile:

6 Likeova

Ideja karme nije loša stvar - možda karma mnoge ljude sprječava u tome da čine loše stvari, iz straha da im se to loše kasnije ne vrati…

1 Like

Mislim da su to dobre predispozicije u tvojoj teoriji za novu religiju. Heheh :slight_smile:

Uplasi ljude da budu poslusni, na tom principu funkcioniraju neke vece religije.

Ne bih se povodio za time.

Hm zanimljivo. Pre bilo kakve priče o karmi, treba da razgraničimo prve 2 stvari a to su:

  1. Šta vi mislite KO ste tačni VI?
  2. Da li mislite da to što ste VI živi samo ovaj život?

Nakon toga možemo dalje sa temom. :slight_smile:

Ne znam šta ćeš postići kada ti odgovorimo na ova pitanja :wink:

Nema se šta postići, samo se mora početi od nekog početka, jer ne možemo pričati npr o tome čime treba prskati jabuku u 5.godini roda, a da pre toga nismo definisali to šta se sa jabukom radi, kako se sadi itd itd.

Znači first things first. :slight_smile:

Pošto ako mislimo da smo telo, i ako mislimo da živimo samo ovaj život, onda cela priča oko karme je vrlo ograničena i logično je da u tako ograničenom opsegu shvatanja života ne možemo naći dovoljno odgovora.

ja sam jedan loš čovjek … i imam teoriju da su svi ljudi loši i da je zlo po defaultu u čovjeku

dok se za dobro moraš potruditi … isto kao što je mrak odsustvo svjetlosti tako je i zlo odsustvo dobra

i čovjek koji čini dobra je djela je čovjek koji čini dobra djela … a ne onaj koji želi da drugi vide da on čini dobra djela :smiley:

Haha zanimljivo shvatanje, ako mi veruješ ja još uvek imam problem sa nekom mržnjom prema ljudima koju nosim u sebi, ali valjda će se vremenom to prevazići. :slight_smile: Ali to je sad neka druga tema, dobro-zlo, mislio sam na to KO SAM ZAISTA JA.

Da li je ljudsko telo ono što smo mi i da li mislimo da onda to kad umre gotovo je sa nama? Ko je taj koji sve to promišlja? I ako smo telo i znamo da ono samo jednom živi, kakav bi smisao bio u svemu tome za npr bebu koja umire na rodjenju i NIŠTA nije proživela. Ili nekog ko se rodi bez ruke, noge, slep, gluv, ili neko siromašan, neko bogat itd itd. Kakav bi smisao to života bio ako je to SVE? Ako tražimo odgovore u tako uskom prostoru shvatanja onda nam mnogo toga neće imati smisla i nećemo logično naći nikakve poveznice.

Po mom mišljenju trebamo krenuti od onoga šta NISMO. Nismo telo, jer npr da nam neko odseče ruku, mi smo i dalje MI. Zatim nismo ni naše misli, jer postoji neko ko te misli PROMATRA. Mi smo očigledno nešto iznad svega toga i ovo naše telo je samo VOZILO. A to što smo mi zaista se može iz života u život premeštati u novo telo tj novo vozilo i tako proživljavati razna iskustva i tako rasti i razvijati se.

Možda će nekom ovo zvučati kao naučna fantastika ili kako god to zvali, ali sve zavisi na kom ste nivou svesti i koliko ste duboko proučavali prirodu stvari i život.

Jedno sam vrijeme vjerovao u teoriju da se naš život nikad ne završava, već da idemo iz tijela u tijelo, a da se pritom ne sjećamo prošlih života :thinking: Dok se sada više ne zamaram ovim pitanjima, bit će šta bude, svi ćemo jednog dana saznati koja od ovih teorija je bilo tačna. A do tada, iskoristiti i uživati u trenutnom životu :wink:

To svakako. :slight_smile: Najveća fora je jedino šta se eto npr u ovom sad telu i ovom životu ne sećamo ništa šta je bilo pre. Tako i ovo, kada umremo u ovom životu, možda ćemo u nekom medjuprostoru da tako kažem znati šta je istina, a ako se opet inkarniramo doći ćemo tabula raza, obrisanih pamćenja na prethodne živote da se opet koprcamo u novom ljudskom izazovu. :slight_smile:

Evo jedan zanimljiv klip na tu temu:

Karma je u biti u svim religijama. Ne cini drugom ono sto ne zelis da cine tebi i tako dalje, sve to u jednom ili drugom obliku ima karmu i religija kao religija koja uci covjeka ovome je najbolja stvar koju je covjek izmislio.

Zamisli zivot bez religije, pa oni mulci s par dasaka u glavi bi klali ljude na cesti za dobro jutro… Ovako ih ta religija ili dobar dio njih drzi na povodcu, kad oni malo zastrane religija ih opet povuce i opet su na povodcu, a mi smo sigurni od njih i mozemo dalje normalno zivjeti.

Tak da nemojte po religiji… Ima religija itekakvog znacenja u svim nasim zivotima, ne smao u zivotima vjernika.

Da, i za to religije je tačno, taj deo potpuno ima smisla. I ja mislim da bi bez toga bio još veći haos, kada pričamo o ljudima ove razine svesti naravno. Za neke naprednije ne bi bila potrebna religija, ali za ove treba još uvek.

Ja se iskreno bojim ako ukinu religiju na ovim prostorima, to bi mogao biti takav kaos da bi po cesti bilo opasno setat psa…

Ovo je fino receno jer se primjenjuje na milion drugih stvari koje se desavaju. Npr prodje macka ispod merdevina 1000 puta ne desi se nista, jednom se desi nesto malo lose i odmah proradi sujevjerje

Pa taj primer nije karma, to je kao što si rekao sujeverje i nije isto što i karma.

Ko sto se vidi iz komentara, nije vezan za karmu nego na nacin na koji se mozak selektivno prisjeca dogadjaja iz proslosti

Evo malo filozofije :slight_smile:
“Nije dobrota dobar biti, već je dobrota dobro činiti ali tako da to nitko neće vidjeti”.

I sada pitanja:

  1. Što je dobro?
  2. Što je zlo?

Mogući odgovori:

  1. Dobro je ono što nije zlo.
  2. Zlo je ono što nije dobro.

Zaključak:
Dobro = Zlo? (zlo = dobro?)

2 Likeova

Slažem se s ovom tvrdnjom.
Dobro se dobrim vrati a zlo se zlim vrati.