Kazna za korištenje slika na web stranici

Klijentu sam radio web stranicu (redizajn). Imali su prije staru web stranicu, ja sam napravio sličnu takvu. Kada sam radio web, preuzeo sam tekst i slike s te njihove stare stranice.

Sada su dobili na adresu da moraju platiti kaznu firmi Copytrack gmbh u iznosu od 300 Eura.

Dakle nisam je preuzeo od negdje, nego od njihove stare stranice, te su slike isključivo bile od stare stranice.

Zanima me kako postupiti ovdje, rekao sam im da kontaktiraju osobu koja im je radila web da traže račun za slike, pošto su vidljivo stock fotografije.

Molim savjet, ovako ispadam ja kriv što sam stavio njihove slike sa stare stranice…

Ja bih otisla u web arhivu ( https://web.archive.org) da vidim jesu te slike vidljive tamo prije tvog redizajna stranice i to proslijedila kao argument.
U svakom slucaju za ubuduce svaki klijent da izmedju ostalog potpise da sadrzaj sa prosle strane mozes preuzeti i da ne odgovaras za to.

2 Likeova

Kada sam radio web, preuzimao sam upravo s te stranice. Otišao sam na zadnji datum i preuzeo sve materijale, prema uputi klijenta da “preuzmem sve što je bilo”.

Naravno, sada kada su dobili to na adresu na mene su ljuti i mene optužuju “da sam ja stavio”

Ja sam im rekao da kontaktiraju osobu koja im je radila otprije stranicu da im pošalje račune ili potvrdu za te slike.

Za sada sam uklonio sve slike koje su mi dali (nekoliko tih stock slika).

Nažalost, ovo što su primili na adresu je, prema meni, čista iznuda. Navedene slike su bile na stranici godinama i evo baš sada je stigla ta kazna, a zasigurno je studio koji je radio stranicu kupio te slike.

Plati.

I ja sam imao situaciju gdje su fotke na kraju bile od Pixela iako na stranici gdje su bile nisu bile potpisane. Dogovor je bio sa tim portalom da možemo uzeti i fotke i tekst.

Naravno da smo platili.

Ma kakvo placanje ako je vlasnik vec platio slike i prvu stranicu sa tim slikama
samo ih oteras u PM

Po tvome bi trebali platiti za nešto što su imali pravo?

Da li netko zna, ako su kupili slike, imaju li pravo na neograničeni vremenski rok korištenja ili ne?

Osoba koja im je prije radila web je zasigurno kupila te slike.

1 Like

ne savjetujem nikoga samo da kažem da bih ja to izignorisao. inače imaš po netu masu ljudi pitaju za savjet na raznim stranama o Copytrack gmbh pa možda bolje njihova iskustva da pročitaš. no ja ostajem pri tome da bih ja njih ignorisao samo tako. kao što sam izignorisao one iz srbije što su mi neke kazne za parking (nisam ja kriv, kod buraza auto bilo, no to je nebitno) u bih prodali nekoj agenciji pa su ovi slali uz neke zelenaške kamate nakalemljene na njih da platim. masu ljudi je platilo to sa sve zelenaškim kamatama. ja jok i šta je bilo, ništa, šta će bit. prošlo od tad 3-4 godine. to te agencije rade, na strah hvataju (ovo je sve moje lično mišljenje, ne savjetovanje) pa đe prođe prođe.

Taj tvoj klijenat je bezobrazan. Ako neko treba da plati, onda je to klijenat a ne ti. Mislim, kazna je stigna klijentu a ne tebi, zar ne. Klijent nek vidi sta ce. Ako si radio po uputi i samo staru stranicu redizajnirao, a sadrzaj je ostao isti, ti nemas nista s tim.

I “rekla kazala” je neozbiljan pristup. Na pismeno sve, sastavi standardni ugovor oko takvih stvari za ubuduce.
Ja bih eto tako.
Al sve fino :slight_smile:

1 Like

@tangens jesi siguran da je ta osoba kupila fotografije?
@brane333 kako znaš da je vlasnik već platio fotografije?

To što su fotografije bile na stranici ne znači da su plaćene.

Kod mene je bio slučaj da je taj portal uzeo fotke i stavio na stranicu te nama rekao da ih možemo koristiti.

Sad jesu i oni platili ne znam.

https://sos-recht.de/abmahnung/en/copytrack/

a vidi ovog.

no evo koja rasprava na temu
https://forums.whirlpool.net.au/archive/2783581
https://www.extortionletterinfo.com/forum/getty-images-letter-forum/another-copytrack-letter/
https://www.extortionletterinfo.com/forum/getty-images-letter-forum/copytrack-extorsion-letter/

edit:

We also contacted lawyers from https://abmahnung.sos-recht.de/en/copytrack/ but these guys are also very shady. They asked what was the amount requested from Copytrack and gave their quote of almost 400E + some fees. They stated that we should not pay more than 200E for 1 image. When I asked from more info like exact cost of their services, what will be the expected outcome if we hire them (what they can achieve with copytrack) they never responded. I would not be surprised if they work together with copytrack and use this company as a front to extort money from people (400 E to them + 200 E to copy track is 600E which is not bad).

pa normalno da rade zajedno zato sam ga i iskomentarisao

Provjerit ćemo s osobom koja je radila web prije, no, ako im je radio profesionalni studio, velika je vjerojatnost da su kupili fotografije.

Ako ja kao osoba bez nekog velikog iskustva znam da se ne smiju krasti fotografije za web stranicu, onda bi trebao i znati profesionalno studio koji im je radio stari web.

Možda je klijent dao fotografije a studio nije pitao jesu njihove ili s neta.

Nažalost, domena je .hr (besplatna na firmu) te lako je doći do potrebnih podataka.

Da su ovo poslali meni osobno,
(iako ne znam kako bi dobili moje informacije. Domene mi imaju WHOIS privacy, koristim obično .com domene) ne bi uopće reagirao jer je očito kako igraju. Da je ovo stiglo na moju adresu, poslao bi im email gdje bi ja njih optužio za krađu mojih osobnih podataka.

Nažalost, teško je objasniti klijentu kada ti takvo nešto dođe naslovljeno na “X d.o.o.”

I da, ja nikad ne kradem fotke. Ako mi treba fotografija, odem na pixabay ili unsplash, ali evo sada nakon ovoga, neću ni tamo više tražiti jer svatko može danas registrirati fotografiju “pod svoju” i igrati na sreću i slati opomene.

Naravno da sam za da autori budu kompenzirani za svoje djelo, ali ovo što rade je stvarno smiješno.

Samo izbrises slike i miran si, ne mogu ti nista osim sto mogu ugasiti sajt preko hostinga i DMCA ako su slike i dalje na hostu.
A onda mozes promeniti hosting pa tako u krug.

Znaci izbrisi slike pokusace jos par puta da naplate kao zelenasi to im je posao i onda kad vide da neces da platis odustace.

Ovaj sistem funkcionise al kod firma koje prave 100000 eura mesecno ciste love pa ih boli uvo za 300e :slight_smile:

1 Like

ne plaćaj nikakvoj firmi ništa … postoje firme koje samo u naziv stave copyright nešto i onda ganjaju ljude po netu i ucjenjuju

prvo treba provjeriti da li ta firma uopšte ima prava na tu sliku, nema teorije da ti neka firma može poslati račun samo tako

svakodnevno se na internetu krše prava, kada bi svi sve ganjali i svi sve plaćali to bi bio cirkus … dok ne stigne od suda ili od policije na kućnu adresu ne brigaj

fino napiši gdje si našao tu sliku, ispod slike napiši odakle si preuzeo … ne znam na koju je adresu stiglo to? fizičku ili email adresu?

Mi smo dobili direkt od Pixela. Tak da nemojte njihove fotke uzimati.

Opet su dobili pismo od copytracka, sada je iznos povećan za 5 eura.

U međuvremenu smo kontaktirali studio koji je radio prije mene web stranicu, oni su rekli da su sliku skinuli besplatno tada. (Prije nekoliko godina je navodno bila besplatna).

Sad gledam, eno stoji na Adobe Stocku (Fotolia).

Postoji mogućnost da su skinuli s Fotolie pošto su imali licencu za Adobe aplikaciju?

Šta mislite je li dobro zatražiti od tog studija račun za Adobe Stock (tj. Fotoliu) - pretpostavimo da su imali valjanu licencu. Samo na taj način možemo utvrditi da smo imali pravo na korištenje iste.

Sliku kada obradis 2 puta u nekom programu skratis odseces promenis ime bog otac ne moze dokazati da samo jedan vlasnik snimka postoji,sem ako je LICE COVEKA
znaci gluposti slike zgrade ,mora ,pejzasa ,planine, sunca , meseca i PM , da neko ima pravo na to,

Mislim da Fotolia više ne postoji.
Ali slali su na mejl periodično besplatne slike.
Sačuv’o sam ih sebi baš dosta prije nekih (možda) 4-5 godina.

Da, ne postoji, ali automatski te prebaci na Adobe Stock, gdje ta fotka stoji.

I sada, jedino kako mogu dokazati je da imaju račun od Adobe proizvoda ili od članstva Fotolie (ne znam kako je bilo prije, ali koliko sam shvatio povezano je s Adobeom)