Knjiga i stivo po mjeri za mene 😅

Slogan: jednostavno, a mocno.:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

Izgleda zanimljivo, također rado bi procirao nesto dobro layer modules, oop koncept. Jesi kupio ?

Bolje investiraj i kupi nešto u stilu kako prestati programirati u PHPu i početi karijeru u drugom programskom jeziku. :rofl::rofl::rofl::rofl:

1 Like

U čemu je problem? Ako se tebi sviđa framework, koristi framework. To smo vec prosli.
Puno sam investirao u frameworke, pa proucavanje code-a frameworka itd…
Recimo puno sam ulozio u codeigniter 3, dosla je verzija 4, puno toga izmijenili, neki pluginovi ne rade itd…
Radio sam neki projektic sa drugim frameworkom, onda shvatis da ima bug i da ne radi onako kako je u dokumentaciji.
Sva sreca pa jos uvijek ima razumnih ljudi.
.net ima ugrađem mvc i nema hrpu modula i pluginova. Java ce isto dobiti mvc u core-u, ako vec nije, bilo je najavljeno.
Za php postoji yaf framework kao extenzija. Ima i blitz template kao extenzija. Jedno i drugo je pisano u C-u.
Otporan sam sad na niske i jake udarce.:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:
Tako da me tvoje misljenje ne dira.

Kupit cu je.

Ono sto bi trebalo biti u praksi jest, cisti i jednostavan code. Nazalost to dugo nisam vidio.

Imas s.r.a.nj.e od code-a, dokumentacija 0 bodova, pa se snalazi.:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

Di si ti zaglibio bogte mazo, jel ti nevidiš smajliće na kraju posta. Zajebamcija čovječe, neka radi ko što hoće nemam nikakav problem s tim. I ka beć 15, 20 godina donosim kruh na stol pomoću PHPa. Ali isto sam tako i objektivan po pitanju kvalitete i performansi koda pisanog u PHPu, a to je u većini sranje ali ne zato što PHP sam po sebi nevalja nego zato što ima low entry barrier pa ga svatko može početi pisati poslije 6 pročitanih blog postova.

1 Like

@creatifcode

Sad tek skužio za smajliće.

Znas tko je tome kriv?
Mediji, seminari koje drze nekvalitetni ljudi i na kraju nadobudni klinci, koji misle da sve znaju, a pisu odvratan code.:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile: Ili se k.u.r.c.e i pisu kompliciran code da ispadnu pametni, a ustvari je sve smece.

Php, Jezik kao jezik, radi posao za ono sto je namijenjen.

Pretpostavljam da si ti na pocetku svoje karijere pisao super-cist kod ?

Da i ne, samo imaš ljudi koji ostaju na donjem nivou i koji se razvijaju.

Mene trenutno zanimaju vrhunski oop principi Nebitno u kojem programskom jeziku. Php mi nije stran. Iako principe bi primjenio u Typescriptu trenutno. Stariji programski jezici imaju vecu vjerojatnost za dobrom literaturom. Iako zanimaju me koncepti layera, modula itd. U kompleksnijim primjerima i rjesenjima.

A sta ti to smatras cistim i jednostavnim kodom ? Vidim da se cijelo vrijeme zalis kako je smece posvuda, pa bih volio cisto da vidim sta je to za tebe definicija cistog koda.

Pa zar nije definicija cistog koda poznata? Da kod radi za tebe, ispravna naslijeđivanja implementacija interfacea, dobro napisane metode itd .

Čisti code je code koji je napisan na jednostavan način, koji se lako čita, da se lako nadograđuje itd…
Kad moraš održavati app da to ne radiš sa grčevima u želucu, jer neznaš odakle bi počeo.
Da su funkcije i metode smislene i malene. da je app modularna, da su moduli jednostavni.
Itd…

Nasljeđivanje izbjegavam koliko mogu, a interface i abstract class isto izbjegavam, ako mogu.

A to izbjegavaš iz razloga kojeg? Ond vjerovatno izbjegavaš i DI i DIC?

Realno , nisam imao potrebe koristiti DI/DIC.

DIC ne znam sta je, ali zar DI nije jedna od glavnih beneficija OOP?

Beneficija je ta sto je OOP kompliciram.:grinning::grinning::grinning:

Evo super tekst na tu temu.

Container.

Lektira za preko ljeta? :smile:
Preš’o sam dijagonalno al’ ima svega tamo; poduži tekst, svaka čast.

Da se vratimo na temu, relativno je svejedno koji programski jezik je u pitanju, tebi vejrovatno trebaju ili mogu pomoci knjige Roberta C. Martin tipa: Clean Coder, Clean Architecture, Clean Code itd. Evo jedan link, nije affiliate: https://www.amazon.de/Robert-C.-Martin/e/B000APG87E
a ima toga jos kao npr. Domain Driven Design od Eric Evans ili Implementing Domain Driven Design od Vaughn Vernon, a ima tu i pokoji blog: https://blog.jacobsdata.com/ i medium.com tamo ima svega, nazalost dobar content se placa, ali tih $5 mjesecno je nista naspram toga koliko dobrog stiva ima tamo. Ja svaki dan na putu prema poslu procitam barem 1, 2 clanka, a u svojoj reading listi na medium.com imam trenutno saved 249 clanaka, koje sam procitao ili trebam tek procitati.

2 Likeova

Realno, nemam pojma kako nisi imao potrebe to dosada koristiti, pa bez toga nepocinje niti jedan projekt, bez obzira jesi li koristio kakav framework ili pocinjes “from scratch”. To je realno najbolje otkrice jos od kako su ljudi otkrili sex.