Knjiga i stivo po mjeri za mene 😅

Potrebe, želje i mogućnosti su jedno, elegantnost i jednostavnost su drugo. :smile: :smile: :smile:
Da se razumijemo, ako moram koristiti fremamewor i/ili DI/DIC, koristim i prilagođavam se situaciji.

ove knjige sa amazona izgledaju odlično, tnx vidim da ih je dosta sa sličnim imenom, naručio bih si jednu za početak, samo koju ? hehe

Ja oop nikad nisam mogao da svarim, oduvek mi je delovalo neprirodno, prosto mi mozak to ne vari, ili nisam dovoljno pamet.
Doduse, nikad nisam radio u timu ili nekoj firmi sto bi me, da sam poceo kao mlad, sigurno dovelo u te moderne standarde apstrakcija, ako sam se dobro izrazio, a nisam se ni trudio da idem u korak sa tim :slight_smile: .
Sa Codeigniterom sam se ranije nesto druzio, delovao mi je ok, ali sam zbog brzine odradjivanja posla, odustao.
Donekle trpim zbog toga, jer ne mogu da se zaposlim u nekoj firmi i da kazem zaradjujem normalnu platu svakog meseca, da napredujem i biram bolji posao, placeniji.
Laravel, je tek apstrakcija za mene, od nacina instalacije i pokretanja :slight_smile: kao i ovo o cemu pisete DI i DIC i mnogo toga drugog.
Kako se cini, ako me neka materijalna nevolja ne stisne, ostacu na nekom nivou procedurala.

Sve su razlicite.

Clean Code/Architecture mozes iz naziva zakljuciti o cemu se radi.

Clean Coder govori o tome sta cini jednog programera profesionalcem, kako postupiti u odredjenim situacijama i slicno - nema bas puno koda.

Ja bih rekao prvo Clean Code, pa onda Clean Architecture.
Clean Coder je vise nesto sto mozes citat prije spavanja, jer se radi o laganijem stivu ( u odnosu na prethodna dva) :slight_smile:

1 Like

Imam knjigu php ddd, imam knjigu php design patters i jos neke knjige za php vezano uz arhitekturu. Uglavnom sve skupa je jako komplicirano.
Npr. koristis ddd, di/dic, design patterne i sto ispadne?

Ne kazem da ne bi neke stvari trebalo koristiti, ali…

Pa je komplicirano je, nitko nije rekao da je jesnostavno. Ako radiš običan web za par posjetitelja dnevno onda je komplicirano i nepotrebno, ako radiš na codebaseu koji ima cca. 900k linija koda koliko mi ima trenutni codebase u firmi, ili kao prošloj firmi koji je imao preko 4 milijuna linija coda, onda ne da nije komplicirano nego je nasušno potreban i desig pattern i code architecture i software architecture i ddd i bdd i tdd i DIC i DI, itd.

Za par posjetitelja dnevno ti to ništa nije potrebno i sve se može vršit na WPu.

2 Likeova

Ima neki primjer/skeleton gdje je sve ovo ugrađeno? Nasao sam dosta primjera na githubu, tutoriali, ali cini mi se da nemaju svi sve.

DDD, BDD, TDD nisu patterni koje ćeš naći direktno u samoj arhitekturi, bar ne očigledno. U Shopware 6 verziji imaš i DIC to mi pada prvo na pamet.

Domaim driven design je način razvoja softwera nije povezan striktno sa arhitekturom koda, BDD je behavior driven development znači prvo pišeš behavior testove onda implementiraš kod, TDD je test driven development, pišeš unit testove pa “protiv” njih pišeš kod.

Upotrebu DI i DIC i imaš u Symfony frameworku, skini si njega i pogledaj dokumentaciju pa ćeš vidjeti kako to funkcionira.

Knjiga je kupljena. :cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

Eric Evans?

1 Like

???

20 znakova 20 znakova

Sta je cudno ? Sve sto je napisao u ta dva posta je tacno.

Kontradiktorno. Nitko ništa ne traži za php, a onda odjednom DI i DIC kao “obavezni” i čisti code.

Za čisti code se slažem, treba biti. Npr. domain dio je super, iako sam sam slično implementirao zbog logičnog načina kako bi trebalo biti.

DI I DIC kao i clean code nemaju veze sa PHPom, to su jednostavno design i architecture pattern koje bi trebao, bolje rečeno morao, poznavati i znati. Symfony sam po sebi te tjera da znaš što je to i kako to koristiti i čemu služe. Nema tu nikakve kontradikcije, stvar je u razumjevanj pročitanoga i interpretacije istog.

Poznajem ih, ali nisam ih koristio još.