Knjige o poslu i zivotu

Mislim da je Bob Proktor među prvima objedino više stvari i dao jednu celinu. Svi prije njega držali su se jedne oblasti. Rado bih ga preporučio da se pročita i pogledaju videi (ima i na našem jeziku dosta toga).

1 Like

Ja navalio na čitanje.
Završio sam Bogati otac, siromašni otac - Robert Kiyosaki

Evo utisaka…

Knjiga je korisna, ali ima i stvari sa kojima se ne slažem. Pitka je i čitka je. Hrvatski prevod knjige je odličan.

Kijosakijev pogled na novac mi se sviđa, sličan je ako ne isti pogledu na novac iz knjige Najbogatiji čovjek u Vavilonu. Za sve finansijski nepismene (većina onih koji troše više nego zarađuu) generalni savjeti iz ove knjige su jako dobri.

Kijosakijev pogled na investiranje (nekretnine i dionice) vjerovatno nije za svakog, ali i sam autor kaže da njegov put nije nužno isti za sve. Ako zamjenimo nekretnine za web sajtove, savjeti su onda skoro direktno primenjivi za webmastere.

Ima i logičkih grešaka jer na svakog uspješnog čovjeka kojeg spominje postoji 1000-e onih koji ne uspiju, a koji se nigdje ne spominju. Znači u pitanju je https://rationalwiki.org/wiki/Survivorship_bias

Jednu rečenicu iz knjige sam zapamtio jer mi je skoro identičnu stvar drugačije zamotanu rekao poreski inspektor kad je prije koji vikend došao u kontrolu i skonto da ne pravdam ništa od potrošnje…

Firma radi ovako:

  1. ZARADA
  2. POTROŠNJA
  3. POREZ NA PREOSTALO.

Radnik radi ovako:

  1. ZARADA
  2. POREZ
  3. POTROŠNJA PREOSTALOG

Da zaključim za mene pozitivna knjiga.

3 Likeova

Svaka cast, upravu si, ja sam dosao do 175 stranice i knjiga je bas extra i dosta stvari sam skontao pa cemo vidjeti do kraja :grin::grin:

Naravno.
Svakom je u interesu platiti što manje poreza na dobit i kad firma počne generirati novac vrlo je lagano.

Umjesto da platiš porez na dobit od 60 000€ ti kupiš stan koji možeš prikazati kao ulaganje i nemaš više dobit :wink:

Kad imaš milijun i soli u glavi onda je vrlo lako, a jbg ako nemaš soli đabe ti i 100 milijuna

2 Likeova

hehe

1 Like

Robin Sharma - Kaluđer koji je prodao svoj Ferari

Došao do 32 strane iz ko zna koliko pokušaja. Teški primjer self help knjige. Gubitak vremena. Ne mogu se povezat sa temom.

U dubini sebe osjećam se glupo što je čitam jer mi u knjizi sve izgleda namjenjeno onim likovima što šeruju patetične citate na Fejsbuku.

Tako da šta reći nego odustajem i da zbog ove knjige odsad gledam opis i žanr na ovim preporukama.

3 Likeova

Naziv te knjige me nikada nije privlačio, tako da je dobro što sam je preskočio. :+1:

2 Likeova

Sve te knjige su na isti kalop samo ti kao covjek si moras odabrat onu najbolju, ja sam dosta ovako rekao bi objektivan ili cak bi se usudio reci da mogu citat svasta i postavit se prema tome onako kako bi se trebao postaviti, zato i jesam procitao sad u kratkom roku dosta tih self help knjiga, ali ova zadnja od Petersona koja je i najfriskija i mozda najbolja za ovo vrijeme, ali opet i dosta kontroverzna i ne za svakoga, za atheiste nije, mada bi se cak usudio reci da bi je oni prvi trebali procitat ili barem pocet citat jer ima dosta toga iz religije ali objasnjeno na sasvim normalan rekao bi atheistican nacin…

Mozda da otvorimo sad temu sa video klipovima, njih ima x1000 naspram knjigama… neznam sto je to za trend, zar ljudi trebaju toliko pomoci?

1 Like

Evo nastavio dalje sa čitanjem. Josh Kaufman - The Personal MBA

Ova preporuka od @hzg je dosad najbolja knjiga od preporučenih na ovoj temi (a koje sam pročitao). Knjiga je izavna i direktna. Ponekad ističe očigledne stvari ali to vjerovatno iz potrebe da se zaokruži štivo. Ima u njoj i popularne psihologije ali rekao bih da radi poso.

Knjiga znači nije self-help, niti je knjiga kako se brzo obogaiti, a nije ni o duhovnosti… knjiga je o biznisu, hmm mehanizmu biznisa, tehničkim pojmovima iz biznisa, poslovnim idejama, uzroku i posljedici, produktivnosti… To je niz povezanih objašnjenih poslovnih tema i pojmova. U nekim stvarima djeluje površna, ali autor u svakom poglavlju preporučuje detaljniju knjigu o datoj problematici.

Čak šta više mislim da ću morati još jednom da prođem kroz knjigu jer sam čitao svaku veče po 20-50 stranica na engleskom pa imam osjećaj da sam neke stvari prebrzo prošao.

Zaključujem da je prava šteta što ovu knjigu nisam pročitao kad sam imao možda 20-25 godina :(.

1 Like

postoje knjige koje te odrede ak ih procitas u mladosti… to su samo ideje i storije i misli drugih ljudi al se lako upecat…s knjigama treba bit oprezan kao i sa drogom…mene je zakacil martin eden i dina… pa kog zanima nek gugla…

Bogati otac,siromasni otac-Robert kiyosaki
KVADRANT PROTOKA NOVCA -Robert Kiyosaki

Pročitao ove 2 knjige, extra su, preporučujem ih svima

1 Like

Ja sam se trenutno navukao na knjigu od 600 stranica. Pagevi su puni rewcenica od ruba do ruba. Tesko mi je stivo. Napisao rus.

Znam da smo svi ljudi, ljudi grijese, nisu savrseni. No ipak nekako kad citam nekog autora pogledam kakav je on covjek, sto je prozivio i ako mi se to ne svidja sto vidim onda uzimam to sto pise u knjizi sa dozom soli bi rekli. Ovaj autor Vadim Zealand vise manje govori sve ovo sto se moze procitat u prijasnjim knjigama samo na malo drugaciji nacin i u nekim stvarima mi je jasniji i u kontradikciji sa drugim autorima.

Npr.
Mnogi ovi motivational speakeri i self help gurui pricaju da ako zelis doci do nekog cilja moras dat sve od sebe, moras zivjeti za taj cilj. U knjigama Vadima Zealanda on kaze da kada se na nesto jako fokusiras, da ako za nesto zivis da tvoja energija se posvecuje tom cilj i da se taj cilj hrani tvojom energijom, on zeli zivjet dugo i jest tu energiju dugo, odnosno neces niakd doc do cilja a dalje ces gubit energiju. Sto ne znaci da moras cilj zanemarit. moras radit na cilju, ali ne da izgaras i dajes mu ideologiju da je taj cilj najvazniaj stvar na svijetu.

Vise se vodi knjiga na balansi i ne na ovim pozitivnim mislima sto mi je u biti osvjezenje nakon procitanih nekoliko knjiga gdje se trubi da samo mislis pozitivno i pare ce padat iz neba…

Ako je netko procitao:

Slobodno nesto napise. ja sam na 150toj stranici i ako mi knjiga bude na kraju imala smisla morat cu je procitat nekoliko puta da sve razumijem jer je jako tesko stivo.

1 Like

Zaboravio napisat da je ovaj Vadim Zealand neka misterija. Nema ga, ona njegova slika mi izgleda fake. Kao da netko pokusava unovciti njegov rad, neznam nisma pametan, nema o njemu nista konkretno na internetu. Cirilica mi je slaba, pa mozda drugovi iz srbije na ruskim trazilicama mogu nesto iskopat na cirilici o njemu, bio bi jako zahvalan.

Samo mala dopuna na ovo šta si napisao, ali ne u vezi Vadima Zelenda.
Hteli mi ili ne, za sve u životu najvažniji ključni element (atom) za naš (ne)uspeh je misao.
Sve počinje od toga, od naših misli.
A onda kako ko uspe da prenese, a da mi shvatimo i nešto od toga primenimo pa da svedočimo tim manifestacijama.
Po meni bazične osnove svega potrebnog za uspeh, a koje je uspeo da objedini mnogo stvari, dao je Bob Proktor.
Pa evo još neke preporuke što bi bilo obavezno pročitati (poslušati)


A još bolje je da se nakon gore pročitane knjige pročitaju i ove 2:

I ovo:

Na stotine je dobrih motivacijskih govornika i self help gurua tu je najviše pitanja koji će od njih dotaknuti tebe. Svi manje više imaju neku sličnu pouku samo ja bi njih pitao da to probaju primjeniti u Hrvatskoj :joy:

Evo upravo baš neki dan pročitao finalnu knjigu Transurfing (apokrifni)… ima ih 6 komada, bome ih pola godine lagano studirao a i dvaput pročitat neka poglavlja i podsjetit se… ufff

Puno stvari koje on u toj filozofiji opisuje tj prenosi kao drevno znanje sam već i podsvjesno u životu smatrao da djeluju tako i znao imati iskustva ali nisam znao precizno odrediti u čemu je kvaka. Tipa kad se ideš pohvaliti okolo ekipi na nečemu kako si bio uspješan ili ti jako dobro ide, i onda to o čemu se hvališ ti se izjalovi ili se preokrene, a kad smireno šutiš, normalno pričaš o time i skromno fokusirano djeluješ balans uspjeha ostaje dulje… itd…

To je zapravo puno napredniji i relanija filozofija od američkog Secreta jer ti zapravo kaže da trebaš i konkretno ozbiljno ravnodušno raditi na svojim ciljevima a ne samo maštati i biti euforičan i sretan i onda ti se ostvari.

Inače sve ove knjige su u HR objavljene već davno preko Planetopije i mogu se kupiti čak i u BioBio dućanima… a i u svim knjižarama/knjižnicama su dostupne… što ima veze jer u kasnijim knjigama se otkriva da je autor Vadim proponent prirodne prehrane koju povezuje sa boljom energetikom koja u konačnici omogućava brže i lakše materijaliziranje željene realnosti što sam isto iskusio zadnjih par godina … iako često “uspjeha” u životu sam imao i u razdobljima junk alko pehrane… samo po toj transurfing teoriji uvijek klatnu na taj način plaćaš dug u energiji i obije ti se oglavu ili jetru lol :smiley:

1 Like

Eh da i zaboravih napomenut… rusu Vadimu je to vjerojatno i lažno ime i njemu nije cilj se isfuravati kao ovi Secret gurui ili Anthony Robbinsi ili Kiyosaki, držat konferencije i webinare već živjet normalan život ne želi biti fokus na njemu već na znanju koje prenosi i koje ne smatra svojim… radio je osim kao fizičar i u IT-u i ima cijelo jedno poglavlje sa opisom života prijatelja programera tako da je dosta suvremeno primjenjivo cijelo štivo… :wink:

A sad još i ovaj dio ide već u teoriju zavjere ali u kasnijim knjigama prenosi zanimljiva pitanja i odgovore čitatelja sa portala gdje je prvo objavljivao tekstove davnih 2005ih… i onda u jednom odgovoru na pitanje da li političari koriste Transurfing odgovara da zna kako su ljudi bliski predsjedniku (Putinu) upoznati s tim… a točno prije koji mj sam gledao kratki filmić o njegovom savjetiku Surkovu (koji dolazi iz tog nekog avangardnog mističnog miljea) i vidi se na koji način oblikuje realnost u medijima i državi i stvara polarizacije… a ona se dosta naglašava kao moćna sila u Transurfignu… dakle još davno prije nego je to kao danas postala normalna tema koja nam se servira (ljevo/desno gore/dole)… u knjizi naravno dobro opisuje i kako se izlazi iz tih vrtloga i kontrola sustava (klatna). :smiley:

Uglavnom topla preporuka za Transurfing knjigu svakome tko je trenutno otvoren i za metafizičke teorije.

1 Like

S obzirom da sam od Olafa već ubo jednu zanimljivu konto sam da će biti i ova 4-satna radna sedmica biti takva… ali… ipak nije :(. Subjektivno ne zaslužuje 4.5 zvjezdice na Amazonu.

Naslov je čista navlakuša. U knjizi nema ništa spektakularno. Ako i nešto praktično ima djeluje mi kao reklama za sajt ili uslugu.

Ipak nije skroz promašaj, ima zanimljivih ideja i primjera. Dosta onako moralno pogura.

Suština knjige se može svesti u par rečenica da biste dosegli “slobodu”, sve što možete automatizujte, riješite se distrakcija i outsource-ujte sve što se može outsorcovati jeftinoj radnoj snazi i asistentima. Na neki način knjiga je o tome kako izigrati sistem u svoju korist.

P.S. Autor knjige je zasigurno šupak u stvarnom životu.

2 Likeova

Slažem se. No ima nekoliko dobrih izvora informacija i linkova u knjizi koji su korisni.

:stop_sign: NAPOMENA: Preuzeto iz FB grupe ‘Marketing zajednica’, Olaf nije autor teksta ispod, već Igor Lazarević. Uživajte.

"KNJIGE IZ OBLASTI MARKETINGA I MENADŽMENTA

Pozdrav svima. U prethodnih nekoliko nedelja više ljudi me je pitalo da im preporučim neke knjige iz oblasti marketinga i menadžmenta. To me je podstaklo da pogledam neke preporuke od ranije, kao i da vidim koja su nova izdanja. Sve u svemu, hteo bih da podelim sa vama neke od knjiga koje bih ja mogao da preporučim, a bilo bi dobro ako biste i vi mogli ovde da se nadovežete sa nekim vašim preporukama.

MENADŽMENT I STRATEGIJA - KLASICI:

The Practice of Management (Peter Drucker) - odlična
Competitive Strategy (Michael Porter) - odlična
Competitive Advantage (Michael Porter) - odlična
Strategy and Structure (Alfred Chandler) - odlična
Competing for the Future (Hamel and Prahalad)
The Management of Innovation (Burns and Stalker)
The Concept of Corporate Strategy (Keneth Andrews)
The Mind of the Strategist (Kenichi Ohmae) - odlična
Motivation and Personality (Abraham Maslow)
Quality, Productivity and Competitive Position (Edwards Deming)
Organizations in Action (James Thompson)
Veština komandovanja (Andre Gave)

MENADŽMENT I STRATEGIJA - OSTALO:

Corporate Lifecycles (Ichak Adizes) - odlična
Mastering Change (Ichak Adizes) - odlična
The Innovator’s Dilemma (Clayton Christensen) - odlična
Gaining and Sustaining Competitive Advantage (Jay Barney)
The Value of Sinergy (Aswath Damodaran)
Menadžment i strategija (Đuričin i Janošević) - odlična
VRIO Framework (Hesterly and Barney) - odlična
The Balanced Scorecard (Kaplan and Norton)
The Strategy Focused Organization (Kaplan and Norton)
The Self Organizing Economy (Paul Krugman)
Mass Customization (Joseph Pine) - odlična
Blue Ocean Strategy (Mauborgne and Kim) - odlična
Leading Change (John Kotter) - odlična
The Strategy Process (Henry Mintzberg)
Competitive Advantage of Nations (Michael Porter)
Creating Shareholder Value (Alfred Rappaport)
EVA® and Value-Based Management (Young and O’Byrne)
The Psychology of Leadership (Messick and Kramer)
The Knowledge-Creating Company (Ikujiro and Hirotaka)
The Evolution of Cooperation (Robert Axelrod) - odlična
The Quest for Value (Bennett Stewart) - odlična
Lean Thinking (Womack and Jones)
The Lean Startup (Eric Ries)
Management 3.0 (Jurgen Appelo)
The Agile Enterprise (Mario Moreira)
The Agile Organization (Linda Holbeche)
Financial Intelligence (Knight, Case and Berman)
The Intelligent Investor (Benjamin Graham)
Corporate Governance Matters (Larcker and Tayan)
Culture Matters (Samuel Huntington)
The Art of Strategy (Wing)
Think Strategically (Xavier Gimbert)
The McKinsey Way (Ethan Rasiel) - odlična
The McKinsey Mind (Rasiel and Friga) - odlična
The Pyramid Principle (Barbara Minto) - odlična
Misliti, brzo i sporo (Danijel Kaneman) - odlična

MARKETING:

Propaganda (Edward Bernays) - odlična
Demand (Adrian Slywotzky) - odlična
Guerrilla Marketing (Jay Conrad Levinson) - odlična
The Hidden Persuaders (Vans Packard) - odlična
Scientific Advertising (Claude Hopkins)
Positioning: The Battle for Your Mind (Ries and Trout) - odlična
Influence (Robert Cialdini) - odlična
The Ultimate Sales Machine (Chet Holmes)
Tribes (Seth Godin)
Reputation (Charles Fombrun)
Eating the Big Fish (Adam Morgan)
Permission Marketing (Seth Godin)
Buy.logy (Martin Lindstrom)
Why We Buy (Paco Underhill)
Marketing Research (Naresh Malhotra)
Consumer Behavior (Michael Solomon) - odlična
Market Segmentation (Malcolm McDonald) - odlična
Global Marketing Management (Warren Keegan) - odlična
Principles of Marketing (Philip Kotler) - odlična

MARKETING (BONUS):

Brainfluence (Roger Dooley) - odlična
Predictably Irrational (Dan Ariely)
Neuromarketing (Leon Żurawicki)
Dark Psychology 101 (Michael Pace)
Methods of Persuasion (Nick Kolenda) - odlična
Influence (Robert Cialdini) - odlična
Kupologija (Martin Lindstorm) - odlična
Neuromarketing (Dragan Veselinović)

PREPORUKE SA EKONOMSKOG BG:

Organizacija (Petković, Janićijević i ostali) - odlična
Organizaciona kultura i menadžment (Janićijević Nebojša)
Upravljanje organizacionim promenama (Nebojša Janićijević)
Međunarodni marketing (Rakita i Mitić)
Međunarodni biznis (Rakita) - odlična
Menadžment i strategija (Đuričin, Kaličanin, Lončar) - odlična
Marketinške komunikacije (Galjina Ognjanov)
Marketing usluga (Saša Veljković) - odlična
Poslovni marketing (Mirjana Gligorijević) - odlična
Ponašanje potrošača (Branko Maričić) - odlična
Direktni marketing (Krasavac i Veljković)
Servis potrošača (Slobodan Aćimović)
Brend menadžment (Saša Veljković)

Među ovim naslovima ima i udžbenika i beletristike. Udžbenici su dobri, jer su u njima lepo sistematizovana znanja (“znanje na dlanu”). Beletristika je dobra, jer su u njoj sadržani praktični saveti i iskustva (“iskustva na dlanu”).

Korisno je čitati i knjige iz drugih oblasti ekonomije (npr. opšta ekonomija ili finansije), knjige iz drugih društvenih i humanističkih nauka (npr. psihologija, sociologija, politikologija, filozofija ili istorija umestnosti), knjige iz povezanih nauka i disciplina (npr. dizajn ili računarstvo), pa čak i književnost, koja nam pomaže da budemo pismeniji i načitaniji."

1 Like