Knjige o poslu i zivotu

Mislim da je Bob Proktor među prvima objedino više stvari i dao jednu celinu. Svi prije njega držali su se jedne oblasti. Rado bih ga preporučio da se pročita i pogledaju videi (ima i na našem jeziku dosta toga).

Ja navalio na čitanje.
Završio sam Bogati otac, siromašni otac - Robert Kiyosaki

Evo utisaka…

Knjiga je korisna, ali ima i stvari sa kojima se ne slažem. Pitka je i čitka je. Hrvatski prevod knjige je odličan.

Kijosakijev pogled na novac mi se sviđa, sličan je ako ne isti pogledu na novac iz knjige Najbogatiji čovjek u Vavilonu. Za sve finansijski nepismene (većina onih koji troše više nego zarađuu) generalni savjeti iz ove knjige su jako dobri.

Kijosakijev pogled na investiranje (nekretnine i dionice) vjerovatno nije za svakog, ali i sam autor kaže da njegov put nije nužno isti za sve. Ako zamjenimo nekretnine za web sajtove, savjeti su onda skoro direktno primenjivi za webmastere.

Ima i logičkih grešaka jer na svakog uspješnog čovjeka kojeg spominje postoji 1000-e onih koji ne uspiju, a koji se nigdje ne spominju. Znači u pitanju je https://rationalwiki.org/wiki/Survivorship_bias

Jednu rečenicu iz knjige sam zapamtio jer mi je skoro identičnu stvar drugačije zamotanu rekao poreski inspektor kad je prije koji vikend došao u kontrolu i skonto da ne pravdam ništa od potrošnje…

Firma radi ovako:

1. ZARADA
  2. POTROŠNJA
  3. POREZ NA PREOSTALO.

Radnik radi ovako:

1. ZARADA
  2. POREZ
  3. POTROŠNJA PREOSTALOG

Da zaključim za mene pozitivna knjiga.

Svaka cast, upravu si, ja sam dosao do 175 stranice i knjiga je bas extra i dosta stvari sam skontao pa cemo vidjeti do kraja :grin::grin:

Naravno.
Svakom je u interesu platiti što manje poreza na dobit i kad firma počne generirati novac vrlo je lagano.

Umjesto da platiš porez na dobit od 60 000€ ti kupiš stan koji možeš prikazati kao ulaganje i nemaš više dobit :wink:

Kad imaš milijun i soli u glavi onda je vrlo lako, a jbg ako nemaš soli đabe ti i 100 milijuna

hehe