Koji browser koristite?

Prošlo je nešto vremena od zadnje rasprave na tu temu, a u međuvremenu se dosta toga promijenilo. Imam neki realan uvid u statistiku na temelju 500 k unique visitsa mjesečno, ali me zanima što misle ljudi u struci.

Ja primarno koristim Google Chrome već dulje vrijeme. Praktički od samog početka. Osvojio me interface koji je krajnje jednostavan, a funkcionalan. Primarno ga koristim za surfanje, ali kad radim frontend obavezno radim u FF-u jer je Firebug za njega puno bolji od Chromeovog Developer Toolsa.

Naravno, za testiranje koristim i ostale browsere. Opera, Safari, IE …

Internet Explorer nikada nisam želio koristiti iz principa. Ljudi koji rade frontend će me shvatiti. Ali vidim da je i on napredovao u posljednjih par godina. Pošto sam na mac-u, a trenutno ne postoji native Internet Explorer za mac os, imam još i razlog više :slight_smile:

Osim što želim znati koje browsere koristite za što, volio bih čuti i neke argumente.

1 Like

Ja se prosto ne sjecam kad sam otvorio IE a da mi PC nije zablokirao, čak i nakon rusenja i podizanja sistema, IE prosto uguši pC. Mozda ljudima nije stalo da imaju svoju publiku o.O

Koristim IE-9 koji mi je brz i nemam nikakvih primjedaba, osim što mi ne pokazuje neke embedane YouTube filmove - izgleda da je nekompatibilan s nekom sintaksnom koju neke stranice koriste ili je što drugo u pitanju. Ali bez obzira, nikako da se odljepim od njega.

Imam i FF koji koristim za surfanje preko proxyja.

Imam na sticku instaliran portabilni Chrome - preporučam
http://portableapps.com/
.

Često puta radima na računalima na terenu i često puta mi IE na njima ne radi - većina stranica se beskonačno ruši. To je neka bugčina koja je počela s 8-micom, a o kojoj se na cijelom Internetu ne može naći niti riječi. Zavjera neka. A gotovo da nema računala na kojem nisam na to naletio. Zbog toga u takvim situacijama tipično skinem i nainstaliram Chrome jer je proces brz i IE se ne sruši na stranici za download Chromea. :smiley:

IE -najbolji za download drugog browsera - radi besprijekorno :smiley:

Stvar je još jednostavnija. Internet Explorer (iz meni nedokučivog razloga) ignorira neke “standarde”. Da ne pričam o html5 i css 3. U pravilu, prilikom izrade front-enda moraš još par sati potrošiti samo za IE. Svaka verzija renderira neke stvari na svoj način. U nekim slučajevima niti globalni css reset ne pomaže.

IE 9, a ostalo sam zabranio u firmi osim u svrhu testiranja, za što koristim Portable verzije na jednom izdvojenom računalu.

FF grozno ždere resurse (još uvijek) i spor je, ali unazad godinu dana mi se čini da je napravljen vidni pomak. Najveća sigurnosna mana su mu i dalje razni pluginovi, ali ima osjećaj da je i tu napravljen pomak.
Google špijunira korisnike pa ne želim ni isprobavati njihov softver.
IE 9 je superbrz, papa malo resursa i odgovara mi.

Još kad bi se opće zabranio Flash, onda bi sigurnost na računalima bila OK, jer su današnji browseri dobro cijepljeni od takvih problema.

Da, i ja se nadam da će se barem u skoro vrijeme nešto poduzeti po pitanju flasha. Pogotovo na macu svi browseri redom imaju problema sa flashom. Primjerice FF sa jednim tabom (npr youtube) u tren oka se popne na ~500mb ram-a.

Chrome također troši previše resursa kada se radi o flashu, ali osjetno manje od ostatka ekipe.

firefox 10 :slight_smile:

Google Chrome - brz, jednostavan, kvalitetan sustav sync-a, navikao sam se na developer tools bez kojeg više ne mogu, ima dodatke koji su mi potrebni.

Na windowsu sam instalirao chrome i firefox mada chrome koristim u 90% slucajeva a ff upalim prilikom nekog testiranja, na debianu imam iceweasel (mozzila) i odlično se pokazao :slight_smile:

Chrome mi je primarni browser jer je najbrži i ima super pluginove, Firefox mi je backup browser u slucaju da chrome zasteka. Imam jos instaliranu i Operu za slucaj kada testiram izgled stranice.

IE u zadnje vrijeme ne mogu ni otvoriti, ponekad kad kliknem na link poslan kroz skype, IE mi se automatski pocne otvarati ali mi zablokira cijeli kompjuter. Cak ga ni s CTRL + ALT + DEL ne mogu ugasiti.

Microsoft bi napravio pravi potez kada bi ga ugasio i napravio suradnju s boljim browserima jer ovako mu samo skida rejting.

Opera all the way.
Što se tiče argumenata, radi se o hrpi malih sitnica koje kada se zbroje čine veliku razliku. Počevši od otvaranja novog taba koji se otvara desno od aktivnog (a ne na kraju!), do kante za smeće odakle se mogu izvući nedavno zatvoreni tabovi i stranice, sinhronizacije passworda i bookmarka i sličnog. DragonFly debugger je također sasvim dobar. A sve to u šaci megabajta…

iceweasel

Koristim nažalost FF, kažem na žalost jer resurse koje jede nisu u granicama normalnog, a potrebni su mi plugini za rad.
Najgore je kad se popne na 500mb ram-a na recimo 10ak tabova, i zgasim ih sve ali količina resursa ne pada, padne možda maksimalno za 1/4 i to je to.
Chrome ne koristim zbog istog razloga kao i Sljaker, jedino ga upalim za logiranje na Adsense, i za neke accounte na Facebooku.
Što se tiče IE, nisam ga palio već jako dugo vremena, ne znam ni koju verziju imam, jer jednostavno me živcira sama pomisao na njega. Ne znam zašto, eh kad bi IE imao dobre plugine razmislio bi o njegovom korištenju, ovako ništa od toga.

Susjed, baci oko Operu, dobar dio funkcionalnosti je imala po defaultu što je FireFox dobijao pluginovima a mislim da od zadnje verzije omogućavaju i pluginove. Me znam imaš li zaista neke specifične zahtjeve ali se slažem sa žderanjem resursa.

Chrome. Ima sve što mi treba, brz, pouzdan. Firefox, IE i Operu imam za testiranje, a više od toga mi ne pada na pamet.

Google Chrome definitivno najbolji preglednik po meni :slight_smile:

chrome

Opera FTW. Meni najdraži i najbolji preglednik. Sve one stvari koje je Riba nabrojao bih i ja isto nabrojao. Tisuću sitnica koje čine jednu ogromnu razliku. U prosjeku imam 15ak tabova otvorenih i kad ga ugasim i ponovo pokrećem nemam nikakvih problema, dok mi FF šteka i sa 5 tabova koje treba prikazati pri ponovnom pokretanju ista stvar i sa Chrome. Zbog radi potrebe testiranja imam i sve ostale instalirane FF, Chrome, IE, Safari.

Meni osobno je jako žao što je Opera tako nepravedno zapostavljena.

Google Chrome. Za testiranje imam instaliran Firefox, Operu, Safari i IE.