Koji fotic odabrati?

Htio bi uzeti neki fotic za klinku nesto oko 2000-2500kn je buđet. Prije sam znao ponesto o foticima, ali u to vrijeme kada je dosla digitalizacija iz nekog drugog razloga nekako sam usmjerio svoje hobije u druge stvari i prestao pratiti taj smjer. Imam jedan analogni SLR.

Nisam uopce siguran da li se moze za taj novac kupiti ista vrijedno razmatranja.

Da li novi fotici imaju neke slicnosti s mobitelama ono tipa da se spoje na wifi ili da sheraju slike s mobitelom ili iskljucivo kabelom i kompjuter.

Bitno mi je isto da je s objektivom. Nemam uopce dojam sta gledati, ima li sta dobro… ima li znalaca o tome?

Canon 1300d, pristupacan aparat. Pravi sasvim pristojne slike, poseduje wifi, konektor za mikrofon,hdmi, baterija dobro drzi, postoji mogucnost povezivanja telefona sa aparatom i kontrolisanje istog preko telefona. Sve u svemu jedan lep aparat za male pare. Neko iskusniji mozda da,bolji predlog. Sa ovim aparatom sam se susretao i smatram da je za nekog ko je pocetnik ili mu treba za fotkanje za fb/insta sasvim dobar.

1 Like

Sony mirrorless, nikon ili canon crop dslr.

Gledam nema bas dostupnosti izgleda da je bodel iz 2018 jel to staro ili ok?

Nabrojao si marke ne mogu iz toga nesto zakljuciti.

S obzirom da je početnica bilo koji crop fotoaparat koji ulazi u budžet. Mirrorless a6000 isto negdje ulazi u budžet. Ostali teško.

1 Like

A da li se isplati gledati po njuskalu ili postoji razlog da to bude novi?

Da li postoje neke znacajne opcije koje stariji digitalci nisu imali. A da bi bilo pozeljno da ju ima fotic.

Vidim na njuskalu puno fotica pa ne bi htio kupiti neku staru kramu. Ili da fale neke bitne znacajke.

Bez kojih znacajki da ne kupujem niti gledam?

Gledati da nema puno okidanja jer svaki shutter ima određen broj okidanja. A zamjena nije baš jeftina. Recimo ispod 100.000 okidanja, ali to je sve relevantno. Neki će odraditi 300.000 okidanja, a neki će na 70.000 crknuti. Sam fizički izgled tijela (ogrebotine) nije toliko bitan koliko je bitno da stakla nisu izgrebana.

Gledaj i cijene objektiva. Mada su okvirno nikon i canon tu negdje. Sony mirrorless moguće da odskače cijena.

Moja preporuka je Nikon D3xxx serija. Modeli D3300, D3400 i D3500, svi su skoro isti, Nikon svake godine izbacuje “novi” model u toj entry level kategoriji. Ne znam u čemu je fora s tim, a fotići su skoro isti, razlika je u 2-3 sitnice koje početniku neće značit ništa.

Gledaj slobodno polovne na Njuškalu, općenito takve aparate ljudi ne koriste u prifesionalne svrhe pa shodno tome nisu izubijani. Evo npr. OVAJ sam našao na Njuškalu, nije skup, ima malo okidanja, vredi te novce. Taj objektiv 18-55 nije neko wow staklo, al za učenje je super.

Objektivi: To je znanost za sebe :smiley: Nikoni s crop senzorima se mogu kupit sa kit objektivima 18-55mm ili 18-140mm. Ovaj manji 18-55 je, kako sam i naveo, ok za početnike, ništa više, plastik fantastik.
18-140 je bolji (i skupljiji), al opet, nije vrh. Ok za sve, odličan za ništa, dobar allrounder za furat na putovanja, da ne šrafiš drugi objektiv često, a ne trebaju ti brutalno oštre fotke. Oštar je do cca 70mm, dalje postaje mekan. Oba dva se ne mogu pohvaliti brzinom, blenda na oba dva je mislim f/3.5 - f/5.6.
Preporuka tzv. allround objektiva za crop je Sigma 17-50mm f/2.8. Oštra isto po cijeloj dužini i ima veliki otvor blende.

Pogledaj i web shop e-infinity, imaju foto opremu puno povoljniju nego kod nas. Kupovao sam od njih 3 tijela i 3 objektiva, sve radi super.

Zanimljivo, pogledat ću i Nikon upravo to za učenje i treba biti, a opet druga je to dimenzija nego slikanje mobitelom.

Imaš li neko mišljenje o ovome, i nije mi jasno što je taj drugi objektiv na kojem piše 50mm manji? Taj mi je upao u oko ima malo okidaja, za razliku s ovim koji si naveo da li je lošiji? Imam neki stariji analogni EOS Canon isto optika naj jefitinija, ali palo mi je na pamet da možda paše ista optika i na digitalac.

Ovaj imam analogni(slika zbog optike ako pase)

Radi se o prime-lens, odnosno objektivu koji nema zoom.Izuzetno dobar za portrete i slicne stvari gdje zelis da ima “zamagljenu” pozadinu - pretpostavljam da je otvor blende 1.8 kod tog 50mm objektiva.

1 Like

Objektivi i mountovi (navoji) na Canonu su malo drugačiji, tj. nisu svi isti. Treba proučit kaj na kojeg paše. Kod Nikona nema tih problema jer njihov F mount je isti od 1959. godine, svi stari objektivi pašu na nove aparate i obratno. Iznimka je Z mount kojeg su napravili prošle godine, al to je samo za mirrorless aparate.

Objektiv 50mm je fiksni, nema zoom. Takvi objektivi su puno oštriji, većinom su svjetlosno brži (blende f/1.8 i sl.), brže fokusiraju… Mana im je kaj nemaju zoom, ako to nije neophodno, uzmi 50ku s blendom 1.8, super su to stakla, a nisu skupa. Ali vodi računa da kupuješ fotoaparat sa crop senzorom, pa se žarišna duljina množi sa crop faktorom. Žarišne duljine objektiva se deklariraju po FF (full frame) senzorima. 50mm na FF je 50mm, al 50mm na cropu je (Nikon) x1,5. Znači 50*1,5=75mm, a to je već dosta usko, bilo bi bolje kupiti onda 35mm fiksni, to je otprilike 50mm na cropu. Canon ima veći izrez, 1,6 mislim.

1 Like

Da, primeovi su brutalni za portrete. 50mm f1.8 na cropu ili 85mm f1.8 na FF-u, boli glava kolko je dobro. Može i druge duljine, ovisi kaj radiš, 105mm, 135mm… Al kaj je duži, a da je brz (blenda 1.8), to je skupo ko šafran. :smiley:

2 Likeova

uzeo sam ovaj D1300 hvala svima! zadovoljan! :slight_smile:

Samo da dopunim, objektiv pase.

1 Like

Sada vam jos samo fali Adobe Lightroom i Adobe Photoshop za sminkanje fotografija i bice sve to super. Srecno i da vas u zdravlju i veselju sluzi aparat, vremenom ostavite utiske, cisto ako se pojavi neko sa slicnim pitanjem.

šaljem par fotki uslikane istim cannon 1300D foto aparatom

3 Likeova

Ovakve fotografije sad još treba obradit, ušminkat sa nekim softwareom za postobradu fotografija. Većina fotografa koristi Adobe Lightroom, a možete probat i Skylum Luminar, mislim da je trenutno starija verzija free.

Recimo prva fotografija, pravilno je eksponirana kaj se tiče sredine, čini mi se da horizont malo visi u desno i u donjem dijelu je pretamna. U donjem tamnom dijelu treba dignut sjene (shadows) da se dobe detalji na tom dijelu fotke i ja bi malo spustio svijetle dijelove (highights) da se naglase oblaci. To su dvije najbitnije akcije koje na toj fotki treba napraviti da se izvuče više iz nje. Ostalo po želji fotografa, exp, white balance, clarity, saturation…

2 Likeova