Koji qurac je ovim seljacima?

To da poticaji nisu bili u planu jednostavno ti ne vjerujem. Poticaj dobijaš na osnovu proizvedenoga i to spada pod prihod i da to izostaviš iz plana za dobijanje kredita je naprosto nevjerojatno.
Idem ja u banku tražiti kredit i pritom ću izostaviti prihod od države koji ću ostvarivati kad dobijem taj kredit!
Jako uvjerljivo.

Naravno da sam ja kriv što je tamo neki političar odlučio da mi više ne daje ono što se davalo godinama…Pa tko bi bio drugi kriv? Marsovci? :smiley:

Zašto inzistiraš na imenima i prezimenima? Nepotrebno je jer svi znamo da postoje. I ti znaš samo se praviš malo blesav.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Temeljiti svoj posao na Googleu je nepromišljeno, djetinjasto, neozbiljno i prilično glupo. Surađivati s njim da, ali temeljiti posao na njemu ne. I da ti sutra napravi update i da ti prihodi padnu na nulu uopće mi nebi bilo žao niti tebe niti bilo koga drugoga.

[quote=“CreatifCode”]Prvo ovo je pojednostavljeno
drugo bitno je minimalno proizvedena količina
treće trebalo bi odrediti 5-6 glavnih kultura za koje će se dobivati poticaji
četvrto pšenica se uglavnom sva otkupljuje jer je od vrlo velike važnosti za državu
peto ako je neštoproizvedeno onda to treba i pomoći (u slučaju poljoprivrede i određenih polj. kultura) i to u smislu nekakve minimalne otkupne cijene. Pa npr. ako agrokor daje otkupnu cijenu od 1,20 kuna,a zna se da je ove godine toršak proizvodnje 1,40kn po kili onda neka država da još 0,30 lipa po kili kako bi poduzetnik zaradio bar 0,10 lipa po kili. Da vidiš kako bi se svi trudili da dobiju 5,5 tona po hekru, a ne sadašnjih 3,5 tone.

Trenutno mu se jebe dali ima 1,2,3,5 ili 10 tona po hektru jer će on dobiti svoje poticaje, nakon ovakvog uređivanja znatno bi se promijenila proizvodnja i proizvedena količina.[/quote]

Iako se slažem sa tim da se poticati treba količina a ne površine nikako se ne mogu složiti sa tezama da nekome nije u interesu da i sad više proizvede po površini i time više zaradi. Daj mi objasni koji je njihov interes u tome da ne proizvedu više ako već obrađuju tu zemlju? :slight_smile:

Čuj, pročitaj još jednom. Nisu bili ukalkulirani u osnovnu računicu, bili su kalkulirani kao dodatan prihod koji je lako mogao otpasti bilo kada.

[quote=“iggysick”]Naravno da sam ja kriv što je tamo neki političar odlučio da mi više ne daje ono što se davalo godinama…Pa tko bi bio drugi kriv? Marsovci? :D[/quote] Davalo se, nije se zarađivalo, netko je odlučio prekinuti to bacanje para u vjetar. Zanimljivo kako su poticaji godinama rasli, a proizvodnja je padala. To je baš zanimljivo jelda?

Ako postoje,a po vašim tu riječim brijem da ih ima more,daj navedite bar 10. Imenom i prezimenom. Može i na pm.
S druge strane moram priznati da je moć propagande prejebena. Pustiš crva sumnje i onda ekipa ponavlja to do besvijesti uz tvrdnje “svi znamo da postoje” ali nekim čudom nitko nikad nit je vidio nit je čuo za jednog jedinog…Ili bar ja još niti jedno jedino ime i prezime nisam dobio na mnoštvo foruma na kojima se raspravljalo na temu đon dirova nepotrebnih od miljon kuna…

Ajd bar ne moram okolo žicati hosting. A nađe se nešto i za prigrist nakon svih tih apdejta. :smiley:

Jako je zgodno što plan više ne postoji pa sad možeš pričati kako tebi odgovara. :slight_smile:

Zanimljivo je kako si post-dva prije ovoga i sam podržao bacanje para u vjetar. A još mi je zanimljivije da si i sam htio biti dio biznisa koji se bazira na bacanju para u vjetar pa kad nisi uspio postao si jedan od najvećih pljuvača tog biznisa tu na forumu. :wink:

To moraš pitati njih. Evo ja imam primjer u svojoj bližoj okolici. Ujak na malo manje od 1/2 ha zemlje proizvede oko 2-2,5 tone pšenice ovisno o godini, susjed 3 ha zemlje proizvede ok 5 tona pšenice. Ujak ne dobije poticaje, ovaj dobije. Ujak na tu zemlju baci 100 kila umjetnjaka, a ovaj na svoju 500 kila. Ujak obavlja špricanja protiv korova 3 puta, ovaj niti jedanput. Ujak sije 2 puta godišnje ovaj jedanput. Ujak nema mehanizaciju pa plaća sve, a ovaj ima sve. Nije najnovije ali radi. Itd. Itd. E sad tko je tu lud ja nemam pojma.

Pa o tome ti i pričam cijelo vrijeme, poljoprivreda je postala biznis, ozbiljan biznis i ako se hoćeš ozbiljno baviti time, moraš i ozbiljno pristupiti tome, a ne olako uzimate kredite jer je tam neki Čobanković ili Sanader rekao da će poticaji biti toliko i toliko. Pa po stoti put put - ovo je Hrvatska, jebe se nekom Čobankoviću, Sanaderu, Peri ili Marku za tebe i za to hoćeš li ti te kredite sutra moći vraćati ili nečeš. TI ih moraš vraćati, NA TEBI je da se obrazuješ i informiraš i doneseš održivi plan. Kako ti to ne možeš shvatiti?

Gle, imaš i dobar broj poljoprivrednika koji jako dobro rade i jako dobro žive, nisu svi u problemima

Pa ti skrećeš s teme, ti si skrenuo u švicarce.

[quote=“iggysick”]
I opet,po tvome nitko nikad ne bi uzeo kredit jer doista samo je smrt sigurna,posao nikako. To znamo pogotovo mi koji se bavimo netom i praktički živimo od gugla. Sutra neki novi apdejt može moje prihode baciti na doslovce nulu.[/quote]

I opet krivo, u onom mom gornjem primjeru, suludo je uzimati kredit gjde će rata biti pokrivena jednom plaćom a od druge ćemo preživljavati. To je samo pitanje vremena kada će doći do problema. No s druge strane, može se uzeti i kredit gdje je rata petina ili eventualno četvrtina zajedničkih primanja pa onda kada se dogodi nešto nepredviđeno - nisi odma u frci.

[quote=“iggysick”]
I opet nisi u stanju navesti jednu jedinu osobu koja ima taj preveliki preskupi traktor za premalo zemlje…Eto sad i njemci došli po Karlovcu vatati te ljude a ti nisi u stanju imenovati bar jednog! :D[/quote]

Nisam ti naveo jednu, već dosta više njih na prosvjedima u ZG, ali ti očigledno ne čitaš što ti ne odgovara.

Kao što sa ti već rekao, ima savim dovoljan broj uspješnih poljoprivrednika. Treba ispravno procijeniti koja ti mehanizacoja i traktor trebaju za posao i to uzeti. Mislim stari, ak ti zarađuješ 3 ili 4 soma kuna mjesečno nije za tebe nova bembura koliko got ti se povoljno činilo da kredit izgleda. Nečeš imati ni za regu ni za nove gume. Nećeš imati ni za jest. Kupi Daciju i problem riješen, pusti selo.

[quote=“iggysick”]Ako postoje,a po vašim tu riječim brijem da ih ima more,daj navedite bar 10. Imenom i prezimenom. Može i na pm.
S druge strane moram priznati da je moć propagande prejebena. Pustiš crva sumnje i onda ekipa ponavlja to do besvijesti uz tvrdnje “svi znamo da postoje” ali nekim čudom nitko nikad nit je vidio nit je čuo za jednog jedinog…Ili bar ja još niti jedno jedino ime i prezime nisam dobio na mnoštvo foruma na kojima se raspravljalo na temu đon dirova nepotrebnih od miljon kuna…[/quote]

Imena i prezimena uopće nisu potrebna. Dovoljno je pogledati na polja. Evo ako uhvatim nekog da dođe obrađivati njive podno mene slikat ću pa ću staviti ovdje.

Ne znam da li ti čuvaš takve i slične dokumente po 10tak godina, ali ja ih ne čuvam. A u tom trenutku sam bio i prilično i razočaran i depresivan pa sam sve to što me povezivalo s time neuspjehom išau mahnito uništavati, čak sam i navedenu knjigu bacio što mi je danas jako, jako žao.

Di sam ja popljuvao poljoprivredu? Nađi mi to. Još uvijek imam veliku želju ući u taj posao. Možda se ii dogodi za 2,3,5 ili 10 godina. Ja poljoprivredu kao poslovnu granu nikad nisam i niak niti neću popljuvati. Izvrtanje riječi je loša osobina i molim te da to ne radiš.

Ne,ne pričaš to cijelo vrijeme. Ti želiš reći da su neki ljudi eto preko noći odlučili biti seljaci pa ajd! Idemo uzeti kredite,kupiti skupe đon dirove i ubirati poticaje i bog te veseli! I po stoti puta namećeš tezu da su se krediti dijelili samo tako,na lijepe oči! Naprosto ne mogu vjerovati da je netko toliko uporan u nametanju teze da su banke tako olako dijelile rizične kredite svima koji su im pokucali na vrata.

Istina. Zgodno je bilo spomenuti švicarce jer su oni masovno korišteni od poglavito visokoobrazovanih koji su njima kupovali stanove. Tak da tvoja teza da su neobrazovani popušili na kreditima pada u vodu.

Nis naveo niti jednog jedinog seljaka koji ima nepotrebno velikog đon dira za količinu zemlje koju ima. Ispada da si ti samo ljubomoran što netko ima suvremeni traktor. Ja da do besvijesti ponavljam siguran sam da ti ne bi bio u stanju imenovati jednu jedinu osobu koja ima neopravdano prejak i preskup traktor.

Po tvojoj tezi nitko nikad ne bi propao i sve bi u svijetu bilo haj lajf. Svatko bi morao biti super pametan i nitko nikad ne bi smio nikad se preračunati. I zgodno je pritome stalno nametati tezu da su ti ljudi bezveze kupovali preskupe traktore iako nisi u stanju navesti niti jednog jedinog koji je to napravio.

I mislim stvarno,daj mi navedi banku koja će mi odobriti kredit za bembaru ako zarađujem 3-4 soma kuna mjesečno. Idem iz ovih stopa kupiti tri komada! :smiley:

Možda radi eko proizvodnju pa ne šprica LoL :smiley:

Prejebeno je što današnji rvacki seljak i dalje ne obrađuje zemlju sa volovima,jel da? Jesu ti seljaci neki,hoćeju suvremene strojeve za obradu zemlje a ti si imao u planu kupiti Bikonju i Šaronju za tu svrhu…

Ako iggysick kaže da su poljoprivrednici u pravu, onda su u pravu.
Ne može poljoprivrednik radit s gubitkom, trebaju mu poticaji, koji se uzimaju iz državne blagajne koju punim i ja PDVom kojeg plaćam svaka 3 mjeseca.
Ako ja radim nešto što nije profitabilno, onda meni ne treba pomoć kroz poticaje. Jer ja ne radim žito.
Trebali bi se svi prebacit na proizvodnju žita.
I svi radit sa gubitkom.
Onda bi valjda bilo ok.

Poljoprivreda je posao. Zaboravi “sa koljena na koljeno” jer i obrti su radili sa “koljena na koljeno” pa su propadali jer su postali neprofitabilni (ako se nisu preorijentirali ili modernizirali proizvodnju). Nije modernizacija proizvodnje kupnja traktora, nego moderniziranje navodnjavanja, obrane od štetočina i povećanje doprinosa po hektaru (bilo koje kulture) uz minimalne troškove obrade.

Međutim, na Balkanu to tako ne ide. Prvo auto, pa onda sve ostalo. Ako zapne - kriva je država i ajmo u prosvjede.
Ponavljam, nikakvo opravdanje ne postoji za proizvodnju neprofitabilnih kultura. Jedino opravdanje može biti glupost ili lijenost.
Ako pritom misliš da kažem da su seljaci glupi zbog toga, onda nek ti bude.
Ako na mjestu gdje sam godinama sijao žito mogu sijat drugu kulturu (jer je zemlja kompatibilna, jer klima odgovara) pa naravno da ću se prebacit na to.
Ako po hektaru mogu zaradit 1000 eura umjesto 200 eura, pa naravno da ću radit to za 1000eura i bez poticaja, jer tada ne ovisim više o milosti države i njenoj dobroj volji (i budžetu) te godine.

Ali ako se oslanjaš samo na državu, onda nisi za taj posao - odustani i nađi si posel u nekoj firmici i uživaj.

Da isgurno to nam nije palo napamet, nikome. Pa čak niti njemu. Prošle godine je sijao soju, a na kraju nastala plantaža ambrozije.

Da zapravo sam se krivo izrazio. Ti si popljuvao sve ljude koji se trenutno bave time. Kao sve su to neznalice lijene a ti tako divan,krasan i pametan niti šansu da dobiješ. :slight_smile:

nije problem iznos, problem je što nije bilo nikakvih naznaka da će biti umanjenje (prosječna isplata prošlih godina je oko 2000 kn/ha) i ni u snu nismo očekivali ovaj šok…napose u godini pristupa u eu, nakon 3 vrlo teške meteo godine

Pričaš gluposti i izvrćeš riječi. Nije uopće potrebno kometirati da nekome tko ima 100-150 ha zemlje da je potreban traktor koji ima klimu iu sve ostalo što imaju današnji traktori. To uopće ne sporim, ali(uvijek taj jebeni ali) toga nećeš vidjeti na prosvjedu jer, prvo nema vremena, drugo nema potrebe jer njemu ide relativno OK.

Ne znam što inzistiraš stalno na imenu i prezimenu, što će ti to pomoći, što bi uradio s tim imenom i prezimenom?

Hmm, gdje sam ja to nekog popljuvao?

[quote=“dmitrecic”]Ako iggysick kaže da su poljoprivrednici u pravu, onda su u pravu.
Ne može poljoprivrednik radit s gubitkom, trebaju mu poticaji, koji se uzimaju iz državne blagajne koju punim i ja PDVom kojeg plaćam svaka 3 mjeseca.
Ako ja radim nešto što nije profitabilno, onda meni ne treba pomoć kroz poticaje. Jer ja ne radim žito.
Trebali bi se svi prebacit na proizvodnju žita.
I svi radit sa gubitkom.
Onda bi valjda bilo ok.

Poljoprivreda je posao. Zaboravi “sa koljena na koljeno” jer i obrti su radili sa “koljena na koljeno” pa su propadali jer su postali neprofitabilni (ako se nisu preorijentirali ili modernizirali proizvodnju). Nije modernizacija proizvodnje kupnja traktora, nego moderniziranje navodnjavanja, obrane od štetočina i povećanje doprinosa po hektaru (bilo koje kulture) uz minimalne troškove obrade.

Međutim, na Balkanu to tako ne ide. Prvo auto, pa onda sve ostalo. Ako zapne - kriva je država i ajmo u prosvjede.
Ponavljam, nikakvo opravdanje ne postoji za proizvodnju neprofitabilnih kultura. Jedino opravdanje može biti glupost ili lijenost.
Ako pritom misliš da kažem da su seljaci glupi zbog toga, onda nek ti bude.
Ako na mjestu gdje sam godinama sijao žito mogu sijat drugu kulturu (jer je zemlja kompatibilna, jer klima odgovara) pa naravno da ću se prebacit na to.
Ako po hektaru mogu zaradit 1000 eura umjesto 200 eura, pa naravno da ću radit to za 1000eura i bez poticaja, jer tada ne ovisim više o milosti države i njenoj dobroj volji (i budžetu) te godine.

Ali ako se oslanjaš samo na državu, onda nisi za taj posao - odustani i nađi si posel u nekoj firmici i uživaj.[/quote]

Meni je samo nejasno kako proizvodnju maltene osnovne životne namirnice od koje ovisi hoće li ti narod biti gladan stavljaš u istu ravan sa bilo kojim drugim gubitašem,recimo brodogradilištima. Ja sam mislio da je iole inteligentnoj osobi u 21. stoljeću jasno zašto svaka zemlja koja si to može priuštiti subvencionira upravo proizvodnju osnovnih životnih namirnica i strogo pazi da one budu što jeftinije i pristupačnije svim njenim građanima.

Zanimljivo da su maltene sve visoko razvijene zemlje svijeta idioti i neznalice po tom pitanju jedino si ti neotkriveni genijalac. :slight_smile: