Koliko dođe tuženje nekoga?

Neznam ima li odvjetnika ovdje, ali zanima me koliki je trošak ako se nekoga tuži?

Probaj s opomenom pred tuzbu … a i pravno je neophodno u startu … ne kosta puno, oko 50€ zavisno od drzave do drzave

U 90% slucajeva dodje do rjesenja spora - bar “na mrezi”

1 Like

Hvala, a što ako ode dalje koliko bi me moglo kostati?

Inace, ja i osoba koju zelim tuzit imamo sve na papiru tako da nema razloga za odugovlacenjem i izgovorima za vrijeme.

Ako smatras da si potpuno u pravu i da imas sve na papiru, mogu ti dati broj odvjetnika koji radi na rezultat. Tj., zastupa te besplatno dok ne dobije i naplati se na kraju. Troskovi sudova i papirologije su i dalje tvoji kolko znam…

Pa (opet zavisno od drzave i slucaja), advokati uzimaju i do 400 € po jednom rocistu, pa onda treba platiti i proces … nakupi se novca

Zavisi o kojoj tuzenoj sumi je rijec, advokati procjene svoj dio.

A ako si siguran 100% u uspjeh, onda prakticno troskova neces niti imati (troskove snosi strana koja izgubi spor + nadokanada za pretrpljenu materijalnu/dusevnu bol po osnovu presude)

Stvar je u tome da se radi o ostavinskoj raspravi, ja sam usred ostavinske rasprave izisao vanka, kada sam se vratio bila je prica o ostavstini, dani su nam papiri i svi smo potpisali bez gledanja. Ja sam osobno potpisao jer nisam nista ni rekao, a na kraju ispalo da sam ja izjavio da se odricem 1 dijela oporuke u korist drugog nasljednika. Ovo je bilo prije vise od godinu dana, danas mi stize opomena da nisam platio 800kn (zbog rasprave), ok platit cu, ali na kraju ispada da sam ostao bez 1 dijela ostavstine, poplacao odvjetnika samo zato jer je javni biljeznik napisao laznu izjavu tj da se JA odricem jednog dijela u ostavstini u korist drugog nasljednika i kada recem laznu izjavu, ne mislim da je javni biljeznik to rekao nego tako pise u rijesenju i kao slag na tortu dode mi opomena na 800kn ! I njega zelim tuzit. Sa drugim nasljednikom sam postigao sporazum tj, napisali na papir pred odvjetnikom da nece traziti kasnije drugu polovicu kuce jer sam ja vlasnik prvog dijela kuce, tako da ne dobije 1 dio sto je uzeo prema rijesenju da sam se ja odrekao i jos kasnije postane vlasnik drugog dijela kuce, medutim koliko me pamcenje sluzi tada nam je odvjetnik rekao da taj papir nema pravnog ucinka, to je samo pisani dogovor, ali ako kasnije dode do tuzakanja da ga ja mogu pokazati da ne ispadne da ja lazem i taj smo papir ja i drugi nasljednik dali po 500kn.

Ovo je bilo rekao sam prije 1god+ i cilj ovog tuzenja je da se kazni javnog biljeznika kakva god kazna bila + da mi se plate svi troskovi odvjetnika kojeg sam uzeo za savjetovanje + sudski i odvjetnicki troskovi ove tuzbe.

Jedino se bojim da ce ovo prerasti u godine i godine, a da cu samo morati vaditi lovu iz dzepa. Zato i pitam koliko bi me doslo ako ode dalje.

Jos nesto, a to je da me odvjetnik prvog puta trazio da mu donesem zapisnik tko je sto govorio, otisao sam kod javnog biljeznika i dao mi taj zapisnik, kada sam ga dao odvjetniku rekao je da je javni biljeznik trebao pisati tko sto govori usred ostavinske rasprave, a on to nije ucinio nego je samo napisao tipa:

Ovaj izjavljuje ovo:
par redova

I tako za svakoga od nas i to je to.

Na kraju ostanes bez 800kn, 1 dijela ostavstine, vremena, zivaca i novaca kod odvjetnika + za taj papir.

Ovo je stvarno najgluplja stvar koju sam pročitao i vidio ikad! Dani su vam papiri i vi ste potpisali bez gledanja… hahahha

Neću vrijeđati jer nije dopušteno na forumu ali nečini mi se da ste baš nešto pametni onda…

Iskreno neznam šta bi ti rekao na ovakvu glupost. Uglavnom možeš to izganjati taj svoj prvi dio samo moraš naći odvjetnika koji će se zajeb**** s time jer pitanje kolika je ta vrijednost.

Sry nisam mislio nista osobno ali nisam mogao ovo da neprokomentiram…

Znam vjeruj mi, ali kontam ako nismo nista rekli da nista nece ni biti nego kako je po oporuci. S ovim mojim slucajem samo mozes viditi na kakav nacin oni rade, zamisli koliko su ljudi tako zahebali. Ali ovo je cisto pisanje lazne izjave za koju znaju svi nasljednici. I po meni je problem sto ona moze dokazati da sam znao sve jer sam potpisao, a ja imam samo moju rijec i svjedok sam isto kao i ostali svjedoci koji su bili na ostavinskoj raspravi da ja nikada nisam nista izjavio da se odricem necega.

Da ali nitko tebe nije zaje** ako ti nisi pročitao… Pa nemožeš bez čitanja okolo potpisivati… U ovom slucaju si prevaren i iskreno neznam dal se možeš pozvati na maloumnost ako možeš to dokazati…

Ako je neka vrijednost te imovine nađi si dobrog odvjetnika i odi po pravni savjet to ti je 500 kn i objasni mu situaciju pa će ti tamo reći dal se može ići u to i dal se isplati…

Nađi odvjetnika koji je za obiteljsko/imovinsko pravo i sve ces saznati… Zaboravi savjete po forumima za ovakve stvari jer sve je od slucaja do slucaja…

Ja potpisujem samo kada mi oni potpisu da su me netjerali da potpisem…

jako me zanima sto ce odvjenik rec na ovaj tvoj slucaj, ovo je nesto strasno. Znam, nisi jedini, mnogima se dogodilo, prevare su sve posvuda oko nas. Zanima me dali mozes sto izboriti.

1 Like

Jesu i svi smo izloženi tome i pogotovo zato treba paziti… Sve se može samo zavisi gdje i na koga naletiš… U kojem se gradu nalaziš zbog odvjetnika pitam pa mogu vidjeti dal znam ili neko moj zna za preporuku…

Dubrovnik

Toliko mi se ovo zgadilo, da sam poceo citati o pravnom sistemu, ali moj mozak ne moze shvatiti nista od toga jer mi sve izgleda dvosmisleno tocnije zavisi o tome sto sudac misli o tome, a on na osnovu toga moze protumaciti zakon kako god on zeli.

Hmmm za Du nisam siguran pogledat cu dali možda znam ili moji ako ne jbg googlati mozes i sam…

Tako je zakoni su dvosmisleni i može i nemora… Ako se radi o imovini u Du vjerojatno ima vrijednost čim je takav pokušaj prevare. Savjetujem ti da odmah prestaneš čitati i nađeš odvjetnika koji će to odraditi kako treba…

Ja sam nedavno imao jedan slučaj gdje sam čitao i čitao mjesec i više dana po forumima i zakone i onda sam otišao preko starog kod odvjetnika koji je svoj posao odradio perfektno… cijena!? sitnica u odnosu na ono što je postigao…

Tako da nemoj gledati koliko novaca plaćaš odvjetnika, nego šta dobijaš s odvjetnikom…

1 Like

Postoji vise vrsta sudskih postupaka i to krivicni postupak, parnicni postupak, vanprarnicni postupak i izvrsni postupak, posto se ode radi o ostavinskom postupku postoji nekoliko karakteristika ostavinskog postupka. Ostavinskom raspravom se nasleđuju i nepokretna imovina, ali i dugovi i sudski sporo.

Ostavinska rasprava se pokreće predlogom za pokretanje ostavinskog postupka. Nju može da pokrene sud po službenoj dužnosti u roku od 30 dana od dana kada dobije umrlicu. Takođe, nju može da pokrene osoba koja je zainteresovana za ostavinsku raspravu.

U ostavinskom postupku treba da se utvrdi:
– naslednici
– sastav ostavine
– prava koja pripadaju pojedinim naslednicima

Dokumentacija koju treba pripremiti:
– popuniti predlog za pokretanje ostavinskog postupka
– izvod iz matične knjige umrlih za pokojnika
– ako su naslednici zakonski, potreban je njihov izvod iz matične knjige rođenih i lične karte
– ako su naslednici određeni testamentom potrebna je i fotokopija testamenta
– ako je predmet ostavine stan, potrebno je imati vlasnički list ili ugovor o kupovini stana, za automobil vozačku dozvolu, za oružje oružani list, za račune potvrde iz banke, ako su postojali sudski sporovi broj predmeta.
– potrebno je platiti i taksu čija visina zavisi od onoga šta se raspravlja ostavinom.
Moj ti je savet podji kod advokata i ispricaj mu situaciju sa sobom ponesi dokumenta koja imas a ticu se ostavinske rasprave a koliko ce te kostati sveukupna procedura to ti tesko ko moze sada reci, samo savet sa advokatom, ja sam pravnik tako da ti ovo savetujem, srecno.

1 Like

Škakljivo je i to što su javni bilježnici ljudi iz te struke koji su birani po “poštenju” i još jel mnogim pozadinskim faktorima. Ti si se 2 puta zeznuo.

  1. Što si izašao usred postupka
  2. Što si potpisao dokument

Možda i 3. put jer nisi na vrijeme platio ili obrazložio neplaćanje takvog računa

@CroLog ono što je tebi potrebno prije svega je - dobar odvjetnik. To ne možeš ni u mislima sam, i to; treba ti ovakav kao što ga Krčmar spominje:

Bio sam u vrlo sličnoj situaciji i to baš oko ostavštine, sve je na kraju završilo više nego dobro sa minimalnim troškovima. :fu: Mene je odvjetnički zastupao moj rođak (da i ja spomenem rođaka, kao i mnogi na Forumu :smile:), ali jednako ti može biti i ako nađeš odvjetnika kakvog opisujemo iznad. U suprotnom je skroz neizvjesno, jer i tvoj odvjetnik neće nastojati ništa drugo nego izvući lovu iz tebe. :o:

P.S. Odgovor iz naslova: samo tuženje je tek početak parnice i eventualnih troškova.

Dodao bih ja po 3. ili 4. stavku, kako mu više odgovara, da nije pročitao odmah nakon ročišta što je potpisao i reagirao. Kužim da je moguće da su te u toj žurbi nasamarili, no imao si 8 dana da pročitaš naknadno što si potpisao i uložiš žalbu. Puno bi lakše riješio sadašnju situaciju.

Bilo kako bilo, sretno!

1 Like

Znam, ali u koju me poziciju stavio… da sam trebao onda ganjat se po sudu sa vlastitim rodakom s kojim sam cijeli zivot bio dobar. Znam da je njegov otac (moj dundo) ulagao tamo i rekao sam mu prije smrti da je to njegovo, ali zelim garanciju da ne dobije i jedno i drugo, tijekom ostavstine i iza rijesenja ulogu je preuzeo rodak jedini sin i rekao je ono sto sam se ja odrekao u njegovo ime da ne zeli vracati nazad tj kako pise u oporuci, da se ne svadam i tuzim sa vlastitim rodakom isao sam najmirnijim putem, rekao sam kao sto sam gore napisao neka ti to, ali smo potpisali papir u odvjetnika (vidi gore).

Meni u interesu nije da ja sada vratim to kako je bilo tj na pravovaljanu oporuku sto je ucinjeno ucinjeno je. Medutim zelim da javni biljeznik plati tu gresku i to nije jedina greska koju je ucinio. Ucinio je jos 2 greske koje se ispravljaju:

  1. Nije u rijesenju napisano da je stan povise mene na moga oca koji je gradio to nego ispada kao da je njegov otac radio to i da njemu u oporuci poklanja.

  2. Jedini komad zemlje koji je 1/1 nije napisao.

Br 1 i 2 se jos rjesavaju kao naknadno pronadena imovina upravo zbog greske javnog biljeznika.

A najveci gubitnik sam ja jer:

  1. Sam ostao bez garancije (vidi gore)
  2. Odrekao se u korist drugog nasljednika, a nisam.
  3. Placao odvjetnika za savjete u tome slucaju tocnije kako rijesiti stvari sa rodakom na miran nacin.
  4. Najvise izgubio vremena, novaca i zivaca.

Od svega zelim da javnom biljezniku bude:

  1. Da plati sve troskove suda i odvjetnika (prije i kasnije)
  2. Da mi se isplati neki novac zbog svega sto mi je uradio.
  3. Da dobije opomenu/ostane bez odvjetnicke licence i da plati kaznu drzavi.

To sto sam ja otisao usred rasprave je skroz nebitno jer on ne smije koliko znam nastaviti dalje raditi ostavinsku raspravu bez svih nasljednika. Jos istrazujem, pa vjerojatno u pon cu otici kod nekoga odvjetnika samo se nadam da nema veza medu njima.

Kao što je već nebrojeno puta rečeno u temi, najbolje je posavjetovati se s dobrim odvjetnikom, da kasnije ne bi imao još gubitaka (financijskih). U konačnici, želim ti puno sreće ako do parnice dođe (ili bilo čega), a dođe li do nečeg, podijeli s nama kako se cijela situacija razvila (imao sam donekle sličnu situaciju prije X godina na ostavinskoj, ali mi se nije dalo natezati po sudovima, a odvjetnici su oduvijek bili skupi i činilo mi se dosta rizično, pa me zanima kako će se ovo razviti).

I savjet svim nama da napravite oporuke, vazece kod javnog biljeznika koje se nemogu i nesmiju promjeniti niti pod kakvim uslovima.

Tako ste rijesili sve probleme svoje djece… Imam slican primjer u obitelji, isto kao i ti, samo sto se moj otac odrekao svega svjesno i ostavio hienama neka se medjusobno grizu…

A imam tu jedan primjer iz ulice koji bolje da niti ne pisem jer je zavrsio kobno…

Moj savjet je, distanciraj se od svega cim dalje, nadji odvjetnika ako imas novce i objasni mu sve i neka on tjera sve dalje bez da se uplices u ista.