Koliko košta web shop?

Imam neku ideju za pokretanje posla, pa me zanima koliko bi stajao nekakav web shop. Znam da je pitanje u stilu “koliko košta kuća?”, ali ne znam ni otprilike koliko bi tako nešto stajalo. Napisat ću što bih volio da shop ima, a vi probajte procijeniti.

Za početak bih imao samo mogućnost plaćanja pouzećem i virmanom/gotovinom. Ne treba gateway na kartičare, ali s vremenom će i to trebati, pa bi bilo dobro da ima mogućnost nadogradnje. Sinhronizacija s ERP-om nije nužna, ali neki import podataka iz XML-a ili XLS-a je jako dobrodošao. Poželjno da se opis proizvoda može prikazati u karticama, tako da imam jednu karticu za opis, drugu za logističke informacije, treću za linkove na PDF datasheetove i ostale dokumente. Poželjno da se isti artikl može nalaziti u više kategorija. Ostalo klasika: vezani artikli, mogućnost označavanja akcijskih proizvoda… Dobro pretraživanje je must have (vidio sam skupih domaćih web shopova koji neznaju pretražiti po dijelu riječi, već samo cijelu riječ).

Koliko sam vidio, Woocommerce bi me zadovoljio :slight_smile: Što se tiče dizajna, čist i jednostavan. Tehnički roba i alati su u pitanju, a zbog publike što manje animacija to bolje. Recimo, https://www.sparkfun.com/ mi ima dobar koncept.

Trebao bi biti i dio poput bloga gdje bih mogao ubacivati članke po potrebi. Te dio kao “download” gdje će biti veći broj PDF-ova i ZIP-ova za download. Za ovo bi bilo dobro da se može iz drop down menua odabrati određeni uređaj i da onda prikaže samo downloade koji se odnose na njega.

BTW, nema potrebe da mi se javljate za posao, jer zasad je sve u fazi gdje zbrajam troškove.

Takav shop koji je u primjeru košta kod nas(Njemačk) izmeđju 7k i 15k €, s obzirom da se radi o Hrvatskoj vjerujem da bi bilo dosta i između 7k i 15k Kuna.

Nisi naveo dali zelis unikatan tamplate ili kupljeni template…

Ukoliko budzet nije velik troskovi su ti ovakvi:

  • Hosting cca. 200kn
  • Domena cca. 60kn
  • Woocmmerce template cca. 300-500Kn
  • Nauciti instalirati wordpress preko cpanela cca. 10min tvoga vremena
  • Nauciti instalirati woocommerce cca. 10min
  • Nauciti instalirati template cca. 10min

Dakle ako ti je buzet nizak a zeljan si ici uciti stvari sam sve ce te izaci ispod 1000kn.

Ako se odlucis za opciju da ti neko drugi ide raditi sajt po templatu izac ce te cca. 2000-5000Kn zavisi tko ce ti raditi također uracunaj tu jos hosting i domenu. Mozda bi neko i za manje novaca radio ovo…

Ako se odlucis za opciju sa unikatnim dizajnom mislim da bi ti ljudi racunali 3000+ Kn

Sve zavisi na kog naletis… Ali ovo je neka moja procjena.

javi se meni ja se bavim izradom web sajtova uradicemo nesto jeftino a kfalitetno

pozzz

Hvala vam na odgovorima!

@creatifcode Više sam mislio na izgled stranice, nego na sve mogućnosti. Pola stvari mi ne treba (forum, podsiteovi…).

Ako imas prodaju iskljucivo preko webshopa s vremenom ce ti trebat brdo stvari. Jedan od nasih klijenata je trazio webshop 2011. godine … napravljeno mu je sve prema zeljama custom za 17.000 kn. Od 2011-2015 ulozio je preko 70.000 kn na nove module, nadogradnje, redizajn, windows popratne aplikacije i sve podsustave koji mu olaksavaju poslovanje i optimiziraju vrijeme i troskove. Nemoj mislit da su ti gotova rjesenja dovoljna … neces s time daleko :slight_smile:

1 Like

To je 87 000. :slight_smile:
Jeli zaradio barem 1000 do danas? :slight_smile:

1 Like

E ovak. okreni se na drugu stranu i prvo pogledaj što oćekuješ od web dućana?
Gdje ćeš ga plasirati, kako reklamirati itd…
A onda si odredi budget.

Da ne i bilo da ti neko pukne 35 tisuća kuna, složi se sve i onda čekaš 35 mjeseci da vratiš to nazad…

ne znam koliko je zaradio jer to je relativni pojam. Znam da je prodao preko 8M kuna preko shopa.

Druze kad krenu da se vrte cifre ovde ima da te zaboli glava. Kao da svi rade i ocekuju od drugih da rade milionske shopove i poslove. Elem ako ko te zanima nesto jeftinije i malo jednostavnije a potpuno funkiconalno i sto koriste hiljade i hijade ljudi sirom sveta (pa kad zadovoljava njihove apetite mozda ce i tvoje) mozes da bacis pogled na shopify. Ja placam najmanji paket 29$ mesecno , imas dosta stvari, import proizvoda, custom manual payment (virmani ili sta vec) , potpuno pracenje inventara , lako ubacivanje proizvoda, ja imam povezan 2CO payment procesor, hosting naravno neogranicen i besprekoran , teme neke besplatne neke premium, ogormnu bazu aktivnih korisnika (forum) i shopify guru-a (ljudi koji ce ti pomoci oko nekih custom resenja), gomilu tutoriala za ucenje, dodavanje domena, statistika, odlican admin backend panel, povezivanje sa POS terminalima, I GOMILA aplikacija (plugin) koje mozes ubaciti sa njihovog app store-a, mail server sa automatskim notifikacionim mailovima koje mozes poptuno preurediti prevesti ili sta vec…

Meni su ljudi ovde nudili neka resenja od 1000 i plus evra, opencart ili woo mislim ne mogu bas da se setim, necu da kazem da ne vrede ili da nisu dobra resenja ali jednostavno za moj obim posla nisu potrebna , a uz to shopify resenje sam ucim da uredjujem pa cu se sve lakse snalaziti i koristiti ga sve naprednije. Sve preporuke http://www.shopify.com baci pogled imas free trial kojim su mene kupili :wink: sve najbolje

1 Like

Sve to stoji.
Samo ovaj servis kojeg ti spominješ je website builder, poput wixa i
sličnih servisa gdje korisnik “isklika” svoj site. A to ne možeš
uspoređivati sa shopom napravljenim na Woocmmerce, Magento i sličnim
platformama.

Imao sam prilike uređivati jedan takav site ali sam brzo odustao
kada sam pogledao source. Bug unutar buga, greška unutar greške,
nepregledno, neorganizirano, vitalni dijelovi koda nepristupačni…
Praktički nemoguće dopisati komad koda i povezati ga da bude funkcionalan.

Takva vrsta sajtova je ograničavajuća u svakom pogledu. Izvana gladac - iznura jarac.
Nikome to ne bih savjetovao tko želi imalo ozbiljnije, kvalitetnije riješenje za shop ili sajt.

Eto, ovo je najbolji omjer cijene i kvalitete.

Woocmmerce, Magento ili neki drugi punokrvni web shop (jer WP to nije).
Uz ovo šta je navedeno treba još implatirati payment gateway i imaš kvalitetan web shop.
Od troškova trebaš računati i plačanje payment gatewaya:

Uz payment gateway, neophodan ti je SSL certifikat (100-200 kn), zbog sigurnosti podataka.

Ako daš nekom sa iskustvom tko to radi, za ruke (instalacija, modifikacija templatea) ne bi trebo
uzeti više od 1000 - 1500 kn. Tako za par hiljada kuna možeš proći sa kvalitetnim web shop riješenjem.

Ispravka: Woocmmerce jest plugin :smile:

Kako bi dobio bolje pregled cijene: u firmi u kojoj se trenutno nalazim radimo webshop za jednu firmu i njihovih 4/5 brand stranica i cijeli projekt košta cca. 2 - 3 mil. €

Ako nije tajna koje tehnologije si koristio za izradu web shopa i koliko vremena ti je trebalo da odradiš custom rješenje? Pretpostavit ću i da si se oslanjao na open source packagee da ne izmišljaš kotač nanovo?

Mislim da je većina izrečenog neistina i da je neka prica od rekla kazala a ne iz iskustva, shopify je bilder koliko i WP ili neki drugi cms, da tacno, ne moze se do te mere pristupiti (editovanje svih fajlova na nivou hosta). Ali gotovo sve se moze uraditi u kodu , svi fajlovi teme su dostupni za editovanje i jos mnogo toga isto kao i u na primer WP panelu. Iz ovog recenog mislim da si samo pogledao features ili nesto tako a da se nikad nisi ulogovao u admin panel, drugim recima mislim da lazes.

Naravno da mogu, sluze istoj svrsi, pordaji proizvoda , kao na primer Ferrari i Yugo , mogu da ih uporedim jer su oba prevozna sredstva, svestan sam naravno da je ferrari bolji ali ne mogu ga svi priustiti niti je svima potreban vec im i Yugo vrsi posao a platili su ga 900 puta jeftinije. Ovde se vidim pominju neke firme sa nekim milionskim shopovima. Mozda gresim ali mislim da momak nije imao to na umu. Ovde ljudi kao da zive u nekom pararelnom svetu kao politicari.

Dodje covek kaze:
Q: "Ljudi imam mali butik , trebao bi mi neki autmobil za posao i porodicu"
Uvek isti A: “Ma brate ili Ferrari ili Bugati , ae moze da prodje Audi A8 ali mislim da te nece zadovoljiti, mene nije”

Shop koji je covek linkovao u prvom postu kao primer ne verujem bas da kosta 2-3 miliona evra. Strucnjaci ispravite me ako gresim.

Video si open source a uređivanje je toliko ograniceno i to je “sajt na kliktanje” kao wix? Dve godine ga koristim i ja sam se snalazio sa nekim manje zahtevnim delovima koda, a vece stvari su mi radili ljudi iz supporta (24/7 naravno) i sve je prolazilo bez problema, na nijedan ozbiljan bug jos nisam naisao,. Shopify je ozbiljan projekat na kom radi mnogo ljudi, polira, pegla automatski on site SEO (kategorije , kanonizacije…) i sve sto je potrebno za uspesnu prodaju sto je cilj.

Ljudi sa najvecih foruma poput warrior ga opet preporucuju za manje projekte.

Primeri razlicitih shopova, meni ni jedan ne lici na WIX, mozda je samo moje vidjenje:



http://store.penny-arcade.com/

http://tattly.com/

1 Like

Ma sve to stoji. Vjerujem da si super zadovoljan svojim shopom.
Možda je taj shop bolji od Wixa, ne znam.
Ali čim vidim da je riječ o website builderu - imam averziju.

Inače, i iza Wixa stoji stoji vjerojatno i puno više ljudi nego iza tog shopa.
Ali to ne mijenja činjenicu da je on to šta jest - website builder, najeftinije
i najgore moguče riješenje.

Ne razumem, da li je i WP website builder? Za sve moze da se kaze da website builder sto ima neku vrstu vizuelnog kreatora. Shopify nema nikakve veze sa flasholikim builderima na koje ti vrv milslis i navodis ljude da pomisle na krivo…Jednostavno ima admin panel kao i svaki drugi CMS ne vidim problem u tome…

Tako je ok da kazes, a ne da kazes da si probao nesto sto ocigledno nisi…

https://www.google.rs/search?q=shopify+review&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=tCAtVp_jCMfRswGtjpPYAw

Razvijeno je rjesenje od 0, 100% custom. 2010 - 2011 za potrebe jednog veceg klijenta. Kasnije kada je dosao ovaj klijent kojg sam spominjao koliko je ulozilo to se nadogradilo i ta platforma je postala temelj za daljni razvoj shopova. Ne volim iskreno gotova rjesenja, buduci da na vlastitom rjesneju znam svaku liniju code-a i moguce je apsolutno sve (za dogovorenu cijenu) prilagoditi i prepraviti. S gotovim rjesenjima se gubi vrijeme i nije sve tako prilagodljivo.

Tehnologije su PHP, jQuery i MySQL. Neki moduli (windows) za obradu podataka, obradu mailova i određena generiranja su napravljeni u VB.NET-u isto na MySQL-u.