Koristi li itko od vas winglio?

Ajde nek si ti pametniji od dvije prezene djelatnice na dva razlicita mjesta…

Jesi li radio s domaćim firmama? Kako se one odnose prema činjenici da moraju plaćati u devizama?

ja bih započeo s ovim, ali strah me da ne ispadnem neozbiljan i kompromitiram cijelu daljnju suradnju.

Jesam, ali nije najbolja opcija za domace firme bas radi toga sta moraju kupovat devize…

Winglio koristim u 95% slucajeva za strane klijente

Koji način isplate koristite za isplatu novca s Upworka na Winglio?

Malo je zajebano :smiley:

Moras prvo isplatiti sebi na paypal i onda sa paypala poslati na winglio racun …

Znači prvo na privatni / osobni Paypal račun, zatim na Winglio. Da li je to fiktivno izdavanje računa samome sebi?

Bio bih zahvalan ako imaš više informacija. Hvala.

Nisam siguran da i ne… Jednom sam samo to napravio. Najbolje ti je da kontaktiras Slava iz winglia on ce ti to sve super objasnit :slight_smile:

1 Like

kad je vec rijec o winglio, 6,6% njihove provizije + 12% + prirez je za dividenta, a što je sa secondary income ilitiga dodatnih prihodom ? :slight_smile:

Primanje uplata na Winglio je moguce iskljucivo od klijenata s kojima se napravi ugovor i kojima se potom izdaje racun. Osim toga, moguce su i isplate sa pojedinih online servisa i freelancing platformi na Winglio, sto uglavnom spada u custom Winglio usluge. Medu tim servisima nije Upwork tako da povlacenje sredstava s Upworka na Winglio nije moguce. Netko je gore spomenuo mogucnost povlacenja na svoj PayPal pa sa svog PayPala na Winglio sto NIJE moguce jer ne mozete izdati racun samom sebi a ni to nema bas nikakvog smisla jer porezna obveza nastaje u trenutku primitka uplate na osobni racun, ukljucujuci i PayPal, sto je u tom slucaju to onda drugi dohodak. Dakle, ako ste iz nekog razloga mislili da vam primanje uplata na osobni PayPal nije oporezivo jer novac jos nije dosao u Hrvatsku, to nije tocno. Nema razlike izmedu osobnog PayPal racuna, inozemnog bankovnog racuna i bankovnog racuna u RH, porezno gledano to je sve isto. Moja preporuka svima koji i dalje namjeravaju primati uplate na PayPal a ne zele to iz bilo kojeg razloga prijaviti kao drugi dohodak (ili misle da ne moraju), je da registriraju tvrtku u UK (inicijalni trosak je ispod 100 EUR) i otvore poslovni PayPal racun na tvrtku ili da provjere koje su mogucnosti da to naprave preko Winglia (nema inicijalnih troskova).

Može više informacija o tome kako?

1 Like

@dmitrecic ce objasniti kad stigne.:dog::dog:

  1. Otvaranje firme preko jedne od ove dvije stranice (ili neke slicne trece) https://formations.house/ ili https://www.companiesmadesimple.com/

  2. Otvaranje bankovnog racuna za firmu (potpuno remotely) - googlaj Transferwise borderless account ili Revolut business account (ne dozvoljava mi forma vise od 2 linka).

  3. Otvaranje PayPal racuna i povlacenje s PayPal-a bankovni racun firme vjerojatno ne moram pojasnjavati.

  4. Povezivanje firme i Winglia za fleksibilnije i jeftinije povlacenje novca s UK firme na privatni racun. Ovo je naravno opcionalno i spominjem samo kao mogucnost.

2 Likeova

@SlavkoP

Inace je bilo receno da se winglio moze koristiti sa upworkom, samo je potrebno kreirati racun u winglio-u i to je to.

Jer ovako ispada da je pausalni obrt uz rad najjeftiniji, pa cak i regularno.
Davanja do 300 k kn regularno su cca. 24000 kn , treba tocno provjeriti, a to je ukupno 8% + obrtnicka komora 1000 kn god.

8.33 % ukupno su davanja.

Netko je to krivo napisao za Upwork, nije moguce povlacenje s Upworka na Winglio.

Sto se tice isplativosti, ako netko radi preko pausalnog 250-300k kn godisnje, ukupna davanja na pausalnom obrtu su manja nego Winglio + porez i prirez na dividendu.

Na nekim nizim iznosima je Winglio povoljniji, a za iznose preko 300k kn godisnje je idealna kombinacija pausalnog obrta i dividende preko Winglia.

Placanje dividende preko winglio je zamjena za pdv?

Nije. To nema bas nikakve veze jedno s drugim.

Da li može nekakva računica , ako obrt naplaćuje preko winglio, npr. na 400 000 kn prihoda i 600 000 kn.

Jer mi nije baš jasno.

Naplatis 300k kn izravno na obrt i tu imas samo troskove obrta a sve preko 300k kn na Winglio i isplatis kao dividendu tako da Winglio trosak i porez na dividendu imas samo na iznos preko 300k kn.

1 Like

Zahvaljujem…

Meni se taj Winglio cini super, osim sto mi je osobno glupo da se vode ljudi kao nezaposleni i onda besplatno koriste zdravstvo. Uopce razmisljam, za privremeni freelancerski rad, ako je bezveze otvarati pausalni na samo par mjeseci, a Winglio se cini kao izbjegavanje socijalnih davanja, koja je onda opcija za fizicke osobe? Ugovor o djelu, autorski ugovor? Kako se takvi ugovori sklapaju s inozemnim firmama? Jer nemam bas opciju birati sto ce pisati u ugovoru, potpisat cu sta mi daju.

A za Winglio – je li netko probao ispuniti taj JPPOD preko e-porezne? Mene taj cijeli obrazac jako zbunjuje. Gdje unosim, da li u kunama ili eurima, itd…

Porezna obveza u Wingliu dakle ne nastaje cim se primi uplata, nego tek kada tu uplatu prebacite sa Winglia na svoj ziro racun? I koliko citam, to se dogadja konkretno svakog 5. u mjesecu? Ili biras datum?