Koristi li itko od vas winglio?

Autorski ugovor može isto za poslove koji se rade za inozemne firme.
Ne treba potpis na ugovor, dovoljno je samo dokument, a ne treba i kod porezne prijaviti se u porezni registar obveznika po novom.

Ako ide autorski ugovor i prijaviš se u registar, mogu se izdavati i računi, neznam, ako se ne prijaviš u registar, da li se može izdati račun. U svakom slučaju pitaj poreznu.

Davanja na autorski ugovor su cca. 25 % od ukupnog iznosa. Bez obzira da li se radi o manjem ili većem iznosu.

Na 100 k kn ukupnog iznosa, davanja su oko 26 000 kn na autorski ugovor.

Ako se otvara običan obrt, davanja su 30-40 %, ako ide paušalni obrt, limit je 300 k kn godišnje.

Autorski ugovor je ponekad malo skuplji, ali mirno spavaš i nema zezancije.

Firma u hr , ako se radi na autorski ugovor obračunava i uplaćuje davanja, ako je u pitanju inozemna firma i sl. , tada osoba sama obračunava i uplaćuje:

1.zdravstveno
2.mirovinsko 1. i 2. stup
3.porez
4.prirez

4 uplatnice za svaki ugovor.

Hvala na opisu! Pa meni je neobično kako svugdje samo vidim razgovore o obrtima i Wingliu, a nitko ne spominje te ugovore za fizičke osobe (‘autorski’ i ‘o djelu’). Ja sam čak do nedavno mislila da uopće nije moguće izdati račun kao fizička osoba (i da je to osnovni razlog postojanja Winglia).

Zanimljivo, znaci uopće nije puno skuplje od ove Winglio opcije. Ali lijepo pošteno platiš zdravstveno osiguranje, itd, umjesto da plaćaš Wingliu njihovih 9.6%.

E sad, znam da imaju neke restrikcije na to što smije biti “autorski ugovor”, za razliku od “ugovora o djelu” (koji ima veća davanja, nema te neke iznimke autorskog). Tko to provjerava, i kako se dokazuje da je rad uistinu bio “autorski”?

Nabrojano je , sve što spada u autorski ugovor.

Neznam da li još uvijek se treba prijaviti u poreznoj u porezni registar kao fizička osoba da bi se izdavao račun.

Hvala, cini se da ipak nije za mene. A cak i “ugovor o djelu” je navodno nezgodan ako nije definirano kao jedan konkretan projekt u ugovoru. Sto u mom slucaju ne bi bilo.

Stvarno bi dala bubreg za potvrditi da je Winglio OK opcija, jer meni stvarno nista drugo ne odgovara (privremeni rad na ugovor za stranu firmu). Ali me buni to sto kao radis, a vodis se kao nezaposleni primatelj dividende, koji na racun nezaposlenosti ne uplacuje zdravstveno osiguranje, nego ga ima besplatno.

Od vas gore koji kazete da su u poreznoj rekli da je to OK, jeste li konkretno naveli Winglio kao firmu, i prokomentirali taj dio (sluzbeno nezaposlen, a radim i primam dividendu)? Ili je bilo nekako zamuceno pitanje, pa teta u poreznoj nije zapravo ni znala za sta tocno govori da je OK.

Stvarno me interesira, nije da namjerno iz prkosa kontriram. Samo nazalost zivim u malom mjestu gdje nemam pristup poreznom savjetniku, a zovem ove telefone savjetnika i stalno zauzeto… A zbog ovoga pitanja gore imam sumnju da je Winglio stvarno legalna opcija, iako bih ja jako htjela da je, jer bi mi rjesilo sve probleme (ne zbog smanjenja davanja, nego opcije da ponekad za povremeni rad izdam racun, bez da imam troskove u periodima kad posla nema).

@gulibuli
Sad zamisli da imas 40% dionica neke firme, nista ne radis i primas dividendu. Koja je razlika?

Neki kazu da je winglio ilegalan u hr.

Ako radis preko ugovor o djelu, davanja su oko 36% od ukupnog iznosa.

Mogucnost da bilo koja osoba u Hrvatskoj kao nezaposlena osoba ima besplatno zdravstveno osiguranje je stvarno odlicna stvar, ali to nije nesto sto bi trebalo zloupotrebljavati. To je mogucnost koja je primarno namijenjena onima koji stvarno nemaju nikakav izvor prihoda. Naravno da postoji legalan nacin da se u toj pogodnosti uziva potpuno besplatno ali ako netko kao nezaposlena osoba ostvaruje ozbiljnije primitke po bilo kojoj drugoj osnovi (iznajmljivanje nekretnina, kamate na stednju, dividende, trgovina vrijednosnim papirima i sl.) bilo bi korektno da si samostalno uplacuje zdravstveno osiguranje (oko 530 kn mjesecno). A sto se tice rada preko Winglia kao nezaposlene osobe, ako bas nemate nikakvih drugih primanja kroz cijelu godinu onda je najbolja opcija kombinacija isplate drugog dohotka i dividende. Do 3800 kn mjesecno si isplatite kao drugi dohodak sto je potpuno neoporezivo jer je to iznos osnovnog osobnog odbitka (za 2019. godinu), s tim da cete porez i prirez platiti ali cete ga dobiti nazad kroz povrat poreza, a ostatak si onda isplatite kao dividendu. S tim se rjesava i problem placanja doprinosa za zdravstveno koje onda u tom slucaju imate rijeseno, a cak se i koja kuna baci u vjetar u obliku uplate za mirovinsko (za one optimiste koji ce se zbog toga osjecati malo bolje i zbrinutije). Dakle, Winglio nije nista drugo nego alternativa (takoder potpuno legalnoj) opciji da u bilo kojoj drzavi na svijetu otvorite vlastitu firmu i preko nje poslujete te i dalje sve svoje osobne poreze i davanja placate u drzavi u kojoj zivite, uz jednu sitnu (ali covjeka veseli) razliku, a to je da cete koristenjem Winglia svojoj drzavi platiti vise poreza nego da poslujete preko vlastite firme u bilo kojoj drugoj drzavi a istovremeno ce vam u dzepu ostati vise novca nego u slucaju poslovanja preko vlastite inozemne firme.

Čitam što piše Slavko, guglam i sve je regularno kao što sam uspio primjetiti. Postavlja se pitanje, u stvari sam sebi postavljam pitanje dali je bolje onda imati d.o.o. ili funkcionirati legalno preko winglia? Zaposlio sam sebe i suprugu, plaćamo sve doprinose/namete i piXdarije a jedini benefit koji imamo je da imamo dosta troška na firmi, međutim na ono što ostane na kraju godine imamo porez na dobit, pod uvjetom da ne iskemijamo nešto i uložimo sredstva u rad ili proširenje tvrtke. Sad si mislim ovako na prvu, možda je bolje uzeti lovu kroz te dividende pa da sebi uplaćujemo neku vrstu životnog i imamo mirovinu nego plaćati državi porez na dobit plus sve ostalo. Naprosto nisam pametan, ne mogu se odlučiti. Jel ima netko da je zatvorio firmu i prešao na winglio? Kakva su njihova isksutva?

@Semolina

Razumijem da je firmi u interesu platiti sto manje davanja i da covjeku ostane sto vise.

Ali onda vise ne moze biti skolovanje besplatno(fax), ne bi smjeli postojati poticaji za poduzetnike i zaposljavanje itd…

Isto tako ukinuti financiranje sporta, kulture itd.

Hoces na predstavu, operu, karta ne bude 100-300 kn, bit ce 1300 kn.

Hoces dijete upisati na nogomet, moze, 500 kn mj.

Fax, puna cijena godine je od 20 k kn nadalje,
ovisno o faxu. Pa placaj svaki mj. 2000-3000 kn + stan, knjige itd…

Ceste, ako je 1 l benzina 10 kn, po novom bi trebala biti 25 kn.

Imas firmu, nista ti nece ulaziti u trosak.

Hocemo dalje?

Ali bi tada porezi i davanja bili minimalni.

čuj, sve što si napisao stoji… a da sam po tom pitanju korektan, govori u prilog da smo zaposleni dvoje, a ne moramo, imamo troje klinaca i nemamo više pravo na dječji što je oko 1300 kn. Ovako bi mogli imati dječji, zdravstveno plus lova. Koliko je to moralno, ne želim komentirati jer eto već godinu dana plaćam 60% državi. Bilo bi jedino dobro da se tuneli ne farbaju za milijuna kuna, da nemamo toliko korumpirane političare u povijesti ali sigurno i danas, da nemamo afera kojekakvih koji idu po sudovima. Onda bi znao da lova ide u prave ruke i na pravo mjesto. Za sada sam samo pitao za mišljenje, ne moralno kako si to odmah shvatio, već čisto financijske i poslovne prirode

Ja sam za da bude tako. Nek nam daju bruto place i svako si uplati kaj hoce. Pa necu ja npr. zdrastveno placati isto ko neki alkoholicar, narkoman, neko od 150 kila i sl. A i necu npr. dati nikome za poticaje, nove traktore, i ne znam sam sta sve ne.

Alkoholizam, narkomanija i pretilost su bolesti i oni placaju jednako ko i ti, da ih se lijeci. Ko garantira da ti nisi ovisnik o cokoladi ili ovisnik o adrenalinu (tim si rizican) pa da ti na temelju toga rasporedjuje uplatnice?!
Onda si ugradite cipove i sve mjerne uredjaje pa kako kome po zasluzi, ali nebi to ipak to zadire u tvoju privatnost… Onda suti i placaj i imaj suosjecanja za druga ziva bica i svoje sugradjane.

Necu davati ni za ceste, necu davati za ono, necu za ono… A sta mislis da klopa koju uvozimo i koja nam rusi cijenu poljoprivrede na zapadu ne dobiva poticaje?
Ja se slazem da su davanja previsoka i da ljudi moraju shvatiti da dobivaju bruto placu, jer sto prije to shvate prije ce nastati pobuna, a ne da ih briga jer to ionako polaca poslodavac.

No vratimo se na winglio, imam i ja jedno pitanje, ja sam zaposlen ali imam jedan dio primanja i preko njih, buduci da sam ja platio porez onih 6.6%, lovu uplatio na Revolut, ja nisam duzan nikome vise nista objasnjavati za taj novac ili bi ipak trebao (svojevoljno)?

Svaka isplata s Winglia na bilo koji bankovni racun u bilo kojoj drzavi, PayPal i sl. je oporeziva u drzavi u kojoj je ta osoba rezident, a o nacinu isplate ovisi je li oporeziva kao drugi dohodak ili dividenda. 6.6% je Winglio naknada, to nije porez. Svaka osoba je obveznik prijave i placanja poreza u svojoj drzavi nakon sto primi uplatu od Winglia na svoj racun.

2 Likeova

@SlavkoP

Da li ide uplata na revolut?

Hvala

@jorgovan ako je pitanje “je li moguce napraviti isplatu sa Winglia na privatni Revolut bankovni racun”, onda je odgovor “da, moguce je, kao i na bilo koji drugi bankovni racun”.

1 Like

Moze jedno pitanje vezano za zaradu putem affiliate marketinga? Znaci isplate se dobiju od affiliate platformi (na kojima se nalaze proizvodi koji se kasnije reklamiraju) kao sto su Clickbank, JVZoo, CJ, ShareASale i sl. i to najcesce preko Payoneer-a, Paypal-a pa cak i preko cekova. Da li bi se te isplate mogle ikako izvesti preko Winglia, ako ne moze kako preporucujete da se to izvede? Ako se radi o iznosima od 2000-10000$ mjesecno (nadam se u buducnosti), sto bi bilo najjeftinije za mene - otvaranje tvrtke, pausalnog obrta ili mozda offshore-a?

mislim da se uz poprilično malo cimanja može otvoriti firma u Delaware (porez je smiješan ako ga ikako ima) … znam za trojicu koji su tamo otvorili i rade preko firme tamo a iz BiH su

1 Like

@Krimica za ovakav business model u kojem je uglavnom nuzno da vlasnik affiliate accounta bude ista osoba ili tvrtka na koju ide isplata Winglio kao samostalno rjesenje nije opcija zato sto Winglio ne moze biti vlasnik tih affiliate racuna. Optimalno rjesenje za ovakav model je otvaranje jednostavne UK firme (inicijalni trosak oko 100 EUR) na koju onda primas sve te uplate, placas sve troskove koje imas (oglasavanje, copywriteri, development i sl.) a profit si u obliku honorara isplatis preko Winglia i na kraju jedini porez koji platis je porez na dividendu koji uvijek placas u svojoj drzavi gdje si rezident.

@korisnik9758789 firme u Delaware-u su uglavnom pass-through entities i zato nisu obvezne placati US corporate tax. To znaci da se prihod firme zapravo tretira kao prihod (dohodak) vlasnika te se na taj nacin i oporezuje. U slucaju kad je vlasnik firme osoba koja nije US rezident, ta firma je obveznik poreza u drzavi u kojoj je vlasnik rezident. Dakle, dobit koju takva firma ostvari je porezno gledano identicna situaciji da otvoris obrt (koji nije pausalni) i ostvaris oporezivi dohodak u visini te dobiti.

1 Like

Hvala na odgovoru…samo jedna stvar mi nije jasna. I ako otvorim tvrtku u UK, opet bi mi isplate od tih platformi dolazile na payoneer i paypal (poslovni)…a rekli ste da se s paypal-a ne moze prebacivat novac na Winglio (jer ispada da novac isplacujes sam sebi. Kako bi se onda isplacivanje honorara preko Winglio uklopilo u tu cijelu pricu?
Sto se tice Delaware-a naisla sam na clanak koji kaze da se na profit zaradjen preko tih tvrtki treba platiti samo porez na kapitalnu dobit (ako sam dobro shvatila). Clanak je od prije 2 godine pa ne znam da li to i dalje vrijedi… Tu je link od clanka