Koristi li itko od vas winglio?

@Krimica poslovni paypal/payoneer nije isto sto i privatni paypal/payoneer jer su na jednom firmini novci a na drugom vasi privatni novci. S firminog racuna mozete platiti sebi na Winglio jer to nije placanje samom sebi (firma i vi niste ista osoba) i u tom slucaju se radi ugovor izmedu vase firme i vas (u tom slucaju se vi tretirate kao bilo koji drugi suradnik vase firme kojeg mozete platiti preko Winglia). Ono sto ne mozete je platiti sa svog paypala ili payoneera sebi na Winglio, odnosno napraviti ugovor sami sa sobom koji bi bio nuzan za takvo placanje.

U Indexovom clanku je sve dobro objasnjeno osim detalja da svaka firma mora NEGDJE biti porezni obveznik, odnosno negdje mora platiti porez na profit koji ostvari. Dakle, postoje 2 vrste poreza, porez na dobit koji placa firma i porez na isplatu dobiti (dividendu) koji placa vlasnik (dionicar). U clanku je samo navedeno da vlasnik treba platiti porez na dividendu, ali nije navedeno da bi se prije toga trebao platiti i porez na dobit (corporate tax). U ovom slucaju bi se corporate tax trebao obracunati kao porez na dohodak vlasnika, i onda ono sto ostane nakon tog poreza bi se moglo isplatiti kao dividenda i na tu dividendu onda jos ide porez na dividendu. Gotovo sam siguran da ovo ne funkcionira tako u praksi jer je rijec o prilicno kompleksnom sustavu koji vecina ne razumije, ali tako bi trebalo biti.

Ok, sad je mi je puno jasnije. Hvala jos jednom. Mozete mi mozda poslati e-mail na koji bi vas mogla kontaktirat ako budem isla na varijantu s UK tvrtkom i Wingliom?

@Krimica [email protected]

Nedostaju mozda jednostavnije upute za winglio.

Hvala na detaljnom odgovoru!

Zanimljivo, znaci ako sam ja nezaposlena osoba, svejedno si mogu isplatiti dio zarade preko Winglia kao drugi dohodak (iako nemam “prvi” dohodak). Znaci, i dalje nisam u radnom odnosu (pretpostavljam), ali negdje moram prijaviti taj dohodak kao primanja, tako da me maknu s ovog besplatnog zdravstvenog za nezaposlene. Hm… OK, nije mi to ni palo na pamet kao opcija.

Isto tako, posto je potencijalni klijent u Americi, ne bi trebalo biti PDV-a. Ali ako preko Winglija moraju platiti u Eurima, onda ce koristiti Europski bankovni racun (imaju, ja mislim negdje u EU). E sad, da li to odjednom stvara obavezu PDV-a te EU zemlje, koju bi trebalo ukljuciti u izracun cijene… Ovo je sve toliko kompliciranije nego sto se cinilo isprva… Trebat ce mi prvo godina dana istrazivanja poreznih sustava, a tek onda mogu poceti raditi… :roll_eyes:

@gulibuli

Odes kod dobre knjigovođe i sve saznaš iz prve ruke.

Ma znam, ali u ovom mojem selu nema toga. A probati dobiti telefonski termin kod poreznog savjetnika (privatnog ili javnog) se pokazuje ne bas lako. Ali nista, pokusavat cu i dalje.

@gulibuli Ako je klijnet iz Amerike, nema nikakvog dodatnog PDV-a, a sto se tice placanja, postoji vise opcija, oni mogu platiti u eurima, ili u dolarima, ili mogu preko Transferwise-a platiti u dolarima na lokalni US bankovni racun od Transferwise-a a mi dobijemo eure od Transferwise-a koji oni uplate sa europskog bankovnog racuna pa se na taj nacin u potpunosti izbjegnu troskovi internacionalnih bankovnih transfera. Zapravo je sve vrlo jednostavno i u najgorem slucaju treba samo postaviti par pravih pitanja i za par minuta imas sve odgovore koji su ti potrebni :wink:

Hvala svima, sad se vec glupo osjecam da vas sve tu gnjavim. Moram prvo vidjeti s njima, jer su bili rekli da ce platiti u Eurima s Europskog racuna, iako je firma u Americi. Pa mi valjda oni moraju objasniti da li to poteze ikakav PDV zbog koristenja tog Europskog racuna. Ja ni ne znam da li je to samo racun, ili oni imaju i neku Europsku podruznicu.

Ocito nije za mene samostalan rad kad ovoliko zakompliciram nesto to se drugima cini jednostavno :man_shrugging::older_man:

Potaknut zadnjim izmjenama pravilnika (LINK NA ČLANAK) gdje će lokalni šerif određivati da li moj rad ima obilježja nesamostalnog rada te samim time mi roknuti kaznu, ozbiljno razmišljam o WInglio opciju. Zašto bi ja poslovao s 50 klijenata, ako mi je isplativije poslovati s 2-3 klijenta na stalnoj bazi?Plaćam doprinose, poreze I prireze, dobit itd… ali nije im dosta treba nahraniti sva ta usta koja ne rade ništa već 30 godina a dobivaju povlaštene mirovine, pokrali milijune ali nema veze platit će narod… Luda država. Iako čak nemam obrt nego doo i plaćam veće poreze, ovaj zakon kači sve.

Budući da nemam baš vremena ni volje letati po drugim državama (estonija, rumunjska itd) kako bi otvorio svoju tvrtku i onda opet pratio 100 ludih zakona, zanima me par stvari oko Winglia pa bi volio ako mi se može netko u PM javiti tko već duže koristi njihov servis.

Druga stvar:

Ima li netko konkretne brojke i postupak kako izgleda ovaj način kada prijaviš drugi dohodak ( u 2020. je 4000kn)

Hvala svima!

Da malo vratim temu jer me dosta toga zbunjuje (prvenstveno hrpa cudnih i kontradiktornih informacija od porezne).

Zivim u Hrvatskoj gdje sam i stalno zaposlen. Zelim pokrenuti svoj web portal koji bi prodavao odredene proizvode (dropshipping) i dizajnove/ilustracije (koje sam ja dizajnirao i ilustrirao) a koji bi se musterijama dostavljali kroz “print on demand” koncept direktno muterijama.

Da izbjegnem ludilo nase birokracije (stvarno ne mogu vise ratovat s njima, d.o.o. je bio opcija za mene ali nemam vise snage iako sam imao najbolju namjeru), ja zelim koristiti Winglio na nacin da sva zarada stoji na racunu Winglia i ja sebi jednom godisnje isplatim dividendu na koju platim porez, prirez i sta vec…

Ono sto mene muci:

  1. Je li bolje koristiti Winglio u mom slucaju ili registrirati tvrtku u UK, Estoniji ili slicno?

  2. Moze li Hrvatska porezna reci da je moja Winglio “tvrtka” porezni rezident Hrvatske jer se “stvarna uprava” nalazi u Hrvatskoj pa oporezivati isto kao i kod nas.

  3. Je li problem ako moja Wiinglio “tvrtka” uopce nema zaposlenih vec ja sam upravljam tvrtkom, izdajem racune u ime tvrtke i sam obavljam cijeli posao zapravo iz svoje kuce u Hrvatskoj?

EDIT: Meni bi zapravo bilo idealno da imam tvrtku s kojom Hrvatska birokracija nema apsolutno nikakvog doticaja dok ne isplatim sebi dividendu. Kad isplatim dividendu, zelim platiti porez i prirez na istu i nastaviti zivjeti bez doticaja sa Hrvatskom adminstracijom bilo kakvom. Naglasak da me zanima zanima iskljucivo legalno poslovanje.

Nitko nista?
Nadao sam se da bar etko ima pametan savjet o ovom problemu… :slight_smile:

Kao freelancer koji još uvijek nedovoljno zarađuje za poplaćati sve što ova država traži kada bi otvorila obrt/firmu, svidila mi se ideja da koristim winglio dok mi posao ne naraste dovoljno da taj trošak mogu opravdati.
Planirala sam primati uplate kao dividendu jer sam s plaćanjem poreza na doprinos ponovno nigdje, međutim ne vidim tu opciju na stranici…
Možete li mi pomoći oko te procedure?
Hvala!

Koristi li jos netko WInglio? Dali jos funkcionira nacin isplate kao dividenda?

1 Like