Korona virus pred vratima

E jbg, ocekivo sam neku diskusiju na ovu temu, kad ono nista :face_with_raised_eyebrow:

Haj vazi :wink:

Ovaj clanak sto si gore linkovao, nigdje ne vidjeh recenicu koja je ovdje kao excerpt. Stavise odmah na pocetku stoji ovo:

SUMMARY
Influenza viruses circulate around the world every year. From time to time new strains emerge and cause global pandemics. Many national and international health agencies recommended the use of face masks during the 2009 influenza A (H1N1) pandemic. We reviewed the English-language literature on this subject to inform public health preparedness. There is some evidence to support the wearing of masks or respirators during illness to protect others, and public health emphasis on mask wearing during illness may help to reduce influenza virus transmission. There are fewer data to support the use of masks or respirators to prevent becoming infected. Further studies in controlled settings and studies of natural infections in healthcare and community settings are required to better define the effectiveness of face masks and respirators in preventing influenza virus transmission.

Ja u ovom njihovom zakljucku (podebljano gore) vidim da:

1. Oni nisu sami radili istrazivanja, nego su pregledali postojecu literaturu
  2. Nasli su da postoje dokazi da maska pomaze da se virus manje prenosi
  3. Nasli su manje izvjestaja o tome da maska stiti samog nosioca maske
  4. Potrebna su daljnja istrazivanja (vele an kraju uvoda)

Ne nadjoh da maska nista ne vrijedi.

Nisam citala sve, samo pretrazila pojam “N95” u tekstu i veli:

Long-term use of N95-type respirators is likely to lead to physical discomfort [33], and has been associated with headaches

Imala sam danas jedno 4 sata KN95 i fakat me glava zabolila, ne znam da li je od toga ili sto ujutro nisam popila kafu.
Inace tekst je pisan u januaru 2010, vjerujem da ima u medjuvremenu puno vise istrazivanja na tu temu.

Evo nesto iz 2019. A sad kome je vjerovati, to je vec treca prica…
https://www.ishn.com/articles/110063-n95-respirators-may-not-provide-95-protection-against-nanoparticles

1 Like

Pa nema nigdje te recenice, al ti kaze da pogledas tabele 1 i 2.Jesi pogledala ?

To svakako, baci pogled i na druge studije sa linka koje su novijeg datuma.
Ne znam za tebe, ali kao sto sam vec pomenuo ja vidjam ljude sa maskama od neke tkanine ili samim tkaninama i to prolazi, bitno je kao da su ti pokrivena usta i nos, a to sto te “maske” ne stite uopste, to je nebitno :smiley:

E da, neki dan vidjeh sliku u ovom clanku

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cerkez-rano-je-za-produzavanje-radnog-vremena-ugostiteljskim-objektima/200921071

Ne znam ko normalan moze pomisliti da ova maska stiti od bilo cega :smiley: ? Sve to na stranu, opet je najbitnije ko tu masku nosi, a nosi je osoba sa ovom titulom Savjetnik federalnog ministra zdravstva.

Jesam, no ne znam sta je sve u okolnom tekstu, a vjerujem da im “summary” treba biti konacni zakljucak. Ne vidim poentu da “prevarim znak”, a moz biti da grijesim:

A ta maska od ministra zdravstva …takve iste i ovdje u Bavarskoj ministarstvo preporucilo, nose neki nastavnici, a i konobari

Valja stite da ne pljunes gostu u kafu… :roll_eyes:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja