Kraj web pretrage kakvu poznajemo

Čudi me da jos nema tema o velikim promjenama koji život za nas znače. Dolazi Google Bard, koji će biti na vrhu rezultata i davati direktan odgovor, tekst, slike, video i drugo.

Ocekujem pad posjete na stranice od 20-80% ovisno o tipu sajta i mislim da ovo nikoga ne zaobilazi.

Mozete li preživjeti web posao sa toliko manje zarade?

1 Like

Ne mora da znači…baš totalni pad posete, ali da postoji bojazan i verovatnoća i od toga. Ja sam mišljenja da sve zavisi šta će ljudi da pitaju AI,da traže od njega, za šta će se ljudi interesovati. Pa tako samim tim će i davati rezultate kao i stranice na kojima će se to nešto moći pročitati

Na primer, microsoftov AI chatbot na neke upite (naravno ne na sve) daje - izbacuje tekst kao i među prve , linkove ka mome sajtu .Znači on meni posetioca direktno na jedan način dovodi na moj sajt.(posetioc više od AI za moj sajz)

Opet meni ovo sve liči kao nekada kada su bili keywordi jako bitni (pre par godina) za sajt pa je narod trpao u tekstove članaka bruku keyworda . Ovi svi AI chatbotovi unutar pretraga imam osećaj idu na ovaj fazon…

Sajtovi sa jakim tačnim proverenim i ključnim rečenicama u napisanim tekstovima o tamo o nečemu će iskakati kao prvi u odgovorima te će tako dovoditi vlasnicima sajtova posete

Ne znam mnogo o ovome svemu ali ovo je neko moje skromno mišljenje

Ja mislim da će opet zaživeti (barem malo više) kao nekada pre, povezivanje sajtova preko razmene banera

A gdje točno piše odnosno tko to kaže da će Google Bard biti integriran u Google tražilicu? Koliko ja vidim to je potpuno odvojena usluga.

A sve i da bude nikada on neće moći zamijeniti jedan autoritativni web sajt.

Nema nikakvog straha niti će se desiti pad posjete.

Mene ne čudi da nema tema jer ljudi shvaćaju o čemu se radi.

Izgleda super, live stize do nas kroz koji dan A look at what’s next for AI and Google Search | Google I/O 2023 - YouTube

Neće biti pitanje koji je sajt autoritativan, vec koji AI alat. Možda malo pretjerujem, ali s vremenom, novi klinci neće otkrivati nove sajtove već se osloniti na brzo i efikasno riješenje od AI alata.

1 Like

Sad sam skužio ds sam postavio krivi link u prvom postu, a ne da mi urediti, treba biti: How Google is improving Search with Generative AI

1 Like

Ako pogledaš taj video vidjet ćeš da je to upravo ono o čemu govori @Goci . Znači ovdje googlaju za točno određene restorane i izlaze takvi GBP profili i web rezultati, googlaju za točno određenu haljinu koja ima rok dostave dva dana i opet izlaze takvi sajtovi. Znači ostaje sve isto kao i uvijek - kvaliteta će se pojavljivati u takvom “AI” obliku tražilice a nekvaliteta neće.

Ne vidim čemu panika?

1 Like

I do sad je trebalo biti tako isto, pa opet za dosta nekih stvarid obijas neki GT prevod sajtova iz Rusije i sl koji nisu ni prevedeni kako treba

Ovakvu samouvjerenost se rijetko vidi. Nije problem imati drugo mišljenje ali ovdje se radi o tako velikim promjenama da je malo smiješno biti toliko samouvjeren

3 Likeova

Btw, da ne bude samo pametujem. Sada trebam info kako restartati Win 11 preko RDP-a. I umjesto searcha pitao ChatGPT. To je najmanje jedan hit manje za nekoga. Jedan po jedan search pa se ti misli.

1 Like

Ja sam samouvjeren sa razlogom. Ljudi brkaju pojmove i ne kuze.

https://searchengineland.com/new-google-search-generative-ai-experience-413533

Dal uopšte raditi nove sajtove? :smiley:

Planirate li raditi nešto novo, s obzirom da bi ovo moglo uticati na smanjenje zarade?

Ja imam jedan sajt sa nekim tehnickim podacima, chatGPT ih sve zna,samim tim i Guglovi novi alati ce ih znati sigurno.Tako da ocekujem probleme…

onakve kakve ja radih ranijih godina ne bih preporučio ikome da sad radi. dakle u suštini laki i ultra laki keywordi na šire niše bez beklinkova na engleskom. teško će to ikad više prolaziti.

1 Like

Daljna monopolizacija i okrupnjivanje Googla koji vise nece morati dijeliit profit sa publisherima jer ce oglase moci stavljati diretno u Bardove odgovore.

Obzirom da su ovi Large Language Modeli samo prezvakaci sadrzaja na kojem se treniraju pitanje je jedino od koga ce "posudjivati "sadrzaj jednom kada uniste content creatore.

1 Like

“Helping you shop with generative AI”
link na: 4 ways Google’s Shopping Graph helps you find what you want

citat:
" Listings show products and their sellers, and they’re updated constantly — either through information retailers share directly via Google Merchant Center or from what retailers and brands post across the web"

Koliko vidim ovo je naznaka unistenja middlemenova odnosno svih Affiliate sajtova

1 Like

Pa ja mislim da si onda totalno promašio bit affiliate sajtova ili ti middlemenova, nijedan affiliate sajt nije tu da samo prikazuje proizvode, tako onda posjetitelj može otvoriti i trgovinu, ili samo Amazon i utipkati kategoriju tog proizvoda, što dosta ljudi svakako radi. Ljude zanima konkretno mišljenje o nečemu. Trgovinama je bit prikazati svaki proizvod kao najbolji, dok nekom middlemenu nije. Po meni, tu bi mogli malo izgubiti sajtovi tipa nabava.net, jeftinije.hr i slični koji samo rade izlist proizvoda i cijene.

Ja mislim da se prevelika fama digla oko svega. Možda griješim vidjet ćemo, ali ne mislim da će sajtovi tek tako otići u propast. Plus, google ne može niti približno oglasa staviti u bardove u usporedbi sa nekom stranicom gdje bez problema može ubaciti 10tak oglasa. Nije njima to u interesu. Sigurno da će određeni broj sajtova nadrapati zbog ovoga, ali generalno ne mislim da će ljudi za svaki pojam pitati Bard

1 Like

Ako ovo gledam iz ugla web developera, ne bih trebao da se brinem, jer po mom mišljenju, sajtovi nikada neće izumrijeti. Svaka “pojava” na internetu mora da ima web sajt, slično kao što svako mora da ima broj telefona bez obzira što se komunikacija može uspostaviti ( i uspostavlja se) brez broja telefona. Ali jednostavno, moraš imati broj telefona i to je to.

Ako bi gledao kao neko kome direktna zarada ovisi o broju posjeta, možda bih se zabrinuo… Ali… Zašto neko zaslužuje da zaradi ako kupcu traženu informaciju može posredovati i pretraživač, bio to obični ili ovaj AI? Unikatne, kvalitetne i drugačije informacije će se plaćati zlatom, zato, nema razloga za brigu. Oni koji su zarađivali na glupostima i spamu i treba da budu izbačeni iz igre. :slight_smile:

Zadnjih godina internet je trash, podsjeća me na tamo 2005-2008 kada su spameri vodili glavnu riječ. Vrijeme je da se iskorijene, ili bar na neko vrijeme sklone, pa da se nastavi sa efektivnim razvojem interneta, kakav je bio tamo nekada od 2015 pa sve do korone.

3 Likeova

Totalno si fulao bit. Affiliate sajtovi služe prvenstveno da netko tko želi nešto kupiti pročita review i onda klikne na Buy now on Amazon. Vremena reviewova u kojima se ama baš svaki proizvod hvali i pišu neistine o proizvodu su davno završila, odnosno takvi sajtovi su praktički nestali sa Googlea, a pogotovo nakon zadnjeg product review update-a.

Tako da kupac prvo ide čitati review i onda ide na kupnju. Ako je proizvod sranje ili ima neke karakteristike koje se kupcu ne sviđaju on traži drugi sličan proizvod i opet čita review.

1 Like

A ko je od vas licno testirao Bard?