Kraj web pretrage kakvu poznajemo

Evo ja sam ga testirao. Još uvijek u googleu nije implementiran ali biti će.

Jah to znam. No jesi li ga testirao prije ovog svog zakljucka?

I ja sam testirala, i apsolutno mi nije jasno kako neko ko je testirao Bard moze izjaviti ovako nesto, a ko se zove SEO ekspertom.

Sto se tice reviewa i affiliate - kao kupac ama bas nikad nisam isla ni na jedan affiliate sajt. Ako zelis reviews ides direkt na proizvod kod amazona, dole ispod ces naci najvise istinitih reviews. Ima i tu kupljenih, ali procenat mjerodavnih je za jedno 800% veci nego na aff stranicama. Ili ides na forum. Za sve zalutale duse koje su guglale, sav taj sadrzaj sad Bard izbacuje useru u roku odmah.

bye bye organska posjeta za affiliate

6 Likeova

Živi bili pa vidjeli. Ja kada nešto kupujem bogami prvo što googlam je “ime proizvoda review” i nikada ne kliknem na amazon reviewse jer oni obično nisu u top 10 rezultata. Nikada u životu kada sam nešto kupovao nisam čitao reviewe na Amazonu.

Edit: ako si gledala video koji je postavljen ranije gore vidjela si da ce Bard nuditi Google Business profile a i ostale rezultate - web stranice.
Tko kaze da se moj ili tvoj sajt ne moze naci medju prvim odgovorima kada Bard bude implementiran?

1 Like

Umjesto markentiskih eufemizama koji se koriste mislim da je vrijeme da nazovemo stvari pravim imenom.

Ovim potezom Google postaje ministarstvo informacija, centralno mjesto gdje ce vam se servirati sve informacije sa ugradjenim biasom onih koji treniraju model koji vam daje odgovore.

Do sada je jos putnik-namjernik mogao naletjeti na kakav blog koji ima alternativno misljenje o nametnutim temama, no sada to sve ide na above the fold, gdje vas ceka Bart.
Koliko cujem trenutne vijesti ce prepustiti svojim ideoloskim provjerenim partnerima poput NYT, Washington Posta, The Atlanica i slicnih mainstream mastodonata, a za sve ostalo ide gornji scenarij.

Iz perspektive nase branse, Google postaje content provider i to na svim temama, tako da smo mu svi mi kolektivno upravo postali konkurencija.
Zasto da dijele dobit sa nama kad mogu uzeti 100% profita jednostavnim stavljanjem oglasa u tekst koji oni generiraju?

Iz koncepta rich snippetsa smo mogli vidjeti da Google nema nikakvih pravnih ili moralnih zapreka sa kradjom vaseg sadrzaja, a snippetsi su djecja igra prema masivnom otudjenju sadrzaja pocinjenog od strane Large Language Modela…

9 Likeova

Cini mi se da ni ti ni ovaj drmr niste procitali sluzbene Guglove clanke vec meni oponirate kao da ja odlucujem o necemu. Reviewovi ce biti dio Bartovih odgovora o proizvodima

Svi ste se nakačilo na review-eve Ok, možda zarađujete na tome ali nije to jedini model zarade. Ipak su AdSense velik dio zarade. Povrh toga može AI odraditi i analizu review-a. Kažeš mu napravi mi analizu pozitivnih i negativnih u zadnjih mjesec dana i daj mi sažetak problema. Isključi review-e papaka koji se žale na dostavu

Kao prvo nije Bart nego Bard a kao drugo ja sam ga danas pitao da mi da review za jedan proizvod. Sve je on to tocno napisao ali vrlo kratko, cca 150 rijeci. Ako zelim deep review idem na web stranicu a Bard preskacem.

Mene zanima kako će Google monetizirati svoj AI pristup. Ako AI preuzme neki dio upita, sami Google će izgubiti taj dio kolača.

Eh sad, možda je ovo trenutak neke veće promjene i za web majstore. Dali je moguće da će zaživiti neki drugi model serviranja informacija, na primjer da web majstori “hrane” AI sadržajem kojeg će na kraju ovaj okristiti kao odgovore na upite koje ljudi traže?

Možda je HTML ugledao početak kraja? Mislim na web stranice općenito …

Znači mi webmajstori smo nahranili Google sa beskonačno informacija, sada je taj Google uzeo taj sadržaj besplatno i odbacio stranice koje će u budućnosti služiti samo za indexiranje i prikupljanje novog sadržaja ali ne i za slanje posjeta na njih i dijeljenja zarade, već će Google uzeti sav profit sebi.

Naravno, ispod negdje će biti link prema stranicama, ako želiš izvršiti neku kupnju, moraš otići na taj web i izvršiti uplatu, ali ako te zanima “koliko dron e-8975 može letjeti u zraku” ili “želiš ćuti neki dobar vic o plavušama” - više nećeš zalutati na vicevi.com ili dronovi.com, dobit ćeš odgovor dirketno.

Slične promjene se već godinama ugrađuju u Google. Ako se netko sijeća, prije bi ljudi išli na tekstovi.com da bi saznali lyrics neke pjsme, pa je Google krenuo te informacije iznositi u pretrazi, ili kada bi tražio vremensku prognozu, morao bi kliknuti na neki web. itd itd, ali to je bio manji dio pretraga.
Sada sa dolaskom AI-a, to bi moglo sa 10% skočiti na tipa 50 ili 70% preko noći.

Iskreno ne vidim razlog za optimizam i spike “kvaliteta će pobijediti” itd. Sa kvalitetom ćeš samo kvalitetnije nahraniti Google koji je odlučio sve uzeti sebi jer može.

9 Likeova

Kao prvo nije Bart nego Bard

Bart, Bard, Stipe ili Anto poanta ostaje ista

kao drugo ja sam ga danas pitao da mi da review za jedan proizvod. Sve je on to tocno napisao ali vrlo kratko, cca 150 rijeci. Ako zelim deep review idem na web stranicu a Bard preskacem.

To je lijepa prica, uistinu je. Ostaje nam samo vidjeti hoce li 80-90% populacije dijeliti tvoje preferencije

4 Likeova

Neće iz jednostavnog razloga: kreatori teksta neće se truditi raditi review radi par posjeta dnevno. AI, ako nastavi kako mislimo da hoće, ubija potrebu za web stranicama …

1 Like

Tako i ja gledam na to. Takav scenarij će pokazati monopol kakav je definiran rječnikom, a nadam se i pravnim knjigama, pa da mu EU sankcije opet doskoče. Google svakom promjenom goni vodu na svoj mlin, a sve to pod nekim sloganom pravednika i bolje budućnosti.

S jedne strane kužim i ja da je web pretrpan informacijama i da su neke teme obrađene 1000 puta. Tu treba filtrirti sadržaj i dati boljim stranicama prednost. S druge strane, algoritam update ne bi smio djelovati retroaktivno. Ako je neki web u nekom trenutku bio validan izvor informacija i imao dobru poziciju, Google update ne bi smio dirati te pozicije samim algoritmom, nego SAMO u slučaju da se pojavi novi sadržaj koji je po novom algoritmu bolji od spomenutog…

1 Like

Naravno da nema pravde. Recimo da sam ja napisao tekst u kojem iznosim informaciju “koliko dron e-8975 može letjeti u zraku” i sada taj bard na taj upit iznese odgovor “750 metara” da je to krađa.

Prije, dok je Google slao posjete na web to se moglo nazvati suradnja, ali sada je samo čista krađa jer su informacije uzete a druga strana više nema ništa, služi samo za prikupljanje podataka koje će Google prodavati. Naravno da će oni pronaći način da to ozakone jer oni zakone i donose.

Isti slučaj je sa AI slikama. AI image generatori su uzeli sve slike svijeta i sada generiraju varijacije tih slika i prodaju ih i nitko im ništa ne može.

1 Like

Nadam se da će se nekako doskočiti takvom modelu. Da ne budu zakinuti svi ljudi koji su zapravo i doprinijeli razvoju velike Google mašine…

Budimo iskreni, informacije se recikliraju u beskonačnost.

Informacije treba podijeliti na podatke (kako ga nazvati?) i osobna iskustva.
Primjerice, koliko leti dron e-8975 je podatak. Taj podatak je izvorno došao sa stranice proizvođača, sa niti jedne druge stranice.
Ne znam može li se bilo koja web stranica koja nije stranica proizvođača žaliti na krađu podataka kada je i sam preuzela podatak od proizvođača?

Osobna iskustva su druga priča. Osobni review (pogotovo kvalitetan) će uvijek biti na cijeni i na taj se dio treba odnositi ova teza o krađi.

Svakako će biti zanimljivo vidjeti kuda će nas to dovesti.

2 Likeova

Mislim da rezultat ovoga je:

  • novac će promjeniti tok
  • izvorni/originalni sadržaj će dobiti na vrijednosti
  • prepisivanje gubi vrijednost i srozava se ravno na nulu

Pa ja baš taj tok novca pokušavam i pratiti da bi dobio nekakav bolji zaključak svega ovoga:

  • generiranje AI tekstova košta, jer on iz masu baza mora izvlačiti podatke i sklopiti tebi nekakav odgovor, nije kao prije da prikaže snippet sa neke stranice ili samo da izlista stranice iz indexa.
  • Samim time, Google će ovo jako puno koštati, a davanjem AI rezultata uz taj trošak generiranja teksta još imaju i manje profita od oglasa (govorim generalno, ne za specifične upite)…

Tako da ne znam, vidjet ćemo. ali SEO is dead je tema otkad sam se prvi puta raspitivao o ovakvom načinu zarade haha pa evo nas svi pravimo nešto i pokušavamo

Po meni neće tako biti. Ko što tako nije bilo ni sa domaćim jajima i mlijekom, neće biti ni sa sadržajem. Jer se većini ne isplati držati kokoške. Naravno ima nekih koji će ih držat i kojima se isplati, ali će većina jesti ova masu lošija komercijalna jaja.

Ovo prepisivanje i spominjane toga nekako mi djeluje ko vrijeđanje masu kontent kreatora. Ko što rekoh nekad ranije AI nije sposoban da napravi recimo ljubavno pismo, čestitku, sastav… kako ja mogu napisati, nema šanse. Da li se ja mogu takmičiti u pravljenju takvih sajtova sa AI, nema šanse.

I ispada da su svi koji npr imaju aff sajtove prepisivači i da niko ništa korisno radio nije. I ispada da svako ko se trudio i radio ispravno i korisno da je bivao nagrađen, a to se definitivno nije dešavalo nit će se dešavat.

Tone sajtova sam ispratio i korisnih i nekorisnih i svakakvih. Npr nedavno sajt koji se bavio filtriranjem nekineskih proizvoda je pokošen i razvaljen od strane gugla. A sam znam kolika je muka filtriranje proizvoda koji nisu napravljeni u Kini i kolika se tu manuelnog posla mora odradit zbog masu lažnih informacija, zbog nedostatka podataka, skrivenih podataka i sl. Pored toga svaki članak na sajtu ima tonu komentara ima forum sajt i ljude iz Usa zanima ta tematika i rijetke su uopšte kvalitetne informacije na tu temu. I onda umjesto tog sajta gugl izbaci za neki pojam not made in china amazon ili etsy sa tonom kineskih proizvoda.

I ovo nije izolovan primjer no vrlo čest.

1 Like

Ok i u pravu si, nije sve to prepisivanje što ovime gubi. Mogu se drugačije izraziti:

  • sve što je zamjenjivo sa AI, drastično će gubiti na vrijednosti
  • ono što nije zamjenjivo, dobit će na vrijednosti (jer za time će rasti društvena potreba)
  • novac će mijenjati tok (jer će se morati izgraditi novi modeli naplate)

… Nije sve prepisivanje, ovo što spominješ je više ko nekakvo sumiranje informacija iz raznih izvora na jedno mjesto i to iako je iziskivalo rad, alo AI će isto znati sumirati …

No i takvo sumiranje je sastavljeno od prepisivanja izvorne informacije sa više različitih izvora u neki konačni rezime.

Pravi content kreator, koji stvara novu informaciju, bi ovdje bio onaj koji je probao proizvod i daje iz svog osobnog iskustva prednosti i mane. Pod uvjetom da ih puno nije već takvo iskustvo podijelilo. To je npr ono što AI neće dugo moći … iskusiti ovaj svijet iz perspektive čovjeka i tako stvarati nova iskustva i pretakati ih u dokumente direktno bez učenja od ljudi.

Neće imati manje profita od oglasa, nego više … jer zaradu koju oglasi uberu preko AI sučelja, neće morati dijeliti sa nikim.

S druge strane … ako time ubiju content creatore, cijeli model im se raspada i sami sebi pucaju u nogu.

Zato će biti prisiljeni da privuku content creatore, što će u ovom novom setupu morati izvesti nekim novim modelom nagrađivanja (naplate)

Taj novi model nagrađivanja će kreirati novi tok novca prema content kreatorima.

P.S. Istina da vrtiti AI košta, ali to je cijena luksuza i svih ostalih benefita koje njime kao društvo dobivamo. Tu cijenu tako na kraju snosimo svi… kojim god putem da nam se “odbija”.

Ako dobiveni luksuz i benefiti nebi vrijedili tog troška, onda AI dugoročno nebi mogao zaživjeti.

Uzmi za analogiju smartfone …i nj. proizvodnja košta. No kad nam nebi davali više nego nas koštaju, nebi mogli zaživjeti. A svi zajedno kao društvo smo isfinancirali njihov razvoj.

1 Like