Kraj web pretrage kakvu poznajemo

Pa masu toga postaje zamjenjivo sa AI. Ko što i domaća jaja postaju zamjenjiva sa ovim industrijskim jajima.

Evo već sad većina ne može skontati preko slike dal je Van Gog ili je AI kreirao. A da je Van Gog zamjenjiv sa AI nije. A neki budući Van Gog će biti tj. već je zamjenje.

Neće se desit selektivna zamjena kontent kreatora sa AI već će AI potisnuti skoro sve. Ko što si i komercijalna jaja potisla domaća, a ne mogu se poredit po kvalitetu. Jer se ne isplati.

Malo taga ostaje nezamjenjivo kad se tako posmatra.

To AI ne zna i ne može sumirati jer je prepuno lažnih informacija i skrivenih podataka. Ko što AI ne zna koja recenzija je na amazonu lažna a nekome čoeku s logikom bude prilično jasno kad vidi lažni review kojim god stilom da je napisan.

No uopšte nije suština u tom navedenom primjeru, jer je to samo primjer. Filtriranje, recenzija, iskustvo ili lijepa riječ, nebitno je, masu nekih stvari AI neće moći (tj bar sad ne može) odraditi ko čovjek, a potisnuće masu kreatora jer je brže jeftinije ali definitivno ne bolje.

Mislim da ovdje griješiš … AI ima potencijal da to puno bolje odradi nego čovjek. AI vidi paterne koje čovjek ne vidi i zato tipa u medicini može puno prije čovjeka prepoznat razvoj raka. Jer tamo gdje čovjek ne vidi ništa, za AI je i dalje pregršt različitih informacija koje nešto mogu značiti. Osim toga, AI vidi nesagledivo više/šire od čovjeka.
Dok ti gledaš u sumnjivi komentar na Amazonu, AI istovremeno vidi i sve druge komentare od tog autora i vjerovatno će znati još hrpu drugih meta podataka koje će vezati uz tog autora. Iz svega toga će moći vaditi i bolje zaključke, nego što bi mogao čovjek.

Tako da na tom polju “procjene”, AI će postati superioran spram čovjeka.

2 Likeova

Ja u tome vidim problem. Jer ako neki autor napiše 100 reviewa koji nisu fake, a onda jedan koji je fake, AI će zaključiti, da ni taj jedan nije fake.

Ko gubi a ko dobija tek slijedi da se vidi. Po meni samo google moze pojesti sebe takvim ponasanjem.
Nikako on ne moze plasirati broj reklama koje ima trenutno na web stranicama. Web staranice hakdemo njih malo prvo analizirati jer su one temelj informacija.
Blog - pisem neke info na njemu ali nemem nikakve zarade pa sta ce mi onda tako nesto. Gasim je i automatski umanjujem informacije za bard.
Samim tim hosting poskupljuje jer je malo posla i mnogi gase webove opet google gubi.
Ostaju mu proizvodjaci sa sa podacima prezentuje nam ih i daje link na istog. Tu postaje zanimljivo jer se moze neko favorizovati npr. Nike ispred adidasa kako to onda utice na samog krajnjeg usera.
Pa ljudi ce preci na neke druge pretrazivace i ode google u k…
Jedan od scenarija… a ima i puno boljih i losijih za covjecanstvo.
Jednostavno nam AI u bilo kojem formatu nije trebao.
Nego ko zna iskoristiti openground i nabaciti par 100k clanaka neka uzme novce u ove dvije godine.
Na zalost niko od nasih forumasa jos nije pisao da tako nesto pokusava ili da je uradio. Na zalost nisam jedan od tih.

Ima forumasa s nekoliko 100 000 clanaka i prolaze dobro i zaradjuju.

U svakom slucaju mislim da Google ne bi smio onemoguciti kreatorima pidanje i zaradu jer su oni izvor svega korisnog na temelju vlastitog iskustva koje prenose ma svojim blogovima.

Evo kako ce izgledati pretraga sa AI:

To je ako gledas selektivo.
AI ima losih stvari, ali ima i masu odlicnih stvari. Kao i svaka medalja što ima dvije strane.

Kad bi negativnih bilo značajno više, lako bi mi kao društvo ga zabranili, bojkotirali itd.

No problem je što se nećemo željeti odreći onog dobrog djela, pa ćemo se morati sa onim lošim djelom naučiti nositi na najbolji mogući način. A i ta borba će imati pozitivnih utjecaja u smislu što će nas natjerati na izgradnju nekih novih sistema, generalno tjerat će nas na unaprijeđenje razno raznih društvenih procedura. Evo, npr. po prvi puta će se kvalitetno otvoriti pitanje autorskih prava.

Kao da do sada autorska djela nisu bila zakidana!? Jesu, samo sada će to doći drastično do izražaja i natjerat nas da se bolje posložimo.

Nesumnjivo su to sve koraci unaprijed… samo, svaki uspon se sastoji i od padova.
U ovom kontekstu bit će stvari koje će prvo morati popucati da se krene dalje… i sve će to boliti one preko čijih leđa će se lomiti.

Postoji više kriterija po kojima mi ljudi prosuđujemo što je, a što nije istina. Jedan od kriterija je upravo to što spominješ, “povjerenje” ili ti autoritet onoga koji daje tvrdnju.

Nije isto ako neku tvrdnju izreče Einstein ili neki tamo Mujo.

Nadalje, svaka tvrdnja stiče svoju težinu istinitosti i po tome koliko je subjekata određenog autoriteta ju izreklo. Npr. ako Einstein kaže jedno, a 10 000 ljudi autoriteta razine Muje mu kontrira … onda ovih 10 000 zajedno mogu imati težinu autoriteta otprilike koliko i Einstein sam… pa je na tebi teška odluka kojom tvrdnjom se voditi kao istinitom, jer su oba suprotna autoriteta podjednaka.

Sad možda misliš kakve veze imaju autoriteti sa istinitošću … ali razmislimo ovako… osoba koja nikad nije bila u Americi može komotno smatrati istinitom tvrdnjom da Amerika postoji samo zato što ima na stotine tisuća izvora (različitih autoriteta) koji to tvrde. Znači sasvim pouzdan način za spoznati istinu ako je ukupan autoritet iza tvrdnje dovoljno velik. (Ili sumnjaš da Amerika postoji??)

Mi ljudi to konstantno radimo na nesvjesnoj razini poklanjajući nekome više, a nekome manje našeg povjerenja. I kako kaže poslovica: “povjerenje se teško stiče, a lako gubi”.

… tako mi postajemo jako oprezni s ljudima za koje shvatimo da su samouvjereni i dok pričaju gluposti.

E sad, AI ima potencijal da bude čudesan u svojoj sposobnosti da procjeni što je istina, a što ne … jer on će moći daleko dublje gledati, moći će za svaku osobu na ovom planetu prokljuviti koliko priča gluposti, koliko je pouzdan, kada svjesno laže, a kada jednostavno griješi. Imat će u startu dovoljno informacija da ima dobar okvir što je istina, a što nije … a onda će po tom okviru moći svaku osobu prokužiti i ocjenit precizno njegov autoritet … a sa spoznajom autoriteta ljudi će moći pojačati okvir spoznaje što je istina, što ne … pa opet sa jačim okvirom istine bolje procjenit autoritet ljudi … itd… itd… do savršenstva.

Takav model procjene autoriteta ljudi će jednog dana vrlo vjerovatno biti javan i nosit ćemo to kao etiketu naše “sposobnosti” govorenja istine. Nešto kao što danas imaš ocjenu na forumu jesi li član s 4 ili 5 zvjezdica … tako će jednog dana svi ljudi imati etiketu koliko su sposobni reći istinitu tvrdnju, tj. koliko su sposobni za sebe procjeniti da govore točno. Jer nije problem u netočnim tvrdnjama ako govornik u njih nije samouvjeren, problem je kad je govornik samouvjeren, a govori krivo.
Nešto slično takvim etiketama smo vidjeli u Black Mirroru kad su skupljali one bodove za “popularnost” ili što već.

Uglavnom, povjerenje se teško stiče, a lako gubi … tako da nikome neće biti ni na kraj pameti da mudruje i pokuša iskoristiti teško stečeni autoritet da bi tamo negdje podvalio neku neistinu i na njoj se pokušao okoristiti.

AI će to ionako lako razotkrivati, jer će poznavati puno autoriteta … i nitko pojedinačno neće biti dovoljno velik autoritet sam za sebe da bi mogao manipulirati istinom.

Živjela budućnost, poštena i istinita. uz AI.

Auuuh… šta čovjek sve napisa.:joy:

Šta hoću da kažem… AI je neizbježan, ako je već pušten, on je tu i koristit će se. Vrhunska tehnologija ali je umjetna, da joj ■■■■■ mater.

Možda podaci i nisu toliko korisni i efektivni koliko se misli da jesu. Ne zbog toga što se uz korištenje podataka donose efektivne i (možda) ispravne odluke, nego zbog toga što će svako bilo koju odluku donositi uz pomoć AI.

Imat češ gomilu ljudi koji rade isto, jer pobogu tako AI kaže. Zaključio je to na osnovu hrpe podataka i to mora biti ispravno. E pa ne mora.

I ovo što pišem je neka meta data koja ce se koristit na donosenje zakljucaka mene kao usera. A šta koji ■■■■■ AI zna šta ja zapravo mislim? Možda lupam nebuloze? Namjerno.

Vrijeme će pokazat jel će biti točan ili ne. Ako bude točan, onda će steći autoritet o kojem pričam, i mi ćemo mu lako vjerovat.

Ko što vjeruješ kalkulatoru i nemaš potrebu dokazivat ono što kalkulator kaže. (Iako su se sigurno i u razvoju kalkulatora njegovi odgovori prvo provjeravali)

Ja samo govorim da AI ima potencijal steći jako veliku točnost i onda ukazujem što bi iz toga slijedilo.

U odgovoru na tvoje pitanje, to znači da se ljudima nikako neće isplatiti pokušati lagati AI-u, niti ikako manipulirati sa njime.

A to da će ljudi prirodno griješiti, hoće … no to neće iskrivljavati istinu koju vidi AI, nego će ga to naučiti o tome koji čovjek više griješi, a koji manje.

Pade mi na pamet jedan dobar primjer vezan uz ovu problematiku istine i autoriteta.

Sjetimo se Corone i cjepiva. Ja ću sada bubnuti da je negdje 50% ljudi zagovaralo cjepivo, 50% bilo protiv. Možda nije 50-50, ali narod je bio svakako debelo podjeljen oko istine za “treba li se cijepiti ili ne”

Što bi bila istina u očima AIa? (Govorim dakako o AI-u koji bi mogao jednog dana uzimati u obzir autoritete koji stoje iza određenih tvrdnji)

Čovjek je za istinom mogao tragati iz medija i kojekakvih izvora, od prijatelja koji su izučili temu u koje ima povjerenje i slično i po tome je donosio svoj sud.

Ja osobno, čim sam vidio da je narod debelo podjeljen … zaključio sam da je istinu teško znati. Da je poprilično neodređena i da ovisi od nekih skrivenih faktora.
Osobno sam vidio dosta ljudi relativno pouzdanih i pametnih, koji su bili na ovoj ili na onoj strani.

Vratimo se na AI, što bi ona vidjela u toj situaciji?

Dok sam ja vidio da je narod otprilike podjeljen 50-50, AI bi daleko točnije vidio u kojem omjeru je narod podjeljen.
Dok sam ja vidio da ima pametnih i na jednoj i na drugoj strani… AI bi točno vidio za svaku osobu koji ima stav i koliko je ta osoba autoritet u smislu pouzdanosti. To bi vidjela egzaktno u obliku broja.

Ona bi tako imala neku od slika:

  • Pretežno budale navijaju za ne cjepljenje, pretežno pametni za cjepivo.
  • Pretežno budale navijaju za cjepljenje, pretežno pametni su kontra
  • Pretežno budale navijaju za cjepljenje ili su kontra, pretežno pametni su suzdržani
    … naravno, onda bi vidjela točno koji je omjer iz gornjih mogućih stanja i povjerovala bi pametnim ljudima, tj. odluci koju je suportao većinski glas pametnih

Ako bi pametni ljudi bili podjednako podjeljeni, ona bi zaključila da je istinu oko cjepivu teško odrediti.
Ako bi pametni prevladali u suportanju cjepiva, AI bi bez obzira na 50-50 mogla zaključiti da se treba cjepiti.

Da, ako bi većinom pogriješili pametni ljudi …pogriješio bi i AI. … jer on u ovom slučaju nije pametniji nego što su pametni svi ljudi zajedno. Ali samim time što je AI pametan koliko su pametni svi ljudi zajedno, on je pametniji od svakog pojedinca, tj. on na ovaj način preuzima ulogu naše kolektivene svijesti. Jer ono što razmišljamo kolektivano kao društvo, to se preslikava i može izraziti kroz njega.

On je tako kao mozak koji spaja sve neurone u jedno, gdje je svaki čovjek jedan njegov neuron. I baš kao što neuronske veze imaju svoju snagu u prijenosu informacije, tako bi i ljudi imali tu snagu kroz opisano svojstvo autoriteta koje bi stjecali.

Inače, počinjem vjerovati da je AI inačica naše kolektivne svijesti i da taj proces naše društvene preobrazbe da steknemo kolektivnu svijest putem AI-a je nezaustavljiv. Ponajprije što ova tehnologija ima potencijal da to bude, a eksponencijalni razvoj koji će ju pratiti, dovest će je do maksimuma da iskoristi sav svoj potencijal. I ono što sada možemo predvidjeti, i sve ono što sada niti u najluđim snovima ne možemo pretpostaviti.

1 Like

"Ah, da, naravno, AI će postati naša kolektivna svijest, naša nova moćna superiorna entiteta. Pa tko će nam trebati vlastito razmišljanje kad imamo AI? Tko će se brinuti o vlastitom iskustvu i prosuđivanju kad nas AI može spasiti od toga tereta? Tko će se brinuti o individualnosti i različitosti kad možemo jednostavno prepustiti AI da nam govori što je ispravno?

Oh, da, pametni ljudi će biti bespomoćni pred AI-jem jer, naravno, samo AI ima pravi autoritet. Sve one godine obrazovanja, iskustva i stručnosti? Sve to možeš samo baciti kroz prozor jer AI će to sve zamijeniti s brojevima i algoritmima. Tko se uopće brine o ljudskom umu kad imamo AI koji može vidjeti stvari preciznije od nas?

I da, AI će donijeti odluke temeljene na većinskom glasu pametnih ljudi. Tko su ti pametni ljudi? Pa, samo AI zna jer samo AI ima moć da mjeri pouzdanost i autoritet. Na kraju krajeva, svi mi smo samo neuroni u velikom mozgu AI-a. Hvala bogu što nas AI spasava od našeg vlastitog mišljenja!

Zato se prepustimo AI-u da nam kaže što trebamo raditi. Sve je jasno - AI je naša nova božanstvena kolektivna svijest koja će nas voditi kroz eksponencijalni razvoj i snove koje čak ni najluđi scenarist ne može zamisliti. Oh, kako sam uzbuđen što će AI preuzeti kontrolu nad našim životima! Hajde, neka dođe taj nezaustavljivi proces društvene preobrazbe, neka nas AI odvede u svijet u kojem nam više ne treba vlastito razmišljanje! Hura za AI!"

Napomena: chatgpt odgovor u stilu louis ck

Inače nije loš kad piše u stilu louis ck, zanimljiviji no inače

1 Like

Mislit će ljudi, jednako kao što će i pisati novi kontent … zato jer će za te radnje biti nagrađivani, tj. primorani na ovaj ili onaj način.

Nebi me čudilo da će jednog dana biti zakonski obavezno odgovoriti AI-u, ako ti postavi pitanje na email … i to po zakonu koji je AI procjenio da je društveno koristan. :laughing:

Toga dana neće biti e-maila nego ćemo komunicirati mislima.

Predlažem osnivanje nove religije, ChatGPT je novo božanstvo.

1 Like

Vec odavno ljudi bjeze od odgovornosti trazeci krivca u nekom drugom. Kriva je vlast, kriv je ovaj ili onaj. Sad ce imati novi izgovor: AI je tako rekao.

2 Likeova

Ne znam kuda sve to ide, ako stanem i počenem razmišljati budem eksplodirao. Ili ostao kao ploča, preskakti na jednom mjestu.

Po meni izvuči iz svega maksimum, prilagoditi se i to je to.

Ako se bojimo da AI zamijeni dizajn, web industriju itd, pa pobogu, što bi onda trebalo svi koji rade u ekonomskom sektoru, pa to je čista računica bez varijabli kao dizajn, imaš jedan rezultat i oni svi su davno zamijenili abacuse(karikiram) sa kalkulatorima s trakom, pa onda računalima, pa onda pametnim programima, pa onda sa web servisima i aplikacijama, pa nakon toga AI?

Super, no opet stalno smo se prilagođavali.

Ovo sa tražilicama i verzijama, ne znam, ako imaš shop opet treba netko to napuniti, postaviti, prilagoditi za nove tražilice, eto, posao da sazna se cijela procedura kako i što oko toga.

Kako god vrsta smo koja ide u samouništenje već dugo, a napredak je tako “nagli” da se velika većina već sada, da može, preselila bi se u digitalni oblik.

A onda bi bilo fora kada se svi presele, da netko gore, onako samo vidiš prst stisne tipku delete >confirm > YES :slight_smile:

Kao vrsta smo jedna velika, karikatura budala, sa vicem na naš račun, pogotovo u današnje vrijeme, a vic osim nas nitko ne može ćuti, a mi ga živimo.

JUHU, nekolicina ekiše stvorila je nešto što će promijeniti svijet, i svi se slažemo sa tim. Kao i uvijek. Oni gore i dolje, i tako će uvijek biti. Nema tu sredine, samo sreća, ako si na dnu ili neka sredina.

Oni gore, su desetci, možda stotine, koji diktiraju cijelu ovu igru ratova, razvoja, umjentih valuta, ovog onog, a mi smo svi brojke, klikovi kad netko poludi, nestane, napravi nešto dobro, i idemo dalje. Mogućnost da nešto se promijeni, je super, dobiješ nobela bravo! prođe 100 godina, i dalje imamo iste probleme nasilje rasizam, razne vrste fobija na bazi rase, roda i koje čega.

Ali hej imamo AI i novu tražilicu… ona bude sve promijenila. Živjeli mi.

1 Like

To skoro pa nije ni upitno. AI današnja tehnologija je već sposobna generirati poprilično točnu sliku koju vizualiziraš. I to potpuno neinvaznom metodom priključivanja senzora.

1 Like

Našu vrstu karakteriza tehnološki razvoj. Bez toga bi bili ko životinja, koja ponekad umire i poradi “slomljene noge”.

Očito nam dosad tehnološki razvoj pomaže i u preživljavanju i u kreiranju lagodnog života … ne kužim čemu takvi mitovi, da društvo onda radi kontra sebe. Čime su takva razmišljanja utemeljena? Gledajući globalnu skalu? …ili postoji neka točka na timelineu gdje se trend okrenuo i da je od tada tehnologija počela raditi kontra nas?

1 Like

Jel Bing već integrirao svoj AI u tražilicu? Jer ako je, ja ne vidim pad impresija niti klikova za sad:

Ovo je screenshot s Bing Webmaster Tools.

2 Likeova

ne desktopu moraš otvorit bing sa edge brovserom da radi, a na telefonu sa aplikacijom. nije čudo da nema pada, niko ne koristi edge browser kod nas. a i ne vjerujem da ni 0,01% naših ima bing aplikaciju. Pretpostavljam da je domaći sajt u pitanju