Kraj web pretrage kakvu poznajemo

Zato jer @anja1 od početka govori da se chatGPT mora pitat na engleskom, jer ne valja ak se pita na HR.

Pa smatram da on generalno spočitava današnjem dosegu AI da zna dobro fercat samo na engleskom.

Ako Bard zaista šteka po tom pitanju, to nebi znao … ja samo govorim generalno za jezične modele, u smislu dohvata informacije, da jezik prompta nebi smio utjecat.

Na kraju krajeva, on se i referencirao na chatGPT u kojem postu prije, gdje ga je ispitivao o tome kako on radi sa jezicima.

Nije bilo retorički, Barda stvarno nisam probao, a nekako sam skeptičan da su ono Bardovi odgovori.

Pa je, ali ima hrpa raznih AI modela i načina primjene istih. To što je Google ranije koristio AI za sortiranje i dohvat informacije, to ne mora imat nikakve poveznice sa ovim jezičnim modelima što sada pristižu. Isto kao što AI za optimizaciju proizvodnje u nekoj firmi, iako je model baziran na neuronskoj mreži, nema direktnih poveznica sa modelom chatGPTa ili nekim modelom koji igra igru GO. A sve su to AI, tj. računalne neuronske mreže.
Tako da AI koji se ranije koristio u Googlu, i njegovi nedostaci, to je neka sasvim druga priča.

Ako se pak Bard u pretrazi interneta oslanja na taj bivši model … onda ne moremo u istoj temi pričat o nedostacima Barda i ChatGPT-a … kao da su oni isto.

I my bad ako se ovdje tvoja opaska za jezike tiče isključivo Barda, sam meni zvoni koliko si to isto već puta rekao i za chatGPT na drugim temama…

ne spočitavam no primjećujem, meni je nevjerovatna i stotina ovog što AI
može na srpskom, ali čudno mi je ne primjetiti razlike između ne svih ali nekih odgovora i razumjevanja engleskog u odnosu na ove naše jezike.


gugl koristi natural language processing od 2015 i dakle nije AI samo za sortiranje i dohvaćanje informacija no za razumjevanje teksta, bar sam ja to tako uvijek shvatao.

ne ne u pravu si, uopšteno govorim vjerujući da će bard obrađivat tekst slično ko chatgpt.

Daj onda primjer na chatGPTu, gdje on toliko falša na nekom od jezika, dok je na eng dobar.
(Gdje smisao prompta mora biti dohvat informacije, a ne da ga tjeraš da bude dobar semantički izražaj, umjestnost ili tako nešto što jeste na bazi jezika)

Inače nebi bilo čudno da je Bard u tome sa jezicima ograničeniji od chatGPTA, dok se radi o živoj pretrazi interneta. Jer velika je razlika u te dvije funkcionalnosti:

  • reći nešto unaprijed naučeno
  • i po requestu naći nešto na internetu

Iako će se i to u budućnosti izjednačiti, jer ono što je sada “googleovo indeksiranje” sutra će biti postupak obuke neuronske mreže, gospodina Barda.

Nekako si mislim da ipak tehnologiju indeksiranja koju razvijaju svih ovih godina, da je nisu mogli samo tako preko noći izmjeniti u svrhu usluživanja Barda.

Ovo nema veze sa razumevanjem, nego Google ne veruje izvoru na srpskom, kao sto veruje izvorima na engleskom i drugim jezicima, zato nece da prikaze snippet jer misli da informacije nisu tacne.