Krepo komp - što mu bi?

Pozdravv,

vrisnuo mi upravo komp, agrhhh… zadnji “živi” moment je izgledao ovako

…na ništa nije reagirao i ugasio sam ga dugim pritiskom na power button.

Nakon toga kod paljenja se komp upali na sekundu…pa se ugasi…pa se nakon toga sam opet upali…pa ugasi za sekundu i tako u krug dok ne ugasim struju.

E sad, jednom ranije (vrlo nedavno) mi je komp već upao u takav loop kod paljenja…i to sam nekako prešao čisto metodom pokušajeva don nije zaverglo. (Bemu onu stvar, nisam se nadao da ću ikad imat problema sa verglanjem kod računala)

Inače ovaj komp nikad nije bio neki sretnik kod verglanja… naime prvo napajanje je riknulo, a drugo je ispalo prejako pa bi kod svakog paljenja komp prvo izbacio osigurače u stanu (i valjda se malo nabiju tu kondenzatori) … pa bi tek drugo paljenje uspjelo nakon što bi vratio osigurače. (Do ovog izbijanja nebi došlo kod svakog jutarnjeg paljenja, nego samo kod prvog nakon što bi komp bio fizički ištekan iz utičnice)

Tako da verglanje koje se desilo nekidan i koje je identično ko ovo sada … može biti povezano i sa tim napajanjem… no prije toga komp nikad nije verglao, nego samo izbijao osigurače.

Ovo verglanje nemam ideju kako zaobići da vidim jel išta tu živo?

Bit ću zahvalan za bilo kakvu suvestiju?
Osim toga, što je aktualno od konfiguracije za novi komp? :slight_smile: Ovog me strah i ako proradi…

Hvala.

Update: evo ga upravo se upalio čak na 3 sekunde, dovoljno da vidim da je ekran i dalje smrskan … što vjerujem da je definitivno crko onda…

Volio bi barem znati od čega.
Pretpostavljam ovo je grafička? Koja je mislim kod mene integrirana na matičnoj … tako da od kompa ne ostaje ništa? Osim hardova, kućišta i ionako upitnog napajanja?

Ovo je konfa:

Ne moze biti prejako, moze biti neispravno.

Rekao bih da je crkla graficka. Posto je graficka integrisana na maticnoj, trebala bi ti nova maticna koju vjerovatno mozes naci polovnu za 100njak kuna, inace sam racunar je bio ubog i kad si ga kupio.

I ja mislim :thinking: što kolega Hellas kaže da je grafička u pitanju

Mislim (ako ne grešim,nisam toliko stručan) da su sada sve grafičke integrisane kartice ugrađene na procesorima . Poput Rayzen 5 ili Rayzen 7 procesora.Tako da verovatno bi ti trebala i nova matična ploča kao i novi procesor

Ako imaš kakvu jeftinjaru od grafičke (posudi od nekog prijatelja ili servisa), samo nju ubodi i spoji pa vidi hoće li onda raditi, da detektiraš kvar. Neku za 100-200 kn uzmeš i ako radi još malo mu produžiš vijek, ali svakako je za mijenjati lagano.

Ne mozes to znati ako ne znaš snagu mog kućnog osigurača. :wink:
Uz premali osigurač, može i TV ga izbijati.

Otvorio sam temu oko tog napajanja na jednom drugom forumu (strucnom za racunala) i ekipa je zakljucila da moze biti ispravno, ali bez nekog buffera povuče jednostavno naglo više struje nego neki prosječni kućni osigurač dopusti.

Složili su se svi da je takvo rješenje napajanja jako traljavo, ali ne nužno neispravno … tako da sam podnosio povremena izbijanja.

Kako to mozes znati ako ne znaš datum kad sam kupio komp? :eyes:

Da je sad ubog, slažem se … i mislim i ja da treba novi.

Ako si ga kupio kad je taj cpu bio aktualan onda je barem 8 godina star.

Moja procjena maticna/cpu ako je grafa integrirana. Dobra ti je ideja posudit graficku od nekog samostalnu pa probat.

Ma uzimam svakako novi, pa ću onda ovaj probat spasit.
Što uzet da novi ne bude ubog? :upside_down_face:

i5-12600K (~388 eura u Links-u). Average CPU Mark 27669: PassMark - Intel Core i5-12600K - Price performance comparison
Rekao bih zvijer naspravm ovog što ja imam (i7-8700k)

Da i ja pitam ako neko zna, neće se valjda @ bozoou naljutiti što mu upadam ovako u temu. :smiley:

Ovaj četvrti izgleda kao da je malo zagorio :smiley: dal je neka faza ili induktor, ne razumijem se. Da li bi bilo pametno tražiti novu ploču, iako trenutno sve radi normalno? Ne znam šta je gore, sad mjenjati ploču do koje je teško doći jer se više ne proizvode ili ako crkne još nešto mjenjati sve komplet. :smiley:

Sto bi se ljutio :blush::blush: … tema je postavljena da mogu uletit generalna pitanja ovog tipa. :upside_down_face:

Nego … kad smo već tu, imali tko ideju što je best buy od ovoga:

(Igrice se ne igraju, većinom je to programiranje uz dosta velike obrade podataka. Povremeno tek 3D modeliranje i video montaža)




Procesori bi trebali biti odlični za barem narednih 5 godina šta god od tog da uzmeš ali bi ja uzeo kvalitetnije napajanje (gold ili platinum sertifikat) i matičnu ploču.

Te dvije ploče gore po 500 kuna, kontam da je to za neku najjeftiniju konfiguraciju.

Ja da uzimam za posla, kupio bih nešto kvalitetnije. Kućište može biti jeftino, al matična ploča ne bi trebala. :smiley:

Sa tim grafičkim GTX 1660 i RTX 3060 bi se moglo i igrati. :smiley:

1 Like

https://wmforum.geek.hr/uploads/default/original/3X/9/e/9ee3aac1cc11fb0632c10bbd03e23c7511aa9d2a.jpeg

Ovaj

Samo konfa nije dobro poslozena jer G oznaka procesora je za integriranu graficku a u ponudi je i solidna 3060 tako da je bolja opcija - bez G oznake - bit ce jeftiniji.

mozda je samo ram riknul…mozda vergla hard…il prasnjavo napajanje

O kupnji polovnog nisi razmišljao? Dosta ih viđam po faceu sa top konfiguracijama. Ja sam isto sebi novog uzeo prošle godine, ali sam grafičku uzeo polovnu jer gule na tim grafičkama ne bi da je ne znam što.

Ja bi na tvom mjestu išao svakako na 5600x ili i5-12gen, ovaj 10gen zaboravi.

p.s. uzimaj rame u paru, znači bolje 2x8 nego 1x16, ali ako planiraš video neki editing, najbolje uzeti 2x16

Ockk… hvala vam svima. Odlučio sam se nekako na ovu zadnju konfu sa 5600x. :wink:

Nekako nisam, ali da, to je mogla bit dobra opcija. Inače masu tog uzimam polovno i uvijek dobro prođem … a kompove nekako volim nove. Nezz…

Sad što se tiče popravka starog kompa … ako mi može netko pojasnit jel tamo grafička integrirana sa CPU ili sa matičnom? Znam, bedasto pitanje… tudum sam za to xd.

U slučaju da je ona zgorila i da je integrirana, trebalo bi raditi ako se samo prišteka nova?

Prije bi uvijek uzeo kao malo bolju matičnu da ima kapaciteta da se nadograđuje…i onda uvijek imam komp toliko dugo da matična zastari i da mora nova s novim kompom.
Tako da si više nebum razbijao glavu s matičnom. Nek daju što daju…

Sumnjam zbog toga što je slika ostala rasuta…

Mislim da sam našao specifikacije tvog CPU CORE I5-4460 S1150 BOX 6M/3.2G

doleu nastavku specifikacija pogledaj pod Vendor Homepage link koji su dali

Ma ista stvar, nema mi ljepšeg osjećaja nego naručiti sve dijelove i onda ga pola dana sklapati haha