Krepo komp - što mu bi?

Šta god da uzmeš ako budeš mjenjao procesor za 5-6 ili više godina moraćeš uzeti i novu ploču jer neće odgovarati, to sve stoji. Nego mislio sam, kad već sklapaš neki komp za posla, bolje uzeti malo kvalitetniju ploču, ipak je to osnovni dio, na ploču sve ide…

Isto važi npr za napajanje. Ja kad sam sklapao komp, uzeo neko Zalman krš napajanje za 70 eura čini mi se i imao kasnije problema pa sam na kraju uzeo Seasonic (10 god. garancija) za 100 i nešto eura. Razlika 30+ eura za daleko bolje napajanje.

Ja bi to uživao raditi. Kao slagalica za odrasle. :smiley:

1 Like

Za složit komp ti treba pola sata. I onda još 3 dana instalacija svega i svačega + kopiranje podataka :slight_smile:

Neke stvari se mogu efektivno zavrsit za veoma malo vremena… al ko uziva, on to oduzi :slight_smile:

1 Like

Lako je podatke prebaciti, treba sklopiti komp. :smiley:

Ako je to dio koji voli riknut, onda ok.
Ako nije uobičajeno da matična voli riknut, onda čemu uzimat bolje osim za ostavit mogućnost nadogradnje? A tu mogućnost smo rekli da i nema nekog smisla. … pa mi nije jasno što se dobiva sa skupljom matičnom?

Mogu znati jer kad je i5 4460 nekad 2014 2015 izdan bio je osrednji procesor, imam ga u racunaru u kancelariji. Kad na to dodas integraciju dobijes neki osnovni racunar.

Sto se tice same konfiguracije mozda najbolje da pitas ljude koji konstantno prate hardver scenu znaci:
Bug.hr, pcekspert.com, reddit.com/r/buildapc

Bolji kvalitet.

Evo npr hoću uzeti i7 12700K procesor i bilo bi glupo uzeti neku jeftinu ploču koja ne bi mogla izvući maksimum iz procesora, koja ima jeftine dijelove za voltažu, manjak slotova za RAM (npr ako hoću staviti 4 pločice, a ploča ima 2 utora), hoću npr više m2 slotova za diskove, možda WiFi da ima na ploči, itd…

Tebi to vjerovatno ne znači ništa jer ako si sa tim starim kompjuterom radio normalno, ovaj novi će ti svakako biti ogroman upgrade.

Hmm…

Ako bi ovo bilo slučaj, onda to u startu znači da matična nije dobro odabrana u skladu sa ostatkom konfiguracije. A o tome ne pričamo … nego govorimo o matičnoj koja podržava odabranu konfiguraciju, pa ti tek na to kažeš da treba uzet još neku rang iznad.

Od ovog na osnovno treba svakako računat, a sve dalje od tog spada u ono što smo spomenuli da sam upravo radi toga ranije uzimao jače matične pa čorak … uvijek dođe prije vrijeme za čitavim novim kompom, nego bi se upgrejdale neke komponente.

Tak da i to otpada i onda mi ostaje pitanje što ću to imati od neke skuplje matične? Da mi uistinu treba?

Ako se matične vole kvarit ili ako jeftine matične mogu učinit sistem nestabilnim … onda bi se tek u tom složio za ovo što kažeš:

Jer kvaliteza znači stabilnost, pouzdanost … a ne načičkane opcije koje možda neću trebat.
Tipa, more neki kineski auto imati brdo opcija, no ne mora značiti da je kvalitetan.

A ja kad sam si uzimao matičnu imo sam otprilike ovakve uvjete:

  • 4 ram slota
  • 2 nvme slota
  • što više USB portova iza (imam 4x usb 2.0, 5x usb 3.2, i 1x usb C)
  • brži LAN (iako mi trenutno ne treba)
  • bolja kvaliteta zvuka (to moraš pratiti one codece)
  • USB flash opcija za bios
  • Smart fan

I dok sam otprilike našao matičnu da ima dosta toga, to automatski odbacuje sve one budget matične. A sad što se tiče VRM i toga, u to se ne razumijem ali sam kao gledao da bude kvalitetnije bla bla… Ali ajde to većina nas neće nikada niti osjetiti.

ono što mi najviše treba su svakako USB portovi, smart fan, nvme portovi i RAM portovi.

Nearly All AMD boards will need to be updated to use a 5600G, there are none that are guaranteed to work out of the box.

B450 is ancient, and I would not recommend buying it now. B550 is a huge improvement in quality.

Novija generacija ploča = veći kvalitet i to je to. Radiće naravno i na starim pločama, nisam rekao da neće. Taj procesor je ekstra i ja da ga kupujem uzeo bi i bolju ploču za njega.

Ja tako gledam kad nešto kupujem, neću uzeti dobro auto pa kupiti najjeftinije gume, odnosno neću uzeti bolje auto ako ne mogu uzeti i dobre gume. :smiley: Ali, naravno da će ići i sa lošijim gumama…

Nije dovoljno. Još treba biti i realan rizik da će ovaj slabiji kvalitet riknut ili se ponašat nestabilno. xd
Jer pored dovoljno jako dimenzioniranog … uvijek postoji još jače dimenzionirano, ali možda i nepotrebno.

Ocke… ja sam tudum za praktične tu brojke što se ovog tiče …zato velim u startu…

…a sam nemam pojma jel vole rikavati ili ne.
No ako ima toga rizika, svakako se slažem s tobom da tu ne valja štedit.

No ja nisam taj koji može procjeniti što je štednja, a što optimum… tebe bi sada možda i poslušao da nije kasno. No vodio sam se još jednim forumom stručnim za računala, pa nitko nije imao prigovor… a order je već poslan.

Današnja tehnologija (elektronika sva) je napravljena da funkcioniše najviše do 5 godina nakon toga il je za kantu ili potrebna je nova kupovina novih komponenti.

Bitno je samo da u 5 -6 godina ništa od bitnijih komponenti ne rikne pre vremena. Mali primer ,ja eto i dan danas sam ljubitelj HDD-a umesto ovih novih SSD-ova koji znaju da riknu bez ikakvog upozorenja

~ 550 eura…

CPU: AMD Ryzen 5 2600X
GPU: Nvidia GTX 1050-Ti 4GB
SSD: M2.SSD 500GB
RAM: Kingston HyperX DDR4 3200 1x16GB
MBD: B450 Gaming Plus Max
PWR: COOLER MASTER 600W

Dovoljno za rad i za gaming…

Zavisi šta kupiš. To nije tačno da će trajati najviše 5 godina. Kupi SSD M.2 1TB Samsung 960 EVO, ja ti dajem garanciju na njega 10 godina, dok za Kingston Fury 2TB Renegade M.2 kojeg najviše prodam, ne dajem garanciju više od 3 godine, jer se nisu dobro pokazali, a cijene su tu negdje.

Zato je najbolje SSD + backup by schedule na HDD.
Pa imaš i brzinu SSD i sigurnost HDDa. :wink:

1 Like

tačno tako! idealna kombinacije :smiley:

NVME + backup na neki online servis tipa Google Drive. Zar se HDD još prodaju. :smiley:

Agree.
Jos ako imas mogucnosti sloziti si RAID 5/6/10 :grin:

Prodaju se, ofc.
Ljudi su paranoicni.
Ja osobno nikad nisam (i necu) raditi sync osjetljivih podataka na bilo koji/ciji public cloud.

Pa misliš da je SSD u svakom NAS-u, serveru? HDD je za smještaj većih podataka i uvijek će i biti. Nemaš 24TB SSD da smještiš na njemu sve podatke…