Krepo komp - što mu bi?

Ovo je rješenje - ne tuđi Cloud.

Koliko nas “običnih” korisnika ima potrebu za diskom od 24 terabajta? 0%.

Druga je stvar kad su u pitanju serveri koji čuvaju ogromne količine podatke, tu HDD još nema alternativu.

1 Like

Ne trebaš 24TB … no 2TB su već u spektru mnogima. 2TB podataka + 2TB backup … fino bi koštalo ako je sve SSD

Otišli su ti vjerovatno pretvarači napona na matičnoj ploči, isti problem sam imao na msi b550 boardu prošle godine.

Nabavljena konfiguracija…

plus dodan SSD 500GB … i krenem instalirati win11 i prekine me u instalaciji da racunalo neispunjava zahtjeve za win11. (Key već kupljen)

Nije mi jasno što mu nedostaje: Windows 11 System Requirements ??

1 Like

Moras uključit secure boot i tpm modul u biosu, a uz to pogledaj koju bios verziju imaš na matičnoj pa usporedi sa novijim verzijama na sajtu od matične…

2 Likeova

Da nije možda ovo?

1 Like

Naravno da zavisi od potreba samog korisnika, ali HDD je bio i uvijek će biti za skladištenje podataka i uvijek će biti u prodaji. Za običnog korisnika će koristiti i SSD od 120 GB koji će mu služiti za gaming i poslovne obaveze.

“NAS” nije samo da skladištiš tamo neke podatke koje ćeš možda nekad koristiti. Dosta stvari imam na NAS-u koje koristim svakodnevno od 4k,8k videa - filmova, fotografija, muzike kojima imam pristup na svakom TV uređaju, laptopu, računaru, mobitelu u kući i remote.

Ja imam 4xSeagate 16TB HDD IronWolf Pro u NASu (nešto duže od 2 godine) i već sam napunio preko 40%.

1 Like

image

1 Like

Hvala vam svima! … enable fTPM je bilo dovoljno.

Nego novi zastoj xd … ne hvata wifi preko mog wifi usb adaptera (vjerovatno jer nije instaliran driver za njega) … a bez interneta instalacija nece nastaviti. Cak mi ne nudi nikakvu opciju…sve smrznuto…

Ima li koji jednostavan nacin doskociti ovome.
Kabal dovoljno dug od rutera nemam. Ne seli mi se komp do rutera, jer je em komplicirano… em zahtjeva da ga gasim iz struje …sto nebi volio usred instalacije.

Opcija je naravno otici kupiti kabal … ako nema elegantnijeg rjesenja, morat cu u lov na kabal.

Pada mi na pamet da mozda mogu kabelom nekako iz laptopa posluziti novi komp? (Kratki kabal imam, samo ne znam koliko je pametno povezati komp i laptop i moze li imati ucinka? xd)

P.S. nezz kako su ovo ljudi rijesavali nekada bez supporta s mobitela/laptopa sa strane. :laughing::laughing:

1 Like
1 Like

A cool, znači dobra ideja mi je pala na pamet… al sam bio glup zguglat :laughing:
…i nestrpljiv pričekat :laughing:

U svakom slucaju kabal je kabal :smile: trebao si još kanalicu kupiti i postaviti ćoškom zida haha

1 Like

Ma kabal je bio samo da premostim onaj korak…pa će u nekoj kutiji čekati svoj sljedeći moment.
Malo mi se vraćaju riječi od @flex da bi bilo poželjno da matična ima svoj wifi modul. :smiley: … jedva sam pronašao driver za svoj usb-wifi modul, a i taj driver je kao deklariran da radi na xp/vista/8/8.1 … pa je bilo malo upitno hoće li raditi na 11-ici. No radi na kraju…

Odličan procesor. Average CPU Mark 21972: PassMark - AMD Ryzen 5 5600X - Price performance comparison

Moj 8700K ima Average CPU Mark 13801: PassMark - Intel Core i7-8700K @ 3.70GHz - Price performance comparison a bio najbolji kad je izašao. Nevjerovatno koliko se tehnologija brzo razvija.

Iskustvo (ili kažu ponavljanje) je majka znanja. :smiley: Ja se zeznuo kad sam komp sastavljao prošli put i nisam uzeo ploču koja je imala wifi pa sam morao naknadno bušiti po stanu i razvlačiti kabal… tj bile su dvije ploče, jedna sa wifi, druga bez, a ja kontao da sam naručio ovo sa wifi. Ali na kraju je ispalo bolje, kabal je kabal.

Uglavnom, ima ovih wifi kartica jeftinih (10-15 eura) rade pos’o

Za koju godinu cijene će se skoro poravnati i ode HDD u istoriju. :smiley:

Ubuduće (ako imaš android telefon) spojiš se s usbom i pusti vezu s androida na pc putem USB veze. Non-stop to koristim na poslu i super funkcionira.

p.s. evo god. dana imam 5600x i prezadovoljan i dalje, tako da samo šibaj sad!

4 Likeova

Ja kontam naručiti sebi ryzen 7 5800x 3d, duplo manje košta od nove serije ryzen procesora a dobro se pokazao u benchmarku:


Jer sada da naručujem novu seriju od amd-a, morao bi i matičnu mjenjati zbog novog sockela i usput i ddr5 kupovati… $$$

… ma kad si spomenuo wifi, odmah mi je to zvučala cool opcija imati. Ja prvotno nisam imao niti ideju za zahtjevom tako nečega.

Ja sam te više “pilao” malo oko onog “kvalitetnija” da elaboriraš zašto bi trebala bit. No slažem se i u onome, pogotovo ako ispadne da je matična presudila ovom mom kompu što je riknuo. Samo kao što rekoh, osobno ne znam procjeniti što je štednja, a što optimum…

Tako je. Ovo je u tvom slucaju @bozoou bilo najbolje rjesenje - USB tethering.

1 Like

USB 3.0 wifi adapter sa 5ghz uzmeš si i budeš miran.