Krepo komp - što mu bi?

Imao sam wifi adapter … ali nije radio prilikom instalacije, kad jos gore nisu njegovi driveri.

1 Like

Neće baš za koju godinu, iako bi volio da ćemo dočekati to ubrzo, možda kad naša generacija dođe kraju.

Recimo cijena Samsungovog SSDa od 4TB je oko 900$ dok je cijena HDD IronWolf Pro 16TB negdje oko 600$. 4x više prostora za 300$ manje po komadu. Još uvijek nije ni blizu isplativog.

Za sada SSD za aplikacije i cache, a HDD za pohranu podataka.

Uzmi ovo i rahat si.

Ne znam koja si generacija, ali nebi baš podcjenjivao mogućnost brzine promjena … s obzirom na prošlost što nam je pokazala.

Meni se isto čini da hard memoriji sa pokretnim djelovima je mjesto u muzeju… kad primiš 500GB SSD-a u ruke, to je chip od par grama …dok je HDD uređaj pozamašne mase, a time i utroška materijala. Nekako s obzirom na to, SSD može biti jeftiniji… čim se proizvodni procesi optimiziraju i serije proizvodnje to opravdaju.

A s obzirom da je lagani i maleni (uz to u radu brzi) SSD daleko više user friendly od velikog i tromog HDD-a, nije baš upitno da će ga preteći po svim parametrima, pa tako i cijenom. I to vrlo brzo.

Ne gledaj apsolutnu trenutnu razliku, radije promotri kako se kreću grafovi cijena …pa će biti nekako očigledno kojom brzinom SSD juri ka tome da postane isplativija opcija.

A kad postane isplativija opcija, tek onda će se sva proizvodna mašinerija usmjeriti isključivo u tom smjeru, pa će osim toga što će biti jeftiniji, uz to postati i daleko jeftiniji…tako reć po “kikiriki” cijeni.
A konačna kikiriki cijena je moguća iz početnog uvjeta to što ne ždere puno materijala u proizvodnji … tako da samo treba proći vrijeme da proizvodni strojevi dobrano isplate sebe i tada će ga konkurentnost u proizvodnji svesti na cijenu kikirikija.

Slazem se ja da je SSD daleko bolja opcija i da je buducnost, ali to je malo dalja buducnost ~ 5 godina sigurno, što se tiče NAS-a npr. SSD je trenutno isplativija opcija za proizvođače što se tiče materijala i biti će u budućnosti. Trenutno, govorim da sada pravimo NAS problem su cijene SSDa.

Sada da pravimo NAS za što bi se odlučio? 2x4TB SSD ili 4x16TB HDD? Naravno da bi se odlučio za više prostora jer ti treba.

SSD od 100TB npr košta 40.000$, dok npr 6x HDD od 16TB = 3600$.

Ma jasno je za što ćeš se sada odlučiti ako je primarni target količina prostora.

Mislio sam da smo se dotakli tvrdnje da HDD neće nikad izumrijet… tj. da neće tako skoro izumrijet.

“Skoro” je relativan pojam … al nešto si rekao da će bit tu do kraja naše generacije.
Velim, ne znam koja si generacija… ali čim si aktualan na ovakvoj temi o računalima, ta tvrdnja je vrlo upitna. :slight_smile:

Ako će netko biti voljan iscrtat graf kretanja cijena, tko malo bolje pozna frišku proslost i kretanje tih cijena od pojavke SSD… bilo bi to mnogo zanimljivo vidjet u kontekstu ove diskusije. :slight_smile:

Otprilike kao što sam i naveo, za nekih ~ 5godina, biti će period tranzicije, ali će se definitivno još dugo koristiti. SSD će biti default, a HDD će opet biti tu negdje u pozadini za mnoge.

2 Likeova

In early 2007, when Samsung introduced its first generation SSD into the market it had a capacity of 32GB, sequential read/write speeds of 57 MB/s and 32 MB/s respectively and a hefty price tag of around $1000.

Ogroman napredak, mada ni 14-15 godina nije malo vremena. :smiley:

Sjećam se onih plosnatih većih disketa (mislim 5,25 incha ako se dobro sjećam), pa onda napredak na one manje. Danas ono za što je nekad trebala cijela prostorija stane u džep, i to mali :slight_smile: A komp općenito, moj prvi je bio 386 DX-40, još se sjećam :slight_smile: Ovih “40” iz naziva je oznaka mislim za Mhz, ali nije bilo puno više niti MB :smiley: U toj prvoj polovici 90-tih to je još bio i solidan komp :slight_smile: