Kupovanje na ebay i preprodavanje na njuškalo

Pozdrav , zanima me sto mislite o ovoj vrsti zarade? dali imate nekakva iskustva ili nesto slicno.
te dali znate sajtove slicne njuškalu

Mislim da je to glupo.
Zašto ne kupovati tamo gdje kupuju oni koji prodaju na ebayu?

Nemam puno iskustva sa prodajom preko njuškala, tamo sam prodavao samo velike stvari: čamac, daske za windsurfing i prikolicu.
Ali probat ću i na njuškalu prodavati ove kineske pizdarijice koje šaljem poštom…

Ima ekipe koji od toga žive i na njuškalu i aukciji. Pitanje do kada. Ovaj sLinić je dost grdi :ehm:
Isto tako po zakonu morali su uvesti OIB, sigurno nije bezveze.

Ako računaš da ćeš biti ispod radara porezne, super, dokle god ima ljudi koji ne znaju sami kupiti s eBaya (ne znaju engleski i sl.). Ako te nanišane (npr. neki nezadovoljni kupac te prijavi), utaja poreza je kazneno djelo (nije to isto kao ovi dužnici na ovoj listi - biti dužan porez i utajiti porez su različite stvar). A ako radiš sve legalno, plaćaš porez i još uvijek ima ljudi koji su voljni kupiti od tebe, to znači da si našao svoju nišu.

No koja je na kraju razlika između nekog tko prodaje rabljeni frižider i nekog tko prodaje naveliko iz kino preko aukcija.
Vjerovatno je nema, na sve se treba platiti porez.

Dali se fizičke osobe mogu kazneno goniti zbog utaje poreza. Ćuo sam za primjer jednog webmajstora koji je uz rad, radio i na crno i zaradio +100,000kn ali mu je porezna samo odrezala kaznu u visini koliko bi platio porez na dobit da ima firmu.
Da bi kazneno odgovarao u tom slučaju baš mora biti neka namjera, ovaj radio na crno.
No kako onda ovi naši celebrety koji imaju po nekoliko 100,000 euro “zamračena” i prijeti im samo plaćanje poreza.
Mislim to bi stvarno morali biti u pitanju milijuni eura da bi kazneno odgovarao zbog utaje poreza.

Dovoljno je zamjeriti se pogrešnom čovjeku.

Da tako to ide.

[quote=“gorrc”]No kako onda ovi naši celebrety koji imaju po nekoliko 100,000 euro “zamračena” i prijeti im samo plaćanje poreza.[/quote]Kao što sam napisao gore - jedna je stvar neplaćanje (dugovanje) poreza na uredno prijavljene prihode. Oni nisu ništa “zamračili”, već naprosto nisu platili porez, tj. duguju. To je isto kao da bilo koji poslovni subjekt duguje bilo kojem drugom, samo što oni duguju državi (i država duguje mnogima). To se rješava ovrhom.

[quote=“gorrc”]Mislim to bi stvarno morali biti u pitanju milijuni eura da bi kazneno odgovarao zbog utaje poreza.[/quote]Ja znam čovjeka koji je uplaćivao više poreza nego je prijavio (par kuna), pa je od porezne dobio upozorenje da čini utaju poreza. Naime, nije prijavio te prihode za koje je platio tih par kuna više. (Naravno, nije tih prihoda bilo, on je samo “zaokruživao” iznose na uplatnicama i Porezna je to znala.)

Imaš staru narodnu izreku koja kaže “tko misli - drek zna”.

Pa naravno. Svaki porezni obveznik.

Ja bih na tvom mjestu pokušao saznati više o točnim okolnostima. Utaja poreza je kazneno djelo koji se goni po službenoj dužnosti i progon toga (kao i svih drugih kaznenih djela) je na policiji. U Hrvatskoj se u proteklih 10 godina u prosjeku godišnje prijavi 60 slučajeva utaje poreza i drugih davanja. Nisam siguran koliko se Porezna uprava može “dogovoriti” s nekim jednom kada posumnjaju na kazneno djelo. Još mi je nevjerojatnije da bi Porezna pristala na manji iznos poreza nego im zakonski pripada… Dakle, o toj bi priči trebalo znati puno, puno više detalja.

Čisto kao stvar načela, o ovome da nema kaznene odgovornosti ako nema namjere bi se trebao još malo propitati, da se ne bi našao u situaciji da počiniš nešto iz nemara. Sasvim sigurno da ako nema namjere, onda će kazna biti blaža, ali kazneno djelo postoji.

S druge strane, postoje stvari koje se ne može počiniti slučajno. Konkretno, kako možeš “slučajno” raditi na crno? Kako možeš raditi u fušu “bez da si htio”? To je kao da veliš da si slučajno počistio kuću i napravio ručak. Dosta nevjerojatno…

[quote=“gorrc”]No koja je na kraju razlika između nekog tko prodaje rabljeni frižider i nekog tko prodaje naveliko iz kino preko aukcija.
Vjerovatno je nema, na sve se treba platiti porez.[/quote]Postoji ogromna i u zakonu definirana razlika. Ja ne znam o kojim se zakonima točno radi, ali jedna je stvar kupoprodaja vlastitih stvari (frižidera, automobila ili stana), a druga je stvar obavljanje trgovačke djelatnosti, tj. preprodaja. Novac dobiven od prodaje vlastitih stvari nije prihod (jer vlastite stvari su već ionako kupljene od oporezovanog prihoda, tj. plaće), pa se ne može plaćati porez na prihod još jednom. Međutim, čak i na neke od tih stvari se plaćaju posebni porezi (poput poreza na promet kod prodaje automobila, zemljišta i sl.). S druge strane, na “novi” novac svaki građanin mora platiti porez na prihod. Zato onaj koji koristi oglasnik da ostvaruje prihode mora te prijaviti i platiti porez na to, dok onaj koji prodaje vlastiti frižider samo pretvara taj frižider (umanjen za “potrošeni” dio frižidera) natrag u novac prihoda s kojim ga je kupio i na koji je prihod već platio porez kada je taj novac zaradio.

No, stvarno, u praksi Porezna uprava teško da hvata preprodavače po Njuškalu - nisu u stanju naplatiti niti prijavljeni porez. Uostalom, činjenica da se godišnje prijavljuje tek 60 slučajeva utaje poreza, a čak i odvjetnici uzimaju lovu bez računa, govori dovoljno o praktičnoj sposobnosti PU da uđe u trag onima koji “rade na crno”.

Međutim, ako se nekome baš zamjeriš i taj ima malo soli u glavi, stvarno ne vidim što ga ga košta poslati e-mail ili anonimno pismo policiji identificirajući tvoju djelatnost. Policija za time mora ići po službenoj dužnosti.

E da, ali problem je što oni nisu prijavili dobit, nisu uredno prijavili prihode, nego je porezna utvrđivala prihode, znaći radi se o utaji prihoda radi neplaćanja poreza.
Radi se o ciframa po stotinu tisuća ili par milijuna kuna.
I oderu im koliko trebaju platiti.
Mislim ako to nije kazneno djelo što jest!?

ima i ona “gradjanski neposluh” i kad se na njega moze pozivat a bogme i “steta nastala
ne izvrsenjem ugovorne ili druge obveze”

[quote=“gorrc”]E da, ali problem je što oni nisu prijavili dobit, nisu uredno prijavili prihode, nego je porezna utvrđivala prihode, znaći radi se o utaji prihoda radi neplaćanja poreza.[/quote]Nisu mi poznati ti slučajevi. O kome se radi? Ovi s objavljenog popisa su dužnici, ne utajivači.

[quote=“ninohr”]ima i ona “gradjanski neposluh” i kad se na njega moze pozivat a bogme i “steta nastala
ne izvrsenjem ugovorne ili druge obveze”[/quote]Čuj, sve će ljudi upotrijebiti da opravdaju zašto nisu platili poreze. To je logično, jer kada te jednom otkriju, nije lako pogledati u oči svom susjedu koji jest platio za tu cestu, tu školu i to liječenje za obojicu. “Građanski neposluh” je svakako jedno od zanimljivijih “opravdanja”, jer se njome osoba koja samo sisa od zajednice, a ne vraća natrag prikazuje kao nekakvog “borca za pravdu”. Ali ima i drugih. Uvijek idu za time da daju nekakvo društveno opravdanje, što znači da su ljudi koji to čine itekako svjesni društvene štete koju čine.

lijepo je imati ili dobiti sliku svijeta koja odgovara necijem trenutnom stanju i
interesu pa je iz te pozicije braniti. Tvoja se rusi od pretpostavke da je
drzava stvorila narod a ne obratno pa iz te pozicije potrazuje i zahtjeva
nesto. Obveze i pravu su identicna a varijacije na temu samo prolaze
u lokalnom okruzenju. Obzirom da ti tvoji “virtualni” nosioci sustava nisu
deklarirani a u stvarnosti sustav radi po inerciji nije relevantan ni referentan
po bilo kojem osnovu

osim toga, braniti sustav ciji su faktorjeli unistili egzistenciju velikog
broja ljudi, uzrokovali stradanja i razaranja masovnih razmjera,
unisten sistem koji je pruzao i poklanjao vise nego i jedan danas
poznati ? Sto je kraj blizi to je slika svijeta oko vas ljepsa i virtualnija

Ma ništa ja ne branim, Nino. Ako ti ne želiš plaćati poreze, nemoj. Ne trebaš se opravdavati. Jednostavno reci: infrastukturu koristiti hoću, poreze plaćati neću. :wink:

sad si presao iz tvoje slike svjeta pa kreiras tudje. Krasno, sve bolje
od boljeg :slight_smile:

sve si mislim majcica zemlja vecini nista nije dala ( a danas vidimo
razloge i da je pametnija od pripadnica ljudske populacije ), vrhunac
zenske ljubavi je bio prema onima koji su bili branjeni, hranjeni i pruzeno
im je bilo sto na ovim podrucjima. Vi ste se ocigledno definitivno
pomirili sa cijenicom da vise necete obitavati na ovom planetu jel da :slight_smile:

posebno je interesantna pozicija ljudi koji utjeruju poreze. Prvo su
drugi krkali i gnjezdili guzice po novim autima, njihove apetite nije
mogao nahraniti domaci proizvod ( porez kak ti deklariras ) neg
je jos iz vana trebalo sopat … sve cekam kak ce i koga ce naguzit
da ide utjerivat kako bi se dalje sopali i vracali njihovi dugovi :slight_smile:

[quote=“ninohr”]Vi ste se ocigledno definitivno
pomirili sa cijenicom da vise necete obitavati na ovom planetu jel da[/quote]E, to je - pogodio si. :smiley:

napokon da vidim lomljenje vremena, prostora i dimenzija :smiley:

[quote=“tsereg”]Nisu mi poznati ti slučajevi. O kome se radi? Ovi s objavljenog popisa su dužnici, ne utajivači.
[/quote]

Pa zar nisu sve ove glazbene zvijezde bile uhvaćene u tome da nisu prijavili dobit. Zatim je porezna zaključila kolika im je dobit i na temelju toga izračunala koliko su dužni.
Ako to nije utaja neznam što je.

odgoda podmirenja obveza, jako dobro poznata praksa pu-a pa zato
i ne idu batinom :slight_smile:

[quote=“gorrc”]Pa zar nisu sve ove glazbene zvijezde bile uhvaćene u tome da nisu prijavili dobit. [/quote]Ne znam koje. Znam da je bilo puno buke po novinama oko Perkovića, pa ovih nekih pjevačica, ali ništa od toga nije potvrđeno, ništa konkretno - samo rekla-kazala. Tako da nisam siguran je li to novinarsko stvaranje tiraže ili nešto stvarno.