Kupovina backlinkova – iskustvo i savjeti

A e… ili se može investirati 20 mil. eur u TV marketing pa postati brend kao Njuškalo, no to su sve offtopic teme jer tema ovog topica je navedena u naslovu istog.

2 Likeova

linkovi su izuzetno bitni za SEO jer su oni zapravo jedina zaista mjerljiva metoda da Google kaže da, ovaj je bitan sajt jer toliko sajtova kojim vjerujem preporučuje njih na tu neku temu. Jos ako su sajtovi autoritet u toj nisi tim bolje. Ništa nije mjerljivo kao preporuka. U realnom i online svijetu.

S druge strane, brending je po meni najbolji Metod za uspjeh. Vise volim organic posjete vezane za brend nego kW. Jer kw mi sutra otme moćniji i bogatiji sajt a brend tesko. Pogledajte samo npr. Loto 7 u hr. Googla ga bruka ljudi, Ahrefs kaže da je 0 od 100 težina otimanja tog kw… Ali realno nema šanse niko da ga otme. Zašto? Zato sto imaju bruku direktnih posjeta dnevno na ime, zato sto ljudi koji googlaju taj brend (a ne googlaju mašine) nisu glupani. Znaju sto žele i odabrat će njihov sajt prije nego cnn. com/Loto 7…

Branding je tema za sebe i može se i bez milijuna i Seve na jahti postati brend. A svaka dalja rasprava na temu linkova i rangiranja bi na ovako ozbiljnom forumu trebala biti suvišna. Meni je recimo veći problem sto postoji toliko zabluda vezanih za SEO I linkove. Kao npr. "Ako Zelim biti prvi u .hr ne trebaju mi .rs i .bg i .ba sajtovi da me preporučuju? Kakve veze ima. To je isto da kazete hoću da me operira lokalni kirurg. A nemoj slučajno da me takne tamo neki Indijac (nobelovac) jer ću pocrniti… :sweat_smile:

Zabluda druga: "Ne smijemo odmah imati linkove jer je to los znak. Novi smo ipak. Kome je los znak i zašto? Pa najbolje stvari se odmah preporučuju. Mislim logično. Kad se otvori drama dobar lokal u vašem gradu da svi pričaju o njemu odmah sutra.

O spammy sajtovima s dr 72 i 300 posjeta je suvišno govoriti. Nasi posjetitelji nemaju pojma što je DR. Iako je poprilično dobar način ocjene, u biti nije mnogo važan ako nema posjete. To je isto da neka rupa od hotela stavi na krov 5 zvjezdica…Normalni ljudi im se smiju, a inspekcija kažnjava.

4 Likeova

Vrhunski primjer odlične suradnje medija i estradne ličnosti (prosječne u tom momentu) i još bolji primjer growth hackinga od kojeg su obe strane imale jako veliku korist. win-win pozicija. Još frajer onaj gratis spavo sa solidnom trebom. :heart_eyes: :smiling_face_with_three_hearts:

2 Likeova

Ima li tko preporuku za kakvog linkbuildera sa fiverra?
ili bilo kojeg drugog servisa a da je primjetio da mu je nakon toga sajt skocio u rankingu …

btw zanimljiv komentar jednog sellera s fiverra:

Do the websites have traffic?

No they do not, however over 13 years of our experience doing SEO, we did not see traffic as a factor to boost your rankings when working with BACKLINKS specifically, so this is nothing to worry about.

Nema veze traffic ako želiš da ti skoči site score. Ako želiš kvalitetno razvijati site, da imaš bolji Google score, trebaš linkove koji imaju neki traffic ipak.

Nikako backlinkove sa fiverra.

Na Fiverru su uglavnom preprodavači iz Indije, Pakistana… Linkovi koje oni nude nisu baš kvalitetni, često nisu trajni i mogu biti kontraproduktivni. Naravno i tamo postoje kvalitetnije ponude al u moru ovih loših teško ih je pronaći.

Sam traffic nije možda direktno ranking faktor ali je najbolji pokazatelj jel neki sajt kvalitetan ili ne.

1 Like

Mislim da mnogo bolja solucija rucno odabrati neki sajt za koji smatras da je kvalitetan, kontaktiras vlasnika, i dogovorite saradnju.

1 Kvalitetan link je vredniji od 1000 losih.

A uvijek je bolje direktno s vlasnikom dogovoriti, samo što ti dobar reseller može uštedjeti puno vremena ako masovno kupuješ linkove. Neki reselleri “užicaju” i bolje cijene, pa ako nisi dobar u cjenkanju, mogu ti uštedjeti i novac.

To svakako.

1 Like

Dobar primjer je domena arz.hr kako linkovi nemaju veze :slight_smile:

Da al skuži Google nakon nekog vremena ako su linkovi s expired domene koja je promijenila content…

Lokalnom G-u treba nešto duže, .com bi to skužio i puno ranije. Bit će interesantno pratiti gdje će se zaustaviti ovaj pad na ARZ-u.

4 Likeova

Jedan poklon sajt koji ja prodah je dobio dobar bust od neke vrlo solidne redirektovane domene, koja veze nije imala sa poklonima i dvije godine gugl ga nije dirao, tek nedavno je pao za nekih 60%, al mislim da je nevezano za redirekciju. Masu sajtova i na engleskom koji imaju tematski nevezane redirekcije gugl uopšte ne kažnjava i mislim da ih i ne može kaznit, eventualno može da ne uračuna te beklinkove sa redirektovane domene. Ukoliko krene gugl da kažnjava onda će konkurencija lako moći obarati jedni drugima sajtove. Nekad su ljudi domene koje su pod guglovim penalom redirektovali na konkurencijske sajtove i po pričama nekad se mogla tako konkurencija dobro sjebati dok se ne disavovuju zatrovane domene, sada to vele ne fercera.

Ma da, ne mislim ni ja da kažnjava nego da nakon nekog vremena počne ignorirati linkove. Mislim da ARZ nije penaliziran već da se sad događa upravo to ignoriranje linkova i smanjuje se autoritet stranice.

Ima dosta članaka o tome jel još uvijek vrijedi metoda redirekcije expired domene, većina tvrdi dugoročno da ne:

A pitanje je i jel isto ako je na neku novu domenu redirectana expired domena ili se sajt radio baš na expired domeni, kao što je to slučaj s ARZ.

Takodjer što kada netko migrira svoj sajt sa domene A na domenu B uz 301 redirect, hoće li Google prenijeti sav authority ili će s vremenom ignorirati linkove koje je imala domena A.

Osobno iskustvo?
cujem sa raznih foruma oprecna misljenja …

Cim budem imao stotine dolara viska…

Na Fiverru su uglavnom preprodavači iz Indije, Pakistana

Da, vidim da se mnogima tekstovi u ponudama podudaraju, a koriste i stock slike, ne znam samo od koga preprodaju

Linkovi koje oni nude nisu baš kvalitetni, često nisu trajni i mogu biti kontraproduktivni

Ali onda opet nude stotine dofollow linkova za relativno niske cijene, ako i malo poboljsaju ranking isplati se. Neki imaju i gomile pozitivnih review-ova. Zato i pitam ovdje jer ne znam cemu vjerovati.
Nije bas da mi ispadaju tisuce dolara iz djepa da placam niche edite/guest postove, a cak i tu ne postoji nikakva garancija.

Outreachaju prema sajtovima (kontaktiraju vlasnike i dogovore cijene), malo (neki i puno) boostaju cijene sa svojom provizijom i onda od toga sloze excel tablice. Uvijek ih mozes (i trebas) pitati listu sajtova odakle bi dosli ti backlinkove koje bi platio i na koji nacin bi ih napravili. Najbolji nacin je kroz kvalitetno napisane guest postove. Svaki sajt na kojem kupujes BL treba provjeriti s nekim alatom, tipa Semrush ili Ahrefs.

To su uglavnom losi backlinkovi, razni redirecti, spam linkovi s nekakvih profila, fejk .edu sajtova ili nekvalitetnih PBN-ova. Treba svaki link dobro provjeriti prije kupnje jer masovna kupovina tog jeftinog sranja ti moze nastetiti pa ces na kraju htjeti disavowati linkove koje si platio. Nesto slicno ovom sto je @anja1 spomenuo, nekoc ne tako davno ako si zelio rusiti konkurenciju, dovoljno je bilo zaspammati ih s hrpom losih backlinkova pa bi ih Google penalizirao.

Kupovina backlinkova u konačnici nije jeftina i zahtjeva dosta analize i pedantnosti.

2 Likeova

Ekipa, traži me čovjek $100 da napišem guest post za ovu stranicu.

Meni se to čini previše jer je traffica malo iz USA, i mislim da je većina postoga guest postovi haha. Što da radim?

Moj sajt je u auto detailing niši

Možda je nekom ovo i glupo pitanje ali jbga nemam iskustva s time baš

Oces reci da je vecina traffic preko Guest postova i da lik stalno udara guest postove?

Ponudi mu $30-$40 i ako to prihvati odradi, ako ne, nemoj. I za tih $30 ne znam koliko se isplati ako je sajt ispamman sa guest postovima

P.S. nastoj nekako izbjegavati sajtove koji imaju sekciju “write for us” ili “guest post”

2 Likeova